Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

106 tävlingar hittades mellan 2019-08-01 och 2019-08-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
fre 2/8Ungdomens 10milaHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natSLKVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/8Markdubbeln, medelHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/8Obygdshelgen, dag 1Obygdens OKJämtland-Härjedalen
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/8 - sön 4/8Medeltidskampen, GotlandGarda OKGotland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/8Markdubbeln, långHorreds SK
OK Mark
OK Räven
Skene Sim o IS
Västergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/8Obygdshelgen, dag 2Obygdens OKJämtland-Härjedalen
natLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 6/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medelKristinehamns OKVärmland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 6/8Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprintGästriklands OFGästrikland
distSResultat
tis 6/8SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanland
distSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 7/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafettKristinehamns OKVärmland
distSMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 7/8Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långGästriklands OFGästrikland
distLResultat
ons 7/8Skellefteå OK, sprintSkellefteå OKVästerbotten
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 8/8StjärnorpsmedelnStjärnorps SKÖstergötland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 9/8NM, sprint, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 9/8Götalandsmästerskapen, sprintHestra IFVästergötland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8AskersundsmedelnAskersunds OKÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8NM, lång, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8 - sön 11/8Gränsjakten i StrömstadIdefjordens SKBohuslän-Dal
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, långHestra IFVästergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8Götalandsmästerskapen, långHestra IFVästergötland
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8NM, medel, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbotten
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OKDalarna
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8Götalandsmästerskapen, stafettHestra IFVästergötland
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelHestra IFVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8LindebygdsträffenLindebygdens OKÖrebro Län
natMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 13/8MTBO, Ockelbo OKOckelbo OKGästrikland
M
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 13/8Västsvenska MTBO-CupenTrollhättans SOKVästergötland
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8Malmiafejden GrängesbergOK MalmiaDalarna
distM
lör 17/8OL-skytte, klassisk distans, SM, Svenska Cupen #5, World Cup #13Tumba-Mälarhöjden OKStockholm
Y
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8Umeå OK, dag 1, medelUmeå OKVästerbotten
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUppland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8Sandvikens öppna kommunmästerskapOK HammarenGästrikland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8Golden Weekend, dag 1, medelKöping-Kolsva OKVästmanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8DM, lång, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/8MTBO, Svenska Cupen, #5, sprintTidaholm SOK SisuVästergötland
M
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Jönköpings OKJönköpings OKSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8KlåverödsmedelnOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8MockfjärdsflåsetGagnefs OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14Tumba-Mälarhöjden OKStockholm
Y
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Umeå OK, dag 2, långUmeå OKVästerbotten
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8DM, stafett, NorrbottenVittjärvs IKNorrbotten
mästSMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Långhundradubbeln, långLånghundra IFUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8MTBO, Svenska Cupen, #6, medelTidaholm SOK SisuVästergötland
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8SlättemedelnOK SkogsstjärnanVästergötland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Golden Weekend, dag 2, medelKöping-Kolsva OKVästmanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserVittjärvs IKNorrbotten
distMResultat
ons 21/8Tullinge Teamsprint, skogTullinge SKStockholm
distSSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 21/8Dalaserien MTBO #5, KM OK Kåre och Domnarvets GoIFDomnarvets GOIF
OK Kåre
Dalarna
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 21/8Storviks nattStorviks IFGästrikland
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 23/8MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprintIFK Enskede
IFK Lidingö SOK
Stockholm
M
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 23/8 - sön 25/8Göteborg O-meetingFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborg
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8Avestapropagandan, dag 1, långAvesta OKDalarna
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8DM, lång, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanlands OF
Ångermanland
Medelpad
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8DM, medel, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8Hjo 2-dagars, medelHjobygdens OKVästergötland
natM
lör 24/8MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång (WRE)Tullinge SKStockholm
M
intLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanland
P
natP
lör 24/8Ramunderdubbeln, medelSkogspojkarnas OKÖstergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8AOK-medelnAnderstorps OKSmåland
distMResultat
lör 24/8Sensommarmedeln i BjärnumOK TorfinnSkåne
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8Åvingedubbeln, långdistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8DM, medel, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalen
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/8DM, medel, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8Avestapropagandan, dag 2, medelAvesta OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8DM, stafett, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8DM, stafett, Västerbotten, individuella öppna klasserIFK UmeåVästerbotten
distLResultat
sön 25/8DM, stafett, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads OF
Ångermanlands OF
Ångermanland
Medelpad
mästSMResultat
sön 25/8Hjo 2-dagars, långHjobygdens OKVästergötland
natL
sön 25/8Målilla OKMålilla OKSmåland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanland
P
natP
sön 25/8Ramunderdubbeln, långSkogspojkarnas OKÖstergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8VärmlandsserienOK DjerfVärmland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8DM, sprint, SödermanlandOK TorSödermanland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8FyrklubbsOK GyngeSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8DM, lång, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalen
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8DM, ultralång, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbotten
mästUVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel (WRE)IFK Enskede
Mälarö SOK
Stockholm
M
intMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/8Åvingedubbeln, medeldistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholm
natMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/8Ungdomsserien, region SOGustavsbergs OKStockholm
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/8Ungdomsserien, region NSolna OKStockholm
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 28/8Ungdomsserien, region SVOK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distMResultat
tor 29/8Dalaserien MTBO #6, Stora Tuna OKStora Tuna OKDalarna
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, GästriklandGävle OKGästrikland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, SmålandVästerviks OKSmåland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, Uppland + VästmanlandOK Linné
Västmanlands OF
Uppland
Västmanland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, ÖstergötlandOK EkenÖstergötland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, VärmlandSkattkärrs SOKVärmland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, Örebro LänOK TisarenÖrebro Län
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 30/8DM, natt, DalarnaKvarnsvedens GOIF OKDalarna
mästLNResultat
lör 31/8DM, medel, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, Bohuslän-DalBrattås CKBohuslän-Dal
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, VästergötlandOK KlyftamoVästergötland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8Vimmerby OKVimmerby OKSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, sprint, HälsinglandRehns BKHälsingland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, GotlandGotlands Bro OKGotland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, SkåneFK BokenSkåne
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8Jonas Larsons minne 2-dagarsBergnäsets AIKNorrbotten
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, StockholmSundbybergs IKStockholm
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8DM, medel, SödermanlandÄrla IFSödermanland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8Öppet MTBO-DM Dalarna, medelKvarnsvedens GOIF OKDalarna
M
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUppland
P
natP
lör 31/8DM, medel, HälsinglandRehns BKHälsingland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/8PreO, Natt-DM, UpplandBjörklinge SOKUppland
P
mästPN

Annonser