Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

127 tävlingar hittades mellan 2019-01-01 och 2019-12-31 med följande urval: Uppland.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 7 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 1tis 1/1TestPatrullOK LinnéUppland2
klubbLL
TestPatull IIOK LinnéUppland0
klubbSL
ons 2/1
tor 3/1
fre 4/1
lör 5/1
sön 6/1
v 2mån 7/1
tis 8/1
ons 9/1
tor 10/1
fre 11/1
lör 12/1
sön 13/1Vintercup Etapp 5OK EnenUppland29
klubbM
v 3mån 14/1
tis 15/1
ons 16/1Luffarligan i OkvistaskogenVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
tor 17/1
fre 18/1
lör 19/1
sön 20/1
v 4mån 21/1
tis 22/1
ons 23/1
tor 24/1
fre 25/1Vintercup Etapp 6OK EnenUppland0
klubbM
lör 26/1
sön 27/1Vintercup Etapp 7OK EnenUppland32
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 5mån 28/1
tis 29/1
ons 30/1
tor 31/1
fre 1/2
lör 2/2
sön 3/2
v 6mån 4/2
tis 5/2
ons 6/2
tor 7/2
fre 8/2
lör 9/2
sön 10/2
v 7mån 11/2
tis 12/2
ons 13/2Luffarligan i villaområdeVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
tor 14/2
fre 15/2Vintercup Etapp 8OK EnenUppland19
klubbMResultat
lör 16/2
sön 17/2Vintercup Etapp 9OK EnenUppland23
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 8mån 18/2
tis 19/2
ons 20/2
tor 21/2
fre 22/2
lör 23/2
sön 24/2
v 9mån 25/2
tis 26/2
ons 27/2
tor 28/2
fre 1/3
lör 2/3
sön 3/3
v 10mån 4/3
tis 5/3
ons 6/3
tor 7/3VeterantourOK RoslagenUppland0
närM
fre 8/3
lör 9/3Upptaktsdag för Upplands ungdomar 13-16 årSigtuna OKUppland77
klubbM
sön 10/3Vintercup Etapp 10 (Final)OK EnenUppland34
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
v 11mån 11/3
tis 12/3
ons 13/3Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
tor 14/3Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
Veterantouren i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland-
närL
fre 15/3
lör 16/3
sön 17/3
v 12mån 18/3
tis 19/3
ons 20/3
tor 21/3
fre 22/3
lör 23/3Upplands Skogsflickors vårblot OK RodhenUppland13
klubbL
sön 24/3
v 13mån 25/3
tis 26/3
ons 27/3
tor 28/3KM natt VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland43
klubbLNResultat
fre 29/3
lör 30/3OK PuhOK EnenUppland18
närM
sön 31/3
v 14mån 1/4
tis 2/4
ons 3/4
tor 4/4RoslagsveteranerSigtuna OKUppland115
närLResultat
fre 5/4
lör 6/4LännamedelnLänna IFUppland1262
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 7/4RånässtafettenRånäs OKUppland243
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUppland159
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 15mån 8/4
tis 9/4
ons 10/4
tor 11/4VeterantourOK RoslagenUppland-
närM
fre 12/4
lör 13/4
sön 14/4EnenracetOK EnenUppland954
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 16mån 15/4
tis 16/4RoslagsveteranernaRånäs OKUppland79
närLResultat
ons 17/4Luffarligan i VallentunaVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
tor 18/4
fre 19/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Uppland276
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 20/4Uppsala möte, sprintLånghundra IFUppland451
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 21/4Uppsala möte, medelOK LinnéUppland1202
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 17mån 22/4Uppsala möte, långIF ThorUppland973
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 23/4
ons 24/4
tor 25/4
fre 26/4
lör 27/4
sön 28/4
v 18mån 29/4
tis 30/4
ons 1/5
tor 2/5RoslagsveteranernaLänna IFUppland52
närMResultat
fre 3/5
lör 4/5Roslagshelg, långOK RoslagenUppland428
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUppland516
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 6/5
tis 7/5Till Skogs #1 med Roslagens SparbankVallentuna-Össeby OLUppland107
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
SprintövningRimbo SOKUppland9
närSResultat
ons 8/5
tor 9/5Roslagsveteranerna 9 majLånghundra IFUppland89
närMResultat
Knock-out dag UppsalaOK Linné
Svenska Orienteringsförbundet
Uppland46
närSResultat
fre 10/5
lör 11/5
sön 12/5
v 20mån 13/5
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUppland356
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Öppet Sprint KMOK RodhenUppland41
närSResultat
tor 16/5TorsdagsträningLänna IFUppland7
klubbM
Motionsorientering i UpplandOK RoslagenUppland-
närL
fre 17/5
lör 18/5
sön 19/5
v 21mån 20/5Skogsflicksmatch mellan Uppland och StockholmLänna IFUppland78
närMResultat
tis 21/5U-ringen 2019 etapp 1IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland319
närLResultat
Till Skogs med Roslagens Sparbank del 2Länna IFUppland94
närMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/5Öppet KM medelOK RodhenUppland50
närMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5RoslagsveteranernaOK RodhenUppland67
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland1
närM
fre 24/5
lör 25/5Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland130
närM
sön 26/5
v 22mån 27/5
tis 28/5Roslagsveteranerna på ÅlandHäverödals SKUppland63
närMResultat
Lång KMOK EnenUppland21
klubbLVisa rutter i Livelox
Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland37
närMResultat
U-ringen 2019 etapp 2IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland304
närLResultat
Till skogs med Roslagens Sparbank + Motionsorientering för UpplandOK RoslagenUppland90
närMResultat
ons 29/5Öppet Lång KMOK RodhenUppland32
närLResultat
tor 30/5Klubbmästerskap Rånäs OKUppland20
klubbMResultat
fre 31/5
lör 1/6
sön 2/6SlottssprintenSigtuna OKUppland588
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUppland167
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
v 23mån 3/6
tis 4/6Medel KMOK EnenUppland39
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
MotionsorienteringRånäs OKUppland28
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Till Skogs med Roslagens SparbankRånäs OKUppland76
närLVisa rutter i LiveloxResultat
U-ringen 2019 etapp 3IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland298
närMResultat
ons 5/6
tor 6/6
fre 7/6
lör 8/6
sön 9/6
v 24mån 10/6
tis 11/6
ons 12/6KM sprint VÖOL, OKÖ och WOKVallentuna-Össeby OLUppland58
klubbSResultat
Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 1Rånäs OKUppland86
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 13/6Sprint KMOK EnenUppland20
klubbS
Medel-KMIF ThorUppland76
klubbMResultat
Motionsorientering StenhagenOK LinnéUppland28
närMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/6
lör 15/6PreO, TempO-DM, UpplandOK LinnéUppland50
P
mästT
PreO, UpplandshelgOK LinnéUppland59
P
natP
sön 16/6PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUppland58
P
natP
Skogsflickornas Triangelmatch i UpplandIF ThorUppland58
närMResultat
v 25mån 17/6
tis 18/6
ons 19/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 2Rånäs OKUppland124
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 20/6
fre 21/6
lör 22/6
sön 23/6
v 26mån 24/6
tis 25/6FiggesVallentuna-Össeby OLUppland26
klubbMResultat
ons 26/6Rånäs OK / Rimbo SOK Sprintcup 2019, Etapp 3Rånäs OKUppland91
närSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 27/6Motionsorientering KnivstaLånghundra IFUppland62
närMResultat
fre 28/6
lör 29/6
sön 30/6
v 27mån 1/7
tis 2/7Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland55
närLResultat
ons 3/7PreO, Dag-DM Uppland och Västmanland Länna IFUppland1
P
mästLResultat
tor 4/7
fre 5/7
lör 6/7
sön 7/7
v 28mån 8/7
tis 9/7Motionsorientering i LännaLänna IFUppland92
närMResultat
ons 10/7
tor 11/7Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland46
närL
fre 12/7
lör 13/7
sön 14/7
v 29mån 15/7
tis 16/7SkärgårdssprintenOK RoslagenUppland202
natSResultat
Skärgårdssprinten, etapp 1OK RoslagenUppland0
natS
ons 17/7Skärgårdssprinten, etapp 2OK RoslagenUppland0
natS
tor 18/7
fre 19/7
lör 20/7
sön 21/7
v 30mån 22/7
tis 23/7
ons 24/7
tor 25/7
fre 26/7
lör 27/7
sön 28/7
v 31mån 29/7
tis 30/7
ons 31/7
tor 1/8
fre 2/8
lör 3/8
sön 4/8
v 32mån 5/8
tis 6/8
ons 7/8
tor 8/8Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland-
närL
Roslagsveteranerna VÖOLVallentuna-Össeby OLUppland0
närL
fre 9/8
lör 10/8
sön 11/8Öppet SalaortsmästerskapOK TriangelnUppland65
närMResultat
v 33mån 12/8Rånäs/Rimbo Sprintcup del 4Rimbo SOKUppland85
närSResultat
tis 13/8Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland65
närLResultat
ons 14/8
tor 15/8Provlöpning O-ringen Uppsala 2020IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland115
närM
RoslagsveteranernaRånäs OKUppland84
närLResultat
fre 16/8
lör 17/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland1147
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland975
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 34mån 19/8
tis 20/8Motionsorientering ArlandaLånghundra IFUppland69
närMResultat
ons 21/8Provlöpning O-Ringen Uppsala 2020 etapp 5IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland94
klubbL
tor 22/8Roslagsveteranerna 22 augLånghundra IFUppland87
närMResultat
fre 23/8
lör 24/8
sön 25/8
v 35mån 26/8
tis 27/8Motionsorientering IF ThorIF ThorUppland84
närMResultat
ons 28/8
tor 29/8RoslagsveteranernaLänna IFUppland72
närMResultat
Motionsorientering i LännaLänna IFUppland13
närMResultat
Provlöpning O-Ringen 2020, etapp 3 ÖstunaIF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland85
klubbL
fre 30/8DM, natt, Uppland + VästmanlandOK Linné
Västmanlands OF
Uppland
Västmanland
300
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUppland58
P
natP
PreO, Natt-DM, UpplandBjörklinge SOKUppland39
P
mästPN
sön 1/9PreO, UpplandshelgOK LinnéUppland53
P
natP
DM, lång, Stockholm + UpplandUpplands OF
Waxholms OK
Uppland
Stockholm
1802
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 36mån 2/9
tis 3/9
ons 4/9
tor 5/9Motionsorientering Uppland i Stadsskogen OK LinnéUppland64
närMResultat
fre 6/9
lör 7/9MTBO, OK RodhenOK RodhenUppland0
M
natL
DM, medel, UpplandOK RodhenUppland624
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 8/9DM, stafett, UpplandIF ThorUppland92
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Uppland, individuella öppna klasserIF ThorUppland66
distLVisa rutter i LiveloxResultat
v 37mån 9/9
tis 10/9
ons 11/9Motionsorientering i UpplandOK RodhenUppland0
närM
Natt KMOK RodhenUppland17
klubbMNResultat
tor 12/9RoslagsveteranernaOK RodhenUppland49
närLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 13/9
lör 14/9
sön 15/9
v 38mån 16/9
tis 17/9
ons 18/9
tor 19/9HelklubbsträningOK LinnéUppland41
klubbLResultat
fre 20/9
lör 21/9Skyttorpslången Rasbo IKUppland557
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 22/9
v 39mån 23/9
tis 24/9
ons 25/9
tor 26/9Roslagsveteranerna. Häverödals SKHäverödals SKUppland53
närMResultat
fre 27/9
lör 28/9UpplandscupsfinalenIdrottsföreningen OLGY UppsalaUppland334
distMResultat
sön 29/9KM E-OL-skytteVallentuna-Össeby OLUppland3
Y
klubbS
v 40mån 30/9
tis 1/10
ons 2/10
tor 3/10StabbysprintenOK LinnéUppland61
klubbLResultat
fre 4/10
lör 5/10
sön 6/10
v 41mån 7/10
tis 8/10
ons 9/10RoslagsveteranerSigtuna OKUppland101
närMResultat
tor 10/10
fre 11/10
lör 12/10
sön 13/10
v 42mån 14/10
tis 15/10
ons 16/10
tor 17/10
fre 18/10
lör 19/10
sön 20/10
v 43mån 21/10
tis 22/10
ons 23/10
tor 24/10VeterantourOK RoslagenUppland76
närLResultat
fre 25/10
lör 26/10
sön 27/10OktoberracetOK EnenUppland888
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 44mån 28/10
tis 29/10
ons 30/10
tor 31/10
fre 1/11
lör 2/11MTBO RodhenloppetOK RodhenUppland0
M
natPLN
RodhenloppetOK RodhenUppland232
natPLNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 3/11
v 45mån 4/11
tis 5/11
ons 6/11
tor 7/11
fre 8/11
lör 9/11Roslagsmästerskap Dag PrecisionsorienteringOK RodhenUppland31
P
närL
sön 10/11
v 46mån 11/11
tis 12/11
ons 13/11
tor 14/11
fre 15/11
lör 16/11
sön 17/11
v 47mån 18/11
tis 19/11
ons 20/11
tor 21/11
fre 22/11
lör 23/11
sön 24/11
v 48mån 25/11
tis 26/11
ons 27/11
tor 28/11
fre 29/11Vintercup Etapp 1OK EnenUppland23
klubbMNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 30/11
sön 1/12Ultralång-KM Järfälla OK
Rånäs OK
Stockholm
Uppland
21
klubbUVisa rutter i LiveloxResultat
v 49mån 2/12
tis 3/12
ons 4/12
tor 5/12
fre 6/12
lör 7/12
sön 8/12Vintercupen Etapp 2OK EnenUppland21
klubbMResultat
v 50mån 9/12
tis 10/12
ons 11/12
tor 12/12
fre 13/12
lör 14/12
sön 15/12
v 51mån 16/12
tis 17/12
ons 18/12
tor 19/12
fre 20/12
lör 21/12
sön 22/12
v 52mån 23/12
tis 24/12
ons 25/12
tor 26/12Vintercupen etapp 3 / AnnandagsloppetOK EnenUppland29
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 27/12
lör 28/12
sön 29/12
v 1mån 30/12
tis 31/12Sylvestersprinten 2019Länna IFUppland35
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat

Annonser

Mila