Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

123 tävlingar hittades mellan 2018-09-01 och 2018-09-30 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 35lö 1/9Kristinehamns OL-WeekendKristinehamns OKVärmland
natM
MtbO, Svenska Cupen, #9, sprintSäterbygdens OKDalarna
M
natS
OL-rounden, dag 1, medelOK HedströmmenVästmanland
natM
PreO, Natt-DM, UpplandLånghundra IFUppland
P
mästP
PreO, TempO, UpplandOK LinnéUppland
P
natT
Ungdoms-SM, långBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
mästL
Åkers IF 100-årstävlingÅkers IFSödermanland
natM
Ulrikadubbeln, medelIFK Linköpings OSÖstergötland
natM
26/8
AleträffenOK AlehofGöteborg
natM
sö 2/9Hedjakten, partävlingLunds OKSkåne
natPL
Kristinehamns OL-WeekendKristinehamns OKVärmland
natM
MtbO, Svenska Cupen, #10, masstart, finalSäterbygdens OKDalarna
M
natL
OL-rounden, dag 2, långOK HedströmmenVästmanland
natL
PepparkaksluffenKungälvs OKGöteborg
natL
PilaboträffenAnnebergs GIFSmåland
distM
PreO, UpplandOK LinnéUppland
P
natP
Sandvikens öppna kommunmästerskapÖsterfärnebo IFGästrikland
distL
TyresöorienteringenSöders-TyresöStockholm
natL
Ungdoms-SM, stafettBergnäsets AIK
Gammelstads IF
OK Renen
Norrbotten
mästSL
Ulrikadubbeln, långIFK Linköpings OSÖstergötland
natL
26/8
Öppet Skaraborgsmästerskap, medelTibro OKVästergötland
mästM
26/8
v 36må 3/9
ti 4/9
on 5/9
to 6/9
fr 7/9DM, natt, Dalarna och Öppna FalumästerskapetBjursås OKDalarna
mästLN
lö 8/9Bredareds höstmedelBredareds IFVästergötland
natM
GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dal
natL
OK RavinenOK RavinenStockholm
natL
Öppna FalumästerskapenKarlsbyhedens OKDalarna
distL
SM, lång, kvalIK HakarpspojkarnaSmåland
mästL
26/8
Ombergsjakten, dag 1Mjölby OK
Ödeshögs SK
Östergötland
natM
2/9
Linnéklassikern, medelOK LinnéUppland
natM
sö 9/9SM, lång, finalIK HakarpspojkarnaSmåland
mästL
26/8
FyrklubbsHärlövs IFSkåne
distL
Gustavsbergs OKGustavsbergs OKStockholm
natM
HjortsöndanOK SkogshjortarnaVästergötland
natL
Linnéklassikern, långOK LinnéUppland
natL
PreO, FyrklubbsHärlövs IFSkåne
P
distM
SM, lång, final, publiktävling medel Skillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
natM
Tre på en pinne, lagtävlingÅrsunda IFGästrikland
natLL
TrätäljalunkenSäffle OKVärmland
distL
Vandrarringens höstträffVandrarringenVästmanland
natL
Ombergsjakten, dag 2Mjölby OK
Ödeshögs SK
Östergötland
natM
2/9
v 37må 10/9
ti 11/9
on 12/9
to 13/9
fr 14/9Veteran-SM, sprintFK BokenSkåne
mästS
SM, medel, kvalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästM
2/9
lö 15/9SM, medel, finalIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästM
2/9
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
Norbergs OK:s nationellaNorbergs OKVästmanland
natM
OK Landehofs höstweekend, medelOK LandehofGöteborg
natM
OK Österåker, medelOK ÖsteråkerStockholm
natM
SM, medel, final, publiktävling medel Skillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
natM
Veteran-SM, medelFK BokenSkåne
mästM
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
Dubbelfajten, patrulltävlingGarphyttans IFÖrebro Län
natPL
Dubbelfajten, långGarphyttans IFÖrebro Län
natL
sö 16/9BergslagsträffenFagersta OK
Norbergs OK
Västmanland
natL
BjörkforskampenBjörkfors GOIFÖstergötland
natM
Korpen propagandaorienteringNärkes Skogskarlars Klubb
Örebro Läns OF
Örebro Län
distL
OK Landehofs höstweekend, långOK LandehofGöteborg
natL
SM, stafettIK Hakarpspojkarna
Jönköpings OK
Småland
mästSL
Veteran-SM, långFK BokenSkåne
mästL
VärmlandsserienOK JösseVärmland
distL
ÄlgjaktenFrösö IFJämtland-Härjedalen
natSM
Waxholms OKWaxholms OKStockholm
natL
v 38må 17/9
ti 18/9
on 19/9
to 20/9
fr 21/9DM, natt, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästLN
DM, natt, Bohuslän-DalKvillebyns SKBohuslän-Dal
mästLN
DM, natt, Skåne med TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne
mästLN
DM, natt, Småland + ÖstergötlandSOK Aneby
Östergötlands OF
Småland
Östergötland
mästLN
DM, natt, StockholmIFK Tumba SOKStockholm
mästL
DM, natt, VästergötlandOK Mark
Skene Sim o IS
Västergötland
mästLN
DM, natt, ÅngermanlandHärnösands OKÅngermanland
mästLN
lö 22/9DM, lång, Dalarna + VästmanlandSmedjebackens OK
Västmanlands OF
Dalarna
Västmanland
mästL
DM, medel, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästM
DM, medel, GöteborgUtby IKGöteborg
mästM
DM, medel, SödermanlandOK TjärnenSödermanland
mästM
DM, medel, UpplandOK TriangelnUppland
mästM
DM, medel, VärmlandKroppa IFVärmland
mästM
DM, natt, GotlandVisborgs OKGotland
mästLN
16/9
DM, natt, NorrbottenOK RenenNorrbotten
mästLN
DM, sprint, Norrbotten OK RenenNorrbotten
mästS
DM, stafett, Örebro länLaxå OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSL
DM, stafett, Örebro län, individuella öppna klasserLaxå OKÖrebro Län
distL
sö 23/9BarkenträffenSmedjebackens OKDalarna
natM
DM, lång, BlekingeRonneby OKBlekinge
mästL
DM, lång, HallandOK LöftanHalland
mästL
DM, lång, SkåneFK ÅsenSkåne
mästL
16/9
DM, lång, Småland + ÖstergötlandSol Tranås
Östergötlands OF
Småland
Östergötland
mästL
DM, lång, SödermanlandIK StandardSödermanland
mästL
DM, lång, VästergötlandOK Mark
Skene Sim o IS
Västergötland
mästL
DM, medel, VästmanlandKöping-Kolsva OKVästmanland
mästM
16/9
DM, stafett, Bohuslän-DalLjungskile FKBohuslän-Dal
mästSL
DM, stafett, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästSM
DM, stafett, GöteborgTolereds Allmänna IKGöteborg
mästSL
DM, stafett, StockholmTullinge SKStockholm
mästSL
DM, stafett, UpplandLånghundra IFUppland
mästSL
DM, stafett, VärmlandIK Vikings OKVärmland
mästSL
DM, stafett, Värmland, individuella öppna klasserIK Vikings OKVärmland
distL
DM, sprint, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästS
LappmannaLycksele IFVästerbotten
distL
16/9
DM, medel, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästM
v 39må 24/9
ti 25/9
on 26/9Natti-NattiIFK EnskedeStockholm
distSSN
to 27/9DM, natt, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
mästLN
fr 28/9DM, natt, MedelpadNjurunda OKMedelpad
mästLN
Pölder OL-cup, avslutning, dag 1, nattOK NjudungSmåland
natMN
Öppet Skaraborgsmästerskap, nattTibro OKVästergötland
mästLN
23/9
lö 29/9Bahco cup, långLidköpings VSKVästergötland
natL
DM, natt, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästLN
DM, sprint, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästS
Ekorren cupLinköpings OKÖstergötland
distSL
Kristinehamns PreOKristinehamns OKVärmland
P
natP
Kristinehamns TempOKristinehamns OKVärmland
P
natT
MedeluvenIK UvenGöteborg
natM
Skärmjakten, dag 1, långHJS-Vansbro OKDalarna
natL
Ungdomsseriefinalen, StockholmSkogsluffarnas OKStockholm
distS
VÖOL 2-dagarsVallentuna-Össeby OLUppland
natM
Älgots CupÖrkelljunga FKSkåne
distL
23/9
Pölder OL-cup, avslutning, dag 2, medelOK NjudungSmåland
natM
sö 30/9Bahco cup, stafettLidköpings VSKVästergötland
natL
DM, lång, GotlandVisborgs OKGotland
mästL
23/9
DM, stafett, HälsinglandSegersta OKHälsingland
mästSL
FolskubbetFrölunda OLGöteborg
natL
Höstrusket i ÖrkelljungaÖrkelljunga FKSkåne
natM
23/9
Skärmjakten, dag 2, medelHJS-Vansbro OKDalarna
natM
Trosa skogsloppTrosabygdens OKSödermanland
natL
UngdomsstafettenÖrkelljunga FKSkåne
natSL
23/9
VÖOL 2-dagarsVallentuna-Össeby OLUppland
natM
Öppet PreO-DM VärmlandOK TyrVärmland
P
mästP
MidälvastafettenNjurunda OKMedelpad
distSL

Annonser