Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

45 tävlingar hittades mellan 2019-01-01 och 2019-12-31 med följande urval: Skåne, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1tis 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkåne
distLResultat
ons 2/1
tor 3/1
fre 4/1
lör 5/1
sön 6/1
v 2mån 7/1
tis 8/1
ons 9/1
tor 10/1
fre 11/1
lör 12/1
sön 13/1
v 3mån 14/1
tis 15/1
ons 16/1
tor 17/1
fre 18/1
lör 19/1
sön 20/1
v 4mån 21/1
tis 22/1
ons 23/1
tor 24/1
fre 25/1
lör 26/1
sön 27/1
v 5mån 28/1
tis 29/1
ons 30/1
tor 31/1
fre 1/2
lör 2/2
sön 3/2
v 6mån 4/2
tis 5/2
ons 6/2
tor 7/2
fre 8/2
lör 9/2
sön 10/2
v 7mån 11/2
tis 12/2
ons 13/2
tor 14/2
fre 15/2
lör 16/2
sön 17/2
v 8mån 18/2
tis 19/2
ons 20/2
tor 21/2
fre 22/2
lör 23/2
sön 24/2
v 9mån 25/2
tis 26/2
ons 27/2
tor 28/2
fre 1/3Sverigepremiären, nattOK Pan-KristianstadSkåne
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 2/3Sverigepremiären, medelOK Pan-KristianstadSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 3/3Sverigepremiären, stafettOK Pan-KristianstadSkåne
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
Sverigepremiären, långOK Pan-KristianstadSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 10mån 4/3
tis 5/3
ons 6/3
tor 7/3
fre 8/3
lör 9/3
sön 10/3
v 11mån 11/3
tis 12/3
ons 13/3
tor 14/3
fre 15/3
lör 16/3
sön 17/3
v 12mån 18/3
tis 19/3
ons 20/3
tor 21/3
fre 22/3
lör 23/3
sön 24/3Långdistans mitt i SkåneMalmö OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 13mån 25/3
tis 26/3
ons 27/3
tor 28/3
fre 29/3SM, natt, och Swedish League, #1Hässleholms OKSkåne
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 30/3
sön 31/3
v 14mån 1/4
tis 2/4
ons 3/4
tor 4/4
fre 5/4PreO Syd, nattOK Pan-KristianstadSkåne
P
natLNResultat
lör 6/4Bosarpsträffen, medelLunds OKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
PreO Syd, BrösarpAndrarums IFSkåne
P
natP
sön 7/4Bosarpsträffen, långLunds OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
PreO Syd, ÄngelholmHjärnarps OLSkåne
P
natP
v 15mån 8/4
tis 9/4
ons 10/4
tor 11/4
fre 12/4
lör 13/4TyringerundanOK TyringeSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 14/4KlövaträffenOK KompassenSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 16mån 15/4
tis 16/4
ons 17/4
tor 18/4
fre 19/4Oppmannaberget, långHärlövs IFSkåne
natL
lör 20/4Vättefejden/Gränsfejden, lång + DM, ultralång, Småland+SkåneTockarps IKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/4Vättefejden/Gränsfejden, medelTockarps IKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 22/4VåryranFK BokenSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 23/4
ons 24/4
tor 25/4
fre 26/4Tiomila, open individual, FridayFK GöingarnaSkåne
distLKVisa rutter i LiveloxResultat
lör 27/4Tiomila i Östra GöingeFK GöingarnaSkåne
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
Tiomila, open individual, SaturdayFK GöingarnaSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 28/4Tiomila i Östra GöingeFK GöingarnaSkåne
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
Tiomila, open individual, SundayFK GöingarnaSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 18mån 29/4
tis 30/4
ons 1/5
tor 2/5
fre 3/5
lör 4/5
sön 5/5
v 19mån 6/5
tis 7/5
ons 8/5
tor 9/5
fre 10/5
lör 11/5
sön 12/5
v 20mån 13/5
tis 14/5
ons 15/5
tor 16/5
fre 17/5
lör 18/5
sön 19/5LundasprintenLunds OKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
v 21mån 20/5
tis 21/5
ons 22/5
tor 23/5
fre 24/5
lör 25/5
sön 26/5
v 22mån 27/5
tis 28/5
ons 29/5
tor 30/5
fre 31/5
lör 1/6
sön 2/6
v 23mån 3/6
tis 4/6
ons 5/6
tor 6/6
fre 7/6
lör 8/6
sön 9/6
v 24mån 10/6
tis 11/6
ons 12/6
tor 13/6
fre 14/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1Helsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2Helsingborgs SOKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Tre skåningar och en dansk, etapp 3Helsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4Helsingborgs SOKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
v 25mån 17/6
tis 18/6
ons 19/6
tor 20/6
fre 21/6
lör 22/6
sön 23/6
v 26mån 24/6
tis 25/6
ons 26/6
tor 27/6
fre 28/6
lör 29/6
sön 30/6
v 27mån 1/7
tis 2/7
ons 3/7
tor 4/7
fre 5/7
lör 6/7
sön 7/7
v 28mån 8/7
tis 9/7
ons 10/7
tor 11/7
fre 12/7
lör 13/7
sön 14/7
v 29mån 15/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 16/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 17/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 18/7
fre 19/7
lör 20/7
sön 21/7
v 30mån 22/7
tis 23/7
ons 24/7
tor 25/7
fre 26/7
lör 27/7
sön 28/7
v 31mån 29/7
tis 30/7
ons 31/7
tor 1/8
fre 2/8
lör 3/8
sön 4/8
v 32mån 5/8
tis 6/8
ons 7/8
tor 8/8
fre 9/8
lör 10/8
sön 11/8
v 33mån 12/8
tis 13/8
ons 14/8
tor 15/8
fre 16/8
lör 17/8
sön 18/8KlåverödsmedelnOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 19/8
tis 20/8
ons 21/8
tor 22/8
fre 23/8
lör 24/8Sensommarmedeln i BjärnumOK TorfinnSkåne
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8FyrklubbsOK GyngeSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 35mån 26/8
tis 27/8
ons 28/8
tor 29/8
fre 30/8
lör 31/8DM, medel, SkåneFK BokenSkåne
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/9DM, stafett, SkåneFK BokenSkåne
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserFK BokenSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 2/9
tis 3/9
ons 4/9
tor 5/9
fre 6/9DM, natt, SkåneHästveda OKSkåne
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 7/9
sön 8/9DM, lång, SkåneFrosta OKSkåne
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 9/9
tis 10/9
ons 11/9
tor 12/9
fre 13/9
lör 14/9
sön 15/9FK Åsen, medelFK ÅsenSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 16/9
tis 17/9
ons 18/9
tor 19/9
fre 20/9
lör 21/9
sön 22/9StenskogsmedelnRingsjö OKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 39mån 23/9
tis 24/9
ons 25/9
tor 26/9
fre 27/9
lör 28/9
sön 29/9Medelsprint i SkåneEslövs FKSkåne
distMResultat
v 40mån 30/9
tis 1/10
ons 2/10
tor 3/10
fre 4/10Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skåne
natSLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 5/10Älgot cup, finalLunds OKSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 6/10RevingeträffenLunds OKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
UngdomsstafettenLunds OKSkåne
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 41mån 7/10
tis 8/10
ons 9/10
tor 10/10
fre 11/10
lör 12/10
sön 13/10
v 42mån 14/10
tis 15/10
ons 16/10
tor 17/10
fre 18/10
lör 19/10DM, sprint, SkåneOK Pan-KristianstadSkåne
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Pan-KristianstadSkåne
distSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, SkåneOK Pan-KristianstadSkåne
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 20/10
v 43mån 21/10
tis 22/10
ons 23/10
tor 24/10
fre 25/10
lör 26/10
sön 27/10
v 44mån 28/10
tis 29/10
ons 30/10
tor 31/10
fre 1/11
lör 2/11
sön 3/11RåbockalångenHjärnarps OLSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 45mån 4/11
tis 5/11
ons 6/11
tor 7/11
fre 8/11
lör 9/11
sön 10/11
v 46mån 11/11
tis 12/11
ons 13/11
tor 14/11
fre 15/11
lör 16/11
sön 17/11Höstrusket i ÖrkelljungaÖrkelljunga FKSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 47mån 18/11
tis 19/11
ons 20/11
tor 21/11
fre 22/11
lör 23/11
sön 24/11
v 48mån 25/11
tis 26/11
ons 27/11
tor 28/11
fre 29/11
lör 30/11
sön 1/12
v 49mån 2/12
tis 3/12
ons 4/12
tor 5/12
fre 6/12
lör 7/12
sön 8/12
v 50mån 9/12
tis 10/12
ons 11/12
tor 12/12
fre 13/12
lör 14/12
sön 15/12
v 51mån 16/12
tis 17/12
ons 18/12
tor 19/12
fre 20/12
lör 21/12
sön 22/12
v 52mån 23/12
tis 24/12
ons 25/12
tor 26/12
fre 27/12
lör 28/12
sön 29/12
v 1mån 30/12
tis 31/12

Annonser