Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

189 tävlingar hittades mellan 2018-08-01 och 2018-08-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 31on 1/8OK Hällens 3-dagars, dag 3, långOK HällenSödermanland
distL
31/7
to 2/8Grövelsjöorienteringen - prologenDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distL
Motionsorientering 15Visby IF Gute SOKGotland
närM
StjärnorpsmedelnOK DenselnÖstergötland
natM
26/7
Veteran Ol i Södra VätterbygdenIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
fr 3/8Ungdomens 10milaIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natSLK
Grövelsjöorienteringen, etapp 1, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distM
Malå sprintLångvikens OKVästerbotten
distS
29/7
lö 4/8Grövelsjöorienteringen, etapp 2, långDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distL
GötenemedelnIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natM
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, sprintGarda OKGotland
natS
29/7*
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medelGarda OKGotland
natM
29/7*
SpringlispringetLångvikens OKVästerbotten
distM
29/7
MtbO, TällbergssprintenLeksands OKDalarna
M
natS
23/7
sö 5/8Grövelsjöorienteringen, etapp 3, medelDalarnas OF
Lapplandsfjällens Orienteringsklubb
Dalarna
Norrbotten
distM
Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång, jaktstartGarda OKGotland
natL
29/7*
GötenelångenIstrums SK
Mariestads FK
OK Amne
OK Klyftamo
OK Skogsstjärnan
SOK Träff
Västergötland
natL
MtbO, Leksands orienteringssöndagLeksands OKDalarna
M
natL
23/7
Augustiloppet i MotalaMotala AIF OLÖstergötland
natL
Tjamstan medelLångvikens OKVästerbotten
distM
29/7
v 32må 6/8Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprintLudvika OKDalarna
distS
ti 7/8Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långLudvika OKDalarna
distL
Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medelSkogspojkarnas OKÖstergötland
distM
Höglands-OL Annebergs GIFAnnebergs GIFSmåland
närL
Tisdags-OL BoskogenIF Hagen
OK P4
Västergötland
närL
Dala Veteran OLÅrsunda IFGästrikland
närL
Motions-OL Stegelviken (Storfors)OK DjerfVärmland
närL
Medel-OL (Motions-OL)OK Kullingshof
OK Skogshjortarna
Västergötland
närM
on 8/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafettSkogspojkarnas OKÖstergötland
distSM
Motionsorientering SkatåsIK SternGöteborg
närL
to 9/8Motionsorientering Umeå 9 augUmeå OKVästerbotten
närM
8/8*
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
natM
5/8
Veteran-OL tävling 10OK Järnbärarna
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
DOK:s motions-OL VikenDegerfors OKVärmland
närM
6/8
MOL 16IF Hansa-HoburgGotland
närS
Motionsorientering SAIKSävedalens AIKGöteborg
närL
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
närL
Motions-O Tallmon, Cg-bergOK HierneVärmland
närL
KM Dag - Sydvästra kretsenFrosta OKSkåne
närM
Sommarserie 8Njurunda OKMedelpad
närL
8/8
fr 10/8GM, sprintEksjö SOKSmåland
mästS
5/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, sprintOckelbo OKGästrikland
mästS
5/8
lö 11/8Bruksdubbeln, medelHallstahammars OK
Surahammars SOK
Västmanland
natM
GM, långEksjö SOKSmåland
mästL
5/8
GM, lång, publiktävlingEksjö SOKSmåland
distL
8/8*
Hjo 2-dagars, medelHjobygdens OKVästergötland
natM
5/8
Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarna
natM
Öppna Norrlandsmästerskapen, medelOckelbo OKGästrikland
mästM
5/8
Öppna Norrlandsmästerskapen, stafettOckelbo OKGästrikland
mästSM
5/8
sö 12/8Bruksdubbeln, långHallstahammars OK
Surahammars SOK
Västmanland
natL
GM, medel, publiktävlingEksjö SOKSmåland
distL
5/8
GM, stafettEksjö SOKSmåland
natSL
5/8
Hjo 2-dagars, långHjobygdens OKVästergötland
natL
5/8
MtbO, RodhenmedelnOK RodhenUppland
M
natM
RodhenmedelnOK RodhenUppland
natM
5/8
Tuna Ting, dag 2, medelStora Tuna OKDalarna
natM
Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal
natM
Öppna Norrlandsmästerskapen, långOckelbo OKGästrikland
mästL
5/8
v 33må 13/8SPF SprintMariestads FKVästergötland
närS
29/7
ti 14/8SPF Mästerskap 2018Mariestads FKVästergötland
närM
29/7
Tisdags-OL RånnaIF HagenVästergötland
närL
Motions-OL KnappedshöjdenOK DjerfVärmland
närL
Motionsorientering UpplandOK RodhenUppland
närM
14/8*
Motionsorientering Waxholms OKStockholm
närL
Norrcupen 2018-08-14Ljusdals OKHälsingland
närS
Motionsorientering SmådalOK MangenVärmland
närL
Medel-OL (Motions-OL)OK SkogshjortarnaVästergötland
närM
Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 4FK Friskus-VarbergHalland
närS
on 15/8Storviks natt med DM, GästriklandStorviks IFGästrikland
mästLN
MotionsorienteringVäxjö OKSmåland
närL
MTBO-cupen 4Visborgs OKGotland
M
närL
Motionsorientering SkatåsSävedalens AIKGöteborg
närM
Njudungszonens ungdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
to 16/8Veteran-OL tävling 11OK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
DM i orientering för PRO och SPF Seniorerna samt Klubbmatch mellan PRO och SPFOK VivillSmåland
närL
6/8
DOK:s motions-OL ParkenDegerfors OKVärmland
närS
13/8
Motionsorientering SkattkärrOK Tyr
Skattkärrs SOK
Värmland
närL
Motionsorientering Umeå 16 augustiStöcksjö ISVästerbotten
närM
Motionsorientering vid Gärdesskolan i ÅmotforsÅmotfors OKVärmland
närL
fr 17/8Partilletrippeln, natt (med DM, natt, Göteborg)Sävedalens AIKGöteborg
mästLN
12/8
lö 18/8DM, lång, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten
mästL
Golden Weekend, dag 1Arboga OKVästmanland
natM
Kolmårdsträffen, medelTjalve IF NorrköpingÖstergötland
natM
13/8
Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natM
MockfjärdsflåsetGagnefs OKDalarna
natM
MTBO, Golden Weekend, SprintArboga OKVästmanland
M
natL
Pan-Kristianstads jubileumstävlingar, dag 1OK Pan-KristianstadSkåne
natM
RSK-träffenRydboholms SKVästergötland
natM
Norra Hallands ungdomsserie etapp 5IK Trenne UllaredHalland
närL
Kils OKKils OKVärmland
natM
16/8
Partilletrippeln, sprintSävedalens AIKGöteborg
natS
12/8
MTBO, Golden Weekend, MedelArboga OKVästmanland
M
natL
sö 19/8BjursåsluffenBjursås OKDalarna
natL
DM, lång, Västerbotten med Rallarsvängen Vännäs OKVästerbotten
mästL
DM, stafett, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten
mästSL
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserHaparanda OKNorrbotten
distL
Golden Weekend, dag 2Arboga OKVästmanland
natM
GripträffenOK GripSödermanland
natM
Kolmårdsträffen, långTjalve IF NorrköpingÖstergötland
natL
13/8
Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natL
Pan-Kristianstads jubileumstävlingar, dag 2OK Pan-KristianstadSkåne
natM
SISU/Deje TräffenDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmland
natL
12/8
Hökensåsracet, medelOK GränsenSmåland
distM
MtbO, KolmårdsträffenTjalve IF NorrköpingÖstergötland
M
natM
12/8
Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
12/8
SvartviksmedelnOK SödertörnStockholm
natM
12/8
DM, sprint, ÅngermanlandOK BrantenÅngermanland
mästS
Gotland Team SprintVisborgs OKGotland
distSS
12/8
Gotland Team Sprint, individuella öppna klasserVisborgs OKGotland
distS
18/8
Hökensåsracet, sprintOK GränsenSmåland
distS
v 34må 20/8
ti 21/8Tisdags-OL BjärsjöIF HagenVästergötland
närL
Krets Motions-OL Stafett DjerfstuganOK DjerfVärmland
närSL
Motions-OLOK SkogshjortarnaVästergötland
närM
on 22/8Motionsorientering - ViksjöJärfälla OKStockholm
närM
20/8
Motionsorientering i SkatåsGöteborg-Majorna OKGöteborg
närL
21/8
Motions-OL - Borås 1 av 5 HT [Bredared]Bredareds IFVästergötland
närM
21/8
NjudungsmästerskapLandsbro IF SKSmåland
närL
19/8
to 23/8Veteran-OLGöteborg-Majorna OKGöteborg
närL
Veteran-OL tävling 12OK Djerf
Örebro Läns OF
Värmland
Örebro Län
närL
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
närL
Motions-O Adolfsfors, KölaOK HierneVärmland
närL
Motionsorientering TyrterrängenOK TyrVärmland
närL
Sommarserie 9Njurunda OKMedelpad
närL
22/8
fr 24/8DM, natt, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
mästLN
DM, natt, Södermanland + Västmanland + Örebro LänOK Tor
Västmanlands OF
Örebro Läns OF
Södermanland
Västmanland
Örebro Län
mästLN
18/8
DM, natt, UpplandRånäs OKUppland
mästLN
DM, natt, VärmlandSK ÖrnenVärmland
mästLN
Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, sprint, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästS
Höst-springetÄrla IFSödermanland
närL
lö 25/8Vittjärvs 2-dagars, etapp 2, medel + DM, medel, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästM
DM, lång, Medelpad+ÅngermanlandMedelpads OF
Sundsvalls OK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
mästL
DM, lång, StockholmIFK Enskede
Snättringe SK
Stockholm
mästL
DM, medel, BlekingeOK OrionBlekinge
mästM
DM, medel, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal
mästM
DM, medel, DalarnaAvesta OKDalarna
mästM
DM, medel, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästM
19/8
DM, medel, HallandFalkenbergs OKHalland
mästM
DM, medel, SkåneHelsingborgs SOKSkåne
mästM
DM, medel, SmålandÅlems OKSmåland
mästM
19/8
DM, medel, VästergötlandIK Gandvik
Lidköpings VSK
Västergötland
mästM
DM, medel, Örebro länHagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästM
DM, medel, ÖstergötlandNAIS OrienteringsklubbÖstergötland
mästM
DM, stafett, inofficiell Jämtland/HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
mästSM
DM, medel, VästerbottenUmeå OKVästerbotten
mästM
19/8
sö 26/8DM, lång, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal
mästL
DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands OF
Valbo AIF
Hälsingland
Gästrikland
mästL
DM, lång, GöteborgGöteborg-Majorna OKGöteborg
mästL
19/8
DM, lång, UpplandLänna IFUppland
mästL
DM, lång, VärmlandOK HierneVärmland
mästL
23/8*
DM, lång, Örebro länHagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästL
DM, medel, StockholmIFK Enskede
Snättringe SK
Stockholm
mästM
DM, stafett, BlekingeOK OrionBlekinge
mästSL
DM, stafett, Dalarna + VästmanlandAvesta OK
Västmanlands OF
Dalarna
Västmanland
mästSL
DM, stafett, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästSL
19/8
DM, stafett, HallandHylte OK
Oskarströms OK
Halland
mästSL
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasserHylte OK
Oskarströms OK
Halland
distL
DM, stafett, Medelpad+ÅngermanlandMedelpads OF
Sundsvalls OK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
mästSL
DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasserSundsvalls OK
Ångermanlands OF
Medelpad
Ångermanland
distL
DM, stafett, SkåneHelsingborgs SOKSkåne
mästSL
DM, stafett, SmålandKalmar OKSmåland
mästSM
19/8
DM, stafett, Småland, individuella öppna klasserKalmar OKSmåland
distM
23/8
DM, stafett, VästergötlandIK Gandvik
Lidköpings VSK
Västergötland
mästSL
DM, stafett, Östergötland + SödermanlandNAIS Orienteringsklubb
Södermanlands OF
Östergötland
Södermanland
mästSL
DM, stafett, Östergötland + Södermanland, individuella öppna klasserNAIS Orienteringsklubb
Södermanlands OF
Östergötland
Södermanland
distL
DM, ultralång, Jämtland/Härjedalen + MagnumloppetÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
mästU
DM, ultralång, Norrbotten I 19 IFNorrbotten
mästU
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserHelsingborgs SOKSkåne
distL
DM, stafett, VästerbottenUmeå OKVästerbotten
mästL
19/8
v 35må 27/8
ti 28/8Tisdags-OL KlagstorpIF Hagen
OK P4
Västergötland
närL
Dala Veteran OLStora Tuna OKDalarna
närL
Motion-OL BåsbergenOK DjerfVärmland
närL
Motionsorientering Mangskog (Elljusspåret)OK MangenVärmland
närL
Motions-OLOK SkogshjortarnaVästergötland
närM
Kretsmästerskap sprintMotala AIF OLÖstergötland
närS
on 29/8MTBO-cupen 5Gotlands Bro OKGotland
M
närL
TjOL kaveln 2018VK UvarnaMedelpad
närSM
Ungdomsserien, regionsfinal söder ÖSkarpnäcks OLStockholm
distM
Ungdomsserien, regionsfinal, norrBromma-Vällingby SOKStockholm
distM
Ungomdsserien, regionsfinal söder VHaninge SOK
Stockholms OF
Stockholm
distM
22/8
Motionsorientering SkatåsGöteborgs SKGöteborg
närL
Motions-OL - Borås 2 av 5 HT [Ymer]IK YmerVästergötland
närL
28/8
Njudungszonens ungdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
to 30/8Falukretsens deltävling 4 Korsnäs IF OKDalarna
närL
20/8
MOL 18Gotlands Bro OKGotland
närL
Distriktsmatch Södermanland/VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland
närM
25/8
Veteran-OL tävling 13Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
Veteran-OLVK UvarnaMedelpad
närL
Motionsorientering SAIKSävedalens AIKGöteborg
närL
Motions-O Mon, KoppomOK HierneVärmland
närL
Motionsorientering SkutbergetOK TyrVärmland
närL
Motionsorientering Umeå 30 augUmeå OKVästerbotten
närS
29/8*
Nissadalszonens ungdomscup etapp 4Anderstorps OKSmåland
närS
27/8
fr 31/8Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skåne
natSLN
26/8
Ungdoms-SM, sprintBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
mästS

Annonser