Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

85 tävlingar hittades mellan 2019-03-08 och 2019-04-14 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 10fre 8/3KattegattnattOK LindénaHallands Orienteringsförbund
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 9/3Hallandspremiären, medelLaholms IF OKHallands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, sprint HJS-Vansbro OK
IK Jarl Rättvik
Malungs OK Skogsmårdarna
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
S
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 10/3Hallandspremiären, långHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
SkidO, SM/USM/JSM/VSM, långHJS-Vansbro OK
IK Jarl Rättvik
Malungs OK Skogsmårdarna
Säterbygdens OK
Dalarnas Orienteringsförbund
S
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
v 11mån 11/3
tis 12/3
ons 13/3Mila Stockholm by Night, #5, final, jaktstartIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 14/3
fre 15/3Vårracet, nattOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 16/3Vårracet, långOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
FolskubbetFrölunda OLGöteborgs Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
SkidO, Vännäs OK, VOF-cup, #6, medelVännäs OKVästerbottens Orienteringsförbund
S
distMVisa rutter i LiveloxResultat
SkidO, DM, medel, ÅngermanlandSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
S
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 17/3Gustavsbergs OK, medeldistansGustavsbergs OKStockholms Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
LaxträffenFalkenbergs OKHallands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
SkidO, DM, sprint, ÅngermanlandSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
S
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
Vårracet, medelOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 12mån 18/3
tis 19/3
ons 20/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
tor 21/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
fre 22/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
DM, natt, GöteborgGöteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
NyköpingsnattenNyköpings OKSödermanlands Orienteringsförbund
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
Rådanatten, Öppet SkaraborgsmästerskapLidköpings VSKVästergötlands Orienteringsförbund
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 23/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
Brudarebackens sprintstafett Göteborgs SKGöteborgs Orienteringsförbund
distSSVisa rutter i LiveloxResultat
NyköpingsorienteringenNyköpings OKSödermanlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 24/3VM i skidorientering + Junior-VM och Ungdoms-EMSvenska Orienteringsförbundet
S
intL
Veteran-VM i skidorienteringSvenska Orienteringsförbundet
S
intM
VM i skidorientering, publiktävling ungdomarBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
distM
MåsenstafettenOK MåsenSödermanlands Orienteringsförbund
natSLVisa rutter i LiveloxResultat
Måsenstafetten, individuella öppna klasserOK MåsenSödermanlands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Kvillebyns klassiskaKvillebyns SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Långdistans mitt i SkåneMalmö OKSkånes Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
v 13mån 25/3
tis 26/3
ons 27/3
tor 28/3
fre 29/3SumpnattaSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
distLN
26/3
Visa rutter i Livelox
Tibrotrippeln, nattTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natLN
27/3*
SM, natt, och Swedish League, #1Hässleholms OKSkånes Orienteringsförbund
mästLN
24/3
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
lör 30/3Tibrotrippeln, medelTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
27/3*
Uven-/Rigordubbeln, medelIK UvenGöteborgs Orienteringsförbund
natM
27/3*
Starttider
Vårdubbeln, medelOK SkogsfalkenBlekinge Orienteringsförbund
natM
28/3*
Kringelträffen, dag 1 Södertälje-Nykvarn OFSödermanlands Orienteringsförbund
natM
27/3
sön 31/3Tibrotrippeln, medelTibro OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
27/3*
Uven-/Rigordubbeln, långIF RigorHallands Orienteringsförbund
natL
27/3*
Vårdubbeln, långOK SkogsfalkenBlekinge Orienteringsförbund
natL
28/3*
Kringelträffen, dag 2Södertälje-Nykvarn OFSödermanlands Orienteringsförbund
natM
27/3
MTBO, DM, Södermanland + Stockholm och KringelträffenStockholms Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
Södertälje-Nykvarn OF
Stockholms Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
M
natM
27/3
SkidO, NOF-cupen, #9, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
natM
27/3
SkidO, NOF-cupen, #10, medel Bergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
S
natM
27/3
v 14mån 1/4
tis 2/4
ons 3/4
tor 4/4
fre 5/4GrymnattaVäsby OKStockholms Orienteringsförbund
natLN
29/3
DM, natt, VästergötlandFalköpings AIK OKVästergötlands Orienteringsförbund
mästLN
31/3
PreO Syd, nattOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
P
natLN
31/3
lör 6/4AnderstorpAnderstorps OKSmålands Orienteringsförbund
distL
Bosarpsträffen, medelLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natM
31/3
LännamedelnLänna IFUpplands Orienteringsförbund
natM
31/3
Tolereds vårtävlingTolereds Allmänna IKGöteborgs Orienteringsförbund
natM
31/3
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
31/3
Visa rutter i Livelox
OK Tors ungdomstävling OK TorSödermanlands Orienteringsförbund
natL
31/3
Visa rutter i Livelox
PreO Syd, BrösarpAndrarums IFSkånes Orienteringsförbund
P
natP
31/3
OstlöpetFalköpings AIK OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
31/3
sön 7/4Bosarpsträffen, långLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natL
31/3
NorrvirdarnaOK NorrvirdarnaSmålands Orienteringsförbund
distL
31/3
PreO Syd, ÄngelholmHjärnarps OLSkånes Orienteringsförbund
P
natP
31/3
RånässtafettenRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
natSL
31/3
Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUpplands Orienteringsförbund
natL
4/4
SuderträffenIF Hansa-HoburgGotlands Orienteringsförbund
distM
31/3
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavlenOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
natSL
31/3
Kolmårdskavlen, individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
distL
5/4
Landvetter vårlångOK LandehofGöteborgs Orienteringsförbund
natL
31/3
LovömedelnBromma-Vällingby SOKStockholms Orienteringsförbund
natM
31/3
TorfejdenOK TorSödermanlands Orienteringsförbund
natM
31/3
Visa rutter i Livelox
v 15mån 8/4
tis 9/4
ons 10/4TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distSLK
3/4
tor 11/4
fre 12/4NattinattaGotlands Bro OKGotlands Orienteringsförbund
distLN
10/4*
lör 13/4SkullebomedelnIFK Linköpings OSÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
7/4
Strängnäsdubbeln, medelSträngnäs-Malmby OLSödermanlands Orienteringsförbund
natM
7/4
Swedish League, #2, medel (WRE), med VärmlandsdubbelnOK Tyr
OK Älgen
Skattkärrs SOK
Säffle OK
Värmlands Orienteringsförbund
intM
7/4
TyringerundanOK TyringeSkånes Orienteringsförbund
natM
7/4
Göteborgsdubbeln, långLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborgs Orienteringsförbund
natL
7/4
Mörtsjödubbeln, långdistansSnättringe SK
Söders-Tyresö
Stockholms Orienteringsförbund
natL
7/4
Sydsvenska mästerskapen, individuell, långVäxjö OKSmålands Orienteringsförbund
mästL
7/4
sön 14/4Björkforskampen Björkfors GOIFÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
7/4
EnenracetOK EnenUpplands Orienteringsförbund
natM
7/4
Strängnäsdubbeln, långSträngnäs-Malmby OLSödermanlands Orienteringsförbund
natL
7/4
Swedish League, #3, lång (WRE), med VärmlandsdubbelnOK Tyr
OK Älgen
Skattkärrs SOK
Säffle OK
Värmlands Orienteringsförbund
intL
7/4
Växjö OKVäxjö OKSmålands Orienteringsförbund
natM
7/4
BrorusetGotlands Bro OKGotlands Orienteringsförbund
distM
7/4
Sydsvenska mästerskapen, stafettVäxjö OKSmålands Orienteringsförbund
mästSL
7/4
Göteborgsdubbeln, medelLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborgs Orienteringsförbund
natM
7/4
Mörtsjödubbeln, medeldistansSnättringe SK
Söders-Tyresö
Stockholms Orienteringsförbund
natM
7/4
Visa rutter i Livelox
KlövaträffenOK KompassenSkånes Orienteringsförbund
natL
7/4
SkärvalångenIK GandvikVästergötlands Orienteringsförbund
natL
7/4

Annonser