Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

37 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Göteborg, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
lör 21/3Brudarebackens sprintstafett Göteborgs SKGöteborg
distSS
fre 27/3DM, natt, Göteborg + HallandFjärås AIK
IK Uven
Hallands Orienteringsförbund
Göteborg
mästLN
lör 28/3UvenmedelIK UvenGöteborg
natM
fre 3/4EriksbergssprintenTolereds Allmänna IKGöteborg
distS
fre 3/4Eriksbergssprinten 2.0Tolereds Allmänna IKGöteborg
distS
lör 4/4Tolereds vårtävlingTolereds Allmänna IKGöteborg
natM
lör 4/4Tolereds vårutmaningTolereds Allmänna IKGöteborg
distM
sön 5/4Västkustlången i GunnilseIFK Göteborg OrienteringGöteborg
natL
lör 18/4Göteborgsdubbeln, långLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natL
sön 19/4Göteborgsdubbeln, medelLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natM
lör 25/4AleträffenOK AlehofGöteborg
natM
sön 26/4Herkules skogsdådFK HerkulesGöteborg
natL
lör 16/5PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
lör 16/5PreO, TempO-DM GöteborgOK LandehofGöteborg
P
mästT
sön 17/5PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
tis 2/6DM, sprint, GöteborgFrölunda OLGöteborg
mästS
sön 9/8PreO, DM, Bohuslän-Dal + Göteborg + VästergötlandGöteborgs OF
Stenungsunds OK
Västergötlands OF
Göteborg
Bohuslän-Dal
Västergötland
P
mästL
fre 14/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natS
fre 14/8Götalandsmästerskapen, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästS
lör 15/8Götalandsmästerskapen, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästL
lör 15/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natL
sön 16/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
natM
sön 16/8Götalandsmästerskapen, stafettFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästSL
lör 29/8Spetstävling för svensk och internationell elit, medeldistansIFK Göteborg Orientering
Västerviks OK
Göteborg
Småland
natM
15/8
sön 30/8Spetstävling för svensk och internationell elit - LångIFK Göteborg Orientering
Västerviks OK
Göteborg
Småland
natL
15/8
lör 5/9DM, medel, GöteborgKungälvs OKGöteborg
mästM
30/8
sön 6/9DM, stafett, GöteborgUtby IKGöteborg
mästL
lör 12/9Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
4/9
sön 13/9Partilletrippeln, lång + DM, lång, GöteborgSävedalens AIKGöteborg
mästL
4/9
fre 18/9 - sön 20/9SM, medel och långKungälvs OK
OK Alehof
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästM
fre 25/9DM, natt, Göteborg + HallandHallands Orienteringsförbund
IK Uven
Hallands Orienteringsförbund
Göteborg
mästLN
lör 26/9OK Landehof, medelOK LandehofGöteborg
natM
sön 27/9OK Landehof, långOK LandehofGöteborg
natL
fre 2/10Partilletrippeln, nattsprintSävedalens AIKGöteborg
natSN
25/9
lör 17/10GMOK:s höstmedelGöteborg-Majorna OKGöteborg
natM
sön 18/10DelsjömedelnIFK Göteborg OrienteringGöteborg
natM
lör 24/10DM, sprint, GöteborgFrölunda OLGöteborg
mästS

Annonser