Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

130 tävlingar hittades mellan 2019-05-09 och 2019-06-15 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
fre 10/5High Coast 3-days, dag 1, sprintOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Gällstad, medelGällstadbygdens SOKVästergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Gävleloppet, medelGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Närkekvartetten, #1, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5Fäbodloppet, dag 1Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/5PreO, Kungsbackatrippeln Fjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
lör 11/5PreO, Kungsbackatrippeln, TempOFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natT
lör 11/5High Coast 3-days, dag 2, medelOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Gävleloppet, långGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Närkekvartetten, #2, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Ymers vårtävlingIK YmerVästergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5PreO, KungsbackatrippelnFjärås AIK
OK Löftan
Hallands Orienteringsförbund
P
natP
sön 12/5High Coast 3-days, dag 3, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Fäbodloppet, dag 2Domnarvets GOIFDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5DM, sprint, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5DM, sprintstafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/5Gammelstads sprintcup, #3Gammelstads IFNorrbottens Orienteringsförbund
LM
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5DM, sprint, UpplandOK EnenUpplands Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Staffans MinneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Norr 2Mälarö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Norr 3Täby OKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 2Skarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 4IFK EnskedeStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Skogsluffarnas OKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5VPT-2Västerås SOKVästmanlands Orienteringsförbund
distSResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 14/5Ungdomsserien, #2, krets Norr 1IFK Lidingö SOKStockholms Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Dalaserien MTBO, #3, Säterbygdens OKSäterbygdens OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distLResultat
ons 15/5MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 1Kalmar OKSmålands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
tor 16/5HammarbysprintenStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund
natSResultat
lör 18/5DM, sprint, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lör 18/5DM, sprintstafett, SmålandOK ÄlmeSmålands Orienteringsförbund
mästSSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lör 18/5Faxeträffen, dag 1, medelLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lör 18/5Umeträffen, dag 1, medelIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 18/5UngdomstrolletGarda OKGotlands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 18/5FilipstadsträffenFilipstads OKVärmlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 18/5MTBO, Svenska Cupen, #1, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lör 18/5OL-touren Falun, långOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
lör 18/5Närkekvartetten, #3, medelKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5Faxeträffen, dag 2, långLjusne-Ala OK
Söderhamns OK
Hälsinglands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5LundasprintenLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/5Umeträffen, dag 2, långIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/5VikingträffenIK Vikings OKVärmlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 19/5MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)OK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
natLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5DM, sprint, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5OL-touren Falun, medelOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5Närkekvartetten, #4, långKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5DM, sprint, ÖstergötlandOK 64 TorpaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
sön 19/5DM, sprintstafett, VästergötlandGudhems IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat Livebevakning
tis 21/5Östgötaserien i MTBO, #1NAIS OrienteringsklubbÖstergötlands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 21/5VPT-3Surahammars SOKVästmanlands Orienteringsförbund
distSResultat Livebevakning
ons 22/5Dalaserien MTBO #4, Öppet KM IFK Mora OKIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distM
ons 22/5MTBO Kalmarsundscupen 2019 deltävling 2Ålems OKSmålands Orienteringsförbund
M
distM
19/5
Visa rutter i LiveloxStarttider
ons 22/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
19/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
tor 23/5DM, sprint, GästriklandHofors OKGästriklands Orienteringsförbund
mästS
19/5
Starttider
tor 23/5DM, ultralång, VästmanlandHallstahammars OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästU
20/5
Visa rutter i LiveloxStarttider
fre 24/5StOF Sommarläger Medeldistans (UP)Järfälla OK
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
distM
20/5
Visa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
lör 25/5DM, sprint, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästS
23/5*
Livebevakning
lör 25/5DM, sprint, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästS
22/5
lör 25/5DM, sprintstafett, BlekingeRonneby OKBlekinge Orienteringsförbund
mästSS
23/5*
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
lör 25/5DM, sprintstafett, VästmanlandSala OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästSS
22/5
lör 25/5Hellidssprinten och Skaraborgsmästerskap, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
distS
23/5
Visa rutter i Livelox
lör 25/5Tour de Medelpad, dag 1, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund
natL
23/5
Starttider
lör 25/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natL
23/5
lör 25/5JVM-tester, dag 1, medelMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötlands Orienteringsförbund
distM
22/5
Livebevakning
lör 25/5NässjösprintenNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natS
23/5*
Starttider
lör 25/5DM, sprint, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästS
23/5*
lör 25/5DM, sprintstafett, DalarnaSmedjebackens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSS
23/5*
sön 26/5DM, sprint, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästS
23/5
sön 26/5DM, sprintstafett, HallandHalmstad OKHallands Orienteringsförbund
mästSS
23/5
sön 26/5PreO DM HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
mästP
24/5
sön 26/5TempORehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
P
natT
24/5
sön 26/5Tour de Medelpad, dag 2, medelKovlands IFMedelpads Orienteringsförbund
natM
23/5
sön 26/5Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
natM
23/5
sön 26/5JVM-tester, dag 2, långMullsjö SOK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötlands Orienteringsförbund
distL
22/5
Livebevakning
sön 26/5Örebro City Sprint / DM, sprint, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästS
23/5
Starttider Livebevakning
sön 26/5StOF Sommarläger LägerstafettJärfälla OK
Väsby OK
Stockholms Orienteringsförbund
distSM
20/5
sön 26/5LämmeltågetNässjö OKSmålands Orienteringsförbund
natSS
24/5*
sön 26/5PekingduonMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
natSM
23/5
sön 26/5Pekingduon, individuella öppna klasserMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
distM
sön 26/5DM, sprintstafett, Örebro LänAlmby IK
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästSS
23/5
Livebevakning
tis 28/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
26/5
tis 28/5VPT-4Norbergs OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
22/5
tor 30/5PreO, DM, VärmlandKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
P
mästP
24/5
tor 30/5UmedalsrännetUmedalens IFVästerbottens Orienteringsförbund
distM
fre 31/5OL-skytte, sprint, Svenska Cupen #1, World Cup #5Göteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intS
29/5*
fre 31/5SM, sprint, publiktävling, medelForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natM
26/5
fre 31/5ÖvikssprintenSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natS
26/5
fre 31/5 - lör 1/6SM, sprint, individuellForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästS
26/5
fre 31/5PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
24/5
lör 1/6DM, sprint, Jämtland-HärjedalenÅre OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
natS
26/5
lör 1/6OL-skytte, klassisk distans, Svenska Cupen #2, World Cup #6Göteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intL
29/5*
lör 1/6Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
26/5
lör 1/6SM, sprint, publiktävlingForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
natS
26/5
lör 1/6PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Stångenäs AIS
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
24/5
lör 1/6Bodens Bandyklubb OS, långBodens Bandyklubb OSNorrbottens Orienteringsförbund
natL
26/5
lör 1/6MTBO, Svenska Cupen, #3, sprintTolereds Allmänna IKGöteborgs Orienteringsförbund
M
natS
26/5
sön 2/6High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmålands Orienteringsförbund
natS
30/5
sön 2/6OL-skytte, stafettGöteborg-Majorna OK
IF Marin Väst
Göteborgs Orienteringsförbund
Y
intSL
29/5*
sön 2/6SlottssprintenSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natS
26/5
sön 2/6Slottssprinten, 2-mannastafettSigtuna OKUpplands Orienteringsförbund
natSS
26/5
sön 2/6SM, sprint, publiktävling, stafettForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
distSS
26/5
sön 2/6Bodens Bandyklubb OS, medelBodens Bandyklubb OSNorrbottens Orienteringsförbund
natM
26/5
sön 2/6MTBO, Svenska Cupen, #4, medelTolereds Allmänna IKGöteborgs Orienteringsförbund
M
natM
26/5
sön 2/6PreO i VästBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Uddevalla OK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
P
natP
26/5
sön 2/6BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanlands Orienteringsförbund
natM
26/5
sön 2/6SM, sprint, stafettForsa OK
Hudiksvalls OK
Ljusdals OK
OK Dellen
Hälsinglands Orienteringsförbund
mästSS
26/5
tis 4/6DM, sprint, MedelpadVK UvarnaMedelpads Orienteringsförbund
mästS
28/5
tis 4/6DM, sprint, GöteborgFK HerkulesGöteborgs Orienteringsförbund
mästS
28/5
tis 4/6VPT 5, finalKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
distS
29/5
ons 5/6 - tor 6/6SprinthelgenOK OrionBlekinge Orienteringsförbund
natS
30/5
tor 6/6Centrum Team SprintCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
distSS
30/5
tor 6/6DM, sprint, VärmlandOK JösseVärmlands Orienteringsförbund
mästS
30/5
tor 6/6SM, ultralångAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästU
23/5
tor 6/6Ösaträffen, dag 1, långAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
natL
26/5
tor 6/6Nationaldagsmedeln med MTBO i BodenI 19 IFNorrbottens Orienteringsförbund
LM
distM
31/5
tor 6/6HabosprintenOK GränsenSmålands Orienteringsförbund
distS
2/6
fre 7/6Veteran-SM med Ösaträffen, dag 2, sprintAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästS
26/5
fre 7/6Ösaträffen, dag 2, medelAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
natM
26/5
fre 7/6 - sön 9/6Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/BjuröklubbLångvikens OK
Skellefteå OK
Västerbottens Orienteringsförbund
natS
1/6
lör 8/6KinnekullsprintenOK KlyftamoVästergötlands Orienteringsförbund
natS
2/6
lör 8/6Veteran-SM med Ösaträffen, dag 3, långAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästL
26/5
sön 9/6SommarlandssprintenIK GandvikVästergötlands Orienteringsförbund
natS
2/6
sön 9/6Veteran-SM med Ösaträffen, dag 4, medelAlfta-Ösa OKHälsinglands Orienteringsförbund
mästM
26/5
fre 14/6 - sön 16/6Tre skåningar och en danskHelsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
7/6
lör 15/6IFK Hedemora OK, sprintIFK Hedemora OKDalarnas Orienteringsförbund
natS
9/6
lör 15/6PreO, TempO-DM, UpplandOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
mästT
10/6
lör 15/6DM, ultralång, Jämtland-Härjedalen + MagnumloppetÖstersunds OKJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
mästU
9/6
lör 15/6PreO, UpplandshelgOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natP
10/6

Annonser