Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

183 tävlingar hittades mellan 2018-09-01 och 2018-09-30 med följande urval: mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 35lö 1/9Kristinehamns OL-WeekendKristinehamns OKVärmland
natM
MtbO, Svenska Cupen, #9, sprintSäterbygdens OKDalarna
M
natS
OL-rounden, dag 1, medelOK HedströmmenVästmanland
natM
PreO, Natt-DM, UpplandLånghundra IFUppland
P
mästP
PreO, TempO, UpplandOK LinnéUppland
P
natT
Ungdoms-SM, långBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
mästL
Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 6. FinalOK LöftanHalland
närM
26/8
Ulrikadubbeln, medelIFK Linköpings OSÖstergötland
natM
26/8
AleträffenOK AlehofGöteborg
natM
Åkers IF 100-årstävlingÅkers IFSödermanland
natM
26/8
OstlöpetFalköpings AIK OKVästergötland
natM
29/8
sö 2/9GripträffenOK GripSödermanland
natM
Hedjakten, partävlingLunds OKSkåne
natPL
26/8
Kristinehamns OL-WeekendKristinehamns OKVärmland
natM
MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, finalSäterbygdens OKDalarna
M
natL
OL-rounden, dag 2, långOK HedströmmenVästmanland
natL
PilaboträffenAnnebergs GIFSmåland
distM
26/8
PreO, UpplandOK LinnéUppland
P
natP
Sandvikens öppna kommunmästerskapÖsterfärnebo IFGästrikland
distL
TyresöorienteringenSöders-TyresöStockholm
natL
29/8
Ungdoms-SM, stafettBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
mästSL
PepparkaksluffenKungälvs OKGöteborg
natL
30/8
Ulrikadubbeln, långIFK Linköpings OSÖstergötland
natL
26/8
Öppet Skaraborgsmästerskap, medelTibro OKVästergötland
mästM
26/8
Söders Tyresö motionsorienteringSöders-TyresöStockholm
närL
Motionsorientering UmeåIFK UmeåVästerbotten
närM
v 36må 3/9
ti 4/9Sörklubbs #15Segersta OKHälsingland
närM
Tisdags-OL BillingenIF HagenVästergötland
närL
Dala Veteran-OLAvesta OKDalarna
närM
DOK:s Krets/motions-OL SolbergaDegerfors OKVärmland
närM
1/9
Höst-springetKjula IFSödermanland
närL
Krets Motion-OL KOKOK DjerfVärmland
närL
HöglandsträningSOK AnebySmåland
närL
Motionsorientering SegerforsOK JösseVärmland
närL
Motions-OLOK SkogshjortarnaVästergötland
närM
Motionsorientering UpplandRasbo IKUppland
närL
3/9
on 5/9Motionsorientering - GranskogJärfälla OKStockholm
närM
3/9
Motionsorientering och Grand PrixVäxjö OKSmåland
närL
Motionsorientering i SkatåsGöteborg-Majorna OKGöteborg
närL
4/9*
Motions-OL - Borås 3 av 5 HT [Rävlanda]OK OrintoVästergötland
närM
4/9
to 6/9FyrklöverAlmby IKÖrebro Län
närL
Veteran-OL tävling 14Askersunds OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
Motionsorientering SAIKSävedalens AIKGöteborg
närL
Motions-O ÅrjängÅrjängs OKVärmland
närL
Motionsorientering Sanna VåxnäsOK TyrVärmland
närL
Motionsorientering Umeå 6 sepUmeå OKVästerbotten
närS
5/9*
fr 7/9DM, natt, Dalarna och Öppna FalumästerskapetBjursås OKDalarna
mästLN
lö 8/9Bredareds höstmedelBredareds IFVästergötland
natM
GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dal
natL
Öppna FalumästerskapenKarlsbyhedens OKDalarna
distL
Ombergsjakten, dag 1Mjölby OK
Ödeshögs SK
Östergötland
natM
2/9
Skärgårdsdubbeln, långdistansGustavsbergs OKStockholm
natL
5/9
SM, lång, kvalIK HakarpspojkarnaSmåland
mästL
26/8
Linnéklassikern, medelOK LinnéUppland
natM
2/9
sö 9/9SM, lång, finalIK HakarpspojkarnaSmåland
mästL
26/8
FyrklubbsHärlövs IFSkåne
distL
Linnéklassikern, långOK LinnéUppland
natL
2/9
Skogis Cup nr 8Garda OKGotland
närL
Skärgårdsdubbeln, medeldistans OK RavinenStockholm
natM
5/9
SM, lång, final, publiktävling medel Skillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
natM
TrätäljalunkenSäffle OKVärmland
distL
Två på en pinne, lagtävlingÅrsunda IFGästrikland
natLL
2/9
HjortsöndanOK SkogshjortarnaVästergötland
natL
8/9*
Ombergsjakten, dag 2Mjölby OK
Ödeshögs SK
Östergötland
natM
2/9
Motionsorientering Umeå 9 septemberUmedalens IFVästerbotten
närM
Vandrarringens höstträffVandrarringenVästmanland
natL
4/9
PreO, FyrklubbsHärlövs IFSkåne
P
distM
v 37må 10/9
ti 11/9Sörklubbs #16Söderhamns OKHälsingland
närM
Tisdags-OL SkärvIF Hagen
IK Gandvik
Västergötland
närL
Krets Motion-OL DOKOK DjerfVärmland
närL
Norrcupen Ffinal 2017-09-11Ljusdals OKHälsingland
närM
10/9
Motionsorientering Prästtjärnsstugan (med korvgrillning)OK MangenVärmland
närL
Motions-OLOK SkogshjortarnaVästergötland
närM
on 12/9MTBO-cupen 6Gotlands Bro OKGotland
M
närL
Motions-OL - Borås 4 av 5 HT [Rydboholm]Rydboholms SKVästergötland
närM
11/9
to 13/9Veteran-OL tävling 15OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
VOL 14, SOKSundsvalls OKMedelpad
närL
13/9*
Motionsorientering TyrstuganOK TyrVärmland
närL
fr 14/9PreO, Natt-DM, GöteborgOK LandehofGöteborg
P
mästLN
SM, medel, kvalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästM
2/9
Veteran-SM, sprintFK BokenSkåne
mästS
9/9
lö 15/9SM, medel, finalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästM
2/9
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
Norbergs OK:s nationellaNorbergs OKVästmanland
natM
OK Landehofs höstweekend, medelOK LandehofGöteborg
natM
SM, medel, final, publiktävling medel Skillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
natM
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
9/9
Dubbelfajten, patrulltävlingGarphyttans IFÖrebro Län
natPL
Dubbelfajten, långGarphyttans IFÖrebro Län
natL
OK Österåker, medelOK ÖsteråkerStockholm
natM
12/9
Veteran-SM, medelFK BokenSkåne
mästM
9/9
sö 16/9BergslagsträffenFagersta OK
Norbergs OK
Västmanland
natL
Korpen propagandaorienteringNärkes Skogskarlars Klubb
Örebro Läns OF
Örebro Län
distL
OK Landehofs höstweekend, långOK LandehofGöteborg
natL
Skogis Cup nr 9Garda OKGotland
närL
ÄlgjaktenFrösö IFJämtland-Härjedalen
natSM
SM, stafettIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästSL
2/9
BjörkforskampenBjörkfors GOIFÖstergötland
natM
9/9
Waxholms OKWaxholms OKStockholm
natL
9/9
Veteran-SM, långFK BokenSkåne
mästL
9/9
Brotorp TrailrunSkogsluffarnas OKStockholm
närL
VärmlandsserienOK JösseVärmland
distL
13/9
v 38må 17/9
ti 18/9Tisdags-OL IstrumIF Hagen
Istrums SK
Västergötland
närLN
Motions-OL LunedetOK DjerfVärmland
närM
Motions-OLOK SkogshjortarnaVästergötland
närM
NorrnattLjusdals OKHälsingland
närLN
on 19/9Motions-OL - Borås 5 av 5 HT [Knektås]Borås GIFVästergötland
närM
18/9
to 20/9Veteran-OL tävling 16OK Alferna
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
Veteran-olTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
närL
DOK:s motions-OL LidetorpDegerfors OKVärmland
närM
17/9
Motionsorientering Umeå 20 sepUmeå OKVästerbotten
närLN
19/9*
fr 21/9DM, natt, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästLN
DM, natt, Bohuslän-DalKvillebyns SKBohuslän-Dal
mästLN
DM, natt, Skåne med TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne
mästLN
DM, natt, StockholmIFK Tumba SOKStockholm
mästL
DM, natt, VästergötlandOK Mark
Skene Sim o IS
Västergötland
mästLN
DM, natt, ÅngermanlandHärnösands OKÅngermanland
mästLN
DM, natt, Småland + ÖstergötlandSOK Aneby
Östergötlands OF
Småland
Östergötland
mästLN
16/9
lö 22/9DM, lång, Dalarna + VästmanlandSmedjebackens OK
Västmanlands OF
Dalarna
Västmanland
mästL
DM, medel, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästM
DM, medel, GöteborgUtby IKGöteborg
mästM
DM, medel, SödermanlandOK TjärnenSödermanland
mästM
DM, medel, UpplandOK TriangelnUppland
mästM
DM, medel, VärmlandKroppa IFVärmland
mästM
20/9
DM, natt, GotlandVisborgs OKGotland
mästLN
16/9
DM, natt, NorrbottenOK RenenNorrbotten
mästLN
DM, sprint, Norrbotten OK RenenNorrbotten
mästS
DM, stafett, Örebro länLaxå OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSL
DM, stafett, Örebro län, individuella öppna klasserLaxå OKÖrebro Län
distL
Motionsorientering i Upplands VäsbyVäsby OKStockholm
närL
21/9*
sö 23/9BarkenträffenSmedjebackens OKDalarna
natM
DM, lång, BlekingeRonneby OKBlekinge
mästL
DM, lång, HallandOK LöftanHalland
mästL
DM, lång, SkåneFK ÅsenSkåne
mästL
16/9
DM, lång, Småland + ÖstergötlandSmålands OF
Sol Tranås
Östergötlands OF
Småland
Östergötland
mästL
DM, lång, SödermanlandIK StandardSödermanland
mästL
DM, lång, VästergötlandOK Mark
Skene Sim o IS
Västergötland
mästL
DM, medel, VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland
mästM
16/9
DM, stafett, Bohuslän-DalLjungskile FKBohuslän-Dal
mästSL
DM, stafett, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästSM
DM, stafett, GöteborgTolereds Allmänna IKGöteborg
mästSL
DM, stafett, StockholmTullinge SKStockholm
mästSL
DM, stafett, UpplandLånghundra IFUppland
mästSL
DM, stafett, VärmlandIK Vikings OKVärmland
mästSL
13/9
DM, stafett, Värmland, individuella öppna klasserIK Vikings OKVärmland
distL
20/9
DM, sprint, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästS
LappmannaLycksele IFVästerbotten
distL
16/9
DM, medel, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästM
v 39må 24/9
ti 25/9Tisdags-OL KarstorpIF HagenVästergötland
närLN
Motions-OL SandviksskolanOK DjerfVärmland
närS
on 26/9Natti-NattiIFK EnskedeStockholm
distSSN
to 27/9DM, natt, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
mästLN
Veteran Ol i Södra VätterbygdenIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
Veteran-OL tävling 17Hällefors OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
Motionsorientering Umeå 27 septemberStöcksjö ISVästerbotten
närLN
fr 28/9DM, natt, MedelpadNjurunda OKMedelpad
mästLN
Pölder OL-cup, avslutning, dag 1, nattOK NjudungSmåland
natMN
23/9
World Cup och Svenska cupen i OrienteringsskytteForsa OKHälsingland
närS
21/9
Öppet Skaraborgsmästerskap, nattTibro OKVästergötland
mästLN
23/9
lö 29/9Bahco cup, långLidköpings VSKVästergötland
natL
DM, natt, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästLN
DM, sprint, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästS
Ekorren cupLinköpings OKÖstergötland
distSL
MedeluvenIK UvenGöteborg
natM
PreO, SM, KristinehamnKristinehamns OKVärmland
P
mästP
PreO, SM, TempO, KristinehamnKristinehamns OKVärmland
P
mästT
Skärmjakten, dag 1, långHJS-Vansbro OKDalarna
natL
Ungdomsseriefinalen, StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
distS
VÖOL 2-dagarsVallentuna-Össeby OLUppland
natM
Älgots CupÖrkelljunga FKSkåne
distL
23/9
Pölder OL-cup, avslutning, dag 2, medelOK NjudungSmåland
natM
23/9
SM, World Cup och Svenska cupen i OrienteringsskytteForsa OKHälsingland
närL
21/9
sö 30/9Bahco cup, stafettLidköpings VSKVästergötland
natL
DM, lång, GotlandVisborgs OKGotland
mästL
23/9
DM, stafett, HälsinglandSegersta OKHälsingland
mästSL
FolskubbetFrölunda OLGöteborg
natL
Höstrusket i ÖrkelljungaÖrkelljunga FKSkåne
natM
23/9
PreO, DM, öppet, VärmlandOK TyrVärmland
P
mästP
Skärmjakten, dag 2, medelHJS-Vansbro OKDalarna
natM
Trosa skogsloppTrosabygdens OKSödermanland
natL
UngdomsstafettenÖrkelljunga FKSkåne
natSL
23/9
VÖOL 2-dagarsVallentuna-Össeby OLUppland
natM
Martinsons Cup avslutningSK BjörnenVästerbotten
närM
SM stafett i OrienteringsskytteForsa OKHälsingland
närSL
21/9
MidälvastafettenNjurunda OKMedelpad
distSL

Annonser