Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

100 tävlingar hittades mellan 2019-05-01 och 2019-05-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 18ons 1/5GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natL
Hammarslaget, etapp 1, sprintOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
natS
Hammarslaget, etapp 2, medelOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
natM
IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
natM
LagadalskampenFK FinnSmålands Orienteringsförbund
distM
24/4
RSK-träffenRydboholms SKVästergötlands Orienteringsförbund
distM
SilverjaktenSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distM
Trosa SkogsloppTrosabygdens OKSödermanlands Orienteringsförbund
natM
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 1OK GränsenSmålands Orienteringsförbund
natM
24/4
SvartåfejdenMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
26/4
KalmarträffenKalmar OKSmålands Orienteringsförbund
natL
22/4
Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 2OK GränsenSmålands Orienteringsförbund
natM
24/4
tor 2/5
fre 3/5Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
intS
28/4
lör 4/5Dolkampen, dag 1, förlängd medelDalaportens OLDalarnas Orienteringsförbund
natM
28/4
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötlands Orienteringsförbund
natM
Roslagshelg, långOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natL
Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
intM
28/4
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
Nybro OK, långNybro OKSmålands Orienteringsförbund
natL
28/4
sön 5/5Dolkampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarnas Orienteringsförbund
natM
28/4
Omega KortIK OmegaVästergötlands Orienteringsförbund
natM
28/4
Roslagshelg, medelOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natM
Skärmenträffen OK SkärmenBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natM
28/4
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natL
Nybro OK, medelNybro OKSmålands Orienteringsförbund
natM
28/4
Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävlingTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
natL
28/4
Vårträffen Gotland, etapp 1, medelVisborgs OKGotlands Orienteringsförbund
distM
Vårträffen Gotland, etapp 2, sprintVisborgs OKGotlands Orienteringsförbund
distS
v 19mån 6/5
tis 7/5Öppet Skaraborgsmästerskap, stafettMariestads FKVästergötlands Orienteringsförbund
distSL
1/5
ons 8/5DM, sprint, StockholmTäby OKStockholms Orienteringsförbund
mästS
1/5
LjungsbrokampenOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
30/4
tor 9/5
fre 10/5High Coast 3-days, dag 1, sprintOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natS
lör 11/5Gällstad, medelGällstadbygdens SOKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
Gävleloppet, medelGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natM
High Coast 3-days, dag 2, medelOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natM
Närkekvartetten, #1, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natL
5/5
PreO, Kungsbackatrippeln Fjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
PreO, Kungsbackatrippeln, TempOFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natT
Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natM
5/5
sön 12/5DM, sprint, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästS
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSS
Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natM
5/5
Gävleloppet, långGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natL
High Coast 3-days, dag 3, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
Närkekvartetten, #2, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natM
5/5
PreO, KungsbackatrippelnFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
Ymers vårtävlingIK YmerVästergötlands Orienteringsförbund
natM
v 20mån 13/5
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUpplands Orienteringsförbund
distS
Staffans MinneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natS
ons 15/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
12/5
tor 16/5HammarbysprintenStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund
natS
fre 17/5
lör 18/5DM, sprint, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästS
12/5
DM, sprintstafett, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSS
12/5
Faxeträffen, dag 1, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
FilipstadsträffenFilipstads OKVärmlands Orienteringsförbund
natM
MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natM
Närkekvartetten, #3, medelKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
12/5
OL-touren Falun, långOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natL
Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natM
12/5
UngdomstrolletGarda OKGotlands Orienteringsförbund
distL
12/5
sön 19/5DM, sprint, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästS
DM, sprint, ÖstergötlandOK 64 TorpaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästS
DM, sprintstafett, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSL
Faxeträffen, dag 2, långLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natL
LundasprintenLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natS
12/5
MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natL
Närkekvartetten, #4, långKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natL
12/5
OL-touren Falun, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natM
Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natL
12/5
VikingträffenIK Vikings OKVärmlands Orienteringsförbund
natL
12/5
v 21mån 20/5
tis 21/5
ons 22/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
19/5
tor 23/5DM, sprint, GästriklandHofors OKGästriklands Orienteringsförbund
mästS
fre 24/5
lör 25/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natL
DM, sprint, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästS
DM, sprint, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
DM, sprintstafett, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSS
DM, sprintstafett, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distSS
Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
distS
NässjösprintenNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natS
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund
natL
JVM-tester, dag 1, medelMullsjö SOKVästergötlands Orienteringsförbund
distM
19/5
DM, sprint, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästS
DM, sprintstafett, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSS
sön 26/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natM
DM, sprint, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästS
DM, sprintstafett, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästSS
DM, sprintstafett, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSS
LämmeltågetNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natSS
PreO DM HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
mästP
TempORehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
natT
Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IFMedelpads Orienteringsförbund
natM
Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästS
JVM-tester, dag 2, långMullsjö SOKVästergötlands Orienteringsförbund
distL
13/5
PekingduonMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
natSM
Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
v 22mån 27/5
tis 28/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
26/5
ons 29/5
tor 30/5PreO, DM, VärmlandKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
P
mästP
UmedalsrännetUmedalens IFVästerbottens Orienteringsförbund
distM
fre 31/5PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
SM, sprint, individuell, kvalForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästS
SM, sprint, publiktävling, medelForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
ÖvikssprintenSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
distS
26/5

Annonser