Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

101 tävlingar hittades mellan 2019-05-01 och 2019-05-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
ons 1/5GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natL
ons 1/5HammarslagetOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
natS
ons 1/5IFK Lidingö, medeldistansIFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
natM
ons 1/5LagadalskampenFK FinnSmålands Orienteringsförbund
distM
24/4
ons 1/5RSK-träffenRydboholms SKVästergötlands Orienteringsförbund
distM
ons 1/5Trosa SkogsloppTrosabygdens OKSödermanlands Orienteringsförbund
natM
ons 1/5Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 1OK GränsenSmålands Orienteringsförbund
natM
24/4
ons 1/5SvartåfejdenMjölby OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
26/4
ons 1/5KalmarträffenKalmar OKSmålands Orienteringsförbund
natL
22/4
ons 1/5SilverjaktenSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distM
ons 1/5Hökensåsracet, dubbeltävling, etapp 2OK GränsenSmålands Orienteringsförbund
natM
24/4
fre 3/5Swedish League, #4, sprint (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
intS
28/4
lör 4/5Dolkampen, dag 1, förlängd medelDalaportens OLDalarnas Orienteringsförbund
natM
28/4
lör 4/5Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötlands Orienteringsförbund
natM
lör 4/5Roslagshelg, långOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natL
lör 4/5Swedish League, #5, medeldistans (WRE) + nationell tävlingJärla OrienteringStockholms Orienteringsförbund
intM
28/4
lör 4/5Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
lör 4/5Nybro OK, långNybro OKSmålands Orienteringsförbund
natL
28/4
sön 5/5Dolkampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarnas Orienteringsförbund
natM
28/4
sön 5/5Omega KortIK OmegaVästergötlands Orienteringsförbund
natM
28/4
sön 5/5Roslagshelg, medelOK RoslagenUpplands Orienteringsförbund
natM
sön 5/5Skärmenträffen OK SkärmenBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natM
28/4
sön 5/5Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
natL
sön 5/5Nybro OK, medelNybro OKSmålands Orienteringsförbund
natM
28/4
sön 5/5Swedish League, #6, final, jaktstart + nationell tävlingTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
natL
28/4
sön 5/5Vårträffen på GotlandVisborgs OKGotlands Orienteringsförbund
distL
tis 7/5Öppet Skaraborgsmästerskap, stafettMariestads FKVästergötlands Orienteringsförbund
distSL
1/5
ons 8/5DM, sprint, StockholmTäby OKStockholms Orienteringsförbund
mästS
1/5
ons 8/5LjungsbrokampenOK SkogsströvarnaÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
30/4
ons 8/5Två på en pinneÅrsunda IFGästriklands Orienteringsförbund
distPL
fre 10/5High Coast 3-days, dag 1, sprintOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natS
lör 11/5Gällstad, medelGällstadbygdens SOKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
lör 11/5Gävleloppet, medelGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natM
lör 11/5High Coast 3-days, dag 2, medelOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natM
lör 11/5Närkekvartetten, #1, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natL
5/5
lör 11/5PreO, Kungsbackatrippeln Fjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
lör 11/5PreO, Kungsbackatrippeln, TempOFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natT
5/5
lör 11/5Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natM
5/5
sön 12/5DM, sprint, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästS
sön 12/5DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSS
sön 12/5Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natM
5/5
sön 12/5Gävleloppet, långGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natL
sön 12/5High Coast 3-days, dag 3, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
sön 12/5Närkekvartetten, #2, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natM
5/5
sön 12/5PreO, KungsbackatrippelnFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
sön 12/5Ymers vårtävlingIK YmerVästergötlands Orienteringsförbund
natM
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUpplands Orienteringsförbund
distS
tis 14/5Staffans MinneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natS
7/5
ons 15/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
12/5
tor 16/5HammarbysprintenStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund
natS
lör 18/5DM, sprint, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästS
12/5
lör 18/5DM, sprintstafett, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSS
12/5
lör 18/5Faxeträffen, dag 1, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
lör 18/5FilipstadsträffenFilipstads OKVärmlands Orienteringsförbund
natM
lör 18/5MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natM
lör 18/5Närkekvartetten, #3, medelKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natM
12/5
lör 18/5OL-touren Falun, långOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natL
lör 18/5Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natM
12/5
lör 18/5UngdomstrolletGarda OKGotlands Orienteringsförbund
distL
12/5
sön 19/5DM, sprint, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästS
sön 19/5DM, sprint, ÖstergötlandOK 64 TorpaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästS
sön 19/5DM, sprintstafett, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSL
sön 19/5Faxeträffen, dag 2, långLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natL
sön 19/5LundasprintenLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natS
12/5
sön 19/5MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natL
sön 19/5Närkekvartetten, #4, långKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natL
12/5
sön 19/5OL-touren Falun, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natM
sön 19/5Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natL
12/5
sön 19/5VikingträffenIK Vikings OKVärmlands Orienteringsförbund
natL
12/5
ons 22/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
19/5
tor 23/5DM, sprint, GästriklandHofors OKGästriklands Orienteringsförbund
mästS
lör 25/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natL
lör 25/5DM, sprint, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästS
lör 25/5DM, sprint, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
lör 25/5DM, sprintstafett, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSS
lör 25/5DM, sprintstafett, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
distSS
lör 25/5Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
distS
lör 25/5NässjösprintenNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natS
lör 25/5Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund
natL
lör 25/5JVM-tester, dag 1, medelMullsjö SOKVästergötlands Orienteringsförbund
distM
19/5
lör 25/5DM, sprint, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästS
lör 25/5DM, sprintstafett, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSS
sön 26/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natM
sön 26/5DM, sprint, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästS
sön 26/5DM, sprintstafett, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästSS
sön 26/5DM, sprintstafett, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSS
sön 26/5LämmeltågetNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natSS
sön 26/5PreO DM HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
mästP
sön 26/5TempORehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
natT
sön 26/5Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IFMedelpads Orienteringsförbund
natM
sön 26/5Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästS
19/5
sön 26/5JVM-tester, dag 2, långMullsjö SOKVästergötlands Orienteringsförbund
distL
13/5
sön 26/5PekingduonMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
natSM
sön 26/5Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
tis 28/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
26/5
tor 30/5PreO, DM, VärmlandKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
P
mästP
tor 30/5UmedalsrännetUmedalens IFVästerbottens Orienteringsförbund
distM
fre 31/5PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
fre 31/5SM, sprint, publiktävling, medelForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
fre 31/5ÖvikssprintenSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
distS
26/5
fre 31/5 - lör 1/6SM, sprint, individuellForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästM
21/5

Annonser