Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

129 tävlingar hittades mellan 2019-09-01 och 2019-09-30 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 35sö 1/9DM, lång, Bohuslän-DalBrattås CKBohuslän-Dal
mästL
DM, lång, DalarnaBjursås OKDalarna
mästL
DM, lång, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands OF
Storviks IF
Hälsingland
Gästrikland
mästL
DM, lång, GöteborgLerums SOKGöteborg
mästL
DM, lång, SmålandIK HakarpspojkarnaSmåland
mästL
DM, lång, StockholmWaxholms OKStockholm
mästL
DM, lång, SödermanlandOK KlemmingenSödermanland
mästL
DM, lång, UpplandVallentuna-Össeby OLUppland
mästL
DM, lång, VärmlandDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmland
mästL
DM, lång, Västerbotten, RallarsvängenVännäs OKVästerbotten
mästL
DM, lång, ÖstergötlandLinköpings OKÖstergötland
mästL
DM, stafett, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästSL
DM, stafett, GotlandGotlands Bro OKGotland
mästSL
DM, stafett, HallandOskarströms OKHalland
mästSL
DM, stafett, VästergötlandMariestads FK
OK Klyftamo
Västergötland
mästSL
DM, stafett, Örebro länKFUM Örebro OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSL
PreO, UpplandshelgBjörklinge SOK
OK Linné
Uppland
P
natP
DM, lång, VästmanlandSurahammars SOKVästmanland
mästL
DM, stafett, SkåneFK BokenSkåne
mästSL
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserFK BokenSkåne
distL
v 36må 2/9
ti 3/9
on 4/9
to 5/9
fr 6/9DM, natt, BlekingeBroSö OK
Stigmännen Karlshamns OK
Blekinge
mästLN
DM, natt, Bohuslän-DalOK SkärmenBohuslän-Dal
mästLN
DM, natt, HallandSimlångsdalens IFHalland
mästLN
DM, natt, SkåneHästveda OKSkåne
mästLN
DM, natt, Stockholm + SödermanlandOK Södertörn
Södermanlands OF
Stockholm
Södermanland
mästLN
lö 7/9 PreO, Öppet DM Västergötland+Bohuslän+GöteborgBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Vänersborgs SK
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
mästP
DM, medel, DalarnaIFK Mora OKDalarna
mästM
DM, medel, GästriklandOK Ödmården
Oslättforspojkarnas IK
Gästrikland
mästM
DM, medel, GöteborgSjövalla FKGöteborg
mästM
DM, medel, SmålandBredaryds SOKSmåland
mästM
DM, medel, UpplandOK RodhenUppland
mästM
DM, medel, VärmlandOK MangenVärmland
mästM
DM, medel, VästmanlandArboga OKVästmanland
mästM
DM, medel, Örebro länOK Tylöskog
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästM
DM, medel, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötland
mästM
MTBO, OK RodhenOK RodhenUppland
M
natL
MTBO, Svenska Cupen, #10, SprintKalmar OKSmåland
M
natS
PreO TempoBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Vänersborgs SK
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natT
DM, sprint, GotlandVisborgs OKGotland
mästS
DM, sprint, NorrbottenÖvertorneå IFNorrbotten
mästS
DM, natt, GotlandIF Hansa-HoburgGotland
mästLN
DM, natt, NorrbottenÖvertorneå IFNorrbotten
mästLN
sö 8/9DM, lång, BlekingeKarlskrona SOKBlekinge
mästL
DM, lång, HallandIK Trenne UllaredHalland
mästL
DM, lång, SkåneFrosta OKSkåne
mästL
DM, lång, VästergötlandIF Hagen
OK P4
Västergötland
mästL
DM, lång, Örebro länOK Tylöskog
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästL
DM, sprint, ÅngermanlandKramfors-Alliansen
Lugnviks IF
Ångermanland
mästS
DM, stafett, Bohuslän-DalStångenäs AISBohuslän-Dal
mästSL
DM, stafett, DalarnaIFK Mora OKDalarna
mästSL
1/9
DM, stafett, Gästrikland + HälsinglandHälsinglands OF
OK Ödmården
Oslättforspojkarnas IK
Hälsingland
Gästrikland
mästSL
DM, stafett, GöteborgIFK Göteborg OrienteringGöteborg
mästSL
DM, stafett, SmålandBredaryds SOKSmåland
mästSL
DM, stafett, StockholmSkarpnäcks OLStockholm
mästSL
DM, stafett, SödermanlandEskilstuna OLSödermanland
mästSL
DM, stafett, UpplandIF ThorUppland
mästSL
DM, stafett, VärmlandOK HierneVärmland
mästSL
DM, stafett, VästmanlandArboga OKVästmanland
mästSL
DM, stafett, ÖstergötlandOK MotalaÖstergötland
mästSL
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasser OK MotalaÖstergötland
distL
MTBO, Svenska Cupen, #11, Masstart, FinalKalmar OKSmåland
M
natM
v 37må 9/9
ti 10/9
on 11/9
to 12/9
fr 13/9Ungdoms-SM, sprintSOK ViljanSmåland
mästS
1/9
Ungdoms-SM, sprint, öppna klasserSOK ViljanSmåland
distS
lö 14/9Attundadubbeln, medeldistansAttunda OKStockholm
natM
BergslagsträffenFagersta OK
Norbergs OK
Västmanland
natL
Hjortlördan, medelOK SkogshjortarnaVästergötland
natM
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
SM, lång, kvalSöderhamns OKHälsingland
mästL
SM, lång, publiktävling, medelSöderhamns OKHälsingland
distM
Ungdoms-SM, långSOK ViljanSmåland
mästL
1/9
Ungdoms-SM, lång, öppna klasserSOK ViljanSmåland
distL
ÅrsundarundanÅrsunda IFGästrikland
natM
sö 15/9Attundadubbeln, långdistansAttunda OKStockholm
natL
FK Åsen, medelFK ÅsenSkåne
natM
Hjortsöndan, långOK SkogshjortarnaVästergötland
natL
KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland
distSL
KorpenNärkes Skogskarlars KlubbÖrebro Län
distL
Norbergs OK:s nationellaFagersta OK
Norbergs OK
Västmanland
natL
OK GisleOK GisleSmåland
distL
SM, lång, finalSöderhamns OKHälsingland
mästL
SM, lång, final, publiktävling, långSöderhamns OKHälsingland
distL
Ungdoms-SM, distriktsstafettSOK ViljanSmåland
mästSL
ÄlgjaktenFältjägarnas IFJämtland-Härjedalen
natSS
v 38må 16/9
ti 17/9
on 18/9
to 19/9
fr 20/9SM, medel, kvalSöderhamns OKHälsingland
mästM
SM, medel, kval, publiktävling, medelSöderhamns OKHälsingland
distM
MTBO, Kil-Deje 3-dagars, etapp 1, sprintKils OKVärmland
M
natS
lö 21/9MTBO, Kil-Deje 3-dagars, etapp 2, ultralångKils OKVärmland
M
natU
AleträffenOK AlehofGöteborg
natL
Bahco CupLidköpings VSKVästergötland
natL
DubbelfajtenGarphyttans IFÖrebro Län
natPL
HellasmedelnHellas OrienteringStockholm
natM
Jarlkut´nIK Jarl RättvikDalarna
natM
Mälarmårdsdubbeln, medelKatrineholms OK
OK Tjärnen
Södermanland
natM
PolkaluffenGränna-Bygdens OKSmåland
distL
SM, medel, finalSöderhamns OKHälsingland
mästM
SM, medel, final, publiktävling, långSöderhamns OKHälsingland
distL
sö 22/9MTBO, Kil-Deje 3-dagars, etapp 3, medelKils OKVärmland
M
natM
Bahco Cup, stafettLidköpings VSKVästergötland
natSL
Herkules SkogsdådFK HerkulesGöteborg
natM
Hultsfreds OKHultsfreds OKSmåland
distL
Leksands OKLeksands OKDalarna
natL
Mälarmårdsdubbeln, långKatrineholms OK
OK Tjärnen
Södermanland
natL
OK Österåker, individuell medeldistansOK ÖsteråkerStockholm
natM
Rasbo IKRasbo IKUppland
natL
SM, stafettSöderhamns OKHälsingland
mästL
StenskogsmedelnRingsjö OKSkåne
natM
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
v 39må 23/9
ti 24/9
on 25/9
to 26/9
fr 27/9DM, natt, MedelpadSelånger SOKMedelpad
mästMN
DM, natt, ÅngermanlandOK NipanÅngermanland
mästMN
PreO, Natt-SMRehns BKHälsingland
P
mästL
Pölder Cup, avslutning, dag 1, nattEksjö SOKSmåland
natLN
lö 28/9Arosträffen, medelVästerås SOKVästmanland
natM
Bredareds IFBredareds IFVästergötland
natM
DM, natt, VästerbottenStöcksjö ISVästerbotten
mästLN
DM, sprint, VästerbottenStöcksjö ISVästerbotten
mästS
Ekorren CupLinköpings OKÖstergötland
distSL
Gustafspinglan, dag 1Säterbygdens OKDalarna
natM
PreO, Dag-SMRehns BKHälsingland
P
mästL
PreO, Stafett-SMRehns BKHälsingland
P
mästSL
Pölder Cup, avslutning, dag 2, medelEksjö SOKSmåland
natM
Ungdomsseriefinalen, StockholmVäsby OKStockholm
distS
VilselöpetOK Vilse 87Blekinge
natL
sö 29/9Arosträffen, långVästerås SOKVästmanland
natL
Flundrehof SkogsträffOK FlundrehofVästergötland
natM
Gustafspinglan, dag 2Säterbygdens OKDalarna
natM
Kils OK:s nationellaKils OKVärmland
natL
Medelsprint i SkåneEslövs FKSkåne
distM
MidälvastafettenSelånger SOKMedelpad
distSM
PreO, TempO-SMRehns BKHälsingland
P
mästL
DM, lång, GotlandGarda OKGotland
mästL
23/9*
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland
distM
v 40må 30/9

Annonser