Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

144 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Göteborg, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 2 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
tor 2/1OK Landehofs nattcup Etapp 5OK LandehofGöteborg
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 9/1Veteran OLGöteborg-Majorna OKGöteborg
närMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 11/1Teknikträning Göteborg östIFK Göteborg OrienteringGöteborg
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 12/1IFKs Sprintgrupp - Sprint MasthuggetIFK Göteborg OrienteringGöteborg
klubbS
sön 12/1Vintercupen Etapp 1Mölndal Outdoor IFGöteborg
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 16/1GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
tor 16/1Landehofs Nattcup Etapp 6OK LandehofGöteborg
klubbMNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 18/1Gbg Öst TeknikträningLerums SOKGöteborg
närL
lör 18/1SM Sport vintercup #2Göteborg-Majorna OKGöteborg
närLResultat
sön 19/1Vintercupen etapp 2Frölunda OLGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 23/1Veteran-OL GMOK 20200123Göteborg-Majorna OKGöteborg
närLResultat
tor 23/1GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närMVisa rutter i Livelox
tor 23/1GOF Nattcup Etapp 6Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 24/1Landslagsträning SprintslingorGöteborgs OF
Svenska Orienteringsförbundet
Göteborg
närSResultat
sön 26/1StugloppetKungälvs OKGöteborg
klubbUResultat
sön 26/1Vintercupen etapp 3Göteborgs SKGöteborg
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tor 30/1GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närMVisa rutter i Livelox
tor 30/1Landehofs Nattcup Etapp 7OK LandehofGöteborg
klubbLN
lör 1/2SM Sport Vintercup #3Sävedalens AIKGöteborg
närMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 1/2Träning Göteborg ÖstSjövalla FKGöteborg
klubbL
sön 2/2Vintercupen Etapp 4Mölndal Outdoor IFGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 6/2Veteran OL SAIKSävedalens AIKGöteborg
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 6/2GOF Nattcup Etapp 7Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg
närMNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 8/2GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närL
lör 8/2GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
lör 8/2Teknikträning Göteborg östSävedalens AIKGöteborg
klubbL
sön 16/2Vintercupen etapp 5FK HerkulesGöteborg
klubbLResultat
tor 20/2GOF Nattcup Etapp 8Göteborgs OF
Sävedalens AIK
Göteborg
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
tor 20/2GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
sön 23/2Vintercupen Etapp 6IK UvenGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 27/2Landehofs Nattcup Etapp 8OK LandehofGöteborg
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/2Teknikträning Göteborg östOK LandehofGöteborg
klubbL
lör 29/2SM Sport Vintercup #4Göteborg-Majorna OKGöteborg
närMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/3GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
sön 1/3Vintercupen etapp 7Frölunda OLGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 5/3Veteran-OLIF Marin VästGöteborg
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 5/3GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
tor 5/3GOF Nattcup Etapp 9Göteborgs OF
Mölndal Outdoor IF
Göteborg
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 7/3Teknikträning Göteborg östIFK Göteborg OrienteringGöteborg
klubbL
tor 12/3GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närMKVisa rutter i Livelox
tor 12/3GOF Nattcup Etapp 10Frölunda OL
Göteborgs OF
Göteborg
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
tis 17/3Öppen touch free-träning (sprint)Tolereds Allmänna IKGöteborg
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 19/3Natt-KM GBG SydIK UvenGöteborg
klubbLN
tor 19/3Veteran OL Lerums SOKLerums SOKGöteborg
närL
tor 19/3Sprintträning Göteborg sydFK HerkulesGöteborg
klubbS
lör 21/3Brudarebackens sprintstafett Göteborgs SKGöteborg
distSS
lör 21/3GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närLVisa rutter i Livelox
lör 21/3OrienteringsträningFK HerkulesGöteborg
klubbL
tor 26/3Veckans bana V13Sävedalens AIKGöteborg
klubbMVisa rutter i Livelox
tor 26/3Teknikträning GBG SydFrölunda OLGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 26/3GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närMVisa rutter i Livelox
fre 27/3DM, natt, Göteborg + HallandFjärås AIK
IK Uven
Halland
Göteborg
mästLN
lör 28/3 - sön 29/3Teknikträning Göteborg östOK LandehofGöteborg
klubbLKVisa rutter i LiveloxResultat
lör 28/3Tävlingslik träningTolereds Allmänna IKGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 28/3UvenmedelIK UvenGöteborg
natM
sön 29/3Extra träningFrölunda OLGöteborg
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/4Veteran-OL GMOK 20200403Göteborg-Majorna OKGöteborg
närL
tor 2/4Teknikträning GBG SYDMölndal Outdoor IFGöteborg
klubbLVisa rutter i Livelox
tor 2/4GBG TeknikträningGöteborgs OFGöteborg
närSVisa rutter i Livelox
tor 2/4Veckans bana V14Sävedalens AIKGöteborg
klubbLVisa rutter i Livelox
fre 3/4TestSjövalla FKGöteborg
närL
fre 3/4EriksbergssprintenTolereds Allmänna IKGöteborg
distS
fre 3/4Eriksbergssprinten 2.0Tolereds Allmänna IKGöteborg
distS
lör 4/4Tolereds vårtävlingTolereds Allmänna IKGöteborg
natM
lör 4/4Tolereds vårutmaningTolereds Allmänna IKGöteborg
distM
lör 4/4Tolereds vårträningTolereds Allmänna IKGöteborg
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 4/4Extra träningFrölunda OLGöteborg
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 5/4Västkustlången i GunnilseIFK Göteborg OrienteringGöteborg
natL
sön 5/4Herkules Söndags OLFK HerkulesGöteborg
klubbL
sön 5/4GMOK Stafetträning / Kåråna Kôpp #1Göteborg-Majorna OKGöteborg
klubbL
tis 7/4Påsk-kortMölndal Outdoor IFGöteborg
klubbS
6/4*
Visa rutter i Livelox
tor 9/4SAIKs Påskorientering etapp 1Sävedalens AIKGöteborg
klubbL
8/4*
tor 9/4Extra träningFK HerkulesGöteborg
klubbM
8/4*
fre 10/4SAIKs Påskorientering etapp 2Sävedalens AIKGöteborg
klubbL
8/4
fre 10/4Tolereds påskmedelTolereds Allmänna IKGöteborg
klubbM
8/4
fre 10/4LSOK Påskorientering E1Lerums SOKGöteborg
klubbL
8/4
fre 10/4Sjövalla FK Påsk-Cup E1Sjövalla FKGöteborg
klubbL
8/4
fre 10/4Landehof Påskorientering E1OK LandehofGöteborg
klubbL
8/4
fre 10/4Kåråna Kôpp etapp 2Sävedalens AIKGöteborg
närL
8/4
lör 11/4SAIKs Påskorientering etapp 3Sävedalens AIKGöteborg
klubbL
8/4
lör 11/4Tolereds äggjaktTolereds Allmänna IKGöteborg
klubbM
9/4*
lör 11/4FOL PåskträningFrölunda OLGöteborg
klubbM
9/4
lör 11/4LSOK Påskorientering E2Lerums SOKGöteborg
klubbL
9/4
lör 11/4Sjövalla FK Påsk-Cup E2Sjövalla FKGöteborg
klubbL
9/4
lör 11/4Landehof Påskorientering E2OK LandehofGöteborg
klubbL
9/4
sön 12/4SAIKs Påskorientering etapp 4Sävedalens AIKGöteborg
klubbL
8/4
sön 12/4Tolereds poängjaktTolereds Allmänna IKGöteborg
klubbM
9/4*
sön 12/4Kåråna Kôpp #3 / MedeldistansIFK Göteborg OrienteringGöteborg
närM
9/4
sön 12/4LSOK Påskorientering E3Lerums SOKGöteborg
klubbL
10/4
sön 12/4Sjövalla FK Påsk-Cup E3Sjövalla FKGöteborg
klubbL
10/4
sön 12/4Landehof Påskorientering E3OK LandehofGöteborg
klubbL
10/4
mån 13/4SAIKs Påskorientering etapp 5Sävedalens AIKGöteborg
klubbL
8/4
mån 13/4LSOK Påskorientering E4Lerums SOKGöteborg
klubbL
11/4
mån 13/4Sjövalla FK Påsk-Cup E4Sjövalla FKGöteborg
klubbL
11/4
mån 13/4KlubbträningFK HerkulesGöteborg
klubbL
12/4
mån 13/4Landehof Påskorientering E4OK LandehofGöteborg
klubbL
11/4
tor 16/4GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
10/4
lör 18/4Göteborgsdubbeln, långLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natL
12/4
lör 18/4Kåråna Kôpp etapp 4Göteborg-Majorna OKGöteborg
närM
sön 19/4Göteborgsdubbeln, medelLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natM
12/4
sön 19/4Herkules Söndags OLFK HerkulesGöteborg
klubbL
18/4*
tor 23/4GBG Syd teknikträningIK UvenGöteborg
klubbL
lör 25/4AleträffenOK AlehofGöteborg
natM
19/4
sön 26/4Herkules skogsdådFK HerkulesGöteborg
natL
19/4
tis 28/4Vårserien etapp 1 inställdGöteborgs OF
Göteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborg
närL
mån 4/5Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
lör 9/5Vårserien Etapp 2Göteborgs OF
Sjövalla FK
Göteborg
närL
mån 11/5Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
tor 14/5Vårserien Etapp 3Göteborgs OF
Mölndal Outdoor IF
Göteborg
närL
tor 14/5GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
lör 16/5PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
lör 16/5PreO, TempO-DM GöteborgOK LandehofGöteborg
P
mästT
sön 17/5PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
mån 18/5Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
tor 21/5Vårserien Etapp 4Göteborgs OF
Lerums SOK
Göteborg
närL
mån 25/5Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
lör 30/5Vårserien Etapp 5FK Herkules
Göteborgs OF
Göteborg
närL
tis 2/6DM, sprint, GöteborgFrölunda OLGöteborg
mästS
tor 4/6GBG Syd teknikträningIK UvenGöteborg
klubbL
mån 3/8Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
sön 9/8PreO, DM, Bohuslän-Dal + Göteborg + VästergötlandGöteborgs OF
Stenungsunds OK
Västergötlands OF
Göteborg
Bohuslän-Dal
Västergötland
P
mästL
mån 10/8Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
tor 13/8GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
fre 14/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natS
fre 14/8Götalandsmästerskapen, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästS
lör 15/8Götalandsmästerskapen, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästL
lör 15/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natL
sön 16/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natM
sön 16/8Götalandsmästerskapen, stafettFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästSL
mån 17/8Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
mån 24/8Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
mån 31/8Motionsorientering TuveTolereds Allmänna IKGöteborg
närM
tor 3/9GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
lör 5/9DM, medel, GöteborgKungälvs OKGöteborg
mästM
sön 6/9DM, stafett, GöteborgUtby IKGöteborg
mästL
lör 12/9Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
6/9
sön 13/9Partilletrippeln, lång + DM, lång, GöteborgSävedalens AIKGöteborg
mästL
6/9
lör 26/9OK Landehof, medelOK LandehofGöteborg
natM
sön 27/9OK Landehof, långOK LandehofGöteborg
natL
fre 2/10Partilletrippeln, nattsprintSävedalens AIKGöteborg
natSN
27/9
tor 8/10GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
lör 17/10GMOK:s höstmedelGöteborg-Majorna OKGöteborg
natM
sön 18/10DelsjömedelnIFK Göteborg OrienteringGöteborg
natM
sön 22/11Herkules stugloppFK HerkulesGöteborg
klubbL

Annonser