Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

126 tävlingar hittades mellan 2020-04-01 och 2020-04-30 med följande urval: orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 14ons 1/4Jag kan lura dig vart jag villLjusdals OKHälsingland
klubbLN
tor 2/4POL-PetersburgHjobygdens OK
IK Gandvik
Västergötland
närL
30/3
Vintercupen, deltävling 4OK ÖsteråkerStockholm
klubbMK
1/4
Veteran-OL tävling 3KFUM Örebro OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
1/4
Veteran-OLOK SkogsströvarnaÖstergötland
närS
Motions OL GolfbananKristinehamns OKVärmland
närL
fre 3/4DM, natt, VästergötlandIstrums SKVästergötland
mästLN
NattinattaGotlands Bro OKGotland
distLN
29/3
EriksbergssprintenTolereds Allmänna IKGöteborg
distS
29/3
GrymnattaVäsby OKStockholm
natLN
29/3
lör 4/4Klövadubbeln, medelOK KompassenSkåne
natM
29/3
Kolmårdsdubbeln, medelOK KolmårdenÖstergötland
natM
29/3
SM, ultralång, och Swedish League, #1Västerviks OKSmåland
mästU
22/3
Tolereds vårtävlingTolereds Allmänna IKGöteborg
natM
29/3
Vallevåren med Öppet Skaraborgsmästerskap, medelIstrums SKVästergötland
distM
Publiktävling SM UltralångVästerviks OKSmåland
närL
31/12
LännamedelnLänna IFUppland
natM
29/3
sön 5/4BrorusetGotlands Bro OKGotland
distM
29/3
DM, sprint, SmålandVästerviks OKSmåland
mästS
29/3
DM, sprintstafett, SmålandVästerviks OKSmåland
mästSS
29/3
Klövadubbeln, långOK KompassenSkåne
natL
29/3
Kolmårdsdubbeln, KolmårdskavelnOK KolmårdenÖstergötland
natSL
29/3
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskaveln, individuella öppna klasserOK KolmårdenÖstergötland
natL
4/4*
RånässtafettenRånäs OKUppland
natSL
29/3
Rånässtafetten, individuella öppna klasserRånäs OKUppland
närL
2/4
Västkustlången i GunnilseIFK Göteborg OrienteringGöteborg
natL
v 15mån 6/4
tis 7/4POL FlobyFalköpings AIK OK
Hjobygdens OK
Västergötland
närL
4/4
Veteran-OL OK KlemmingenOK KlemmingenSödermanland
närL
Dala-veteran OLIFK Hedemora OKDalarna
närM
ons 8/4Natt-NjudungLandsbro IF SKSmåland
närLN
tor 9/4Häxjakten, Five-O, #1IK GandvikVästergötland
natLN
5/4
DM, natt, SkåneAndrarums IFSkåne
mästLN
5/4
fre 10/4AnebyorienteringenSOK AnebySmåland
distM
6/4
ArosträffenVästerås SOKVästmanland
natM
30/3
Stigtomta Katrineholm Indoor RelayKatrineholms OKSödermanland
distSS
5/4
MOL 1 "Påskriset"IF Hansa-HoburgGotland
närL
FriskusträffenFK Friskus-VarbergHalland
natM
5/4
Kortfredan, Five-O, #2Lidköpings VSKVästergötland
natS
5/4
Stigtomta Katrineholm Indoor Relay (Individuella Hittain-klasser)Katrineholms OKSödermanland
distS
8/4
StigtomtakavlenOK HällenSödermanland
natSLK
3/4
lör 11/4StigtomtakavlenOK HällenSödermanland
natSLK
3/4
Eksjö SOK, medelEksjö SOKSmåland
natM
5/4
MotalaträffenMotala AIF OLÖstergötland
natL
8/4*
Nackheträffen + DM, lång, HallandOK NackheHalland
mästL
5/4
Stigtomtakavlen, individuella öppna klasserOK HällenSödermanland
natL
10/4
TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne
natL
5/4
Öjetrampen, Five-O #3Främmestads IK
OK Kullingshof
Västergötland
natL
5/4
Motionsorientering - GranskogJärfälla OKStockholm
närM
9/4
sön 12/4Bohuslunken Five-O #4Uddevalla OKBohuslän-Dal
natL
5/4
Påsk-OLKjula IFSödermanland
natL
Romeleträffen, medelLunds OKSkåne
natM
10/4*
Tranåsdubbeln, medelSol TranåsSmåland
natM
5/4
v 16mån 13/4OK RavinenOK RavinenStockholm
natL
Romeleträffen, långLunds OKSkåne
natL
5/4
ÄrlamedelnÄrla IFSödermanland
natM
6/4
SnötrampenFjärås AIK
OK Löftan
Halland
natL
6/4
Vikingaträffen, Five-O #5Trollhättans SOKVästergötland
natM
5/4
Skogis Cup nr 1Garda OKGotland
närL
Tranåsdubbeln, långSol TranåsSmåland
natL
5/4
tis 14/4Sörklubbs #1Söderhamns OKHälsingland
närL
Åkers IF VeteranÅkers IFSödermanland
närM
13/4
Motions OL GokartbananKristinehamns OKVärmland
närL
Tiomilarepet, individuella öppna klasserOK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distL
TiomilarepetOK Älvsjö-ÖrbyStockholm
distLK
ons 15/4Motionsorientering 15 april Växjö AISSmåland
närL
tor 16/4POL-MostuganHjobygdens OK
OK Skogsstjärnan
Västergötland
närL
13/4
Veteran-OL tävling 4OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
15/4
ParkO 1Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närS
GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
Motions OL StranduddenKristinehamns OKVärmland
närL
fre 17/4SM, natt, och Swedish League, #2OK Österåker
Waxholms OK
Stockholm
mästLN
5/4
lör 18/4BoforsloppetDegerfors OK
OK Djerf
Värmland
natL
12/4
Göteborgsdubbeln, långLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natL
Sydsvenska mästerskapen, individuell, långHalmstad OKHalland
mästL
12/4
Torfejden, förlängd medelOK TorSödermanland
natL
12/4
Täby OK, medelTäby OKStockholm
natM
UlrikamedelnIFK Linköpings OSÖstergötland
natM
12/4
Skaraborgsmästerskap, stafettHjobygdens OKVästergötland
mästSL
sön 19/4Frostalunken 2020Frosta OKSkåne
natM
Göteborgsdubbeln, medelLerums SOK
Sjövalla FK
Göteborg
natM
LetälvsträffenDegerfors OK
OK Djerf
Värmland
natM
12/4
Målilla OKMålilla OKSmåland
natM
Sydsvenska mästerskapen, publiktävling, medelHalmstad OKHalland
natM
12/4
Sydsvenska mästerskapen, stafettHalmstad OKHalland
mästSL
12/4
TorfejdenOK TorSödermanland
natM
12/4
Täby OK, långTäby OKStockholm
natL
Urban Hjärne-kampenOK MotalaÖstergötland
natL
12/4
Skogis Cup nr 2Garda OKGotland
närL
v 17mån 20/4
tis 21/4Dala Veteran Ol KvarnsvedenKvarnsvedens GOIF OKDalarna
närL
Poängtävling 1Lindebygdens OK
OK Milan
Örebro Län
närM
ParkO 2Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närS
ons 22/4
tor 23/4POL AlbionHjobygdens OK
IK Albion
Västergötland
närL
20/4
Vintercupen, deltävling 5OK ÖsteråkerStockholm
klubbM
22/4
Veteran-OLKöping-Kolsva OKVästmanland
närM
20/4
Veteran-OL tävling 5Hagaby GoIF Örebro
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
22/4
Veteran-OlFinspångs SOKÖstergötland
närL
ParkO 3Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närS
MOL 2Garda OKGotland
närL
Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm
närL
22/4
GBG Syd teknikträningIK UvenGöteborg
klubbL
Motionsorientering KoppomOK HierneVärmland
närL
fre 24/4Uppsala möte, nattRasbo IK
Upsala IF
Uppland
natLN
19/4
lör 25/4AleträffenOK AlehofGöteborg
natM
DM, natt, GotlandVisborgs OKGotland
mästLN
18/4
IFK Lidingö SOKIFK Lidingö SOKStockholm
natM
MälarmårdsmedelnKatrineholms OK
OK Tjärnen
Södermanland
natM
19/4
OK Bävern, medelOK BävernSmåland
natM
Tisarträffen, dag 1, medelOK TisarenÖrebro Län
natM
Uppsala möte, medelIF ThorUppland
natM
19/4
Vårspringet, långLinköpings OKÖstergötland
natL
Hästveda OKHästveda OKSkåne
natM
19/4
sön 26/4DM, stafett, GotlandVisborgs OKGotland
mästSL
19/4
Gustavsbergs OKGustavsbergs OKStockholm
natL
Herkules skogsdådFK HerkulesGöteborg
natL
Mälarmårdssprinten med DM, sprint, SörmlandKatrineholms OK
OK Tjärnen
Södermanland
mästS
19/4
OK Bävern, långOK BävernSmåland
natL
Tisarträffen, dag 2, långOK TisarenÖrebro Län
natL
Uppsala möte, långOK LinnéUppland
natL
Vårspringet, medelLinköpings OKÖstergötland
natM
VåryranFK BokenSkåne
natL
DM, stafett, Gotland, individuella öppna klasserVisborgs OKGotland
distM
Gudhems vårtävlingGudhems IFVästergötland
natM
19/4
v 18mån 27/4
tis 28/4POL-AxvallHjobygdens OK
Istrums SK
Västergötland
närL
25/4
Vårserien Etapp 1Göteborgs OF
Göteborgs SK
IF Marin Väst
Göteborg
närL
OK Grip VeteranOK GripSödermanland
närLVisa rutter i Livelox
Poängtävling 2OK MilanÖrebro Län
närM
ParkO 4Östersunds OKJämtland-Härjedalen
närS
ons 29/4
tor 30/4

Annonser