Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

180 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 2 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
ons 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkåne166
distLResultat
ons 15/1Mila Stockholm by Night, #3Haninge SOKStockholm299
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 25/1Gävle IndoorGävle OKGästrikland770
distLResultat
lör 25/1VOF:s SkidO-cup, #2Skellefteå OKVästerbotten34
S
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 26/1SkidO, GIF-spåret, medelGammelstads IFNorrbotten0
S
distM
sön 26/1SkidO, GIF-natten, sprintGammelstads IFNorrbotten0
S
distSN
lör 1/2 - sön 2/2Stockholm Indoor CupStockholms InomhusorienterareStockholm3294
distLResultat
sön 2/2Medelpad SkidO Cup, #1Sundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund0
S
distL
sön 2/2SkidO, Älvsbyn, långÄlvsby IF OKNorrbotten82
S
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/2Mila Stockholm by Night, #4Järfälla OKStockholm345
distLNResultat
sön 1/3SkidO, OK Renen, medelOK RenenNorrbotten45
S
distM
sön 8/3SkidO, ArcusvarvetGammelstads IFNorrbotten41
S
distMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 11/3Mila Stockholm by Night, #5, finalTullinge SKStockholm276
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 15/3SkidO, medelBergnäsets AIKNorrbotten57
S
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 21/3Brudarebackens sprintstafett Göteborgs SKGöteborg12
distSS
fre 27/3NyköpingsnattenNyköpings OKSödermanland102
distLN
fre 27/3SumpnattaSundbybergs IKStockholm258
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 29/3Måsenstafetten, individuella öppna klasserOK MåsenSödermanland5
distL
sön 29/3VästgötapremiärenUlricehamns OKVästergötland300
distMStarttider
fre 3/4NattinattaGotlands Bro OKGotland12
distLN
fre 3/4EriksbergssprintenTolereds Allmänna IKGöteborg34
distS
fre 3/4Eriksbergssprinten 2.0Tolereds Allmänna IKGöteborg298
distS
lör 4/4Vallevåren med Öppet Skaraborgsmästerskap, medelIstrums SKVästergötland48
distM
lör 4/4Tolereds vårutmaningTolereds Allmänna IKGöteborg298
distM
lör 4/4SM, ultralång, publiktävlingVästerviks OKSmåland5
distL
sön 5/4BrorusetGotlands Bro OKGotland16
distM
tor 9/4Häxjakten lightIK GandvikVästergötland129
distL
fre 10/4Dalaserien MTBO 2020 MoraIFK Mora OKDalarna-
M
distM
fre 10/4Stigtomta Katrineholm Indoor RelayKatrineholms OKSödermanland8
distSS
fre 10/4AnebyorienteringenSOK AnebySmåland296
distM
fre 10/4Stigtomta Katrineholm Indoor Relay (Individuella Hittain-klasser)Katrineholms OKSödermanland5
distS
tis 14/4Tiomilarepet, individuella öppna klasserOK Älvsjö-ÖrbyStockholm0
distL
tis 14/4TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholm90
distSLK
fre 17/4Dalaserien MTBO 2020 KvarnsvedenKvarnsvedens GOIF OKDalarna-
M
distM
lör 25/4IFK Lidingö medeldistansIFK Lidingö SOKStockholm203
distM
sön 26/4DM, stafett, Gotland, individuella öppna klasserVisborgs OKGotland1
distM
tor 30/4Dalaserien MTBO 2020 SäterSäterbygdens OKDalarna0
M
distM
sön 3/5PilaboträffenAnnebergs GIFSmåland104
distM
tor 7/5Ungdomsserien #1, krets Söder 1Tullinge SKStockholm0
distL
tor 7/5Ungdomsserien, #1, krets Norr 1Väsby OKStockholm0
distL
sön 10/5Vårträffen GotlandVisborgs OKGotland3
distL
sön 10/5Seskarö vårtävlingSeskarö IFNorrbotten0
distL
ons 13/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 14/5Storvikaren med Sandvikens öppna kommunmästerskapStorviks IFGästrikland0
distL
lör 16/5UngdomstrolletIF Hansa-HoburgGotland0
distL
sön 17/5HammarslagetOK HammarenGästrikland0
distM
sön 17/5KnockoutsprintenMälarhöjdens IK OKStockholm21
distS
tis 19/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
lör 23/5För-SM Orsa Grönklitt, medelIFK Mora OKDalarna123
distM
lör 23/5StråkendubbelnMullsjö SOKVästergötland0
distM
sön 24/5JuniorlandslagstestRävetofta OK
Svenska Orienteringsförbundet
Skåne2
distL
sön 24/5VargsprintarnaOK SkogsvargarnaVästergötland19
distS
tis 26/5Ungdomsserien kretstävling 2Stockholms OFStockholm0
distL
tis 26/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Söders-TyresöStockholm0
distL
ons 27/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 28/5Dalaserien MTBO LeksandLeksands OKDalarna2
M
distM
fre 29/5StOF:s sommarläger, sprintStockholms OFStockholm0
distS
lör 30/5Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten44
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 30/5SM, sprintstafett, individuell publiktävlingVäxjö OKSmåland0
distS
sön 31/5Dalaserien MTBO FalunOK KåreDalarna-
M
distL
sön 31/5StOF:s sommarläger, stafettStockholms OFStockholm0
distSL
sön 31/5SM, sprint, publiktävlingVäxjö OKSmåland0
distS
ons 3/6Centrum Team SprintCentrum OKStockholm0
distSS
tor 4/6TjalvesprinternTjalve IF NorrköpingÖstergötland0
distS
sön 7/6ÖsastafettenAlfta-Ösa OKHälsingland1
LY
distSL
tis 30/6 - tor 2/7TrekvällarsOK RavinenStockholm1768
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 1/7Skene SoIS sommarorienteringSkene Sim o ISVästergötland0
distM
lör 11/7Gotland Team SprintVisborgs OKGotland0
distSS
lör 11/7Gotland Tough SprintVisborgs OKGotland0
distS
sön 12/7EngelbrektssprintenNorbergs OKVästmanland0
distS
tis 14/7MastloppetHellas OrienteringStockholm0
distL
mån 27/7OK Hällens 3-dagars, dag 1, medelOK HällenSödermanland250
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 28/7OK Hällens 3-dagars, dag 2, långOK HällenSödermanland250
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 29/7OK Hällens 3-dagars, dag 3, långOK HällenSödermanland250
distLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 31/7 - sön 2/8GrövelsjöorienteringenGrövelsjöfjällens OKDalarna246
distL
tis 4/8Sidensjösprinten med ÖrnliganSidensjö IK
Ångermanlands OF
Ångermanland131
distSVisa rutter i LiveloxResultat
fre 7/8Rånö skärgårdsorientering, dag 1 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm0
distL
lör 8/8Rånö skärgårdsorientering, dag 2 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm0
distL
lör 15/8Arbogadubbeln, dag 1Arboga OKVästmanland0
distM
lör 15/8Skaraborgsmästerskap, långOK KlyftamoVästergötland288
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/8Arbogadubbeln, dag 2Arboga OKVästmanland0
distM
sön 16/8DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserHaparanda OKNorrbotten0
distM
mån 17/8Björnökampen Gustavsbergs OKStockholm204
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 20/8Storvikaren med Sandvikens öppna kommunmästerskapStorviks IFGästrikland0
distL
lör 22/8MariestadsmedelnMariestads FKVästergötland0
distM
lör 22/8Jönköpings OK, dag 1, medelJönköpings OKSmåland391
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8 - sön 23/8Hjortmedeln (över två dagar)OK SkogshjortarnaVästergötland683
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasserSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanland
0
distL
sön 23/8VärmlandsserienKristinehamns OKVärmland0
distL
sön 23/8Jönköpings OK, dag 2, medelJönköpings OKSmåland395
distMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 25/8Ungdomsserien, #1, krets söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholm205
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 26/8Ungdomsserien regionfinaler SV och NStockholms OFStockholm0
distM
lör 29/8KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland0
distSL
lör 29/8Ungdomsseriefinalen BlekingeOK Vilse 87Blekinge0
distL
lör 29/8KöpingsträffenKöping-Kolsva OKVästmanland236
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8SjöängssprintenEksjö SOKSmåland130
distSResultat
lör 29/8Mot CentrumCentrum OKStockholm14
distSLKResultat
sön 30/8TrampenLudvika OKDalarna372
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 1Väsby OKStockholm123
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 2Mälarö SOKStockholm83
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 3Söders-TyresöStockholm166
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 4IFK EnskedeStockholm117
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 3Täby OKStockholm91
distLResultat
sön 30/8BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten183
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 2OK RavinenStockholm120
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 6/9DM, stafett, Halland, individuella öppna klasserFK Friskus-VarbergHalland0
distL
sön 6/9DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasserHestra IFVästergötland0
distM
sön 6/9Eksjö SOK, medelEksjö SOKSmåland426
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 6/9DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasserStigmännen Karlshamns OKBlekinge0
distL
sön 6/9DM, stafett, Södermanland, individuella öppna klasserOK HällenSödermanland0
distL
lör 12/9DM, stafett, Västmanland + Uppland, individuella öppna klasserSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
0
distM
lör 12/9 - sön 13/9Ulricehamns OK medel (över två dagar)Ulricehamns OKVästergötland496
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 13/9DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasserJärla OrienteringStockholm0
distL
sön 13/9JärndammsmedelnSala OKVästmanland15
distM
sön 13/9Valbos nationellaValbo AIFGästrikland124
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 13/9HökensåsracetOK GränsenSmåland661
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9MTBO, Jarltrampet 2-dagarsIK Jarl RättvikDalarna0
M
distM
lör 19/9MTBO, OK ÄlmeOK ÄlmeSmåland82
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9PreO, FyrklubbsÖrkelljunga FKSkåne0
P
distP
lör 19/9Ungdomsserien #2, krets Söder 3Järla OrienteringStockholm167
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserien, #2, krets söder 4Haninge SOKStockholm131
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Nässjö OK, medelNässjö OKSmåland439
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserie #2, Krets Norr 3Waxholms OKStockholm86
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserien #2, krets Söder 2Skarpnäcks OLStockholm106
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserien #2, Söder 1Tullinge SKStockholm169
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserien, #2, krets Norr 2Bromma-Vällingby SOKStockholm83
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Fyrklubbs, grupp B och D samt icke-skånska klubbarÖrkelljunga FKSkåne258
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9Ungdomsserien #2 - Norr 1IFK Lidingö SOKStockholm118
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 20/9MTBO, Jarltrampet 2-dagarsIK Jarl RättvikDalarna0
M
distL
sön 20/9Nässjö OK, dag 2, medelNässjö OKSmåland0
distM
sön 20/9Fyrklubbs, grupp A, C och EÖrkelljunga FKSkåne302
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 26/9Ekorren cupLinköpings OKÖstergötland0
distSL
lör 26/9ÖrnsköldsviksmästerskapetOK NolaskogsarnaÅngermanland112
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 27/9SprintstafettSkogslöparnaÅngermanland0
distSS
lör 3/10Gnestaträffen, långOK KlemmingenSödermanland460
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/10UngdomsseriefinalenTäby OKStockholm0
distS
lör 3/10Ungdomsserien, regionfinal SOSöders-TyresöStockholm274
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/10UpplandscupsfinalLånghundra IFUppland9
distSM
lör 3/10Bahco CupLidköpings VSKVästergötland341
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/10Ungdomsserien, regionsfinal norrJärfälla OKStockholm342
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/10Orintos skogssprintOK OrintoVästergötland176
distSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 3/10Ungdomsserien, regionfinal SVSnättringe SKStockholm291
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/10Bahco Cup, stafettLidköpings VSKVästergötland0
distSL
sön 4/10MidälvastafettenVK UvarnaMedelpads Orienteringsförbund0
distSM
sön 4/10Mälarö medeldistansBromma-Vällingby SOK
Mälarö SOK
Stockholm988
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/10RallarsvängenVännäs OKVästerbotten177
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/10Gnestaträffen, medelOK KlemmingenSödermanland321
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 4/10Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland866
distLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 9/10Habosprinten by NightOK GränsenSmåland70
distSNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 9/10HagsätrasprintenIFK EnskedeStockholm78
distSNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/10Mini-Daladubbel, etapp 1, stafettOK SkogshjortarnaVästergötland111
distSUVisa rutter i LiveloxResultat
lör 10/10Södra 08-dubbeln, stafettIFK EnskedeStockholm76
distSMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/10Mini-Daladubbel, etapp 2, patrullOK SkogshjortarnaVästergötland248
distPUVisa rutter i LiveloxResultat
sön 11/10Södra 08-dubbeln, patrullIFK EnskedeStockholm162
distPUVisa rutter i LiveloxResultat
fre 16/10RevingenattenLunds OK
Malmö OK
Skåne87
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/10Stråkendubbeln, medelMullsjö SOKVästergötland351
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 17/10Stråkendubbeln, sprint + Öppet SkaraborgsmästerskapMullsjö SOKVästergötland238
distSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 18/10Mini-Daladubbeln, patrull Karlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna188
distPMResultat
sön 18/10Mini-Daladubbeln, öppna klasserKarlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna127
distMResultat
fre 23/10AxevallenattaIstrums SKVästergötland193
distLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 24/10Haninge, sprintstafettHaninge SOKStockholm26
distSSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 25/10Smålandskavlen, individuella öppna klasserGränna-Bygdens OK
IK Hakarpspojkarna
Småland0
distL
lör 31/10UddevallatrofènUddevalla OKBohuslän-Dal0
distPU
lör 31/10Växjö OK, medelVäxjö OKSmåland633
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 31/10LångenOK TyrVärmland210
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/11HöstlunkenSnättringe SKStockholm754
distU
sön 1/11KortenOK TyrVärmland266
distMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 6/11 - lör 7/11O-event, Sprint by Night (över två dagar)Borås GIFVästergötland672
distSN
lör 7/11Novembertävlingarna, långTullinge SKStockholm825
distL
lör 7/11 - sön 8/11O-event, Zoorienteringen (över två dagar)IK YmerVästergötland1051
distS
lör 7/11 - sön 8/11O-event, Up n' Downhill Sprint (över två dagar)Hestra IFVästergötland784
distS
sön 8/11Novembertävlingarna, medelTullinge SKStockholm922
distM
sön 8/11Novembertävlingarna MTB-OTullinge SKStockholm68
M
distL
ons 11/11Mila Stockholm by Night, #1OK RavinenStockholm222
distLN
lör 14/11ÄlmesprintenOK ÄlmeSmåland199
distS
lör 21/11FakirenArboga OKVästmanland121
distU
lör 21/11Stockholm RogainingOK RavinenStockholm0
distL
lör 28/11 - sön 29/11Viken Indoor (över två dagar)OK Pers LärjungarGästrikland328
distS
ons 9/12Mila Stockholm by Night, #2Centrum OKStockholm0
distLN
sön 27/12Mellandagsruschen, UlricehamnUlricehamns OKVästergötland0
distS

Annonser

Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars