Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

143 tävlingar hittades mellan 2018-07-06 och 2018-08-12 med följande urval: mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 27fr 6/7Eskilstuna weekend, etapp 1, medelIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natSResultat
lö 7/7Eskilstuna weekend, etapp 2, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Seskarö IF jubileumSeskarö IFNorrbotten
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Gotlands 2-dagars, etapp 1, medelSvaide Roma SOKGotland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natMResultat
Morokulien 2-dagars, etapp 1, medelÅmotfors OKVärmland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Eskilstuna Weekend MTBOÄrla IFSödermanland
M
närMResultat
sö 8/7Eskilstuna weekend, etapp 3, långIK Standard
Ärla IF
Södermanland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Gotlands 2-dagars, etapp 2, långSvaide Roma SOKGotland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Morokulien 2-dagars, etapp 2, långÅmotfors OKVärmland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Vålådalens 3-dagars, etapp 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen
natLResultat
Skellefteå OK, Ostvik Skellefteå OKVästerbotten
närMVisa rutter i Livelox
v 28må 9/7Ösaträffen 2018 Camping/MatAlfta-Ösa OKHälsingland
närMResultat
ti 10/7Gotlands 3-dagars, etapp 1, medelGotlands Bro OKGotland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
MastloppetHellas OrienteringStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
NOK-träning OK DenselnOK DenselnÖstergötland
närLResultat
Höglands-OLNässjö OKSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Sörklubbs #9Ljusne-Ala OKHälsingland
närMResultat
5-kvällars Istrums SK etapp 3Istrums SKVästergötland
närLResultat
GunnardagenOK OrionBlekinge
närLResultat
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Sommar-OL 3OK KlemmingenSödermanland
närLResultat
3-SlinganAvesta OKDalarna
närSMResultat
on 11/7Gotlands 3-dagars, etapp 2, medelGotlands Bro OKGotland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Veckoturen 11 juliOK ÖdmårdenGästrikland
närL
GOFs Sommarserie Etapp 3Göteborgs OF
Kungälvs OK
Göteborg
närLResultat
Hiernmannen GråbergetOK HierneVärmland
närL
Motionsorientering i UpplandLänna IFUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
to 12/7Gotlands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartGotlands Bro OKGotland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Sommarserien OppundaIFK EnskedeStockholm
närLResultat
Motions-O Gillevi, KoppomOK HierneVärmland
närLResultat
Tränings-OLAvesta OKDalarna
närL
BOTTNARYDBottnaryds IFSmåland
närMResultat
Motionsorientering RisböleSkellefteå OKVästerbotten
närLVisa rutter i Livelox
5-kvällars OK Klyftamo etapp 4OK KlyftamoVästergötland
närLResultat
Sommarserie 6Njurunda OKMedelpad
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
närMResultat
fr 13/7Hallands 3-dagars, etapp 1, medelHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lö 14/7Hallands 3-dagars, etapp 2, långHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Lostwater Swimrun Orienteering StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
närPU
PreO närtävling Hallands 3-dagars Halmstad OK
Oskarströms OK
Halland
P
närP
Idö OpenVästerviks OKSmåland
närL
sö 15/7Hallands 3-dagars, etapp 3, lång, jaktstartHalmstad OK
Laholms IF OK
OK Lindéna
Oskarströms OK
Simlångsdalens IF
Halland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 29må 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxStarttider
ti 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxStarttider
Oringen-prep, koncentrationsväxlingOK KåreDalarna
närL
16/7
SommarserienSkarpnäcks OLStockholm
närLVisa rutter i Livelox
NAIS NOK-TräningNAIS OrienteringsklubbÖstergötland
närL
15/7
Höglands-OLForserums SOKSmåland
närL
11/6
Närtävling Jönköpings Ol-alliansIK VistaSmåland
närL
5-kvällars, etapp 5Lidköpings VSKVästergötland
närL
15/7
Motionsorientering i HelsingborgHelsingborgs SOKSkåne
närM
15/7
Visa rutter i Livelox
Motionsorientering Umeå 17 juliUmeå OKVästerbotten
närL
16/7*
Sommar-OL 4Trosabygdens OKSödermanland
närL
Byakavlen 2018Njurunda OKMedelpad
närSM
15/7*
Visa rutter i LiveloxStarttider
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland
mästS
14/7
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
on 18/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxStarttider
Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland
mästS
14/7
Starttider Livebevakning
Hiernmannen VestmarkaOK HierneVärmland
närL
16/7
Forsa OK, medelForsa OKHälsingland
natM
14/7
Visa rutter i LiveloxStarttider
GOFs Sommarserie Etapp 4Göteborgs OF
Sävedalens AIK
Göteborg
närL
17/7*
to 19/7Forsa OK, långForsa OKHälsingland
natL
14/7
Visa rutter i LiveloxStarttider
SommarserienCentrum OKStockholm
närL
MOL 14Visborgs OKGotland
närL
Motionsorientering i HöganäsIS KullenSkåne
närM
19/7*
Sommarserie 7Njurunda OKMedelpad
närL
19/7
fr 20/7PreO, DM, HälsinglandRehns BKHälsingland
P
mästL
18/7
O-Ringen Höga Kusten, träningsrace MTBOO-Ringen
M
närL
O-Ringen Höga Kusten, träningsrace OLO-Ringen
närL
lö 21/7
sö 22/7TriathlonGarda OKGotland
närL
O-Ringen Höga Kusten, etapp 1, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
v 30må 23/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 2, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
ti 24/7NOK-träning, HOKHammarkinds OKÖstergötland
närM
24/7*
on 25/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 3, medelO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natM
to 26/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 4, långO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
fr 27/7O-Ringen Höga Kusten, etapp 5, lång, jaktstartO-Ringen
Ångermanlands OF
Ångermanland
LMP
natL
PreO, Elitserien & A-CupenÖrnsköldsviks OKÅngermanland
P
natL
23/7
lö 28/7
sö 29/7
v 31må 30/7OK Hällens 3-dagars, dag 1, medelOK HällenSödermanland
distM
25/7
ti 31/7OK Hällens 3-dagars, dag 2, långOK HällenSödermanland
distL
30/7
Sörklubbs #10Rehns BKHälsingland
närM
Dala Veteran OL - GrängesbergOK MalmiaDalarna
närL
SommarserienTumba-Mälarhöjden OKStockholm
närL
Höglands-OLSOK AnebySmåland
närL
30/7
Engelska milenOK HierneVärmland
närS
HSOK Sommarcup med motionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
29/7
on 1/8OK Hällens 3-dagars, dag 3, långOK HällenSödermanland
distL
31/7
to 2/8Grövelsjöorienteringen - prologenDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distL
27/7
POL-FrämmestadFrämmestads IK
Hjobygdens OK
Västergötland
närL
StjärnorpsmedelnOK DenselnÖstergötland
natM
26/7
Veteran Ol i Södra VätterbygdenIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
VOL 8 ÅstönSundsvalls OKMedelpad
närL
31/7
Visa rutter i Livelox
Främmestad IK Pensionärorientering 2018Främmestads IKVästergötland
närM
31/7
Närtävling LångasandOK LindénaHalland
närL
1/8
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närM
fr 3/8Ungdomens 10milaIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natSLK
29/7
Grövelsjöorienteringen, etapp 1, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distM
27/7
Malå sprintLångvikens OKVästerbotten
distS
29/7
lö 4/8Grövelsjöorienteringen, etapp 2, långDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distL
27/7
GötenemedelnIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natM
29/7
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, sprintGarda OKGotland
natS
29/7*
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medelGarda OKGotland
natM
29/7*
HittaUt-träning 1Hudiksvalls OKHälsingland
närM
2/8
Bruksleden TMFagersta OKVästmanland
närU
24/7
SpringlispringetLångvikens OKVästerbotten
distM
29/7
MtbO, TällbergssprintenLeksands OKDalarna
M
natS
23/7
sö 5/8Grövelsjöorienteringen, etapp 3, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distM
27/7
Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång, jaktstartGarda OKGotland
natL
29/7*
GötenelångenIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natL
29/7
MtbO, Leksands orienteringssöndagLeksands OKDalarna
M
natL
23/7
Augustiloppet i MotalaMotala AIF OLÖstergötland
natM
1/8
Tjamstan medelLångvikens OKVästerbotten
distM
29/7
v 32må 6/8Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprintLudvika OKDalarna
distS
19/7
ti 7/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medelSkogspojkarnas OKÖstergötland
distM
31/7
Höglands-OL Annebergs GIFAnnebergs GIFSmåland
närL
HöstspringetEskilstuna OLSödermanland
närM
Sörklubbs #11IFK BergvikHälsingland
närM
Tisdags-OL BoskogenIF Hagen
OK P4
Västergötland
närL
Veteran OL SMOLSträngnäs-Malmby OLSödermanland
närLVisa rutter i Livelox
Dala Veteran OLÅrsunda IFGästrikland
närL
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långLudvika OKDalarna
distL
19/7
Motions-OL Stegelviken (Storfors)OK DjerfVärmland
närL
NM dagSkogspojkarnas OKÖstergötland
närL
31/7
ÖOK:s dagserie 1Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närL
5/8
HSOK Sommarcup med motionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
5/8
IngestrandOK JösseVärmland
närL
Medel-OL (Motions-OL)OK Kullingshof
OK Skogshjortarna
Västergötland
närM
Rimbo/Rånäs Sprintcup del 4 samt RM-sprintRimbo SOKUppland
närS
3/8
on 8/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafettSkogspojkarnas OKÖstergötland
distSM
31/7
Motionsorientering SkatåsIK SternGöteborg
närL
KorpbudkavlenFK BokenSkåne
närSM
5/8*
to 9/8Motionsorientering Umeå 9 augUmeå OKVästerbotten
närM
8/8*
POL-Skövde skjutfältHjobygdens OK
OK P4
Västergötland
närL
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
natM
5/8
Veteran-OL tävling 10OK Järnbärarna
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
VOL 9Kovlands IFMedelpad
närM
DOK:s motions-OL VikenDegerfors OKVärmland
närM
6/8
MOL 16IF Hansa-HoburgGotland
närS
Motionsorientering SAIKSävedalens AIKGöteborg
närL
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
närL
Motions-O Tallmon, Cg-bergOK HierneVärmland
närL
KM Dag - Sydvästra kretsenFrosta OKSkåne
närM
Sommarserie 8Njurunda OKMedelpad
närL
8/8
SommarträningStenungsunds OKBohuslän-Dal
närM
fr 10/8GM, sprintEksjö SOKSmåland
mästS
5/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, sprintOckelbo OKGästrikland
mästS
5/8
lö 11/8GM, långEksjö SOKSmåland
mästL
5/8
GM, lång, publiktävlingEksjö SOKSmåland
distL
8/8*
Hjo 2-dagars, medelHjobygdens OKVästergötland
natM
5/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, medelOckelbo OKGästrikland
mästM
5/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, stafettOckelbo OKGästrikland
mästSM
5/8
Bruksdubbeln, medelHallstahammars OK
Surahammars SOK
Västmanland
natM
5/8
Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarna
natM
5/8
sö 12/8GM, medel, publiktävlingEksjö SOKSmåland
distL
5/8
GM, stafettEksjö SOKSmåland
natSL
5/8
Hjo 2-dagars, långHjobygdens OKVästergötland
natL
5/8
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal
natM
8/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, långOckelbo OKGästrikland
mästL
5/8
Bruksdubbeln, långHallstahammars OK
Surahammars SOK
Västmanland
natL
5/8
Tuna Ting, dag 2, medelStora Tuna OKDalarna
natM
9/8*
MtbO, RodhenmedelnOK RodhenUppland
M
natM
5/8
RodhenmedelnOK RodhenUppland
natM
5/8

Annonser