Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

136 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Småland, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 3 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 1ons 1/1
tor 2/1
fre 3/1
lör 4/1
sön 5/1
v 2mån 6/1
tis 7/1
ons 8/1
tor 9/1Nissadals Natt-raceBredaryds SOKSmåland
närSNResultat
Vätterbygden by night 5IK HakarpspojkarnaSmåland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 10/1
lör 11/1Träning i KälltorpsmoKalmar OKSmåland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 12/1Vintercupen 4Gamleby OKSmåland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
v 3mån 13/1
tis 14/1Nattcup Kalmar/Nybro OK 4Kalmar OKSmåland
klubbLNResultat
ons 15/1
tor 16/1
fre 17/1
lör 18/1Zon-träningEmmaboda Verda OKSmåland
närMResultat
sön 19/110 milaträningGamleby OKSmåland
klubbLN
v 4mån 20/1
tis 21/1
ons 22/1
tor 23/1Vätterbygden by night, deltävling 7Os HjälpkurvanSmåland
klubbLNResultat
fre 24/1
lör 25/1KOK/NOK träningsdag nr 3 i VästervikKalmar OKSmåland
klubbL
sön 26/1Vintercupen 5Västerviks OKSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
v 5mån 27/1
tis 28/1Natt-Cup Kalmar OK/Nybro OK 5:e deltävlingenKalmar OKSmåland
klubbLNResultat
ons 29/1
tor 30/1Vätterbygden by Night 8IK HakarpspojkarnaSmåland
klubbLNResultat
fre 31/1
lör 1/2
sön 2/210 milaträningGamleby OKSmåland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
v 6mån 3/2
tis 4/2
ons 5/2
tor 6/2Vätterbygden by night, deltävling 9OK GränsenSmåland
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
Nissadals Natt-raceBredaryds SOKSmåland
närSN
fre 7/2
lör 8/2Träningsdag Kalmar OK/Nybro OKKalmar OKSmåland
klubbL
Zonträning Torsås OKSmåland
närLVisa rutter i Livelox
sön 9/2Vintercupen 6Ankarsrums OKSmåland
närLResultat
v 7mån 10/2
tis 11/2Go'Natt Cup Kalmar OK/Nybro OK E.6Nybro OKSmåland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 12/2Veteran-OLVäxjö OKSmåland
närL
tor 13/2
fre 14/2
lör 15/2
sön 16/2
v 8mån 17/2
tis 18/2Nattcup Kalmar/Nybro OK 7Kalmar OKSmåland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
ons 19/2
tor 20/2Vätterbygden by night 10Jönköpings OKSmåland
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 21/2
lör 22/2
sön 23/2OL-alliansenMålilla OKSmåland
närLResultat
v 9mån 24/2
tis 25/2Nattcup Kalmar OK/Nybro OK nr 8Kalmar OKSmåland
klubbLNResultat
ons 26/2
tor 27/2Vätterbygden by night deltävling 11IK HakarpspojkarnaSmåland
klubbLNResultat
fre 28/2
lör 29/2
sön 1/3
v 10mån 2/3
tis 3/3
ons 4/3Veteranorientering OskarshamnSOK ViljanSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 5/3Vätterbygden by Night 12IK HakarpspojkarnaSmåland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 6/3
lör 7/310 milaträning 3Gamleby OKSmåland
närL
sön 8/3VinterAlliansHultsfreds OKSmåland
närL
VinterAlliansHultsfreds OKSmåland
närMResultat
v 11mån 9/3
tis 10/3
ons 11/3VeteranorienteringVäxjö AISSmåland
närL
tor 12/3Vätterbygden by night deltävling 13Kexholms SKSmåland
närLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 13/3
lör 14/3
sön 15/3
v 12mån 16/3
tis 17/3
ons 18/3Veteran OL NybroNybro OKSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
Lägermästerskap Sanda OLGYKexholms SKSmåland
närMResultat
tor 19/3Vätterbygden by Night #14IK HakarpspojkarnaSmåland
närLNVisa rutter i Livelox
fre 20/3
lör 21/3Träningsdag Nybro OK Kalmar OK SI Pass 2Nybro OKSmåland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
Träningsdag Nybro OK/Kalmar OK Nybro OKSmåland
klubbL
sön 22/3
v 13mån 23/3
tis 24/3
ons 25/3
tor 26/3
fre 27/3
lör 28/3
sön 29/3
v 14mån 30/3
tis 31/3Höglandets teknikträningEksjö SOKSmåland
närL
ons 1/4Veteran-OL KalmarKalmar OKSmåland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
tor 2/4Veteran-OL i Södra Vätterbygden, Ryttarns MosseJönköpings OKSmåland
närM
fre 3/4Tour de Virus , etapp 1Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Virus Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
klubbM
lör 4/4Tour de Virus , etapp 2Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Virus Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
klubbM
SM, ultralång, och Swedish League, #1Västerviks OKSmåland
mästU
SM, ultralång, publiktävlingVästerviks OKSmåland
distL
Träningsdag, pass 1SOK ViljanSmåland
klubbLVisa rutter i Livelox
Habosprinten 2.0OK GränsenSmåland
närS
Träningsdag, pass 2SOK ViljanSmåland
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 5/4Tour de Virus , etapp 3Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
närMVisa rutter i LiveloxResultat
Tour de Virus Mullsjö SOK
OK Gränsen
Västergötland
Småland
klubbM
DM, sprint, SmålandVästerviks OKSmåland
mästS
DM, sprintstafett, SmålandVästerviks OKSmåland
mästSS
v 15mån 6/4
tis 7/4OL-alliansenMålilla OKSmåland
närL
Tisdagsträning Nässjö OKNässjö OKSmåland
klubbL
Höglandsträning Nässjö OKNässjö OKSmåland
närL
ons 8/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Natt-NjudungLandsbro IF SKSmåland
närLN
tor 9/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 10/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
AnebyorienteringenSOK AnebySmåland
distM
9/4*
MtbO träningscamp SmålandKalmar OKSmåland
M
klubbM
29/3
lör 11/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
MtbO träningscamp SmålandKalmar OKSmåland
M
klubbM
29/3
Eksjö SOK, medelEksjö SOKSmåland
natM
8/4
Påskcupen - på gränsen, etapp 1 - AlljungenKalmar OK
Karlskrona SOK
OK Orion
Torsås OK
Småland
Blekinge
närL
8/4
sön 12/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
MtbO träningscamp SmålandKalmar OKSmåland
M
klubbM
29/3
Påskcupen - på gränsen, etapp 2 - HögasandKalmar OK
Karlskrona SOK
OK Orion
Torsås OK
Småland
Blekinge
närL
8/4
Tranåsdubbeln, medelSol TranåsSmåland
natM
10/4*
Påsketapp Dagsbo Endast för tjustalliansenGamleby OKSmåland
närM
10/4
v 16mån 13/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Påskcupen - på gränsen, etapp 3 - SöderåkraKalmar OK
Karlskrona SOK
OK Orion
Torsås OK
Småland
Blekinge
närL
8/4
Tranåsdubbeln, långSol TranåsSmåland
natL
10/4*
tis 14/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
AlliansHultsfreds OKSmåland
närM
ons 15/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Veteran-OLKalmar OKSmåland
klubbL
12/4
Motionsorientering 15 april Växjö AISSmåland
närL
tor 16/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Veteran-Ol i Södra Vätterbygden BäckadalIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
15/4*
fre 17/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
lör 18/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Lördagsträning 18/4IK HakarpspojkarnaSmåland
klubbL
16/4
Visa rutter i Livelox
sön 19/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Målilla OKMålilla OKSmåland
natM
12/4
v 17mån 20/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 21/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
ons 22/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Veteran OL StockarydIFK StockarydSmåland
närM
MotionsorienteringLessebo OKSmåland
närM
31/12
tor 23/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 24/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
lör 25/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
OK Bävern, medelOK BävernSmåland
natM
19/4
sön 26/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
OK Bävern, långOK BävernSmåland
natL
19/4
v 18mån 27/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 28/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Ungdomens 5-dagars Etapp 1Jönköpings OKSmåland
närL
ons 29/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Motionsorientering och Grand PrixVäxjö OKSmåland
närL
tor 30/4MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 1/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
PreO-DM, SOK ViljanSOK ViljanSmåland
P
mästP
24/4
lör 2/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland
natM
26/4
PreO, SOK ViljanSOK ViljanSmåland
P
natT
24/4
PreO, SOK ViljanSOK ViljanSmåland
P
natP
24/4
sön 3/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
PilaboträffenAnnebergs GIFSmåland
distM
26/4
v 19mån 4/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 5/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
ons 6/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Njudungszonens UngdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
tor 7/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 8/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natS
3/5
lör 9/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
natM
3/5
TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland
natM
3/5
sön 10/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland
natM
3/5
TenhultslångenTenhults SOKSmåland
natL
7/5
v 20mån 11/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 12/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Ålems OK Ungdomens 5-dagars Etapp 2Ålems OKSmåland
närL
10/5
Höglandszonen, zontävling 3SOK AnebySmåland
närL
ons 13/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Motionsorientering och Grand PrixAlvesta SOKSmåland
närL
Njudungszonens UngdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
tor 14/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Veteran-Ol i Södra Vätterbygden RogbergaIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
13/5
fre 15/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
lör 16/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
DM, MTBO, Medel, Småland (OBS! INSTÄLLD)OK StigenSmåland
M
mästM
sön 17/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
LämmeltågetNässjö OKSmåland
natSS
v 21mån 18/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 19/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
U-5dagars etapp 3 & SVM sprintIK HakarpspojkarnaSmåland
närS
Ungdomens 5-dagars 2020 SprintKalmar OKSmåland
närS
17/5
ons 20/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tor 21/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 22/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
lör 23/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
sön 24/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
v 22mån 25/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
tis 26/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Ungdomens 5-dagars Etapp 4Nybro OKSmåland
närL
19/5
ons 27/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
Njudungszonens UngdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
tor 28/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
fre 29/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
lör 30/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
SM, sprintstafettVäxjö OKSmåland
mästSS
SM, sprintstafett, individuell publiktävlingVäxjö OKSmåland
distS
SM, sprint, och Swedish League, #5, kvalVäxjö OKSmåland
mästS
sön 31/5MtbO Kalmarsund vårträningKalmar OKSmåland
M
klubbM
SM, sprint, och Swedish League, #5, finalVäxjö OKSmåland
mästS
SM, sprint, publiktävlingVäxjö OKSmåland
distS
v 23mån 1/6EM-test, medeldistansSOK Aneby
Svenska Orienteringsförbundet
Småland
mästM
tis 2/6
ons 3/6
tor 4/6
fre 5/6
lör 6/6
sön 7/6
v 24mån 8/6
tis 9/6Höglandets sprintcupSOK AnebySmåland
närS
ons 10/6
tor 11/6
fre 12/6
lör 13/6Slättö sand-medelnBredaryds SOKSmåland
natM
sön 14/6High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmåland
natS
v 25mån 15/6
tis 16/6Veteran-Ol i Södra Vätterbygden HundklubbenIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
15/6
ons 17/6Smålands Cup MtbO deltävling Kalmar OKKalmar OKSmåland
M
distM
tor 18/6
fre 19/6
lör 20/6
sön 21/6
v 26mån 22/6
tis 23/6
ons 24/6
tor 25/6
fre 26/6
lör 27/6
sön 28/6
v 27mån 29/6
tis 30/6Tjust 2-dagars, dag 1, långVästerviks OKSmåland
natL
24/6
ons 1/7Tjust 2-dagars, dag 2, medelVästerviks OKSmåland
natM
24/6
tor 2/7
fre 3/7
lör 4/7TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland
natSMK
21/6
sön 5/7
v 28mån 6/7
tis 7/7
ons 8/7
tor 9/7
fre 10/7
lör 11/7
sön 12/7
v 29mån 13/7
tis 14/7
ons 15/7
tor 16/7
fre 17/7
lör 18/7
sön 19/7
v 30mån 20/7
tis 21/7
ons 22/7
tor 23/7
fre 24/7
lör 25/7
sön 26/7
v 31mån 27/7
tis 28/7Höglands-OLSOK AnebySmåland
närL
ons 29/7
tor 30/7
fre 31/7
lör 1/8
sön 2/8
v 32mån 3/8
tis 4/8
ons 5/8
tor 6/8Veteran-Ol i Södra Vätterbygden RunnåkraIK HakarpspojkarnaSmåland
närL
5/8*
fre 7/8
lör 8/8
sön 9/8
v 33mån 10/8
tis 11/8
ons 12/8
tor 13/8
fre 14/8
lör 15/8
sön 16/8
v 34mån 17/8
tis 18/8
ons 19/8Njudungszonens UngdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
tor 20/8
fre 21/8
lör 22/8DM, MTBO, Lång, SmålandNybro OKSmåland
M
mästL
Jönköpings OK, dag 1, långJönköpings OKSmåland
natL
sön 23/8Jönköpings OK, dag 2, medelJönköpings OKSmåland
natM
v 35mån 24/8
tis 25/8Ungdomens 5-dagars Etapp 4Gränna-Bygdens OKSmåland
närM
ons 26/8Njudungszonens UngdomsserieBodafors OK
IFK Stockaryd
IFK Sävsjö
OK Bävern
OK Njudung
Småland
närL
tor 27/8
fre 28/8
lör 29/8
sön 30/8VästboträffenOK VivillSmåland
natM
v 36mån 31/8
tis 1/9
ons 2/9
tor 3/9
fre 4/9DM, natt, SmålandKalmar OKSmåland
mästMN
30/8
lör 5/9
sön 6/9DM, lång, SmålandAnderstorps OKSmåland
mästL
v 37mån 7/9
tis 8/9HöglandsträningSOK AnebySmåland
närL
ons 9/9
tor 10/9Veteran-Ol i Södra Vätterbygden IKHP-stuganIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
9/9
fre 11/9
lör 12/9DM, medel, SmålandOK GränsenSmåland
mästM
sön 13/9DM, stafett, SmålandOK GränsenSmåland
mästSL
v 38mån 14/9
tis 15/9
ons 16/9
tor 17/9
fre 18/9
lör 19/9MTBO, OK ÄlmeOK ÄlmeSmåland
M
distM
Nässjö OK, dag 1, långNässjö OKSmåland
distL
sön 20/9Nässjö OK, dag 2, medelNässjö OKSmåland
distM
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9
tor 24/9
fre 25/9Pölder Cup-avslutningen, del 1, nattOK NorrvirdarnaSmåland
natMN
lör 26/9Pölder Cup-avslutningen, del 2, långOK NorrvirdarnaSmåland
natL
sön 27/9
v 40mån 28/9
tis 29/9
ons 30/9
tor 1/10
fre 2/10
lör 3/10DM, ultralång, Blekinge och Småland + KarlsnäsmedelnRonneby OK
Smålands OF
Blekinge
Småland
mästU
sön 4/10
v 41mån 5/10
tis 6/10
ons 7/10
tor 8/10Veteran-Ol i Södra Vätterbygden BondbergetIK HakarpspojkarnaSmåland
närM
7/10
fre 9/10
lör 10/10
sön 11/10
v 42mån 12/10
tis 13/10
ons 14/10
tor 15/10
fre 16/10
lör 17/10
sön 18/10
v 43mån 19/10
tis 20/10
ons 21/10
tor 22/10
fre 23/10
lör 24/10Smålandskavlen Gränna-Bygdens OK
IK Hakarpspojkarna
Småland
natSLK
sön 25/10Smålandskavlen Gränna-Bygdens OK
IK Hakarpspojkarna
Småland
natSLK
Smålandskavlen, individuella öppna klasserGränna-Bygdens OK
IK Hakarpspojkarna
Småland
distL
v 44mån 26/10
tis 27/10
ons 28/10
tor 29/10
fre 30/10
lör 31/10Double-O, #1, OL, långVäxjö OKSmåland
distL
19/10
Double-O, #2, TempOVäxjö OKSmåland
P
natT
sön 1/11PreO, Växjö OKVäxjö OKSmåland
P
natP
v 45mån 2/11
tis 3/11
ons 4/11
tor 5/11
fre 6/11
lör 7/11
sön 8/11
v 46mån 9/11
tis 10/11
ons 11/11
tor 12/11
fre 13/11
lör 14/11ÄlmesprintenOK ÄlmeSmåland
närS
sön 15/11
v 47mån 16/11
tis 17/11
ons 18/11
tor 19/11
fre 20/11
lör 21/11
sön 22/11
v 48mån 23/11
tis 24/11
ons 25/11
tor 26/11
fre 27/11
lör 28/11
sön 29/11
v 49mån 30/11
tis 1/12
ons 2/12
tor 3/12
fre 4/12
lör 5/12
sön 6/12
v 50mån 7/12
tis 8/12
ons 9/12
tor 10/12
fre 11/12
lör 12/12
sön 13/12
v 51mån 14/12
tis 15/12
ons 16/12
tor 17/12
fre 18/12
lör 19/12
sön 20/12
v 52mån 21/12
tis 22/12
ons 23/12
tor 24/12
fre 25/12
lör 26/12
sön 27/12
v 53mån 28/12
tis 29/12
ons 30/12
tor 31/12

Annonser