Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

118 tävlingar hittades mellan 2020-08-01 och 2020-08-31 med följande urval: orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
fre 31/7 - lör 1/8Ungdomens 10milaIF Hagen
Tibro OK
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland7
natSL
fre 31/7 - sön 2/8GrövelsjöorienteringenGrövelsjöfjällens OKDalarna246
distL
lör 1/8Tibrotrippeln, LördagsmedelnTibro OKVästergötland0
natM
lör 1/8 - sön 2/8Medeltidskampen, GotlandGarda OKGotland17
natM
sön 2/8Tibrotrippeln, SöndagslångenTibro OKVästergötland0
natL
tis 4/8Sidensjösprinten med ÖrnliganSidensjö IK
Ångermanlands OF
Ångermanland131
distSVisa rutter i LiveloxResultat
tor 6/8StjärnorpsmedelnOK DenselnÖstergötland0
natM
fre 7/8Norrlandsmästerskapen, sprintFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen0
mästS
fre 7/8Rånö skärgårdsorientering, dag 1 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm0
distL
lör 8/8Dackefejden, långKarlskrona SOKBlekinge0
natL
lör 8/8Hjo 2-dagars, dag 1, medelHjobygdens OKVästergötland0
natM
lör 8/8Kopparbergsorienteringen, dag 1, medelLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro0
natM
lör 8/8Norrlandsmästerskapen, långFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen0
mästL
lör 8/8Rånö skärgårdsorientering, dag 2 (Sommarserien de Luxe)Kamrat och IF KIFStockholm0
distL
sön 9/8BjörkforskampenBjörkfors GOIFÖstergötland0
natL
sön 9/8Dackefejden, medelKarlskrona SOKBlekinge0
natM
sön 9/8Hjo 2-dagars, dag 2, långHjobygdens OKVästergötland0
natL
sön 9/8Kopparbergsorienteringen, dag 2, långLindebygdens OK
OK Järnbärarna
Örebro0
natL
sön 9/8Norrlandsmästerskapen, medelFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen0
mästM
sön 9/8Norrlandsmästerskapen, stafettFrösö IF
OK Storsjön
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen0
mästSM
tor 13/8Storviks nattStorviks IFGästrikland0
natLN
tor 13/8TjällmoträffenTjällmo-Godegårds OKÖstergötland0
natM
fre 14/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
natS
fre 14/8Götalandsmästerskapen, sprintFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
mästS
lör 15/8Arbogadubbeln, dag 1Arboga OKVästmanland0
distM
lör 15/8Bollnästräffen, dag 1, medelRehns BKHälsingland0
natM
lör 15/8DM, lång, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten0
mästL
lör 15/8Götalandsmästerskapen, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
mästL
lör 15/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, långFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
natL
lör 15/8Skaraborgsmästerskap, långOK KlyftamoVästergötland288
distLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/8VÖOL-dubbeln, dag 1Vallentuna-Össeby OLUppland0
natM
lör 15/8Avestapropagandan 1 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna400
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/8Avestapropagandan 2 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna427
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/8DM, sprint, SmålandVästerviks OKSmåland380
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
lör 15/8Avestapropagandan 1 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna50
natM
lör 15/8Avestapropagandan 2 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna56
natM
lör 15/8Avestapropagandan 1 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna50
natM
lör 15/8Avestapropagandan 2 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna57
natM
lör 15/8Avestapropagandan 1 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna51
natM
lör 15/8Avestapropagandan 2 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna49
natM
sön 16/8Arbogadubbeln, dag 2Arboga OKVästmanland0
distM
sön 16/8Bollnästräffen, dag 2, långRehns BKHälsingland0
natL
sön 16/8DM, stafett, NorrbottenHaparanda OKNorrbotten0
mästSM
sön 16/8DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasserHaparanda OKNorrbotten0
distM
sön 16/8Götalandsmästerskapen, publiktävling, medelFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
natM
sön 16/8Götalandsmästerskapen, stafettFrölunda OL
Tolereds Allmänna IK
Göteborg0
mästSL
sön 16/8VÖOL-dubbeln, dag 2Vallentuna-Össeby OLUppland0
natM
sön 16/8Avestapropagandan 1 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna50
natM
sön 16/8Avestapropagandan 2 Start 09:00 - 09:30Avesta OKDalarna51
natM
sön 16/8Skogslöparnas Nordiska i samarbete med CoreITSkogslöparnaÅngermanland211
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 16/8Avestapropagandan 1 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna50
natM
sön 16/8Avestapropagandan 2 Start 11:00 - 11:30Avesta OKDalarna51
natM
sön 16/8Avestapropagandan 1 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna50
natM
sön 16/8Avestapropagandan 2 Start 13:00 - 13:30Avesta OKDalarna59
natM
sön 16/8Avestapropagandan 1 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna51
natM
sön 16/8Avestapropagandan 2 Start 15:00 - 15:30Avesta OKDalarna50
natM
mån 17/8Björnökampen Gustavsbergs OKStockholm204
distLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 18/8DM, ultralång, VästmanlandFagersta OKVästmanland7
mästU
ons 19/8Mälarmårdssprinten med DM, sprint, SödermanlandKatrineholms OKSödermanland0
mästS
tor 20/8Storvikaren med Sandvikens öppna kommunmästerskapStorviks IFGästrikland0
distL
fre 21/8OL-rounden, dag 1, långOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland0
natLN
fre 21/8Kvarnsjötrippeln, dag 1OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm720
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8DM, lång, Medelpad+ÅngermanlandSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanland
0
mästL
lör 22/8DM, medel, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten141
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8MariestadsmedelnMariestads FKVästergötland0
distM
lör 22/8OL-rounden, dag 2, långOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland0
natL
lör 22/8Tuna Ting, dag 1Stora Tuna OKDalarna218
natL
lör 22/8Jönköpings OK, dag 1, medelJönköpings OKSmåland391
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8Kvarnsjötrippeln, dag 2OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm1085
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8Kolmårdsträffen "light" medelTjalve IF NorrköpingÖstergötland372
natMResultat
lör 22/8DM, lång, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten224
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 22/8Kolmårdsträffen, medelTjalve IF NorrköpingÖstergötland0
natM
lör 22/8Nynäsdubbeln, långdistansIFK Enskede
Nynäshamns OK
Skarpnäcks OL
Skogsluffarnas OK
Stockholm0
natL
lör 22/8 - sön 23/8Hjortmedeln (över två dagar)OK SkogshjortarnaVästergötland683
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8DM, stafett, Medelpad+ÅngermanlandSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanland
0
mästSL
sön 23/8DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasserSelånger SOK
Ångermanlands OF
Medelpads Orienteringsförbund
Ångermanland
0
distL
sön 23/8DM, stafett, VästerbottenIFK UmeåVästerbotten0
mästSL
sön 23/8DM, ultralång, NorrbottenArvidsjaurs OKNorrbotten0
mästU
sön 23/8HedströmsträffenOK HedströmmenVästmanland299
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8Kolmårdsträffen, långTjalve IF NorrköpingÖstergötland54
natL
sön 23/8OL-rounden, dag 3, medelOK Hedströmmen
Vandrarringen
Västmanland0
natM
sön 23/8Tuna Ting, dag 2Stora Tuna OKDalarna208
natM
sön 23/8VärmlandsserienKristinehamns OKVärmland0
distL
sön 23/8Jönköpings OK, dag 2, medelJönköpings OKSmåland395
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8Kvarnsjötrippeln, dag 3OK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm1160
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 23/8Nynäsdubbeln, medeldistansIFK Enskede
Nynäshamns OK
Skarpnäcks OL
Skogsluffarnas OK
Stockholm0
natM
tis 25/8Ungdomsserien, #1, krets söder 1OK Älvsjö-ÖrbyStockholm205
distLVisa rutter i LiveloxResultat
ons 26/8Ungdomsserien regionfinaler SV och NStockholms OFStockholm0
distM
fre 28/8 - lör 29/8SM, medelBodens Bandyklubb OS
I 19 IF
Norrbottens OF
Vittjärvs IK
Älvsby IF OK
Norrbotten0
mästM
fre 28/8Veteran-SM, sprintKöping-Kolsva OKVästmanland45
mästS
lör 29/8KlarälvskavlenIK Vikings OKVärmland0
distSL
lör 29/8Spetstävling för svensk och internationell elit, medelVästerviks OKSmåland201
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8Ungdomsseriefinalen BlekingeOK Vilse 87Blekinge0
distL
lör 29/8Veteran-SM, medelKöping-Kolsva OKVästmanland54
mästM
lör 29/8KöpingsträffenKöping-Kolsva OKVästmanland236
distMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8SjöängssprintenEksjö SOKSmåland130
distSResultat
lör 29/8GötaälvdalsträffenOK GipenBohuslän-Dal429
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8VikingträffenIK Vikings OKVärmland265
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8DM, medel, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen141
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8 - sön 30/8Sensommarspringet, långLinköpings OKÖstergötland359
natLVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8 - sön 30/8Sensommarspringet, medelLinköpings OKÖstergötland472
natMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 29/8Mot CentrumCentrum OKStockholm14
distSLKResultat
sön 30/8SM, stafettBergnäsets AIK
Gammelstads IF
Norrbottens OF
OK Renen
Norrbotten0
mästSL
sön 30/8Spetstävling för svensk och internationell elit, långVästerviks OKSmåland185
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8TrampenLudvika OKDalarna372
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Veteran-SM, långKöping-Kolsva OKVästmanland53
mästL
sön 30/8VästboträffenOK VivillSmåland0
natM
sön 30/8VänersborgsmedelnVänersborgs SKVästergötland547
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 1Väsby OKStockholm123
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8FK ÅsenFK ÅsenSkåne0
natM
sön 30/8Sisu-/DejeträffenDeje SF
Sisu Forshaga SK
Värmland298
natMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 2Mälarö SOKStockholm83
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 3Söders-TyresöStockholm166
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 4IFK EnskedeStockholm117
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets norr 3Täby OKStockholm91
distLResultat
sön 30/8BruksträffenRobertsfors IKVästerbotten183
distMVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8DM, lång, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen80
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 30/8Ungdomsserien, #1, krets söder 2OK RavinenStockholm120
distLVisa rutter i LiveloxResultat

Annonser

Hallands 3 dagars
Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr