Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

126 tävlingar hittades mellan 2018-05-10 och 2018-06-16 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
to 10/5Orintos vårtävling, medelOK OrintoVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
to 10/5AlvestaträffenAlvesta SOKSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
to 10/5ÅrsundarundanÅrsunda IFGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
to 10/5Orintos vårtävling, sprintOK OrintoVästergötland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
to 10/5Närkekvartetten, dag 1, långAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
to 10/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medelNjurunda OK
Selånger SOK
Timrå SOK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
fr 11/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 2, förlängd medelKovlands IF
Sundsvalls OK
Timrå SOK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
fr 11/5Närkekvartetten, dag 2, medelAlmby IK
KFUM Örebro OK
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
fr 11/5PreO i Väst VänersborgVänersborgs SKVästergötland
LP
natL
lö 12/5Gävleloppet, medelGävle OKGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 12/5SOKs nationella medeldistansSkellefteå OKVästerbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 12/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 3, medelHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanland
Medelpad
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 12/5Närkekvartetten, dag 3, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lö 12/5PreO i Väst TidaholmTidaholm SOK SisuVästergötland
P
natP
sö 13/5Gävleloppet, långGävle OKGästrikland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sö 13/5Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 4, förkortad långHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanland
Medelpad
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sö 13/5Närkekvartetten, dag 4, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sö 13/5PreO i Väst TidaholmTidaholm SOK SisuVästergötland
P
natP
ti 15/5Staffans minneBoxholms OKÖstergötland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets söder 1Tullinge SKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets söder 2OK RavinenStockholm
distLResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets norr 1Väsby OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets norr 2Järfälla OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets söder 4Snättringe SKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets norr 3 Waxholms OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ti 15/5Ungdomsserien #2, krets söder 3Söders-TyresöStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
on 16/5Stockholms City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distSVisa rutter i LiveloxResultat
to 17/5DM, sprint, GästriklandStorviks IFGästrikland
mästSResultat
fr 18/5Sprintcupen i Gammelstad, #3Gammelstads IFNorrbotten
distSVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, lång + För-USMBergnäsets AIKNorrbotten
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5DM, sprint, SmålandSOK AnebySmåland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 19/5DM, sprint, SödermanlandSträngnäs-Malmby OLSödermanland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 19/5HammarslagetOK HammarenGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5Klackenloppet, dag 1Lindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 19/5Mora Youth Challenge, medelIFK Mora OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5Stöcksjö IS vårtävlingStöcksjö ISVästerbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5Ungdomstrollet, GotlandSvaide Roma SOKGotland
distLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 19/5FilipstadsträffenFilipstads OKVärmland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 19/5DM, sprint, Bohuslän-DalStigsökarnaBohuslän-Dal
mästSResultat
lö 19/5Faxeträffen, medelSöderhamns OKHälsingland
natM
lö 19/5DM, sprintstafett, SmålandSOK AnebySmåland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sö 20/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel + För-USMBergnäsets AIKNorrbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sö 20/5DM, sprintstafett, VästergötlandSkene Sim o ISVästergötland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sö 20/5Klackenloppet, dag 2Lindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sö 20/5Mora Youth Challenge, medelIFK Mora OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sö 20/5TorvaldsblotetSkogslöparnaÅngermanland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sö 20/5Faxeträffen, långSöderhamns OKHälsingland
natL
sö 20/5Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötland
distMResultat
sö 20/5DM, sprint, VästergötlandSkene Sim o ISVästergötland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sö 20/5VikingträffenIK Vikings OKVärmland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sö 20/5PekingduonMatteus SIÖstergötland
natSMVisa rutter i LiveloxResultat
on 23/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
fr 25/5StOF Sommarläger Förkortad Medel UPTumba-Mälarhöjden OKStockholm
distMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 26/5Bollnästräffen, medelRehns BKHälsingland
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 26/5Stråken dubbelsprintMullsjö SOKVästergötland
natSResultat Livebevakning
lö 26/5Umeå OK, medelUmeå OKVästerbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 26/5DM, sprint, HallandIK Trenne UllaredHalland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lö 26/5DM, sprint, Västmanland + VPT-4OK HedströmmenVästmanland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lö 26/5JVM-test, medelOK Pan-KristianstadSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 26/5Älvsbyn vårtävling, dag 1, medelÄlvsby IF OKNorrbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 26/5OK Måsens ungdomstävlingOK MåsenSödermanland
distMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lö 26/5DM, sprintstafett, HallandIK Trenne UllaredHalland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
lö 26/5DM, sprintstafett, VästmanlandOK HedströmmenVästmanland
mästSSStarttider
lö 26/5MtbO, Svenska Cupen, # 1, sprintTrollhättans SOKVästergötland
M
natSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sö 27/5Bollnästräffen, långRehns BKHälsingland
natL
23/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprint, DalarnaKorsnäs IF OKDalarna
mästS
24/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprint, GotlandGotlands Bro OKGotland
mästS
23/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5Gällstads sprintGällstadbygdens SOKVästergötland
distS
24/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5SprintstafettKorsnäs IF OKDalarna
distSS
24/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5Umeå OK, långUmeå OKVästerbotten
natL
23/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprint, BlekingeOK SkogsfalkenBlekinge
mästS
24/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprint, SkåneLunds OKSkåne
mästS
25/5*
Starttider
sö 27/5MtbO, Svenska Cupen, # 2, medelTrollhättans SOKVästergötland
M
natM
24/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5SAIS dubbelsprintStångenäs AISBohuslän-Dal
natS
24/5*
Starttider
sö 27/5Älvsbyn vårtävling, dag 2, långÄlvsby IF OKNorrbotten
natL
24/5
Visa rutter i LiveloxStarttider
sö 27/5StOF Sommarläger LägerstafettTumba-Mälarhöjden OKStockholm
distSM
22/5
Visa rutter i LiveloxStarttider
sö 27/5LämmeltågetNässjö OKSmåland
distSS
25/5*
Starttider
sö 27/5JVM-test, långOK Pan-KristianstadSkåne
natL
24/5*
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprintstafett, BlekingeOK SkogsfalkenBlekinge
mästSS
24/5*
Starttider Livebevakning
sö 27/5DM, sprintstafett, SkåneLunds OKSkåne
mästSS
25/5*
Starttider
sö 27/5DM, sprintstafett, Skåne, öppna individuella klasserLunds OKSkåne
distS
25/5*
Starttider
on 30/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distL
27/5
fr 1/6Ösaträffen, dag 1, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
lö 2/6KinnekullesprintenOK KlyftamoVästergötland
natS
27/5
lö 2/6PreO, TempO-DM, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
mästT
28/5
lö 2/6PreO, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
natP
28/5
lö 2/6RenlunkenOK RenenNorrbotten
distL
27/5
lö 2/6SM, sprint, individuellIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
OK Gränsen
Småland
mästS
27/5
lö 2/6SM, sprint, publiktävlingOK GränsenSmåland
natS
27/5
lö 2/6Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
sö 3/6BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten
natM
28/5
sö 3/6DM, medel, ÅngermanlandOK NipanÅngermanland
mästM
27/5
sö 3/6KalvdansenOK RenenNorrbotten
distSM
27/5
sö 3/6PreO, UpplandOK LinnéUppland
P
natP
28/5
sö 3/6SommarlandssprintenIK GandvikVästergötland
natS
27/5
sö 3/6Ösaträffen, dag 3, långAlfta-Ösa OKHälsingland
natL
27/5
sö 3/6SM, sprint, stafettIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
OK Gränsen
Småland
mästSS
27/5
ti 5/6DM, sprint, GöteborgMölndal Outdoor IFGöteborg
mästS
29/5
ti 5/6DM, sprint, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästS
29/5
ti 5/6 - on 6/6SprinthelgenOK OrionBlekinge
natS
30/5
on 6/6DM, sprint, MedelpadSelånger SOKMedelpad
mästS
1/6
on 6/6DM, sprint, VärmlandOK DjerfVärmland
mästS
30/5
on 6/6EdetdubbelnOK GipenBohuslän-Dal
natS
28/5
on 6/6MtbO, Kvarnsveden, MTBO-touren Dalarna, medelKvarnsvedens GOIF OKDalarna
M
natM
1/6
on 6/6Nationaldagsmedeln i BodenI 19 IFNorrbotten
distM
30/5
on 6/6Centrum Team SprintCentrum OKStockholm
distSS
to 7/6VM-test, medeldistansSvenska Orienteringsförbundet
distM
31/5
fr 8/6MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #3, sprintOK KåreDalarna
M
mästS
1/6
fr 8/6 - sö 10/6Västerbottens 3-dagarsIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natM
3/6
lö 9/6DM, medel, Medelpad + Jämtland-HärjedalenJämtland-Härjedalens OF
Ånge OK
Jämtland-Härjedalen
Medelpad
mästM
2/6
lö 9/6MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #4, långOK KåreDalarna
M
mästL
1/6
lö 9/6VM-test, långdistansSvenska Orienteringsförbundet
distL
31/5
lö 9/6SlottssprintenSigtuna OKUppland
natS
3/6
lö 9/6PreO på Öland + DM, SmålandNybro OKSmåland
P
mästP
4/6
lö 9/6Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUppland
natSS
3/6
lö 9/6Slättö sand-medelnBredaryds SOKSmåland
distM
3/6
sö 10/6DM, lång, Jämtland-Härjedalen + BräcketräffenJämtland-Härjedalens OF
Ånge OK
Jämtland-Härjedalen
Medelpad
mästL
2/6
sö 10/6DM, sprint, Örebro LänOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästS
3/6
sö 10/6DM, sprintstafett, Örebro LänOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSS
3/6
sö 10/6High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmåland
natS
3/6
sö 10/6MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, medelOK KåreDalarna
M
mästM
1/6
sö 10/6PreO på ÖlandNybro OKSmåland
P
natP
4/6
ti 12/6SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland
distS
5/6
to 14/6DM, sprint, Jämtland/HärjedalenFältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
mästS
9/6
fr 15/6 - sö 17/6Tre skåningar och en danskHelsingborgs SOKSkåne
natS
10/6
lö 16/6PreO, Öppet DM Göteborg + Bohuslän/Dal + VästergötlandBohuslän-Dals OF
Kungälvs OK
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
mästL
9/6

Annonser