Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

57 tävlingar hittades mellan 2018-06-01 och 2018-06-30 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 22fr 1/6Ösaträffen, dag 1, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
lö 2/6Kinnekullesprinten, etapp 1OK KlyftamoVästergötland
natS
27/5
Kinnekullesprinten, etapp 2OK KlyftamoVästergötland
natS
27/5
PreO, TempO-DM, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
mästT
28/5
PreO, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
natP
28/5
RenlunkenOK RenenNorrbotten
distL
27/5
SM, sprint, individuell, kvalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
OK Gränsen
Småland
mästS
27/5
SM, sprint, individuell, finalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
OK Gränsen
Småland
mästS
27/5
SM, sprint, publiktävlingOK GränsenSmåland
natS
27/5
Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
27/5
sö 3/6BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten
natM
28/5
DM, medel, ÅngermanlandOK NipanÅngermanland
mästM
27/5
KalvdansenOK RenenNorrbotten
distSM
27/5
PreO, UpplandOK LinnéUppland
P
natP
28/5
SommarlandssprintenIK GandvikVästergötland
natS
27/5
Ösaträffen, dag 3, långAlfta-Ösa OKHälsingland
natL
27/5
SM, sprint, stafettIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
OK Gränsen
Småland
mästSS
27/5
v 23må 4/6
ti 5/6DM, sprint, GöteborgMölndal Outdoor IFGöteborg
mästS
29/5
DM, sprint, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästS
29/5
Sprinthelgen, etapp 1OK OrionBlekinge
natS
30/5
on 6/6Sprinthelgen, etapp 2OK OrionBlekinge
natS
30/5
Sprinthelgen, etapp 3OK OrionBlekinge
natM
30/5
DM, sprint, MedelpadSelånger SOKMedelpad
mästS
1/6
DM, sprint, VärmlandOK DjerfVärmland
mästS
30/5
Edetdubbeln, etapp 1OK GipenBohuslän-Dal
natS
28/5
Edetdubbeln, etapp 2OK GipenBohuslän-Dal
natS
28/5
MtbO, Kvarnsveden, MTBO-touren Dalarna, medelKvarnsvedens GOIF OKDalarna
M
natM
1/6
Nationaldagsmedeln i BodenI 19 IFNorrbotten
distM
30/5
Centrum Team SprintCentrum OKStockholm
distSS
to 7/6VM-test, medeldistansSvenska Orienteringsförbundet
distM
31/5
fr 8/6MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #3, sprintOK KåreDalarna
M
mästS
1/6
Västerbottens 3-dagars, etapp 1, medelIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natM
3/6
lö 9/6Västerbottens 3-dagars, etapp 2, långIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natL
3/6
DM, medel, Medelpad + Jämtland-HärjedalenJämtland-Härjedalens OF
Ånge OK
Jämtland-Härjedalen
Medelpad
mästM
2/6
MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #4, långOK KåreDalarna
M
mästL
1/6
VM-test, långdistansSvenska Orienteringsförbundet
distL
31/5
SlottssprintenSigtuna OKUppland
natS
3/6
PreO på Öland + DM, SmålandNybro OKSmåland
P
mästP
4/6
Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUppland
natSS
3/6
Slättö sand-medelnBredaryds SOKSmåland
distM
3/6
sö 10/6Västerbottens 3-dagars, etapp 3, medelIFK Umeå
Umedalens IF
Västerbotten
natM
3/6
DM, lång, Jämtland-Härjedalen + BräcketräffenJämtland-Härjedalens OF
Ånge OK
Jämtland-Härjedalen
Medelpad
mästL
2/6
DM, sprint, Örebro LänOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästS
3/6
DM, sprintstafett, Örebro LänOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSS
3/6
High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmåland
natS
3/6
MtbO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, medelOK KåreDalarna
M
mästM
1/6
PreO på ÖlandNybro OKSmåland
P
natP
4/6
v 24må 11/6
ti 12/6SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland
distS
5/6
on 13/6
to 14/6DM, sprint, Jämtland/HärjedalenFältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
mästS
9/6
fr 15/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natS
10/6
lö 16/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2, medelHelsingborgs SOKSkåne
natM
10/6
Tre skåningar och en dansk, etapp 3, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natS
10/6
PreO, Öppet DM Göteborg + Bohuslän/Dal + VästergötlandBohuslän-Dals OF
Kungälvs OK
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
mästL
9/6
sö 17/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4, sprintHelsingborgs SOKSkåne
natS
10/6
MtbO, DM, medel, VärmlandKristinehamns OKVärmland
M
mästM
10/6
Piteå IF OrienteringsklubbPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
distM
v 25må 18/6
ti 19/6Melkers MinneSödertälje-Nykvarn OFSödermanland
natSS
12/6
on 20/6DM, ultralång, Gästrikland + Hälsingland med Trimtex CupHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
mästU
13/6
to 21/6
fr 22/6
lö 23/6
sö 24/6Idreveckan Fjäll-OIdrefjällens OKDalarna
natL
11/6
Örebro City Sprint (WRE)Almby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
intS
15/6
Örebro City SprintstafettAlmby IKÖrebro Län
natSS
15/6
v 26må 25/6IdresprintenIdrefjällens OKDalarna
natS
11/6
ti 26/6Idre 3-dagars, etapp 1, långIdrefjällens OKDalarna
natL
11/6
on 27/6Idre 3-dagars, etapp 2, medelIdrefjällens OKDalarna
natM
11/6
PreO, Dag-DM, UpplandLänna IFUppland
P
mästP
to 28/6Idre 3-dagars, etapp 3, långIdrefjällens OKDalarna
natL
11/6
fr 29/63+3 i Sälen, etapp 1, Förkortad medeldistansMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
17/6
lö 30/63+3 i Sälen, etapp 2, långMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natL
17/6
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dal
natM
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natSLK
18/6

Annonser