Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

129 tävlingar hittades mellan 2019-05-01 och 2019-05-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 18ons 1/5Hammarslaget, etapp 1, sprintOK HammarenGästrikland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Hammarslaget, etapp 2, medelOK HammarenGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
LagadalskampenFK FinnSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
RSK-träffenRydboholms SKVästergötland
natMResultat
Trosa SkogsloppTrosabygdens OKSödermanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOKStockholm
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 1OK GränsenSmåland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SvartåfejdenMjölby OKÖstergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
KalmarträffenKalmar OKSmåland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dal
natLVisa rutter i LiveloxResultat
SilverjaktenSala OKVästmanland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 2OK GränsenSmåland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/5Ungdomsserien, #1, krets Norr 1Sundbybergs IKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Norr 2Bromma-Vällingby SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Norr 3OK ÖsteråkerStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Söder 2Gustavsbergs OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Söder 3OK SödertörnStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Söder 4Haninge SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #1, krets Söder 1Tumba-Mälarhöjden OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 3/5Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholm
intSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 4/5Dolkampen, dag 1, förlängd medelDalaportens OLDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholm
intMVisa rutter i LiveloxResultat
Nybro OK, långNybro OKSmåland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Roslagshelg, långOK RoslagenUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/5Dolkampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Omega KortIK OmegaVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Nybro OK, medelNybro OKSmåland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävlingTullinge SKStockholm
natLResultat
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Vårträffen på GotlandVisborgs OKGotland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Skärmenträffen OK SkärmenBohuslän-Dal
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Roslagshelg, medelOK RoslagenUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 19mån 6/5
tis 7/5Öppet Skaraborgsmästerskap, stafettMariestads FKVästergötland
distSLVisa rutter i LiveloxResultat
VPT 1Arboga OKVästmanland
distSResultat
ons 8/5DM, sprint, StockholmTäby OKStockholm
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
LjungsbrokampenOK SkogsströvarnaÖstergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Två på en pinneÅrsunda IFGästrikland
distPLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 9/5
fre 10/5High Coast 3-days, dag 1, sprintOK NolaskogsarnaÅngermanland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Gällstad, medelGällstadbygdens SOKVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Gävleloppet, medelGävle OKGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #1, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, Kungsbackatrippeln Fjärås AIK
OK Löftan
Halland
P
natP
PreO, Kungsbackatrippeln, TempOFjärås AIK
OK Löftan
Halland
P
natT
High Coast 3-days, dag 2, medelOK NolaskogsarnaÅngermanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Gävleloppet, långGävle OKGästrikland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #2, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Ymers vårtävlingIK YmerVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, KungsbackatrippelnFjärås AIK
OK Löftan
Halland
P
natP
High Coast 3-days, dag 3, långOK NolaskogsarnaÅngermanland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dal
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dal
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Gammelstads sprintcup, #3Gammelstads IFNorrbotten
LM
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 13/5
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUppland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Staffans MinneBoxholms OKÖstergötland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 2Mälarö SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 3Täby OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 2Skarpnäcks OLStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 4IFK EnskedeStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Skogsluffarnas OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
VPT-2Västerås SOKVästmanland
distSResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 1IFK Lidingö SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Dalaserien MTBO, #3, Säterbygdens OKSäterbygdens OKDalarna
M
distLResultat
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 1Kalmar OKSmåland
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 16/5HammarbysprintenStorviks IFGästrikland
natSResultat
fre 17/5
lör 18/5DM, sprint, SmålandOK ÄlmeSmåland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, SmålandOK ÄlmeSmåland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Faxeträffen, dag 1, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsingland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
UngdomstrolletGarda OKGotland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
FilipstadsträffenFilipstads OKVärmland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK KåreDalarna
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat
OL-touren Falun, långOK KåreDalarna
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #3, medelKFUM Örebro OKÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/5Faxeträffen, dag 2, långLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsingland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
LundasprintenLunds OKSkåne
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbotten
natLVisa rutter i LiveloxResultat
VikingträffenIK Vikings OKVärmland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK KåreDalarna
M
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, VästergötlandGudhems IFVästergötland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
OL-touren Falun, medelOK KåreDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #4, långKFUM Örebro OKÖrebro Län
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, ÖstergötlandOK 64 TorpaÖstergötland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, VästergötlandGudhems IFVästergötland
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 21mån 20/5
tis 21/5Östgötaserien i MTBO, #1NAIS OrienteringsklubbÖstergötland
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
VPT-3Surahammars SOKVästmanland
distSResultat
ons 22/5Dalaserien MTBO #4, Öppet KM IFK Mora OKIFK Mora OKDalarna
M
distMResultat
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 2Ålems OKSmåland
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5DM, sprint, GästriklandHofors OKGästrikland
mästSResultat
DM, ultralång, VästmanlandHallstahammars OKVästmanland
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
fre 24/5StOF Sommarläger Medeldistans (UP)Järfälla OK
Väsby OK
Stockholm
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 25/5DM, sprint, BlekingeRonneby OKBlekinge
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, VästmanlandSala OKVästmanland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, BlekingeRonneby OKBlekinge
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, VästmanlandSala OKVästmanland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprintTidaholm SOK SisuVästergötland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpad
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbotten
natLVisa rutter i LiveloxResultat
JVM-tester, dag 1, medelMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
NässjösprintenNässjö OKSmåland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, DalarnaSmedjebackens OKDalarna
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, DalarnaSmedjebackens OKDalarna
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 26/5DM, sprint, HallandHalmstad OKHalland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, HallandHalmstad OKHalland
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
PreO DM HälsinglandRehns BKHälsingland
P
mästP
TempORehns BKHälsingland
P
natT
Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IFMedelpad
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
JVM-tester, dag 2, långMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro LänAlmby IKÖrebro Län
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
StOF Sommarläger LägerstafettJärfälla OK
Väsby OK
Stockholm
distSMVisa rutter i LiveloxResultat
LämmeltågetNässjö OKSmåland
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
PekingduonMatteus SIÖstergötland
natSMVisa rutter i LiveloxResultat
Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötland
distMResultat
DM, sprintstafett, Örebro LänAlmby IKÖrebro Län
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
v 22mån 27/5
tis 28/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm
distSVisa rutter i LiveloxResultat
VPT-4Norbergs OKVästmanland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 29/5
tor 30/5PreO, DM, VärmlandKristinehamns OKVärmland
P
mästP
UmedalsrännetUmedalens IFVästerbotten
distM
fre 31/5OL-skytte, sprint, Svenska Cupen #1, World Cup #5Göteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborg
Y
intSResultat
SM, sprint, publiktävling, medelForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsingland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ÖvikssprintenSkogslöparnaÅngermanland
natSVisa rutter i LiveloxResultat
SM, sprint, individuell, kvalForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsingland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
PreO i VästBohuslän-Dals OF
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
P
natP

Annonser