Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

47 tävlingar hittades mellan 2019-03-01 och 2019-03-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 9fre 1/3Sverigepremiären, nattOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natLN
24/2
lör 2/3Sverigepremiären, medelOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natM
24/2
sön 3/3Sverigepremiären, långOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natL
24/2
Sverigepremiären, stafettOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natSL
24/2
v 10mån 4/3
tis 5/3
ons 6/3
tor 7/3
fre 8/3KattegattnattOK LindénaHallands Orienteringsförbund
natLN
3/3
lör 9/3Hallandspremiären, medelLaholms IF OKHallands Orienteringsförbund
natM
7/3
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, sprint HJS-Vansbro OK
IK Jarl Rättvik
Malungs OK Skogsmårdarna
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
S
mästS
27/2
sön 10/3Hallandspremiären, långHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
natL
3/3
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, långHJS-Vansbro OK
IK Jarl Rättvik
Malungs OK Skogsmårdarna
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
S
mästL
27/2
v 11mån 11/3
tis 12/3
ons 13/3Mila Stockholm by Night, #5, final, jaktstartIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLN
6/3
tor 14/3
fre 15/3Vårracet, nattOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natLN
10/3
lör 16/3Vårracet, långOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natL
10/3
FolskubbetFrölunda OLGöteborgs Orienteringsförbund
distM
10/3
SkidO, Vännäs OK, VOF-cup, #6, medelVännäs OKVästerbottens Orienteringsförbund
S
distM
10/3
SkidO, DM, medel, ÅngermanlandSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
S
mästM
10/3
sön 17/3Gustavsbergs OK, medeldistansGustavsbergs OKStockholms Orienteringsförbund
natM
10/3
LaxträffenFalkenbergs OKHallands Orienteringsförbund
natL
10/3
SkidO, DM, sprint, ÅngermanlandSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
S
mästS
10/3
Vårracet, medelOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natM
10/3
v 12mån 18/3
tis 19/3
ons 20/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
tor 21/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
20/3
fre 22/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
DM, natt, GöteborgGöteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
mästLN
15/3
NyköpingsnattenNyköpings OKSödermanlands Orienteringsförbund
distLN
17/3
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
21/3
Rådanatten, Öppet SkaraborgsmästerskapLidköpings VSKVästergötlands Orienteringsförbund
natLN
17/3
lör 23/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
Brudarebackens sprintstafett Göteborgs SKGöteborgs Orienteringsförbund
distSS
17/3
NyköpingsorienteringenNyköpings OKSödermanlands Orienteringsförbund
natL
17/3
sön 24/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
Långdistans mitt i SkåneMalmö OKSkånes Orienteringsförbund
natL
17/3
MåsenstafettenOK MåsenSödermanlands Orienteringsförbund
natSL
17/3
Måsenstafetten, individuella öppna klasserOK MåsenSödermanlands Orienteringsförbund
distL
21/3
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
23/3
Kvillebyns klassiskaKvillebyns SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natL
17/3
v 13mån 25/3
tis 26/3
ons 27/3
tor 28/3
fre 29/3SumpnattaSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
distLN
24/3
Tibrotrippeln, nattTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natLN
24/3
SM, natt, och Swedish League, #1Hässleholms OKSkånes Orienteringsförbund
mästLN
17/3*
lör 30/3Tibrotrippeln, medelTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
24/3
Uven-/Rigordubbeln, medelIK UvenGöteborgs Orienteringsförbund
natM
24/3
Vårdubbeln, medelOK SkogsfalkenBlekinge Orienteringsförbund
natM
Kringelträffen, dag 1 Södertälje-Nykvarn OFSödermanlands Orienteringsförbund
natM
24/3
sön 31/3Tibrotrippeln, medelTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
24/3
Uven-/Rigordubbeln, långIF RigorHallands Orienteringsförbund
natL
24/3
Vårdubbeln, långOK SkogsfalkenBlekinge Orienteringsförbund
natL
Kringelträffen, dag 2Södertälje-Nykvarn OFSödermanlands Orienteringsförbund
natM
24/3
MTBO, KringelträffenSödertälje-Nykvarn OFSödermanlands Orienteringsförbund
M
natM
24/3
SkidO, NOF-cupen, #9, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
natM
24/3
SkidO, NOF-cupen, #10, medel Bergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
natM
24/3

Annonser