Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

127 tävlingar hittades mellan 2019-01-01 och 2019-12-31 med följande urval: Uppland, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 7 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
tis 1/1TestPatrullOK LinnéUppland
klubbLL
tis 1/1TestPatull IIOK LinnéUppland
klubbSL
sön 13/1Vintercup Etapp 5OK EnenUppland
klubbM
ons 16/1Luffarligan i OkvistaskogenVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 25/1Vintercup Etapp 6OK EnenUppland
klubbM
sön 27/1Vintercup Etapp 7OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 13/2Luffarligan i villaområdeVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 15/2Vintercup Etapp 8OK EnenUppland
klubbMResultat
sön 17/2Vintercup Etapp 9OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 7/3VeterantourOK RoslagenUppland
närM
lör 9/3Upptaktsdag för Upplands ungdomar 13-16 årSigtuna OKUppland
klubbM
sön 10/3Vintercup Etapp 10 (Final)OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 13/3Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 14/3Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 14/3Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 14/3Veterantouren i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
lör 23/3Upplands Skogsflickors vårblot OK RodhenUppland
klubbL
tor 28/3KM natt VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLNResultat
lör 30/3OK PuhOK EnenUppland
närM
tor 4/4RoslagsveteranerSigtuna OKUppland
närLResultat
lör 6/4LännamedelnLänna IFUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 7/4RånässtafettenRånäs OKUppland
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 7/4Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 11/4VeterantourOK RoslagenUppland
närM
sön 14/4EnenracetOK EnenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 16/4RoslagsveteranernaRånäs OKUppland
närLResultat
ons 17/4Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 19/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Uppland
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 20/4Uppsala möte, sprintLånghundra IFUppland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/4Uppsala möte, medelOK LinnéUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
mån 22/4Uppsala möte, långIF ThorUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/5RoslagsveteranernaLänna IFUppland
närMResultat
lör 4/5Roslagshelg, långOK RoslagenUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 7/5Till Skogs #1 med Roslagens SparbankVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 7/5SprintövningRimbo SOKUppland
närSResultat
tor 9/5Roslagsveteranerna 9 majLånghundra IFUppland
närMResultat
tor 9/5Knock-out dag UppsalaOK Linné
Svenska Orienteringsförbundet
Uppland
närSResultat
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUppland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Öppet Sprint KMOK RodhenUppland
närSResultat
tor 16/5TorsdagsträningLänna IFUppland
klubbM
tor 16/5Motionsorientering i UpplandOK RoslagenUppland
närL
mån 20/5Skogsflicksmatch mellan Uppland och StockholmLänna IFUppland
närMResultat
tis 21/5U-ringen 2019 etapp 1IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närLResultat
tis 21/5Till Skogs med Roslagens Sparbank del 2Länna IFUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/5Öppet KM medelOK RodhenUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5RoslagsveteranernaOK RodhenUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland
närM
lör 25/5Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närM
tis 28/5Roslagsveteranerna på ÅlandHäverödals SKUppland
närMResultat
tis 28/5Lång KMOK EnenUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tis 28/5Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland
närMResultat
tis 28/5U-ringen 2019 etapp 2IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närLResultat
tis 28/5Till skogs med Roslagens Sparbank + Motionsorientering för UpplandOK RoslagenUppland
närMResultat
ons 29/5Öppet Lång KMOK RodhenUppland
närLResultat
tor 30/5Klubbmästerskap Rånäs OKUppland
klubbMResultat
sön 2/6SlottssprintenSigtuna OKUppland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 2/6Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUppland
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
tis 4/6Medel KMOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 4/6MotionsorienteringRånäs OKUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 4/6Till Skogs med Roslagens SparbankRånäs OKUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 4/6U-ringen 2019 etapp 3IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närMResultat
ons 12/6KM sprint VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland
klubbSResultat
ons 12/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 1Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 13/6Sprint KMOK EnenUppland
klubbS
tor 13/6Medel-KMIF ThorUppland
klubbMResultat
tor 13/6Motionsorientering StenhagenOK LinnéUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/6PreO, TempO-DM, UpplandOK LinnéUppland
P
mästT
lör 15/6PreO, UpplandshelgOK LinnéUppland
P
natP
sön 16/6PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUppland
P
natP
sön 16/6Skogsflickornas Triangelmatch i UpplandIF ThorUppland
närMResultat
ons 19/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 2Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tis 25/6FiggesVallentuna-Össeby OLUppland
klubbMResultat
ons 26/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 3Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 27/6Motionsorientering KnivstaLånghundra IFUppland
närMResultat
tis 2/7Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLResultat
ons 3/7PreO, Dag-DM Uppland och Västmanland Länna IFUppland
P
mästLResultat
tis 9/7Motionsorientering i LännaLänna IFUppland
närMResultat
tor 11/7Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närL
tis 16/7SkärgårdssprintenOK RoslagenUppland
natSResultat
tis 16/7SkärgårdssprintenOK RoslagenUppland
natS
tor 8/8Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 8/8Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
sön 11/8Öppet SalaortsmästerskapOK TriangelnUppland
närMResultat
mån 12/8Rånäs/Rimbo Sprintcup del 4Rimbo SOKUppland
närSResultat
tis 13/8Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLResultat
tor 15/8Provlöpning O-ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närM
tor 15/8RoslagsveteranernaRånäs OKUppland
närLResultat
lör 17/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 20/8Motionsorientering ArlandaLånghundra IFUppland
närMResultat
ons 21/8Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020 etapp 5IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
klubbL
tor 22/8Roslagsveteranerna 22 augLånghundra IFUppland
närMResultat
tis 27/8Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland
närMResultat
tor 29/8RoslagsveteranernaLänna IFUppland
närMResultat
tor 29/8Motionsorientering i LännaLänna IFUppland
närMResultat
tor 29/8Provlöpning O-Ringen 2020, etapp 3 ÖstunaIF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
klubbL
fre 30/8DM, natt, Uppland + VästmanlandOK Linné
Västmanlands OF
Uppland
Västmanland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUppland
P
natP
lör 31/8PreO, Natt-DM, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
mästPN
sön 1/9PreO, UpplandshelgOK LinnéUppland
P
natP
sön 1/9DM, lång, Stockholm + UpplandUpplands OF
Waxholms OK
Uppland
Stockholm
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 5/9Motionsorientering Uppland i Stadsskogen OK LinnéUppland
närMResultat
lör 7/9MTBO, OK RodhenOK RodhenUppland
M
natL
lör 7/9DM, medel, UpplandOK RodhenUppland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/9DM, stafett, UpplandIF ThorUppland
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/9DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserIF ThorUppland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 11/9Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland
närM
ons 11/9Natt KMOK RodhenUppland
klubbMNResultat
tor 12/9RoslagsveteranernaOK RodhenUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 19/9HelklubbsträningOK LinnéUppland
klubbLResultat
lör 21/9Skyttorpslången Rasbo IKUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 26/9Roslagsveteranerna. Häverödals SKHäverödals SKUppland
närMResultat
lör 28/9UpplandscupsfinalenIdrottsföreningen OLGY UppsalaUppland
distMResultat
sön 29/9KM E-OL-skytteVallentuna-Össeby OLUppland
Y
klubbS
tor 3/10StabbysprintenOK LinnéUppland
klubbLResultat
ons 9/10RoslagsveteranerSigtuna OKUppland
närMResultat
tor 24/10VeterantourOK RoslagenUppland
närLResultat
sön 27/10OktoberracetOK EnenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 2/11MTBO RodhenloppetOK RodhenUppland
M
natPLN
lör 2/11RodhenloppetOK RodhenUppland
natPLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 9/11Roslagsmästerskap Dag PrecisionsorienteringOK RodhenUppland
P
närL
fre 29/11Vintercup Etapp 1OK EnenUppland
klubbMNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/12Ultralång-KM Järfälla OK
Rånäs OK
Stockholm
Uppland
klubbUVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/12Vintercupen Etapp 2OK EnenUppland
klubbMResultat
tor 26/12Vintercupen etapp 3 / AnnandagsloppetOK EnenUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 31/12Sylvestersprinten 2019Länna IFUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat

Annonser

Mila