Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

92 tävlingar hittades mellan 2020-05-01 och 2020-05-31 med följande urval: orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
fre 1/5KlemmingekampenOK KlemmingenSödermanland261
natM
fre 1/5RSK-träffenRydboholms SKVästergötland92
natM
fre 1/5SilverjaktenSala OKVästmanland58
natL
fre 1/5SvartåfejdenMjölby OKÖstergötland110
natM
fre 1/5Tiomila jubileumstävlingAttunda OK
Järfälla OK
Solna OK
Sundbybergs IK
Väsby OK
Stockholm132
natL
fre 1/5Tiomila in Upplands Bro, Open Individual Friday Attunda OK
Järfälla OK
Solna OK
Sundbybergs IK
Väsby OK
Stockholm0
natL
lör 2/5 - sön 3/5Tiomila i Upplands BroAttunda OK
Järfälla OK
Solna OK
Sundbybergs IK
Väsby OK
Stockholm1022
natSLK
lör 2/5HokträffenSkillingaryds FK
Vaggeryds SOK
Småland0
natM
lör 2/5Tiomila in Upplands Bro, Open Individual SaturdayAttunda OK
Järfälla OK
Solna OK
Sundbybergs IK
Väsby OK
Stockholm0
natL
sön 3/5Veteranträffen i GästriklandÖsterfärnebo IFGästrikland0
natM
sön 3/5PilaboträffenAnnebergs GIFSmåland104
distM
ons 6/5DM, Ultralång, VästmanlandFagersta OKVästmanland14
mästU
ons 6/5LjungsbrokampenOK SkogsströvarnaÖstergötland141
natS
ons 6/5DM, sprint, StockholmHellas OrienteringStockholm399
mästS
tor 7/5Ungdomsserien #1, krets Söder 1Tullinge SKStockholm0
distL
tor 7/5Ungdomsserien, #1, krets Norr 1Väsby OKStockholm0
distL
fre 8/5Swedish League, #3 (WRE), seniorer, sprintOK RoslagenUppland23
intS
fre 8/5MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
25
natS
lör 9/5DOL-kampen, medelDalaportens OLDalarna247
natM
lör 9/5DOL-kampen, sprintDalaportens OLDalarna125
natS
lör 9/5Närkekvartetten, #1, medelKFUM Örebro OKÖrebro293
natM
lör 9/5UmesprintenIFK UmeåVästerbotten0
natS
lör 9/5Umesprinten, stafettIFK UmeåVästerbotten0
natSS
lör 9/5Ändå någotÅmåls OKBohuslän-Dal0
natM
lör 9/5Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
31
natM
lör 9/5Swedish League, #3, juniorer, medel, med RoslagshelgOK RoslagenUppland58
natM
lör 9/5TenhultsmedelnTenhults SOKSmåland84
natM
sön 10/5DOL-kampen, medelDalaportens OLDalarna240
natM
sön 10/5Nipstigen OK NipanÅngermanland0
natL
sön 10/5Närkekvartetten, #2, långKFUM Örebro OKÖrebro275
natL
sön 10/5OK Älmes vårtävlingOK ÄlmeSmåland19
natM
sön 10/5Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland155
natL
sön 10/5PalmsprintenOK KontinentSkåne0
natS
sön 10/5Umesprinten, knockoutIFK UmeåVästerbotten0
natS
sön 10/5Vårträffen GotlandVisborgs OKGotland3
distL
sön 10/5Swedish League, #4 (WRE), lång, med RoslagshelgOK RoslagenUppland75
intL
sön 10/5SkärmenträffenOK SkärmenBohuslän-Dal0
natM
sön 10/5Seskarö vårtävlingSeskarö IFNorrbotten0
distL
sön 10/5TenhultslångenTenhults SOKSmåland77
natL
ons 13/5Stockholm City Cup, #1OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 14/5DM, sprint, ÖstergötlandOK DenselnÖstergötland113
mästS
tor 14/5Storvikaren med Sandvikens öppna kommunmästerskapStorviks IFGästrikland0
distL
fre 15/5ÖrnsprintenSkogslöparnaÅngermanland2
natS
lör 16/5DM, sprint, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal0
mästS
lör 16/5DM, sprintstafett, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal0
mästSS
lör 16/5HundraårsrundanÅrsunda IFGästrikland69
natM
lör 16/5Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanland5
natL
lör 16/5UngdomstrolletIF Hansa-HoburgGotland0
distL
lör 16/5Närkekvartetten, #3, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro278
natM
lör 16/5VikingträffenIK Vikings OKVärmland93
natM
sön 17/5DM, sprint, HallandOK NackheHalland0
mästS
sön 17/5DM, sprint, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland0
mästS
sön 17/5DM, sprintstafett, HallandOK NackheHalland0
mästSS
sön 17/5DM, sprintstafett, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland0
mästSS
sön 17/5HammarslagetOK HammarenGästrikland0
distM
sön 17/5KnockoutsprintenMälarhöjdens IK OKStockholm21
distS
sön 17/5LämmeltågetNässjö OKSmåland0
natSS
sön 17/5Närkekvartetten, #4, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro301
natL
sön 17/5BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanland1
natM
sön 17/5LundasprintenLunds OKSkåne32
natS
tis 19/5Staffans minneBoxholms OKÖstergötland103
natS
tis 19/5Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
tor 21/5DM, sprint, DalarnaSäterbygdens OKDalarna0
mästS
tor 21/5DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Uppland
Gästrikland
0
mästS
tor 21/5DM, sprintstafett, DalarnaSäterbygdens OKDalarna0
mästSS
tor 21/5Sprinthelgen, individuellt + DM BlekingeOK OrionBlekinge0
natS
tor 21/5Sprinthelgen, stafett + DM BlekingeOK OrionBlekinge0
natSS
tor 21/5Tour de Medelpad, dag 1, långNjurunda OKMedelpads Orienteringsförbund0
natL
fre 22/5Tour de Medelpad, dag 2, medelNjurunda OKMedelpads Orienteringsförbund0
natM
lör 23/5DM, sprint, GotlandGotlands Bro OKGotland9
mästS
lör 23/5FilipstadsträffenFilipstads OKVärmland109
natM
lör 23/5För-SM Orsa Grönklitt, medelIFK Mora OKDalarna123
distM
lör 23/5Tour de Medelpad, dag 3, långSundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund0
natL
lör 23/5StråkendubbelnMullsjö SOKVästergötland0
distM
sön 24/5För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarna1
natSM
sön 24/5SvedalasprintenMalmö OKSkåne0
natS
sön 24/5Tour de Medelpad, dag 4, medel + DM, medel, MedelpadÅnge OKMedelpads Orienteringsförbund0
mästM
sön 24/5JuniorlandslagstestRävetofta OK
Svenska Orienteringsförbundet
Skåne2
distL
sön 24/5VargsprintarnaOK SkogsvargarnaVästergötland19
distS
tis 26/5Ungdomsserien kretstävling 2Stockholms OFStockholm0
distL
tis 26/5Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Söders-TyresöStockholm0
distL
ons 27/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholm0
distS
fre 29/5StOF:s sommarläger, sprintStockholms OFStockholm0
distS
lör 30/5High Coast 2-days + DM, medel, Ångermanland OK NolaskogsarnaÅngermanland0
mästM
lör 30/5Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten44
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 30/5SM, sprintstafettVäxjö OKSmåland0
mästSS
lör 30/5SM, sprintstafett, individuell publiktävlingVäxjö OKSmåland0
distS
lör 30/5 - sön 31/5SM, sprint, och Swedish League, #5Växjö OKSmåland0
mästS
sön 31/5High Coast 2-days, långOK NolaskogsarnaÅngermanland0
natL
sön 31/5StOF:s sommarläger, stafettStockholms OFStockholm0
distSL
sön 31/5Älvsby IF OK:s vårtävling, långÄlvsby IF OKNorrbotten2
natL
sön 31/5SM, sprint, publiktävlingVäxjö OKSmåland0
distS

Annonser

Hallands 3 dagars
Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr