Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

188 tävlingar hittades mellan 2020-01-01 och 2020-12-31 med följande urval: Uppland, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
sön 5/1Vinter-OLRimbo SOKUppland
närLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 22/1LuffarliganVallentuna-Össeby OLUppland
närL
fre 24/1Vintercupen Etapp 4OK EnenUppland
klubbMNResultat
sön 26/1Långhundra Laddar och Ler - InomhusorienteringLånghundra IFUppland
klubbS
sön 2/2Vintercupen Etapp 5OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 5/2LuffarliganVallentuna-Össeby OLUppland
närL
lör 8/2Provlöpning O-ringen träningspaketRasbo IKUppland
närL
sön 16/2Vintercupen Etapp 6OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
fre 21/2Vintercupen Etapp 7OK EnenUppland
klubbMNVisa rutter i LiveloxResultat
tis 25/2OK Roslagens Natt-CupOK RoslagenUppland
närLResultat
tis 25/2Långhundra laddar och ler, etapp 2Långhundra IFUppland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
sön 1/3Vintercupen Etapp 8OK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 7/3Upptaktsdag för Upplands ungdomar 13-16 årSigtuna OKUppland
närM
tis 10/3OK Roslagens Natt-CupOK RoslagenUppland
närLResultat
tor 12/3VeterantourOK RoslagenUppland
närMResultat
tor 19/3RoslagsveteranernaVallentuna-Össeby OLUppland
närL
tis 24/3OK Roslagens Natt-CupOK RoslagenUppland
närLResultat
tor 26/3KM natt för VÖOL, WOK och OKÖVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLNVisa rutter i LiveloxResultat
fre 27/3Rimbo SOKRimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
sön 29/3TräningstävlingVallentuna-Össeby OLUppland
närM
ons 1/4Veckans träning OK Rodhen 1/4-12/4OK RodhenUppland
närM
ons 1/4 - sön 17/5Veckans bana 1-5 tills 17-5Rimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
lör 4/44-april-orienteringenOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
lör 4/4Veckans bana från DM-medel 2019 4/4 till 19/4OK RodhenUppland
närM
lör 4/4LännamedelnLänna IFUppland
natM
sön 5/4RånässtafettenRånäs OKUppland
natSL
sön 5/4Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUppland
närL
mån 6/4 - tis 7/4Påskkarusellen AlsikeLånghundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tis 7/4 - mån 13/4Motions OL Rånäs OK /Veckans bana 7-13/4Rånäs OKUppland
närLVisa rutter i Livelox
ons 8/4 - tor 9/4Påskkarusellen ElljusspåretLånghundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tor 9/4Veckans träning OK Rodhen 8/4 till 26/4OK RodhenUppland
närM
tor 9/4Kexjakten Rasbo 5-ORasbo IKUppland
klubbLNVisa rutter i Livelox
fre 10/4 - lör 11/4Påskkarusellen ÄngbyLånghundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
fre 10/4Sprintfreda´n Rasbo 5-ORasbo IKUppland
klubbSVisa rutter i Livelox
lör 11/4 - lör 18/4Veckans banaRimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
lör 11/4Gåvstatrampen Rasbo 5-ORasbo IKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 12/4Årbylunken Rasbo 5-ORasbo IKUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
mån 13/4VårmästerskapetVallentuna-Össeby OLUppland
klubbM
mån 13/4Annandagsträffen Rasbo 5-ORasbo IKUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
tis 14/4KlubbträningOK EnenUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
ons 15/4 - sön 26/4Veckans banaOK RodhenUppland
närM
tor 16/4 - fre 15/5Veteran motionOK RoslagenUppland
klubbM
lör 18/4Klubbmästerskap Rånäs OKOK Rodhen
Rånäs OK
Uppland
klubbMResultat
sön 19/4 - sön 26/4L100 veckans bana V17Långhundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 19/4 - sön 3/5Veckans banaRimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
sön 19/4Medel KM OK RodhenUppland
närMResultat
tis 21/4Träning 21/4 i FjärdhundraOK EnenUppland
närMVisa rutter i Livelox
fre 24/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Uppland
natLN
lör 25/4Uppsala möte, medelIF ThorUppland
natM
lör 25/4 - sön 10/5Träningsbanor V18-19Rånäs OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 26/4Uppsala möte, långOK LinnéUppland
natL
sön 26/4 - tor 30/4Träningsorientering v18Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 27/4 - lör 2/5L-100, veckans bana V18Långhundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tis 28/4Kompassträning StorskogenOK EnenUppland
närM
ons 29/4TeknikträningOK RodhenUppland
klubbL
fre 1/5Veckans bana Ånö 1/5-10/5OK RodhenUppland
närL
fre 1/51 maj-orienteringenOK EnenUppland
klubbM
sön 3/5 - fre 8/5Träningsorientering v19Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 4/5Veckans bana V19 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
mån 4/5 - sön 17/5Träningsbanor vecka 19-20Rasbo IKUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 5/5SprintträningOK EnenUppland
klubbM
ons 6/5TeknikträningOK RodhenUppland
klubbL
ons 6/5 - tis 12/5Veckans bana Gimo V19OK RodhenUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
tor 7/5Provlöpning O-ringen Uppsala 2021 träningsrace Björklinge SOK
IF Thor
Långhundra IF
Länna IF
OK Enen
OK Linné
OK Rodhen
Rasbo IK
Sigtuna OK
Uppland
närL
fre 8/5Swedish League, #3 (WRE), seniorer, sprintOK RoslagenUppland
intS
lör 9/5Swedish League, #3, juniorer, medel, med RoslagshelgOK RoslagenUppland
natM
sön 10/5Swedish League, #4 (WRE), lång, med RoslagshelgOK RoslagenUppland
intL
sön 10/5 - lör 16/5Träningsorientering v20Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
sön 10/5ÖstunasnurrenLånghundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 11/5Veckans bana V20 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
mån 11/5 - sön 17/5L-100, veckans bana V20Långhundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 11/5 - sön 24/5Rånäs OK Veckans bana vecka 20 - 21 Rånäs OKUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
tis 12/5Lång-KM för Sigtuna OKJärfälla OK
Sigtuna OK
Stockholm
Uppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 12/5Klubbträning FagerskogenOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
ons 13/5Teknikträning ÖregrundOK RodhenUppland
klubbL
fre 15/5 - sön 24/5Veckans Bana ÖregrundOK RodhenUppland
närL
fre 15/5Öppet Roslagsmästerskap Sprint Rimbo SOKUppland
närS
sön 17/5 - sön 31/5OL-träningRimbo SOKUppland
närMVisa rutter i Livelox
sön 17/5FlygaremedelnIF ThorUppland
klubbM
sön 17/5 - fre 22/5Träningsorientering v21Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 18/5Veckans bana V21 OK LinnéOK LinnéUppland
närM
mån 18/5 - sön 24/5L-100, veckans bana V21Långhundra IFUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
tis 19/5Till Skogs #2Vallentuna-Össeby OLUppland
närM
tor 21/5DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Uppland
Gästrikland
mästS
tor 21/5 - sön 31/5Veckans slingor i ÖregrundOK RodhenUppland
närM
lör 23/5 - sön 31/5Veckans bana 23-31/5 vid Växplats NybynRånäs OKUppland
närMVisa rutter i Livelox
sön 24/5 - tor 28/5Träningsorientering v22Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 25/5Veckans bana V22 OK LinnéOK LinnéUppland
närL
tis 26/5BulkenOK EnenUppland
klubbMResultat
tor 28/5Veckans bana Östhammar 28/5-7/6OK RodhenUppland
närM
tor 28/5 - sön 7/6Motionsorientering UpplandOK RodhenUppland
närMVisa rutter i Livelox
lör 30/5Sprintstafett för Rånäs OKRånäs OKUppland
klubbSVisa rutter i Livelox
sön 31/5 - fre 5/6Träningsorientering v23Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 1/6Veckans bana V23 OK LinnéOK LinnéUppland
närL
mån 1/6 - lör 1/8IF Thor motionsorienteringIF ThorUppland
närM
mån 1/6 - sön 14/6Öppna träningsbanor V23-24Rånäs OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tis 2/6Säsongsavslutning (OK Linné-U-Ringen)OK LinnéUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 2/6 - ons 10/6Klubbträning 3-dagars E1 GrillbyOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 2/6OKR KM Sprint OK RoslagenUppland
klubbSResultat
tor 4/6Veckans bana Östhammar 4/6-14/6OK RodhenUppland
närM
sön 7/6Lång-KM för Järfälla OKJärfälla OK
Sigtuna OK
Stockholm
Uppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
mån 8/6Veckans bana V24 OK LinnéOK LinnéUppland
närL
tis 9/6 - sön 21/6OKR Veckans bana 24-25OK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
lör 13/6 - lör 20/6Klubbträning 3-dagars E2 ÖrsundsbroOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 14/6KM medelIF ThorUppland
klubbLResultat
sön 14/6 - tis 30/6Träningsorientering v 25-26Sigtuna OKUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
mån 15/6Veckans bana V25 OK LinnéOK LinnéUppland
närL
tis 16/6KM lång för VÖOL OKÖ WOKVallentuna-Össeby OLUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 16/6OKR KM MedelOK RoslagenUppland
klubbMResultat
ons 17/6 - tis 30/6Roslagsstoppet (Söderhall) Veckans bana 17-30/6Vallentuna-Össeby OLUppland
närMVisa rutter i Livelox
ons 17/6Sprint KMOK RodhenUppland
klubbSVisa rutter i LiveloxResultat
ons 17/6 - mån 22/6Klubbträning 3-dagars E3 BålstaOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
mån 22/6 - sön 5/7OKR Veckans bana 26-27OK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 23/6 - sön 28/6Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 23/6Figges 2020Vallentuna-Össeby OLUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 1/7 - sön 26/7Sommar-OLRimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
mån 6/7 - sön 19/7OKR Veckans bana 28-29OK RoslagenUppland
närMVisa rutter i Livelox
tis 7/7 - sön 12/7Veckans bana v28 - EdaLånghundra IFUppland
klubbLVisa rutter i Livelox
tor 9/7 - sön 19/7OKR Veckans Bana SprintOK RoslagenUppland
närSVisa rutter i Livelox
mån 13/7 - sön 26/7OKR Veckans bana 29-30 RialaOK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 14/7Älvsbyberget2020IF ThorUppland
klubbMResultat
sön 19/7Sommarträning på O-Ringens träningsbanor i HammarskogOK LinnéUppland
klubbLResultat
mån 20/7 - sön 2/8OKR Veckans bana 30-31OK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
lör 25/7Femte etappenOK RodhenUppland
M
närM
sön 26/7 - sön 9/8Veckans bana Favorit i repris vid Växplats NybynRånäs OKUppland
närM
tis 4/8 - lör 15/8OKR Veckans bana 32-33OK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 4/8 - sön 16/8Roslagsveteranerna 4-14 augustiVallentuna-Össeby OLUppland
närMVisa rutter i Livelox
tor 6/8 - ons 26/8Veckans bana 6-26 Aug.Rimbo SOKUppland
närLVisa rutter i Livelox
mån 10/8Veckans bana V33 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
lör 15/8VÖOL-dubbeln, dag 1Vallentuna-Össeby OLUppland
natM
sön 16/8VÖOL-dubbeln, dag 2Vallentuna-Össeby OLUppland
natM
mån 17/8Veckans bana V34 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
mån 17/8 - sön 30/8OKR Veckans bana 34-35OK RoslagenUppland
närMVisa rutter i Livelox
tis 18/8TisdagsträningOK EnenUppland
närM
tis 18/8Motionsorientering i UpplandRasbo IKUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 18/8U-Ringen etapp 1IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närM
fre 21/8 - lör 5/9Veckans bana 35-36Rasbo IKUppland
närL
mån 24/8Veckans bana V35 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
mån 24/8 - sön 6/9Roslagsveteranerna 24/8 till 6/9Länna IFUppland
närMVisa rutter i Livelox
tis 25/8 - sön 6/9Veckans bana V35-36Rånäs OKUppland
klubbL
tis 25/8Thoringen Etapp 1 Start 17-17.30IF ThorUppland
klubbMResultat
tis 25/8Thoringen Etapp 1 Start 17.30-18.00IF ThorUppland
klubbLResultat
tis 25/8Thoringen Etapp 1 Start 18.00-18.30IF ThorUppland
klubbMResultat
tis 25/8 - sön 30/8Veckans bana v 35Långhundra IFUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 25/8U-Ringen etapp 2IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närM
sön 30/8Vistebysprinten individuellRasbo IKUppland
närSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Vistebysprinten sprintstafettRasbo IKUppland
närSSVisa rutter i LiveloxStarttider
sön 30/8 - tis 8/9Veckans banaOK RoslagenUppland
närLVisa rutter i Livelox
tis 1/9 - fre 11/9Veckans bana v36-37Långhundra IFUppland
närMVisa rutter i Livelox
tis 1/9ThOringen Etapp 2 start 17:00-17:30IF ThorUppland
klubbMResultat
tis 1/9ThOringen etapp 2 Start 17:30-18:00IF ThorUppland
klubbMResultat
tis 1/9OL-träning BredsandOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i LiveloxResultat
tis 1/9ThOringen Etapp 2 Start 18:00-18:30IF ThorUppland
klubbMResultat
tis 1/9U-Ringen etapp 3IF Thor
Långhundra IF
OK Linné
Uppland
närM
fre 4/9DM, natt, UpplandOK RodhenUppland
mästLN
lör 5/9PreO, Dag-DMBjörklinge SOKUppland
P
mästP
lör 5/9PreO, Natt-DMOK LinnéUppland
P
mästPN
lör 5/9OK Rodhen GåningsmyranOK RodhenUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 5/9OK Rodhen KällbergaOK RodhenUppland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 6/9DM, lång, UpplandOK RoslagenUppland
mästL
sön 6/9PreO, TempO-DMOK RodhenUppland
P
mästT
mån 7/9Veckans bana V37 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
tis 8/9Klubbträning 8/9Länna IFUppland
klubbM
tis 8/9ThOringen etapp 3 FINALIF ThorUppland
klubbLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 8/9OL-träning GådeOK EnenUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
ons 9/9 - tor 10/9Roslags Cupen medeldistansOK RoslagenUppland
klubbMVisa rutter i Livelox
ons 9/9Lång KMOK RodhenUppland
klubbLResultat
tor 10/9Motionsorientering UpplandOK RodhenUppland
närM
lör 12/9DM, stafett, Västmanland + Uppland, individuella öppna klasserSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
distM
sön 13/9DM, medel, UpplandRånäs OKUppland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
mån 14/9Veckans bana V38 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
tis 15/9Klubbträning 15/9Länna IFUppland
klubbM
tis 15/9 - sön 27/9Veckans bana V38-39Rånäs OKUppland
klubbL
tis 15/9OL-träning BlåbärskärretOK EnenUppland
klubbMResultat
tis 15/9 - sön 20/9Veckans bana v38 -StenbyplatånLånghundra IFUppland
närLVisa rutter i Livelox
mån 21/9Veckans bana V39 OK Linne'OK LinnéUppland
närL
tis 22/9Klubbträning v 39Länna IFUppland
klubbM
21/9
tis 22/9OL-träning EkolsundOK EnenUppland
klubbM
20/9
lör 26/9U-Ringen som tvåklubbstävlingIF Thor
OK Linné
Uppland
klubbL
22/9
sön 27/9Dag KM 2020Länna IFUppland
klubbM
23/9
sön 27/9OL-träning FjärdhundraOK EnenUppland
klubbM
25/9
lör 3/10UpplandscupsfinalLånghundra IFUppland
distSM
28/9
sön 4/10DM, sprint, Gästrikland + UpplandUpplands OF
Årsunda IF
Uppland
Gästrikland
mästS
28/9
tis 6/10Natt-KM i LillkyrkaOK EnenUppland
klubbMN
4/10
lör 24/10RodhenloppetOK RodhenUppland
natPLN
lör 24/10MTBO, OK Rodhen, medel (DM för Stockholm)OK Rodhen
Stockholms OF
Uppland
Stockholm
M
natM
18/10
sön 25/10OktoberracetOK EnenUppland
natM
18/10
lör 14/11PreO, Roslagsmästerskap och avslutning UpplandLänna IFUppland
P
närP

Annonser

Mila