Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

130 tävlingar hittades mellan 2019-05-09 och 2019-06-15 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 19tor 9/5
fre 10/5High Coast 3-days, dag 1, sprintOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Gällstad, medelGällstadbygdens SOKVästergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Gävleloppet, medelGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #1, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, Kungsbackatrippeln Fjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
PreO, Kungsbackatrippeln, TempOFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natT
High Coast 3-days, dag 2, medelOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Gävleloppet, långGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #2, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Ymers vårtävlingIK YmerVästergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, KungsbackatrippelnFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
High Coast 3-days, dag 3, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Gammelstads sprintcup, #3Gammelstads IFNorrbottens Orienteringsförbund
LM
distSVisa rutter i LiveloxResultat
v 20mån 13/5
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Staffans MinneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 2Mälarö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 3Täby OKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 2Skarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 4IFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Skogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
VPT-2Västerås SOKVästmanlands Orienteringsförbund
distSResultat
Ungdomsserien, #2, krets Söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 1IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Dalaserien MTBO, #3, Säterbygdens OKSäterbygdens OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distLResultat
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 1Kalmar OKSmålands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 16/5HammarbysprintenStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund
natSResultat
fre 17/5
lör 18/5DM, sprint, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Faxeträffen, dag 1, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
UngdomstrolletGarda OKGotlands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
FilipstadsträffenFilipstads OKVärmlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat
OL-touren Falun, långOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #3, medelKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/5Faxeträffen, dag 2, långLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
LundasprintenLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
VikingträffenIK Vikings OKVärmlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
OL-touren Falun, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Närkekvartetten, #4, långKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, ÖstergötlandOK 64 TorpaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
v 21mån 20/5
tis 21/5Östgötaserien i MTBO, #1NAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
VPT-3Surahammars SOKVästmanlands Orienteringsförbund
distSResultat
ons 22/5Dalaserien MTBO #4, Öppet KM IFK Mora OKIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distMResultat
MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 2Ålems OKSmålands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/5DM, sprint, GästriklandHofors OKGästriklands Orienteringsförbund
mästSResultat
DM, ultralång, VästmanlandHallstahammars OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
fre 24/5StOF Sommarläger Medeldistans (UP)Järfälla OK
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 25/5DM, sprint, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
JVM-tester, dag 1, medelMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötlands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
NässjösprintenNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 26/5DM, sprint, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprintstafett, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
PreO DM HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
mästP
TempORehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
natT
Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IFMedelpads Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natMResultat
JVM-tester, dag 2, långMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötlands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
StOF Sommarläger LägerstafettJärfälla OK
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
distSMVisa rutter i LiveloxResultat
LämmeltågetNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natSSVisa rutter i LiveloxResultat
PekingduonMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
natSMVisa rutter i LiveloxResultat
Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
distMResultat
DM, sprintstafett, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxLivebevakning
v 22mån 27/5
tis 28/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
26/5
VPT-4Norbergs OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
25/5
Starttider Livebevakning
ons 29/5
tor 30/5PreO, DM, VärmlandKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
P
mästP
28/5*
UmedalsrännetUmedalens IFVästerbottens Orienteringsförbund
distM
fre 31/5OL-skytte, sprint, Svenska Cupen #1, World Cup #5Göteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intS
29/5*
SM, sprint, publiktävling, medelForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
30/5*
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
ÖvikssprintenSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natS
29/5*
SM, sprint, individuell, kvalForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästS
26/5
Livebevakning
PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
28/5*
lör 1/6SM, sprint, individuell, finalForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästS
26/5
Livebevakning
DM, sprint, Jämtland-HärjedalenÅre OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
natS
29/5
OL-skytte, klassisk distans, Svenska Cupen #2, World Cup #6Göteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intL
29/5*
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
30/5*
SM, sprint, publiktävlingForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natS
30/5*
Livebevakning
PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Stångenäs AIS
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
28/5
Bodens Bandyklubb OS, långBodens Bandyklubb OSNorrbottens Orienteringsförbund
natL
29/5
Livebevakning
MTBO, Svenska Cupen, #3, sprintTolereds Allmänna IKGöteborgs Orienteringsförbund
M
natS
29/5
sön 2/6High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmålands Orienteringsförbund
natS
30/5
OL-skytte, stafettGöteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intSL
29/5*
SlottssprintenSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natS
29/5
Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSS
29/5
SM, sprint, publiktävling, stafettForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
distSS
30/5*
Bodens Bandyklubb OS, medelBodens Bandyklubb OSNorrbottens Orienteringsförbund
natM
29/5
MTBO, Svenska Cupen, #4, medelTolereds Allmänna IKGöteborgs Orienteringsförbund
M
natM
29/5
PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Uddevalla OK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
29/5
BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanlands Orienteringsförbund
natM
30/5
SM, sprint, stafettForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästSS
26/5
Livebevakning
v 23mån 3/6
tis 4/6DM, sprint, MedelpadVK UvarnaMedelpads Orienteringsförbund
mästS
28/5
DM, sprint, GöteborgFK HerkulesGöteborgs Orienteringsförbund
mästS
28/5
VPT 5, finalKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
29/5
ons 5/6Sprinthelgen, etapp 1, sprintOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natS
30/5
tor 6/6Sprinthelgen, etapp 2, sprintOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natS
30/5
Sprinthelgen, etapp 3, sprintOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natS
30/5
Centrum Team SprintCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
distSS
30/5
DM, sprint, VärmlandOK JösseVärmlands Orienteringsförbund
mästS
30/5
SM, ultralångAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästU
30/5
Ösaträffen, dag 1, långAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
natL
2/6
Nationaldagsmedeln med MTBO i BodenI 19 IFNorrbottens Orienteringsförbund
LM
distM
31/5
HabosprintenOK GränsenSmålands Orienteringsförbund
distS
2/6
fre 7/6Veteran-SM med Ösaträffen, dag 2, sprintAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästS
2/6
Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
natM
2/6
Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/Bjuröklubb, etapp 1Långvikens OK
Skellefteå OK
Västerbottens Orienteringsförbund
natS
1/6
lör 8/6Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/Bjuröklubb, etapp 2Långvikens OK
Skellefteå OK
Västerbottens Orienteringsförbund
natL
1/6
Kinnekullsprinten, etapp 1OK KlyftamoVästergötlands Orienteringsförbund
natS
2/6
Kinnekullsprinten, etapp 2OK KlyftamoVästergötlands Orienteringsförbund
natS
2/6
Veteran-SM med Ösaträffen, dag 3, långAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästL
2/6
sön 9/6Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/Bjuröklubb, etapp 3Långvikens OK
Skellefteå OK
Västerbottens Orienteringsförbund
natM
1/6
SommarlandssprintenIK GandvikVästergötlands Orienteringsförbund
natS
2/6
Veteran-SM med Ösaträffen, dag 4, medelAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästM
2/6
v 24mån 10/6
tis 11/6
ons 12/6
tor 13/6
fre 14/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
7/6
lör 15/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natM
7/6
Tre skåningar och en dansk, etapp 3Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
7/6
IFK Hedemora OK, sprintIFK Hedemora OKDalarnas Orienteringsförbund
natS
9/6
PreO, TempO-DM, UpplandOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
mästT
10/6
DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen + MagnumloppetÖstersunds OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
mästU
9/6
PreO, UpplandshelgOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natP
10/6

Annonser