Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

168 tävlingar hittades mellan 2019-08-07 och 2019-09-13 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 32ons 7/8Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafettKristinehamns OKVärmlands Orienteringsförbund
distSMVisa rutter i LiveloxResultat
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, långGästriklands OrienteringsförbundGästriklands Orienteringsförbund
distLResultat
Skellefteå OK, sprintSkellefteå OKVästerbottens Orienteringsförbund
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 8/8StjärnorpsmedelnStjärnorps SKÖstergötlands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 9/8NM, sprint, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
Götalandsmästerskapen, sprintHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/8AskersundsmedelnAskersunds OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
NM, lång, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
Tuna Ting, dag 1, medelStora Tuna OKDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Gränsjakten i Strömstad, etapp 1Idefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Götalandsmästerskapen, publiktävling, långHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Götalandsmästerskapen, långHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/8Gränsjakten i Strömstad, etapp 2Idefjordens SKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
NM, medel, Älvsby IF OKÄlvsby IF OKNorrbottens Orienteringsförbund
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
Tuna Ting, dag 2, långStora Tuna OKDalarnas Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Götalandsmästerskapen, stafettHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelHestra IFVästergötlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
LindebygdsträffenLindebygdens OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 33mån 12/8
tis 13/8MTBO, Ockelbo OKOckelbo OKGästriklands Orienteringsförbund
M
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Västsvenska MTBO-CupenTrollhättans SOKVästergötlands Orienteringsförbund
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 14/8
tor 15/8
fre 16/8
lör 17/8HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Smålands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Malmiafejden GrängesbergOK MalmiaDalarnas Orienteringsförbund
distM
OL-skytte, klassisk distans, SM, Svenska Cupen #5, World Cup #13Tumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
Y
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
Umeå OK, dag 1, medelUmeå OKVästerbottens Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Långhundradubbeln, medelLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Sandvikens öppna kommunmästerskapOK HammarenGästriklands Orienteringsförbund
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Golden Weekend, dag 1, medelKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, lång, NorrbottenVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #5, sprintTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
M
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/8Jönköpings OKJönköpings OKSmålands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
KlåverödsmedelnOK Silva
Rävetofta OK
Skånes Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
MockfjärdsflåsetGagnefs OKDalarnas Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14Tumba-Mälarhöjden OKStockholms Orienteringsförbund
Y
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Umeå OK, dag 2, långUmeå OKVästerbottens Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, NorrbottenVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
mästSMVisa rutter i LiveloxResultat
Långhundradubbeln, långLånghundra IFUpplands Orienteringsförbund
natLVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Svenska Cupen, #6, medelTidaholm SOK SisuVästergötlands Orienteringsförbund
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat
SlättemedelnOK SkogsstjärnanVästergötlands Orienteringsförbund
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Golden Weekend, dag 2, medelKöping-Kolsva OKVästmanlands Orienteringsförbund
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserVittjärvs IKNorrbottens Orienteringsförbund
distMResultat
v 34mån 19/8
tis 20/8
ons 21/8Tullinge Teamsprint, skogTullinge SKStockholms Orienteringsförbund
distSS
18/8
Dalaserien MTBO #5, KM OK Kåre och Domnarvets GoIFDomnarvets GOIF
OK Kåre
Dalarnas Orienteringsförbund
M
distM
18/8
Storviks nattStorviks IFGästriklands Orienteringsförbund
natLN
20/8*
tor 22/8
fre 23/8MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprintIFK Enskede
IFK Lidingö SOK
Stockholms Orienteringsförbund
M
mästS
21/8
Göteborg O-meeting, etapp 1, medelFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborgs Orienteringsförbund
natM
21/8
Visa rutter i LiveloxStarttider
lör 24/8Göteborg O-meeting, etapp 2, sprintFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborgs Orienteringsförbund
natS
21/8
Visa rutter i Livelox
Avestapropagandan, dag 1, långAvesta OKDalarnas Orienteringsförbund
natL
21/8
DM, lång, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanlands Orienteringsförbund
Ångermanlands Orienteringsförbund
Medelpads Orienteringsförbund
mästL
22/8
DM, medel, VästerbottenIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
mästM
21/8*
Hjo 2-dagars, medelHjobygdens OKVästergötlands Orienteringsförbund
natM
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång (WRE)Tullinge SKStockholms Orienteringsförbund
M
intL
21/8
Visa rutter i Livelox
PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanlands Orienteringsförbund
P
natP
21/8
Ramunderdubbeln, medelSkogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natM
22/8
AOK-medelnAnderstorps OKSmålands Orienteringsförbund
distM
22/8*
DM, medel, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
mästM
20/8
Sensommarmedeln i BjärnumOK TorfinnSkånes Orienteringsförbund
distM
22/8*
Starttider
Åvingedubbeln, långdistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholms Orienteringsförbund
natL
21/8
DM, medel, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbottens Orienteringsförbund
mästM
21/8
sön 25/8Göteborg O-meeting, etapp 3, långFrölunda OL
Göteborg-Majorna OK
Göteborgs Orienteringsförbund
natL
21/8
Visa rutter i Livelox
Avestapropagandan, dag 2, medelAvesta OKDalarnas Orienteringsförbund
natM
21/8
DM, stafett, VästerbottenIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
mästSL
21/8*
DM, stafett, Västerbotten, individuella öppna klasserIFK UmeåVästerbottens Orienteringsförbund
distL
21/8*
DM, stafett, Ångermanland+MedelpadHärnösands OK
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanlands Orienteringsförbund
Ångermanlands Orienteringsförbund
Medelpads Orienteringsförbund
mästSM
22/8
Hjo 2-dagars, långHjobygdens OKVästergötlands Orienteringsförbund
natL
Målilla OKMålilla OKSmålands Orienteringsförbund
natL
23/8*
Starttider Livebevakning
PreO, VingåkerVingåkers OKSödermanlands Orienteringsförbund
P
natP
21/8
Ramunderdubbeln, långSkogspojkarnas OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natL
22/8
VärmlandsserienOK DjerfVärmlands Orienteringsförbund
distL
22/8
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
DM, sprint, SödermanlandOK TorSödermanlands Orienteringsförbund
mästS
23/8
Starttider Livebevakning
DM, ultralång, NorrbottenPiteå IF OrienteringsklubbNorrbottens Orienteringsförbund
mästU
21/8
FyrklubbsOK GyngeSkånes Orienteringsförbund
distL
24/8*
DM, lång, Jämtland-HärjedalenFrösö IFJämtland-Härjedalens Orienteringsförbund
mästL
20/8
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel (WRE)IFK Enskede
Mälarö SOK
Stockholms Orienteringsförbund
M
intM
21/8
Åvingedubbeln, medeldistansIFK Tumba SOK
Mälarhöjdens IK OK
Stockholms Orienteringsförbund
natM
21/8
v 35mån 26/8
tis 27/8
ons 28/8Ungdomsserien, region SOGustavsbergs OKStockholms Orienteringsförbund
distM
23/8
Ungdomsserien, region SVOK Älvsjö-ÖrbyStockholms Orienteringsförbund
distM
21/8
Ungdomsserien, region NSolna OKStockholms Orienteringsförbund
distM
21/8
tor 29/8Dalaserien MTBO #6, Stora Tuna OKStora Tuna OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distM
26/8
fre 30/8DM, natt, GästriklandGävle OKGästriklands Orienteringsförbund
mästLN
25/8
DM, natt, SmålandVästerviks OKSmålands Orienteringsförbund
mästLN
23/8
DM, natt, UpplandOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
mästLN
25/8
DM, natt, VärmlandSkattkärrs SOKVärmlands Orienteringsförbund
mästLN
25/8
DM, natt, VästmanlandSurahammars SOKVästmanlands Orienteringsförbund
mästLN
DM, natt, ÖstergötlandOK EkenÖstergötlands Orienteringsförbund
mästLN
25/8
DM, natt, Örebro LänOK TisarenÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästLN
25/8
DM, natt, DalarnaKvarnsvedens GOIF OKDalarnas Orienteringsförbund
mästLN
25/8
lör 31/8DM, medel, BlekingeOK Vilse 87Blekinge Orienteringsförbund
mästM
25/8
DM, medel, Bohuslän-DalBrattås CKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästM
25/8
DM, medel, SödermanlandÄrla IFSödermanlands Orienteringsförbund
mästM
25/8
DM, medel, VästergötlandMariestads FK
OK Klyftamo
Västergötlands Orienteringsförbund
mästM
25/8
Jonas Larsons minne, etapp 1Bergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
distL
25/8
Vimmerby OKVimmerby OKSmålands Orienteringsförbund
distM
25/8
DM, sprint, HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
mästS
25/8
DM, medel, GotlandGotlands Bro OKGotlands Orienteringsförbund
mästM
24/8
DM, medel, SkåneFK BokenSkånes Orienteringsförbund
mästM
25/8
DM, medel, StockholmSundbybergs IKStockholms Orienteringsförbund
mästM
25/8
Öppet MTBO-DM Dalarna, medelKvarnsvedens GOIF OKDalarnas Orienteringsförbund
M
mästM
26/8
PreO, UpplandshelgBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
natP
26/8
DM, medel, HälsinglandRehns BKHälsinglands Orienteringsförbund
mästM
25/8
PreO, Natt-DM, UpplandBjörklinge SOKUpplands Orienteringsförbund
P
mästPN
26/8
sön 1/9DM, lång, Bohuslän-DalBrattås CKBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, DalarnaBjursås OKDalarnas Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands Orienteringsförbund
Storviks IF
Hälsinglands Orienteringsförbund
Gästriklands Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, SmålandIK HakarpspojkarnaSmålands Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, VärmlandDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmlands Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, Västerbotten, RallarsvängenVännäs OKVästerbottens Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, stafett, BlekingeOK Vilse 87Blekinge Orienteringsförbund
mästSL
25/8
DM, stafett, HallandOskarströms OKHallands Orienteringsförbund
mästSL
25/8
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasserOskarströms OKHallands Orienteringsförbund
distM
DM, stafett, VästergötlandMariestads FK
OK Klyftamo
Västergötlands Orienteringsförbund
mästSL
25/8
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasserMariestads FK
OK Klyftamo
Västergötlands Orienteringsförbund
distM
29/8
DM, stafett, Örebro länKFUM Örebro OKÖrebro Läns Orienteringsförbund
mästSL
25/8
Jonas Larsons minne, etapp 2Bergnäsets AIKNorrbottens Orienteringsförbund
distM
25/8
MTBO, DM, medel, ÅngermanlandOK NipanÅngermanlands Orienteringsförbund
LM
mästM
25/8
PreO, UpplandshelgOK LinnéUpplands Orienteringsförbund
P
natP
26/8
DM, stafett, GotlandGotlands Bro OKGotlands Orienteringsförbund
mästSL
25/8
DM, lång, GöteborgLerums SOKGöteborgs Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, Stockholm + UpplandVallentuna-Össeby OL
Waxholms OK
Upplands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, lång, SödermanlandOK KlemmingenSödermanlands Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, stafett, SkåneFK BokenSkånes Orienteringsförbund
mästSL
25/8
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserFK BokenSkånes Orienteringsförbund
distL
29/8*
DM, lång, VästmanlandSurahammars SOKVästmanlands Orienteringsförbund
mästL
25/8
DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasserOK Vilse 87Blekinge Orienteringsförbund
distL
25/8
DM, lång, ÖstergötlandLinköpings OKÖstergötlands Orienteringsförbund
mästL
25/8
v 36mån 2/9
tis 3/9
ons 4/9
tor 5/9
fre 6/9DM, natt, BlekingeBroSö OK
Stigmännen Karlshamns OK
Blekinge Orienteringsförbund
mästLN
1/9
DM, natt, Bohuslän-DalOK SkärmenBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästLN
1/9
DM, natt, SkåneHästveda OKSkånes Orienteringsförbund
mästLN
1/9
DM, natt, Stockholm + SödermanlandOK Södertörn
Stockholms Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
Stockholms Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
mästLN
1/9
lör 7/9 PreO, Öppet DM Västergötland+Bohuslän+GöteborgBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Göteborgs Orienteringsförbund
Vänersborgs SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
Göteborgs Orienteringsförbund
Västergötlands Orienteringsförbund
P
mästP
1/9
DM, medel, DalarnaIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, GästriklandOK Ödmården
Oslättforspojkarnas IK
Gästriklands Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, GöteborgSjövalla FKGöteborgs Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, SmålandBredaryds SOKSmålands Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, VärmlandOK MangenVärmlands Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, VästmanlandArboga OKVästmanlands Orienteringsförbund
mästM
31/8
Visa rutter i Livelox
DM, medel, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästM
1/9
MTBO, OK RodhenOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
M
natL
MTBO, Svenska Cupen, #10, SprintKalmar OKSmålands Orienteringsförbund
M
natS
1/9
PreO TempoBohuslän-Dals Orienteringsförbund
Göteborgs Orienteringsförbund
Vänersborgs SK
Bohuslän-Dals Orienteringsförbund
Göteborgs Orienteringsförbund
Västergötlands Orienteringsförbund
P
natT
1/9
DM, sprint, GotlandVisborgs OKGotlands Orienteringsförbund
mästS
1/9
DM, medel, UpplandOK RodhenUpplands Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, medel, Örebro länOK Tylöskog
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästM
1/9
DM, sprint, NorrbottenÖvertorneå IFNorrbottens Orienteringsförbund
mästS
1/9
DM, natt, NorrbottenÖvertorneå IFNorrbottens Orienteringsförbund
mästLN
1/9
DM, natt, GotlandIF Hansa-HoburgGotlands Orienteringsförbund
mästLN
31/8
sön 8/9DM stafett, Gästrikland + Hälsingland, individuella öppna klasserHälsinglands Orienteringsförbund
OK Ödmården
Oslättforspojkarnas IK
Hälsinglands Orienteringsförbund
Gästriklands Orienteringsförbund
distL
7/9
DM, lång, BlekingeKarlskrona SOKBlekinge Orienteringsförbund
mästL
1/9
DM, lång, HallandIK Trenne UllaredHallands Orienteringsförbund
mästL
1/9
DM, lång, SkåneFrosta OKSkånes Orienteringsförbund
mästL
1/9
DM, lång, VästergötlandIF Hagen
OK P4
Västergötlands Orienteringsförbund
mästL
1/9
DM, sprint, ÅngermanlandKramfors-Alliansen
Lugnviks IF
Ångermanlands Orienteringsförbund
mästS
1/9
DM, stafett, DalarnaIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, Stafett, Dalarna: Öppna MotionsklasserIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
natM
5/9
DM, stafett, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands Orienteringsförbund
OK Ödmården
Oslättforspojkarnas IK
Hälsinglands Orienteringsförbund
Gästriklands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, SmålandBredaryds SOKSmålands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, Södermanland + VästmanlandEskilstuna OL
Västmanlands Orienteringsförbund
Södermanlands Orienteringsförbund
Västmanlands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, VärmlandOK HierneVärmlands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasser OK MotalaÖstergötlands Orienteringsförbund
distL
5/9
MTBO, Svenska Cupen, #11, Masstart, FinalKalmar OKSmålands Orienteringsförbund
M
natM
1/9
DM, stafett, Södermanland + Västmanland, individuella öppna klasserEskilstuna OLSödermanlands Orienteringsförbund
distL
1/9
DM, stafett, StockholmSkarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, Stockholm, individuella Öppna MotionsklasserSkarpnäcks OLStockholms Orienteringsförbund
natL
4/9
DM, stafett, UpplandIF ThorUpplands Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, lång, Örebro länOK Tylöskog
Örebro Läns Orienteringsförbund
Örebro Läns Orienteringsförbund
mästL
1/9
DM, stafett, GöteborgIFK Göteborg OrienteringGöteborgs Orienteringsförbund
mästSL
1/9
DM, stafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dals Orienteringsförbund
mästSL
1/9
v 37mån 9/9Östgötaserien i MTBO, #3Tjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
M
distM
7/9
tis 10/9
ons 11/9
tor 12/9
fre 13/9Ungdoms-SM, sprintSOK ViljanSmålands Orienteringsförbund
mästS
1/9
Ungdoms-SM, sprint, öppna klasserSOK ViljanSmålands Orienteringsförbund
distS
12/9*

Annonser