Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

84 tävlingar hittades mellan 2018-07-01 och 2018-07-31 med följande urval: mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 26sö 1/73+3 i Sälen, etapp 3, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna
natM
26/6
Visa rutter i Livelox
Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dal
natL
24/6
TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natSLK
28/6*
Starttider
Skogis Cup nr 7Garda OKGotland
närL
Wold Cup Svenska cupen SM sprint OL-skytteOK GipenBohuslän-Dal
närS
28/6
v 27må 2/7Närtävling inför Tjust 2-dagarsGamleby OKSmåland
närM
1/7
Hälsinglands 3-dagars Etapp 1Ljusdals OKHälsingland
närL
30/6
Trekvällars, etapp 1OK RavinenStockholm
distL
25/6
VOK Motionsorientering 8 (Tvärålund)Vännäs OKVästerbotten
närM
ti 3/7Trekvällars, etapp 2OK RavinenStockholm
distM
25/6
Dala Veteran olLångshyttans AIK OKDalarna
närL
2/7
Tjust 2-dagars, dag 1Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Hälsinglands 3-dagars Etapp 2Alfta-Ösa OKHälsingland
närL
Kretsträning HavsjönTidaholm SOK SisuVästergötland
närL
2/7*
Veckoturen 3-dagars Dag 1Gävle OKGästrikland
närL
SAKO-träningOK FlundrehofVästergötland
närM
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närL
1/7
Sommar-OL 2OK KlemmingenSödermanland
närL
2/7
Femkvällars Främmestad Främmestads IKVästergötland
närM
1/7
Run to the Hills 3Selånger SOKMedelpad
närM
2/7
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup, Etapp 3Rånäs OKUppland
närS
1/7
on 4/7Trekvällars, etapp 3OK RavinenStockholm
distL
25/6
Tjust 2-dagars, dag 2Ankarsrums OKSmåland
natL
26/6
Veckoturen 3-dagars Dag 2Valbo AIFGästrikland
närL
Hälsinglands 3-dagars Etapp 3Segersta OKHälsingland
närL
1/7
Havs-OL, dag 1, långStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natL
27/6
Hiernmannen VadjungenOK HierneVärmland
närL
30/6
to 5/7Havs-OL, dag 2, sprintStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natS
27/6
MOL 13IF Hansa-HoburgGotland
närL
2/7
Visa rutter i Livelox
Veckoturen 3-dagars Dag 3Gävle OKGästrikland
närL
5-kvällars etapp 2Ryda SKVästergötland
närL
Havs-OL, dag 2, medelStigmännen Karlshamns OKBlekinge
natM
27/6
Motionsorientering Umeå 5 juliUmeå OKVästerbotten
närL
4/7*
Sommarserie 5Njurunda OKMedelpad
närL
4/7
fr 6/7Eskilstuna weekend, etapp 1, medelIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natM
1/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natS
1/7
lö 7/7Eskilstuna weekend, etapp 2, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natL
1/7
Seskarö IF jubileumSeskarö IFNorrbotten
distM
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medelSvaide Roma SOKGotland
natM
1/7
Visa rutter i Livelox
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natM
1/7
Morokulien 2-dagars, etapp 1, medelÅmotfors OKVärmland
natM
2/7
Eskilstuna Weekend MTBOÄrla IFSödermanland
M
närM
4/7
sö 8/7Eskilstuna weekend, etapp 3, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natL
1/7
Gotlands 2-dagars, etapp 2, långSvaide Roma SOKGotland
natL
1/7
Visa rutter i Livelox
Morokulien 2-dagars, etapp 2, långÅmotfors OKVärmland
natL
2/7
Vålådalens 3-dagars, etapp 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natL
1/7
Skellefteå OK, Ostvik Skellefteå OKVästerbotten
närM
7/7
v 28må 9/7
ti 10/7Sörklubbs #9Ljusne-Ala OKHälsingland
närM
Gotlands 3-dagars, etapp 1, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
MastloppetHellas OrienteringStockholm
distL
9/7
NOK-träning OK DenselnOK DenselnÖstergötland
närL
5-kvällars Istrums SK etapp 3Istrums SKVästergötland
närL
9/7
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närL
8/7
Sommar-OL 3OK KlemmingenSödermanland
närL
9/7
on 11/7Gotlands 3-dagars, etapp 2, medelGotlands Bro OKGotland
natM
3/7
GOFs Sommarserie Etapp 2Göteborgs OF
Kungälvs OK
Göteborg
närL
10/7*
Hiernmannen GråbergetOK HierneVärmland
närL
7/7
to 12/7Gotlands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartGotlands Bro OKGotland
natL
3/7
Motions-O Boda, KoppomOK HierneVärmland
närL
BOTTNARYDBottnaryds IFSmåland
närM
9/7
Sommarserie 6Njurunda OKMedelpad
närL
11/7
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närL
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
närL
fr 13/7Hallands 3-dagars, etapp 1, medelHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natM
1/7
lö 14/7Hallands 3-dagars, etapp 2, långHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
Lostwater Swimrun Orienteering StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
närPU
PreO närtävling Hallands 3-dagars Halmstad OK
Oskarströms OK
Halland
P
närP
10/7
sö 15/7Hallands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natL
1/7
v 29må 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natM
8/7
ti 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natM
8/7
SommarserienSkarpnäcks OLStockholm
närL
Sommarorientering (nostalgitävling)OK Tylöskog
Örebro Läns OF
Örebro Län
distL
Höglands-OLForserums SOKSmåland
närL
11/6
Närtävling Jönköpings Ol-alliansIK VistaSmåland
närL
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
15/7
Motionsorientering Umeå 17 juliUmeå OKVästerbotten
närL
16/7*
Byakavlen 2018Njurunda OKMedelpad
närSM
16/7
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland
mästS
14/7*
on 18/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne
natM
8/7
Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland
mästS
14/7*
Hiernmannen VestmarkaOK HierneVärmland
närL
16/7
Forsa OK, medelForsa OKHälsingland
natM
11/7
GOFs Sommarserie Etapp 3Göteborgs OF
Sävedalens AIK
Göteborg
närL
3/7*
to 19/7Forsa OK, långForsa OKHälsingland
natL
11/7
MOL 14Visborgs OKGotland
närL
Sommarserie 7Njurunda OKMedelpad
närL
19/7
fr 20/7PreO, DM, HälsinglandRehns BKHälsingland
P
mästL
13/7
lö 21/7
sö 22/7TriathlonGarda OKGotland
närL
O-Ringen Höga Kusten, etapp 1, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
v 30må 23/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 2, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
ti 24/7
on 25/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 3, medelO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natM
to 26/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 4, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
fr 27/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 5, lång, jaktstartO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
PreO, Elitserien & A-CupenÖrnsköldsviks OKÅngermanland
P
natL
lö 28/7
sö 29/7
v 31må 30/7OK Hällens 3-dagars, dag 1, medelOK HällenSödermanland
distM
25/7
ti 31/7OK Hällens 3-dagars, dag 2, långOK HällenSödermanland
distL
30/7
Sörklubbs #10Rehns BKHälsingland
närM
SommarserienTumba-Mälarhöjden OKStockholm
närL
Höglands-OLSOK AnebySmåland
närL
30/7
Engelska milenOK HierneVärmland
närS
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
29/7

Annonser