Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

90 tävlingar hittades mellan 2019-08-01 och 2019-08-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 31to 1/8
fr 2/8Ungdomens 10milaHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natSLK
lö 3/8Markdubbeln, medelHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natM
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, medelGarda OKGotland
natM
28/7
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medelGarda OKGotland
natM
28/7
sö 4/8Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, långGarda OKGotland
natL
28/7
Markdubbeln, långHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natL
v 32må 5/8
ti 6/8
on 7/8Skellefteå OK, sprintSkellefteå OKVästerbotten
distS
to 8/8
fr 9/8Götalandsmästerskapen, sprintHestra IFVästergötland
mästS
NM, sprint, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästS
lö 10/8AskersundsmedelnAskersunds OKÖrebro Län
natM
Götalandsmästerskapen, långHestra IFVästergötland
mästL
Götalandsmästerskapen, publiktävling, långHestra IFVästergötland
natL
NM, lång, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästL
Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarna
natM
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dal
natM
sö 11/8Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dal
natL
Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelHestra IFVästergötland
natM
Götalandsmästerskapen, stafettHestra IFVästergötland
mästSL
LindebygdsträffenLindebygdens OKÖrebro Län
natM
NM, medel, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästM
Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OKDalarna
natL
v 33må 12/8
ti 13/8MTBO, Ockelbo OKOckelbo OKGästrikland
M
distL
on 14/8Storviks nattStorviks IFGästrikland
natLN
to 15/8
fr 16/8Partilletrippeln, nattSävedalens AIKGöteborg
natLN
lö 17/8Golden Weekend, dag 1, medelKöping-Kolsva OKVästmanland
natM
HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
distL
Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natM
Malmiafejden GrängesbergOK MalmiaDalarna
distM
Partilletrippeln, sprintSävedalens AIKGöteborg
natS
Sandvikens öppna kommunmästerskapOK HammarenGästrikland
distL
Umeå OK, dag 1, medelUmeå OKVästerbotten
natM
DM, lång, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästL
MTBO, Svenska Cupen, #5, sprintTidaholm SOK SisuVästergötland
M
natS
11/8
sö 18/8DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserVittjärvs IKNorrbotten
distM
Golden Weekend, dag 2, långKöping-Kolsva OKVästmanland
natL
Jönköpings OKJönköpings OKSmåland
distM
KlåverödsmedelnOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natM
Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natL
Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
SlättemedelnOK SkogsstjärnanVästergötland
distM
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
natL
Umeå OK, dag 2, långUmeå OKVästerbotten
natL
DM, stafett, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästSM
MTBO, Svenska Cupen, #6, medelTidaholm SOK SisuVästergötland
M
natM
11/8
v 34må 19/8
ti 20/8
on 21/8
to 22/8
fr 23/8MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprintIFK Enskede
IFK Lidingö SOK
Stockholm
M
mästS
Göteborg O-meeting, etapp 1, medelFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborg
natM
lö 24/8Göteborg O-meeting, etapp 2, sprintFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborg
natS
Avestapropagandan, dag 1, långAvesta OKDalarna
natL
DM, lång, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanlands OF
Ångermanland
Medelpad
mästL
DM, medel, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästM
Hjo 2-dagars, medelHjobygdens OKVästergötland
natM
IFK Tumba/Mälarhöjdens IK, långdistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm
natL
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, långTullinge SKStockholm
M
mästL
PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanland
P
natP
Ramunderdubbeln, medelSkogspojkarnas OKÖstergötland
natM
DM, medel, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalen
mästM
DM, medel, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
mästM
sö 25/8Göteborg O-meeting, etapp 3, långFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborg
natL
Avestapropagandan, dag 2, medelAvesta OKDalarna
natM
DM, sprint, SödermanlandOK TorSödermanland
mästS
DM, stafett, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästL
DM, stafett, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanlands OF
Ångermanland
Medelpad
mästSM
FyrklubbsOK GyngeSkåne
distL
Hjo 2-dagars, långHjobygdens OKVästergötland
natL
Målilla OKMålilla OKSmåland
natL
Mälarhöjdens IK/IFK Tumba, medeldistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm
natM
PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanland
P
natP
Ramunderdubbeln, långSkogspojkarnas OKÖstergötland
natL
VärmlandsserienOK DjerfVärmland
distL
DM, lång, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalen
mästL
DM, ultralång, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
mästU
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medelIFK Enskede
Mälarö SOK
Stockholm
M
mästM
v 35må 26/8
ti 27/8
on 28/8Ungdomsserien, region NSolna OKStockholm
distM
Ungdomsserien, region SOGustavsbergs OKStockholm
distM
Ungdomsserien, region SVOK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distM
to 29/8
fr 30/8DM, natt, GästriklandGävle OKGästrikland
mästLN
DM, natt, SmålandVästerviks OKSmåland
mästLN
DM, natt, UpplandOK LinnéUppland
mästLN
DM, natt, VärmlandSkattkärrs SOKVärmland
mästLN
DM, natt, VästmanlandSurahammars SOKVästmanland
mästLN
DM, natt, Örebro LänOK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLN
DM, natt, DalarnaKvarnsvedens GOIF OKDalarna
mästLN
lö 31/8DM, medel, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästM
DM, medel, Bohuslän-DalBrattås CKBohuslän-Dal
mästM
DM, medel, GotlandGotlands Bro OKGotland
mästM
DM, medel, HälsinglandRehns BKHälsingland
mästM
DM, medel, StockholmSundbybergs IKStockholm
mästM
DM, medel, SödermanlandÄrla IFSödermanland
mästM
DM, medel, VästergötlandMariestads FK
OK Klyftamo
Västergötland
mästM
DM, sprint, HälsinglandRehns BKHälsingland
mästS
MockfjärdsflåsetGagnefs OKDalarna
natM
PreO, Natt-DM, UpplandBjörklinge SOK
OK Linné
Uppland
P
mästPN
PreO, UpplandshelgOK LinnéUppland
P
natT
Vimmerby OKVimmerby OKSmåland
distM
DM, medel, SkåneFK BokenSkåne
mästM

Annonser