Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

58 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Skånes Orienteringsförbund, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1ons 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkånes Orienteringsförbund
distL
tor 2/1
fre 3/1
lör 4/1
sön 5/1Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkånes Orienteringsförbund
närL
4/1
v 2mån 6/1
tis 7/1
ons 8/1
tor 9/1
fre 10/1
lör 11/1
sön 12/1
v 3mån 13/1
tis 14/1OL-NV Natträning 4FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skånes Orienteringsförbund
klubbLN
14/1*
ons 15/1
tor 16/1
fre 17/1
lör 18/1
sön 19/1Vintercupen Pan-KristianstadOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
närL
17/1
v 4mån 20/1
tis 21/1Vinterlund NattorienteringLunds OKSkånes Orienteringsförbund
närLN
20/1*
ons 22/1
tor 23/1
fre 24/1
lör 25/1
sön 26/1
v 5mån 27/1
tis 28/1OL-NV Natträning 5FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skånes Orienteringsförbund
klubbLN
ons 29/1
tor 30/1
fre 31/1
lör 1/2
sön 2/2Vintercupen SV Kretsen E5Eslövs FKSkånes Orienteringsförbund
närL
Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkånes Orienteringsförbund
närL
1/2
v 6mån 3/2
tis 4/2
ons 5/2
tor 6/2
fre 7/2
lör 8/2
sön 9/2Vintercupen Pan-KristianstadOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
närL
7/2
v 7mån 10/2
tis 11/2OL-NV Natträning 6FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skånes Orienteringsförbund
klubbLN
ons 12/2
tor 13/2
fre 14/2
lör 15/2
sön 16/2Vintercupen, SV Kretsen SkåneMalmö OKSkånes Orienteringsförbund
närL
v 8mån 17/2
tis 18/2
ons 19/2
tor 20/2
fre 21/2
lör 22/2
sön 23/2Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkånes Orienteringsförbund
närL
22/2
v 9mån 24/2
tis 25/2OL-NV Natträning 7FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skånes Orienteringsförbund
klubbLN
ons 26/2
tor 27/2
fre 28/2Sverigepremiären, nattOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natLN
lör 29/2Sverigepremiären, medelOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natM
sön 1/3Sverigepremiären, långOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
natL
v 10mån 2/3
tis 3/3
ons 4/3
tor 5/3
fre 6/3
lör 7/3
sön 8/3
v 11mån 9/3
tis 10/3OL-NV Natträning 8 FinalFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skånes Orienteringsförbund
klubbLN
ons 11/3
tor 12/3
fre 13/3
lör 14/3
sön 15/3
v 12mån 16/3
tis 17/3
ons 18/3
tor 19/3Pöldet Sport Nattcup Etapp 7OK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
närLN
17/3
fre 20/3
lör 21/3VildmarksfejdenFK GöingarnaSkånes Orienteringsförbund
natM
sön 22/3GöingefejdenFK GöingarnaSkånes Orienteringsförbund
natL
v 13mån 23/3
tis 24/3
ons 25/3
tor 26/3
fre 27/3PreO Syd, nattHärlövs IFSkånes Orienteringsförbund
P
natPN
lör 28/3PreO Syd, YstadYstads OKSkånes Orienteringsförbund
P
natP
sön 29/3PreO Syd, KjugekullOK Pan-KristianstadSkånes Orienteringsförbund
P
natP
v 14mån 30/3
tis 31/3
ons 1/4
tor 2/4
fre 3/4
lör 4/4Klövadubbeln, medelOK KompassenSkånes Orienteringsförbund
natM
sön 5/4Klövadubbeln, långOK KompassenSkånes Orienteringsförbund
natL
v 15mån 6/4
tis 7/4
ons 8/4
tor 9/4DM, natt, SkåneAndrarums IFSkånes Orienteringsförbund
mästLN
5/4
fre 10/4
lör 11/4TormestorpsträffenTormestorps IFSkånes Orienteringsförbund
natL
sön 12/4Genarpsträffen, medelLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natM
v 16mån 13/4Genarpsträffen, långLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natL
tis 14/4
ons 15/4
tor 16/4
fre 17/4
lör 18/4
sön 19/4Frosta OKFrosta OKSkånes Orienteringsförbund
natL
v 17mån 20/4
tis 21/4
ons 22/4
tor 23/4
fre 24/4
lör 25/4Hästveda OKHästveda OKSkånes Orienteringsförbund
natL
sön 26/4VåryranFK BokenSkånes Orienteringsförbund
natL
v 18mån 27/4
tis 28/4
ons 29/4
tor 30/4
fre 1/5
lör 2/5
sön 3/5
v 19mån 4/5
tis 5/5EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 1Eslövs FKSkånes Orienteringsförbund
närS
ons 6/5
tor 7/5
fre 8/5MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Smålands Orienteringsförbund
Skånes Orienteringsförbund
distS
lör 9/5Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Smålands Orienteringsförbund
Skånes Orienteringsförbund
distM
sön 10/5PalmsprintenOK KontinentSkånes Orienteringsförbund
distS
v 20mån 11/5
tis 12/5EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 2Eslövs FKSkånes Orienteringsförbund
närS
ons 13/5
tor 14/5
fre 15/5
lör 16/5
sön 17/5LundasprintenLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natS
10/5
v 21mån 18/5
tis 19/5EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 3Eslövs FKSkånes Orienteringsförbund
närS
ons 20/5
tor 21/5
fre 22/5
lör 23/5
sön 24/5SvedalasprintenMalmö OKSkånes Orienteringsförbund
natS
v 22mån 25/5
tis 26/5
ons 27/5
tor 28/5
fre 29/5
lör 30/5
sön 31/5
v 23mån 1/6
tis 2/6
ons 3/6
tor 4/6
fre 5/6
lör 6/6
sön 7/6
v 24mån 8/6
tis 9/6
ons 10/6
tor 11/6
fre 12/6
lör 13/6
sön 14/6DM, sprint, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skånes Orienteringsförbund
mästS
DM, sprintstafett, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skånes Orienteringsförbund
mästSS
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Silva
Rävetofta OK
Skånes Orienteringsförbund
natS
v 25mån 15/6
tis 16/6
ons 17/6
tor 18/6
fre 19/6
lör 20/6
sön 21/6
v 26mån 22/6
tis 23/6
ons 24/6
tor 25/6
fre 26/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
lör 27/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natM
Tre skåningar och en dansk, etapp 3Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
sön 28/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4Helsingborgs SOKSkånes Orienteringsförbund
natS
v 27mån 29/6
tis 30/6
ons 1/7
tor 2/7
fre 3/7
lör 4/7
sön 5/7
v 28mån 6/7
tis 7/7
ons 8/7
tor 9/7
fre 10/7
lör 11/7
sön 12/7
v 29mån 13/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natM
tis 14/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natM
ons 15/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkånes Orienteringsförbund
natM
tor 16/7
fre 17/7
lör 18/7
sön 19/7
v 30mån 20/7
tis 21/7
ons 22/7
tor 23/7
fre 24/7
lör 25/7
sön 26/7
v 31mån 27/7
tis 28/7
ons 29/7
tor 30/7
fre 31/7
lör 1/8
sön 2/8
v 32mån 3/8
tis 4/8
ons 5/8
tor 6/8
fre 7/8
lör 8/8
sön 9/8
v 33mån 10/8
tis 11/8
ons 12/8
tor 13/8
fre 14/8
lör 15/8
sön 16/8
v 34mån 17/8
tis 18/8
ons 19/8
tor 20/8
fre 21/8
lör 22/8
sön 23/8TyringerundanOK TyringeSkånes Orienteringsförbund
natL
v 35mån 24/8
tis 25/8
ons 26/8
tor 27/8
fre 28/8
lör 29/8
sön 30/8FK ÅsenFK ÅsenSkånes Orienteringsförbund
natL
v 36mån 31/8
tis 1/9
ons 2/9
tor 3/9
fre 4/9
lör 5/9DM, medel, SkåneHärlövs IFSkånes Orienteringsförbund
mästM
sön 6/9DM, stafett, SkåneHärlövs IFSkånes Orienteringsförbund
mästSL
v 37mån 7/9
tis 8/9
ons 9/9
tor 10/9
fre 11/9
lör 12/9
sön 13/9DM, lång, SkåneRingsjö OKSkånes Orienteringsförbund
mästL
v 38mån 14/9
tis 15/9
ons 16/9
tor 17/9
fre 18/9
lör 19/9
sön 20/9FyrklubbsÖrkelljunga FKSkånes Orienteringsförbund
natL
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9
tor 24/9
fre 25/9
lör 26/9
sön 27/9Göingeträffen, medelHässleholms OKSkånes Orienteringsförbund
natM
v 40mån 28/9
tis 29/9
ons 30/9
tor 1/10
fre 2/10
lör 3/10Älgot cup, finalHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skånes Orienteringsförbund
natL
sön 4/10Kullamannens kampHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skånes Orienteringsförbund
natL
UngdomsstafettenHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skånes Orienteringsförbund
natSL
v 41mån 5/10
tis 6/10
ons 7/10
tor 8/10
fre 9/10
lör 10/10
sön 11/10
v 42mån 12/10
tis 13/10
ons 14/10
tor 15/10
fre 16/10Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skånes Orienteringsförbund
natSLN
lör 17/10
sön 18/10Hedjakten, partävlingLunds OKSkånes Orienteringsförbund
natPL
v 43mån 19/10
tis 20/10
ons 21/10
tor 22/10
fre 23/10
lör 24/10
sön 25/10
v 44mån 26/10
tis 27/10
ons 28/10
tor 29/10
fre 30/10
lör 31/10
sön 1/11
v 45mån 2/11
tis 3/11
ons 4/11
tor 5/11
fre 6/11
lör 7/11
sön 8/11
v 46mån 9/11
tis 10/11
ons 11/11
tor 12/11
fre 13/11
lör 14/11
sön 15/11StrandskogsmedelnHjärnarps OLSkånes Orienteringsförbund
natM
v 47mån 16/11
tis 17/11
ons 18/11
tor 19/11
fre 20/11
lör 21/11
sön 22/11
v 48mån 23/11
tis 24/11
ons 25/11
tor 26/11
fre 27/11
lör 28/11
sön 29/11
v 49mån 30/11
tis 1/12
ons 2/12
tor 3/12
fre 4/12
lör 5/12
sön 6/12
v 50mån 7/12
tis 8/12
ons 9/12
tor 10/12
fre 11/12
lör 12/12
sön 13/12
v 51mån 14/12
tis 15/12
ons 16/12
tor 17/12
fre 18/12
lör 19/12
sön 20/12
v 52mån 21/12
tis 22/12
ons 23/12
tor 24/12
fre 25/12
lör 26/12
sön 27/12
v 53mån 28/12
tis 29/12
ons 30/12
tor 31/12

Annonser