Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

116 tävlingar hittades mellan 2019-01-01 och 2019-12-31 med följande urval: Uppland, orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 7 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1tis 1/1TestPatrullOK LinnéUppland
klubbLL
TestPatull IIOK LinnéUppland
klubbSL
ons 2/1
tor 3/1
fre 4/1
lör 5/1
sön 6/1
v 2mån 7/1
tis 8/1
ons 9/1
tor 10/1
fre 11/1
lör 12/1
sön 13/1Vintercup Etapp 5OK EnenUppland
klubbM
v 3mån 14/1
tis 15/1
ons 16/1Luffarligan i OkvistaskogenVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 17/1
fre 18/1
lör 19/1
sön 20/1
v 4mån 21/1
tis 22/1
ons 23/1
tor 24/1
fre 25/1Vintercup Etapp 6OK EnenUppland
klubbM
lör 26/1
sön 27/1Vintercup Etapp 7OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 5mån 28/1
tis 29/1
ons 30/1
tor 31/1
fre 1/2
lör 2/2
sön 3/2
v 6mån 4/2
tis 5/2
ons 6/2
tor 7/2
fre 8/2
lör 9/2
sön 10/2
v 7mån 11/2
tis 12/2
ons 13/2Luffarligan i villaområdeVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 14/2
fre 15/2Vintercup Etapp 8OK EnenUppland
klubbMResultat
lör 16/2
sön 17/2Vintercup Etapp 9OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 8mån 18/2
tis 19/2
ons 20/2
tor 21/2
fre 22/2
lör 23/2
sön 24/2
v 9mån 25/2
tis 26/2
ons 27/2
tor 28/2
fre 1/3
lör 2/3
sön 3/3
v 10mån 4/3
tis 5/3
ons 6/3
tor 7/3VeterantourOK RoslagenUppland
närM
fre 8/3
lör 9/3Upptaktsdag för Upplands ungdomar 13-16 årSigtuna OKUppland
klubbM
sön 10/3Vintercup Etapp 10 (Final)OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 11mån 11/3
tis 12/3
ons 13/3Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 14/3Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
Veterantouren i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 15/3
lör 16/3
sön 17/3
v 12mån 18/3
tis 19/3
ons 20/3
tor 21/3
fre 22/3
lör 23/3Upplands Skogsflickors vårblot OK RodhenUppland
klubbL
sön 24/3
v 13mån 25/3
tis 26/3
ons 27/3
tor 28/3KM natt VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLNResultat
fre 29/3
lör 30/3OK PuhOK EnenUppland
närM
sön 31/3
v 14mån 1/4
tis 2/4
ons 3/4
tor 4/4RoslagsveteranerSigtuna OKUppland
närLResultat
fre 5/4
lör 6/4LännamedelnLänna IFUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 7/4RånässtafettenRånäs OKUppland
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 15mån 8/4
tis 9/4
ons 10/4
tor 11/4VeterantourOK RoslagenUppland
närM
fre 12/4
lör 13/4
sön 14/4EnenracetOK EnenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 16mån 15/4
tis 16/4RoslagsveteranernaRånäs OKUppland
närLResultat
ons 17/4Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tor 18/4
fre 19/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Uppland
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 20/4Uppsala möte, sprintLånghundra IFUppland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/4Uppsala möte, medelOK LinnéUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 22/4Uppsala möte, långIF ThorUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 23/4
ons 24/4
tor 25/4
fre 26/4
lör 27/4
sön 28/4
v 18mån 29/4
tis 30/4
ons 1/5
tor 2/5RoslagsveteranernaLänna IFUppland
närMResultat
fre 3/5
lör 4/5Roslagshelg, långOK RoslagenUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 6/5
tis 7/5Till Skogs #1 med Roslagens SparbankVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
SprintövningRimbo SOKUppland
närSResultat
ons 8/5
tor 9/5Roslagsveteranerna 9 majLånghundra IFUppland
närMResultat
Knock-out dag UppsalaOK Linné
Svenska Orienteringsförbundet
Uppland
närSResultat
fre 10/5
lör 11/5
sön 12/5
v 20mån 13/5
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUppland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Öppet Sprint KMOK RodhenUppland
närSResultat
tor 16/5TorsdagsträningLänna IFUppland
klubbM
Motionsorientering i UpplandOK RoslagenUppland
närL
fre 17/5
lör 18/5
sön 19/5
v 21mån 20/5Skogsflicksmatch mellan Uppland och StockholmLänna IFUppland
närMResultat
tis 21/5U-ringen 2019 etapp 1IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närLResultat
Till Skogs med Roslagens Sparbank del 2Länna IFUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/5Öppet KM medelOK RodhenUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5RoslagsveteranernaOK RodhenUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland
närM
fre 24/5
lör 25/5Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närM
sön 26/5
v 22mån 27/5
tis 28/5Roslagsveteranerna på ÅlandHäverödals SKUppland
närMResultat
Lång KMOK EnenUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland
närMResultat
U-ringen 2019 etapp 2IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närLResultat
Till skogs med Roslagens Sparbank + Motionsorientering för UpplandOK RoslagenUppland
närMResultat
ons 29/5Öppet Lång KMOK RodhenUppland
närLResultat
tor 30/5Klubbmästerskap Rånäs OKUppland
klubbMResultat
fre 31/5
lör 1/6
sön 2/6SlottssprintenSigtuna OKUppland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUppland
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
v 23mån 3/6
tis 4/6Medel KMOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
MotionsorienteringRånäs OKUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Till Skogs med Roslagens SparbankRånäs OKUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
U-ringen 2019 etapp 3IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närMResultat
ons 5/6
tor 6/6
fre 7/6
lör 8/6
sön 9/6
v 24mån 10/6
tis 11/6
ons 12/6KM sprint VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland
klubbSResultat
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 1Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 13/6Sprint KMOK EnenUppland
klubbS
Medel-KMIF ThorUppland
klubbMResultat
Motionsorientering StenhagenOK LinnéUppland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/6
lör 15/6
sön 16/6Skogsflickornas Triangelmatch i UpplandIF ThorUppland
närMResultat
v 25mån 17/6
tis 18/6
ons 19/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 2Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 20/6
fre 21/6
lör 22/6
sön 23/6
v 26mån 24/6
tis 25/6FiggesVallentuna-Össeby OLUppland
klubbMResultat
ons 26/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 3Rånäs OKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 27/6Motionsorientering KnivstaLånghundra IFUppland
närMResultat
fre 28/6
lör 29/6
sön 30/6
v 27mån 1/7
tis 2/7Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLResultat
ons 3/7
tor 4/7
fre 5/7
lör 6/7
sön 7/7
v 28mån 8/7
tis 9/7Motionsorientering i LännaLänna IFUppland
närMResultat
ons 10/7
tor 11/7Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närL
fre 12/7
lör 13/7
sön 14/7
v 29mån 15/7
tis 16/7SkärgårdssprintenOK RoslagenUppland
natSResultat
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland
natS
ons 17/7Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland
natS
tor 18/7
fre 19/7
lör 20/7
sön 21/7
v 30mån 22/7
tis 23/7
ons 24/7
tor 25/7
fre 26/7
lör 27/7
sön 28/7
v 31mån 29/7
tis 30/7
ons 31/7
tor 1/8
fre 2/8
lör 3/8
sön 4/8
v 32mån 5/8
tis 6/8
ons 7/8
tor 8/8Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 9/8
lör 10/8
sön 11/8Öppet SalaortsmästerskapOK TriangelnUppland
närMResultat
v 33mån 12/8Rånäs/Rimbo Sprintcup del 4Rimbo SOKUppland
närSResultat
tis 13/8Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLResultat
ons 14/8
tor 15/8Provlöpning O-ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närM
RoslagsveteranernaRånäs OKUppland
närLResultat
fre 16/8
lör 17/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 19/8
tis 20/8Motionsorientering ArlandaLånghundra IFUppland
närMResultat
ons 21/8Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020 etapp 5IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
klubbL
tor 22/8Roslagsveteranerna 22 augLånghundra IFUppland
närMResultat
fre 23/8
lör 24/8
sön 25/8
v 35mån 26/8
tis 27/8Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland
närMResultat
ons 28/8
tor 29/8RoslagsveteranernaLänna IFUppland
närMResultat
Motionsorientering i LännaLänna IFUppland
närMResultat
Provlöpning O-Ringen 2020, etapp 3 ÖstunaIF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
klubbL
fre 30/8DM, natt, Uppland + VästmanlandOK Linné
Västmanlands OF
Uppland
Västmanland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8
sön 1/9DM, lång, Stockholm + UpplandUpplands OF
Waxholms OK
Uppland
Stockholm
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 2/9
tis 3/9
ons 4/9
tor 5/9Motionsorientering Uppland i Stadsskogen OK LinnéUppland
närMResultat
fre 6/9
lör 7/9DM, medel, UpplandOK RodhenUppland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/9DM, stafett, UpplandIF ThorUppland
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserIF ThorUppland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 9/9
tis 10/9
ons 11/9Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland
närM
Natt KMOK RodhenUppland
klubbMNResultat
tor 12/9RoslagsveteranernaOK RodhenUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 13/9
lör 14/9
sön 15/9
v 38mån 16/9
tis 17/9
ons 18/9
tor 19/9HelklubbsträningOK LinnéUppland
klubbLResultat
fre 20/9
lör 21/9Skyttorpslången Rasbo IKUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 22/9
v 39mån 23/9
tis 24/9
ons 25/9
tor 26/9Roslagsveteranerna. Häverödals SKHäverödals SKUppland
närMResultat
fre 27/9
lör 28/9UpplandscupsfinalenIdrottsföreningen OLGY UppsalaUppland
distMResultat
sön 29/9
v 40mån 30/9
tis 1/10
ons 2/10
tor 3/10StabbysprintenOK LinnéUppland
klubbLResultat
fre 4/10
lör 5/10
sön 6/10
v 41mån 7/10
tis 8/10
ons 9/10RoslagsveteranerSigtuna OKUppland
närMResultat
tor 10/10
fre 11/10
lör 12/10
sön 13/10
v 42mån 14/10
tis 15/10
ons 16/10
tor 17/10
fre 18/10
lör 19/10
sön 20/10
v 43mån 21/10
tis 22/10
ons 23/10
tor 24/10VeterantourOK RoslagenUppland
närLResultat
fre 25/10
lör 26/10
sön 27/10OktoberracetOK EnenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 44mån 28/10
tis 29/10
ons 30/10
tor 31/10
fre 1/11
lör 2/11RodhenloppetOK RodhenUppland
natPLNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 3/11
v 45mån 4/11
tis 5/11
ons 6/11
tor 7/11
fre 8/11
lör 9/11
sön 10/11
v 46mån 11/11
tis 12/11
ons 13/11
tor 14/11
fre 15/11
lör 16/11
sön 17/11
v 47mån 18/11
tis 19/11
ons 20/11
tor 21/11
fre 22/11
lör 23/11
sön 24/11
v 48mån 25/11
tis 26/11
ons 27/11
tor 28/11
fre 29/11Vintercup Etapp 1OK EnenUppland
klubbMNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 30/11
sön 1/12Ultralång-KM Järfälla OK
Rånäs OK
Stockholm
Uppland
klubbUVisa rutter i LiveloxResultat
v 49mån 2/12
tis 3/12
ons 4/12
tor 5/12
fre 6/12
lör 7/12
sön 8/12Vintercupen Etapp 2OK EnenUppland
klubbMResultat
v 50mån 9/12
tis 10/12
ons 11/12
tor 12/12
fre 13/12
lör 14/12
sön 15/12
v 51mån 16/12
tis 17/12
ons 18/12
tor 19/12
fre 20/12
lör 21/12
sön 22/12
v 52mån 23/12
tis 24/12
ons 25/12
tor 26/12Vintercupen etapp 3 / AnnandagsloppetOK EnenUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 27/12
lör 28/12
sön 29/12
v 1mån 30/12
tis 31/12Sylvestersprinten 2019Länna IFUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat

Annonser