Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

82 tävlingar hittades mellan 2020-05-16 och 2020-06-22 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 20lör 16/5DM, MTBO, Medel, Småland (OBS! INSTÄLLD)OK StigenSmåland
M
mästM
DM, sprint, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal
mästS
DM, sprintstafett, Bohuslän-DalIdefjordens SKBohuslän-Dal
mästSS
HundraårsrundanÅrsunda IFGästrikland
natM
PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
PreO, TempO-DM GöteborgOK LandehofGöteborg
P
mästT
Skogslöparnas nordiskaSkogslöparnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
UngdomstrolletIF Hansa-HoburgGotlands Orienteringsförbund
distL
Närkekvartetten, #3, medelGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natM
VikingträffenIK Vikings OKVärmlands Orienteringsförbund
natM
sön 17/5DM, sprint, HallandOK NackheHalland
mästS
DM, sprint, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland
mästS
DM, sprintstafett, HallandOK NackheHalland
mästSS
DM, sprintstafett, VästergötlandGällstadbygdens SOKVästergötland
mästSS
HammarslagetOK HammarenGästrikland
distM
KnockoutsprintenMälarhöjdens IK OKStockholms Orienteringsförbund
distS
LämmeltågetNässjö OKSmåland
natSS
PreO i VästBohuslän-Dals OF
Göteborgs OF
Västergötlands OF
Bohuslän-Dal
Göteborg
Västergötland
P
natP
Närkekvartetten, #4, långGarphyttans IF
Hagaby GoIF Örebro
Örebro Län
natL
BussbyloppetÖrnsköldsviks OKÅngermanlands Orienteringsförbund
natM
LundasprintenLunds OKSkåne
natS
v 21mån 18/5
tis 19/5Staffans minneBoxholms OKÖstergötlands Orienteringsförbund
natS
Stockholm City Cup, #2OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
ons 20/5
tor 21/5DM, sprint, DalarnaSäterbygdens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästS
DM, sprint, Gästrikland+UpplandOK Triangeln
Österfärnebo IF
Uppland
Gästrikland
mästS
DM, sprintstafett, DalarnaSäterbygdens OKDalarnas Orienteringsförbund
mästSS
Sprinthelgen, individuellt + DM BlekingeOK OrionBlekinge
natS
Sprinthelgen, stafett + DM BlekingeOK OrionBlekinge
natSS
Tour de Medelpad, dag 1, långNjurunda OKMedelpad
natL
fre 22/5Tour de Medelpad, dag 2, medelNjurunda OKMedelpad
natM
lör 23/5DM, sprint, GotlandGotlands Bro OKGotlands Orienteringsförbund
mästS
FilipstadsträffenFilipstads OKVärmlands Orienteringsförbund
natM
För-SM Orsa Grönklitt, medelIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
distM
Tour de Medelpad, dag 3, långSundsvalls OKMedelpad
natL
Stråkendubbeln, etapp 1, medelMullsjö SOKVästergötland
distM
Stråkendubbeln, etapp 2, sprint + Skaraborgsmästerskap, sprintMullsjö SOKVästergötland
distS
Svenska Cupen MTBO, #3, medelOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
M
natM
sön 24/5För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarnas Orienteringsförbund
natSM
SvedalasprintenMalmö OKSkåne
natS
Tour de Medelpad, dag 4, medel + DM, medel, MedelpadÅnge OKMedelpad
mästM
Svenska Cupen MTBO, #4, masstartOK KolmårdenÖstergötlands Orienteringsförbund
M
natL
JuniorlandslagstestRävetofta OK
Svenska Orienteringsförbundet
Skåne
distL
Vargsprintarna, etapp 1OK SkogsvargarnaVästergötland
distS
Vargsprintarna, etapp 2OK SkogsvargarnaVästergötland
distS
v 22mån 25/5
tis 26/5Ungdomsserien kretstävling 2Stockholms OrienteringsförbundStockholms Orienteringsförbund
distL
Ungdomsserien, #2, krets Söder 3Söders-TyresöStockholms Orienteringsförbund
distL
ons 27/5Stockholm City Cup, #3OK Södertörn
Sundbybergs IK
Stockholms Orienteringsförbund
distS
tor 28/5Dalaserien MTBO LeksandLeksands OKDalarnas Orienteringsförbund
M
distM
fre 29/5StOF:s sommarläger, sprintStockholms OrienteringsförbundStockholms Orienteringsförbund
distS
lör 30/5High Coast 2-days + DM, medel, Ångermanland OK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
mästM
Älvsby IF OK:s vårtävling, medelÄlvsby IF OKNorrbotten
distMVisa rutter i LiveloxStarttider Livebevakning
SM, sprintstafettVäxjö OKSmåland
mästSS
SM, sprintstafett, individuell publiktävlingVäxjö OKSmåland
distS
27/5
SM, sprint, och Swedish League, #5, kvalVäxjö OKSmåland
mästS
24/5
sön 31/5SM, sprint, och Swedish League, #5, finalVäxjö OKSmåland
mästS
24/5
Dalaserien MTBO FalunOK KåreDalarnas Orienteringsförbund
M
distL
28/5
High Coast 2-days, långOK NolaskogsarnaÅngermanlands Orienteringsförbund
natL
StOF:s sommarläger, stafettStockholms OrienteringsförbundStockholms Orienteringsförbund
distSL
Älvsby IF OK:s vårtävling, långÄlvsby IF OKNorrbotten
natL
27/5
SM, sprint, publiktävlingVäxjö OKSmåland
distS
27/5
v 23mån 1/6EM-test, medeldistansSOK Aneby
Svenska Orienteringsförbundet
Småland
mästM
tis 2/6DM, sprint, GöteborgFrölunda OLGöteborg
mästS
ons 3/6Centrum Team SprintCentrum OKStockholms Orienteringsförbund
distSS
31/5
tor 4/6TjalvesprinternTjalve IF NorrköpingÖstergötlands Orienteringsförbund
distS
fre 5/6Västerbottens 3-dagars, etapp 1, medelUmeå OKVästerbotten
natM
Ösaträffen, dag 1, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
31/5
lör 6/6Västerbottens 3-dagars, etapp 2, medelUmeå OKVästerbotten
natM
DM, sprint, VärmlandOK FryksdalenVärmlands Orienteringsförbund
mästS
3/6
Kinekullesprinten, etapp 1OK KlyftamoVästergötland
natS
Kinekullesprinten, etapp 2OK KlyftamoVästergötland
natS
Ösaträffen, dag 2, långAlfta-Ösa OKHälsingland
natL
31/5
PekingduonMatteus SIÖstergötlands Orienteringsförbund
natSM
Svenska Cupen MTBO, #5, sprintSurahammars SOKVästmanland
M
natS
sön 7/6Västerbottens 3-dagars, etapp 3, långUmeå OKVästerbotten
natL
SommarlandssprintenIK GandvikVästergötland
natS
Ösaträffen, dag 3, medelAlfta-Ösa OKHälsingland
natM
31/5
ÖsastafettenAlfta-Ösa OKHälsingland
LY
distSL
31/5
Svenska Cupen MTBO, #6, förlängd medelSurahammars SOKVästmanland
M
natL
v 24mån 8/6
tis 9/6
ons 10/6
tor 11/6
fre 12/6
lör 13/6DM, sprint, VästmanlandVandrarringenVästmanland
mästS
DM, sprintstafett, VästmanlandVandrarringenVästmanland
mästSS
Slättö sand-medelnBredaryds SOKSmåland
natM
sön 14/6DM, sprint, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
mästS
7/6
DM, sprintstafett, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
mästSS
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Silva
Rävetofta OK
Skåne
natS
11/6
High Chaparral-sprintenBredaryds SOKSmåland
natS
v 25mån 15/6
tis 16/6SidensjösprintenSidensjö IKÅngermanlands Orienteringsförbund
natS
8/6
DM, sprint, MedelpadKovlands IFMedelpad
mästS
ons 17/6
tor 18/6
fre 19/6
lör 20/6
sön 21/6Idrefjällveckan (5 dagar i fjällen), dag 1, medelIdrefjällens OKDalarnas Orienteringsförbund
natM
14/6
v 26mån 22/6Idrefjällveckan (5 dagar i fjällen), dag 2, långIdrefjällens OKDalarnas Orienteringsförbund
natL
14/6

Annonser