Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

132 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Skåne, orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 13 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1ons 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkåne
distLResultat
tor 2/1
fre 3/1
lör 4/1Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 5/1PoängjaktIS KullenSkåne
närL
VintercupFK GöingarnaSkåne
närL
Vintercupen E1, SV Kretsen SkåneLunds OKSkåne
närL
Vintercupen E1, SV Kretsen SkåneLunds OKSkåne
närLVisa rutter i Livelox
PoängjaktIS KullenSkåne
klubbM
Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkåne
närLResultat
v 2mån 6/1
tis 7/1
ons 8/1Veteran OL Helsingborgs SOKSkåne
klubbM
tor 9/1
fre 10/1
lör 11/1
sön 12/1PoängjaktIS KullenSkåne
närL
PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Vintercupen E2, SV Kretsen SkåneRingsjö OKSkåne
närMVisa rutter i Livelox
v 3mån 13/1
tis 14/1OL-NV Natträning 4FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 15/1
tor 16/1
fre 17/1
lör 18/1
sön 19/1PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Sydvästra Kretsens VintercupRävetofta OKSkåne
närL
Vintercup SV kretsen 2020 etapp 3Rävetofta OKSkåne
närMVisa rutter i Livelox
Vintercupen Pan-KristianstadOK Pan-KristianstadSkåne
närLResultat
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 4mån 20/1
tis 21/1Vinterlund NattorienteringLunds OKSkåne
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/1Veteran OL NV SkåneFK BokenSkåne
klubbL
tor 23/1
fre 24/1
lör 25/1Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 26/1PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Vintercupen E4, SV Kretsen SkåneOK SilvaSkåne
närLVisa rutter i Livelox
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 5mån 27/1
tis 28/1OL-NV Natträning 5FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 29/1
tor 30/1
fre 31/1
lör 1/2
sön 2/2PoängjaktIS KullenSkåne
närL
PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Vintercup 2019-2020FK GöingarnaSkåne
närL
Vintercupen SV Kretsen E5Eslövs FKSkåne
närLVisa rutter i Livelox
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkåne
närLResultat
v 6mån 3/2
tis 4/2
ons 5/2
tor 6/2
fre 7/2
lör 8/2Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 9/2PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Vintercupen Pan-KristianstadOK Pan-KristianstadSkåne
närLResultat
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
Vintercupen E6, SV Kretsen SkåneOK KontinentSkåne
närL
v 7mån 10/2
tis 11/2OL-NV Natträning 6FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/2Veteran OLHelsingborgs SOKSkåne
klubbL
TestträningEslövs FKSkåne
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 13/2
fre 14/2
lör 15/2
sön 16/2PoängjaktIS KullenSkåne
närL
Vintercupen FK ÅsenFK ÅsenSkåne
närL
Vintercupen, SV Kretsen SkåneMalmö OKSkåne
närL
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 8mån 17/2
tis 18/2
ons 19/2Veteran OLHelsingborgs SOKSkåne
klubbL
tor 20/2
fre 21/2
lör 22/2Sövde familje-olAndrarums IFSkåne
klubbL
Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 23/2Vintercup 2019-2020FK GöingarnaSkåne
närL
Vintercupen E8, SV Kretsen SkåneFrosta OKSkåne
närL
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
Vintercupen 2019-20FK GöingarnaSkåne
närLResultat
v 9mån 24/2
tis 25/2OL-NV Natträning 7FK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 26/2Veteran OLHelsingborgs SOKSkåne
klubbL
tor 27/2
fre 28/2Sverigepremiären, nattOK Pan-KristianstadSkåne
natLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/2Sverigepremiären, medelOK Pan-KristianstadSkåne
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Vinterserien - MTBOLunds OKSkåne
LM
närLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/3Sverigepremiären, långOK Pan-KristianstadSkåne
natLVisa rutter i LiveloxResultat
PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 10mån 2/3
tis 3/3
ons 4/3Veteran OLHelsingborgs SOKSkåne
klubbL
tor 5/3
fre 6/3
lör 7/3
sön 8/3PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 11mån 9/3
tis 10/3OL-NV Natträning 8 FinalFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 11/3
tor 12/3
fre 13/3
lör 14/3PI-dagens träning i StehagEslövs FKSkåne
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 15/3PoängjaktIS KullenSkåne
närM
v 12mån 16/3
tis 17/3
ons 18/3
tor 19/3Pölder Sport Nattcup Etapp 7OK Pan-KristianstadSkåne
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 20/3
lör 21/3VildmarksfejdenFK GöingarnaSkåne
natM
sön 22/3GöingefejdenFK GöingarnaSkåne
natL
v 13mån 23/3
tis 24/3
ons 25/3
tor 26/3
fre 27/3
lör 28/3FKG Davids träningFK GöingarnaSkåne
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
Sprintträning StehagEslövs FKSkåne
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 29/3Veckans bana, vecka 13Härlövs IFSkåne
klubbLKVisa rutter i Livelox
v 14mån 30/3
tis 31/3Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbLVisa rutter i Livelox
ons 1/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
tor 2/4OCK-träning Sporrakulla kartanOrienteringscentrum KristianstadSkåne
närL
31/3
fre 3/4
lör 4/4Klövadubbeln, medelOK KompassenSkåne
natM
2/4*
Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
3/4*
FK Åsen träningFK ÅsenSkåne
närL
2/4
sön 5/4Klövadubbeln, långOK KompassenSkåne
natL
3/4*
Veckans bana, vecka 14Härlövs IFSkåne
klubbL
5/4*
Visa rutter i Livelox
v 15mån 6/4
tis 7/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
7/4*
TeknikträningEslövs FKSkåne
klubbL
6/4
ons 8/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
7/4*
tor 9/4DM, natt, SkåneAndrarums IFSkåne
mästLN
5/4
fre 10/4
lör 11/4TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne
natL
5/4
sön 12/4Romeleträffen, medelLunds OKSkåne
natM
5/4
Romeleträffen, medel, öppna klasser för klubbmedlemmarLunds OKSkåne
klubbM
10/4*
v 16mån 13/4Romeleträffen, långLunds OKSkåne
natL
5/4
Romeleträffen, lång, öppna klasser för klubbmedlemmarLunds OKSkåne
klubbL
11/4*
tis 14/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
ons 15/4
tor 16/4
fre 17/4
lör 18/4
sön 19/4Frostalunken 2020Frosta OKSkåne
natM
12/4
v 17mån 20/4
tis 21/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
ons 22/4
tor 23/4
fre 24/4
lör 25/4Hästveda OKHästveda OKSkåne
natM
19/4
sön 26/4VåryranFK BokenSkåne
natL
19/4
v 18mån 27/4
tis 28/4Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
ons 29/4
tor 30/4
fre 1/5
lör 2/5MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
sön 3/5
v 19mån 4/5
tis 5/5Träning OL-NVFK Boken
Helsingborgs SOK
Hjärnarps OL
OK Kompassen
Örkelljunga FK
Skåne
klubbL
EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 1Eslövs FKSkåne
närS
3/5
ons 6/5
tor 7/5
fre 8/5MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natS
3/5
lör 9/5Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natM
3/5
sön 10/5PalmsprintenOK KontinentSkåne
natS
v 20mån 11/5
tis 12/5EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 2Eslövs FKSkåne
närS
10/5
ons 13/5
tor 14/5
fre 15/5
lör 16/5
sön 17/5LundasprintenLunds OKSkåne
natS
10/5
v 21mån 18/5
tis 19/5EES 2020 - Eslöv Evening Sprint - Etapp 3Eslövs FKSkåne
närS
17/5
ons 20/5
tor 21/5Kretsmästerskap dag SV SkåneRingsjö OKSkåne
närL
fre 22/5
lör 23/5MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
sön 24/5SvedalasprintenMalmö OKSkåne
natS
JuniorlandslagstestRävetofta OK
Svenska Orienteringsförbundet
Skåne
distL
17/5
v 22mån 25/5
tis 26/5
ons 27/5
tor 28/5
fre 29/5
lör 30/5
sön 31/5
v 23mån 1/6
tis 2/6
ons 3/6
tor 4/6
fre 5/6
lör 6/6
sön 7/6
v 24mån 8/6
tis 9/6MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 10/6
tor 11/6
fre 12/6
lör 13/6
sön 14/6DM, sprint, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
mästS
7/6
DM, sprintstafett, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
mästSS
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natS
11/6
v 25mån 15/6
tis 16/6MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 17/6
tor 18/6
fre 19/6
lör 20/6
sön 21/6
v 26mån 22/6
tis 23/6MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 24/6
tor 25/6
fre 26/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1Helsingborgs SOKSkåne
natS
18/6
lör 27/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2Helsingborgs SOKSkåne
natM
18/6
Tre skåningar och en dansk, etapp 3Helsingborgs SOKSkåne
natS
18/6
sön 28/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4Helsingborgs SOKSkåne
natS
18/6
v 27mån 29/6
tis 30/6MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 1/7
tor 2/7
fre 3/7
lör 4/7
sön 5/7
v 28mån 6/7
tis 7/7MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 8/7
tor 9/7
fre 10/7
lör 11/7
sön 12/7
v 29mån 13/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne
natM
5/7
tis 14/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne
natM
5/7
MotionsorienteringHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 15/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne
natM
5/7
tor 16/7
fre 17/7
lör 18/7
sön 19/7
v 30mån 20/7
tis 21/7Motionsorientering MikrosprintHelsingborgs SOKSkåne
närS
ons 22/7
tor 23/7
fre 24/7
lör 25/7
sön 26/7
v 31mån 27/7
tis 28/7HSOK SommarcupHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 29/7
tor 30/7
fre 31/7
lör 1/8
sön 2/8
v 32mån 3/8
tis 4/8HSOK SommarcupHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 5/8
tor 6/8
fre 7/8
lör 8/8
sön 9/8
v 33mån 10/8
tis 11/8HSOK SommarcupHelsingborgs SOKSkåne
närM
ons 12/8
tor 13/8
fre 14/8
lör 15/8
sön 16/8
v 34mån 17/8
tis 18/8
ons 19/8
tor 20/8
fre 21/8
lör 22/8
sön 23/8TyringerundanOK TyringeSkåne
natL
v 35mån 24/8
tis 25/8
ons 26/8
tor 27/8
fre 28/8
lör 29/8
sön 30/8FK ÅsenFK ÅsenSkåne
natM
v 36mån 31/8
tis 1/9
ons 2/9
tor 3/9
fre 4/9
lör 5/9DM, medel, SkåneHärlövs IFSkåne
mästM
sön 6/9DM, stafett, SkåneHärlövs IFSkåne
mästSL
v 37mån 7/9
tis 8/9
ons 9/9
tor 10/9
fre 11/9
lör 12/9
sön 13/9DM, lång, SkåneRingsjö OKSkåne
mästL
v 38mån 14/9
tis 15/9
ons 16/9
tor 17/9
fre 18/9
lör 19/9
sön 20/9FyrklubbsÖrkelljunga FKSkåne
distL
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9
tor 24/9
fre 25/9
lör 26/9
sön 27/9Göingeträffen, medelHässleholms OKSkåne
natM
v 40mån 28/9
tis 29/9
ons 30/9
tor 1/10
fre 2/10
lör 3/10Älgot cup, finalHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natL
sön 4/10Kullamannens kampHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natM
UngdomsstafettenHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natSL
v 41mån 5/10
tis 6/10
ons 7/10
tor 8/10
fre 9/10
lör 10/10
sön 11/10
v 42mån 12/10
tis 13/10
ons 14/10
tor 15/10
fre 16/10Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skåne
natSLN
lör 17/10
sön 18/10Hedjakten, partävlingLunds OKSkåne
natPL
v 43mån 19/10
tis 20/10
ons 21/10
tor 22/10
fre 23/10
lör 24/10
sön 25/10
v 44mån 26/10
tis 27/10
ons 28/10
tor 29/10
fre 30/10
lör 31/10
sön 1/11
v 45mån 2/11
tis 3/11
ons 4/11
tor 5/11
fre 6/11
lör 7/11
sön 8/11
v 46mån 9/11
tis 10/11
ons 11/11
tor 12/11
fre 13/11
lör 14/11
sön 15/11StrandskogsmedelnHjärnarps OLSkåne
natM
v 47mån 16/11
tis 17/11
ons 18/11
tor 19/11
fre 20/11
lör 21/11
sön 22/11
v 48mån 23/11
tis 24/11
ons 25/11
tor 26/11
fre 27/11
lör 28/11
sön 29/11
v 49mån 30/11
tis 1/12
ons 2/12
tor 3/12
fre 4/12
lör 5/12
sön 6/12
v 50mån 7/12
tis 8/12
ons 9/12
tor 10/12
fre 11/12
lör 12/12
sön 13/12
v 51mån 14/12
tis 15/12
ons 16/12
tor 17/12
fre 18/12
lör 19/12
sön 20/12
v 52mån 21/12
tis 22/12
ons 23/12
tor 24/12
fre 25/12
lör 26/12
sön 27/12
v 53mån 28/12
tis 29/12
ons 30/12
tor 31/12

Annonser