Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

128 tävlingar hittades mellan 2020-09-01 och 2020-09-30 med följande urval: orienteringslöpning, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 36tis 1/9
ons 2/9
tor 3/9Veteran-OL tävling 14Fellingsbro GOIF
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
3/9*
MOL 16IF Hansa-HoburgGotland
närM
GBG-syd-träningFK HerkulesGöteborg
klubbL
FjällfemmanÅre OKJämtland-Härjedalen
närM
fre 4/9DM, natt, DalarnaOK KåreDalarna
mästLN
DM, natt, GästriklandOK HammarenGästrikland
mästLN
DM, natt, VästmanlandNorbergs OKVästmanland
mästLN
DM, natt, Örebro länAskersunds OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLN
DM, natt, ÖstergötlandMatteus SIÖstergötland
mästLN
DM, natt, SmålandKalmar OKSmåland
mästMN
30/8
lör 5/9DM, lång, StockholmTullinge SKStockholm
mästL
DM, medel, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge
mästM
DM, medel, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästM
DM, medel, GöteborgKungälvs OKGöteborg
mästM
DM, medel, SkåneHärlövs IFSkåne
mästM
DM, medel, SödermanlandOK MåsenSödermanland
mästM
DM, medel, VästergötlandBredareds IFVästergötland
mästM
DM, medel, Bohuslän-DalEds SKBohuslän-Dal
mästM
2/9
sön 6/9DM, lång, DalarnaSäterbygdens OKDalarna
mästL
DM, lång, GotlandSvaide Roma SOKGotland
mästL
DM, lång, GästriklandGävle OKGästrikland
mästL
DM, lång, SmålandAnderstorps OKSmåland
mästL
DM, lång, UpplandOK RoslagenUppland
mästL
DM, lång, VärmlandKils OKVärmland
mästL
DM, lång, VästmanlandNorbergs OKVästmanland
mästL
DM, lång, ÖstergötlandNAIS OrienteringsklubbÖstergötland
mästL
DM, medel, StockholmIFK Tumba SOKStockholm
mästM
DM, stafett, BlekingeStigmännen Karlshamns OKBlekinge
mästSL
DM, stafett, GöteborgUtby IKGöteborg
mästL
DM, stafett, HallandFK Friskus-VarbergHalland
mästSL
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasserFK Friskus-VarbergHalland
distL
DM, stafett, SkåneHärlövs IFSkåne
mästSL
DM, stafett, SödermanlandOK HällenSödermanland
mästSL
DM, stafett, VästergötlandHestra IFVästergötland
mästSL
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasserHestra IFVästergötland
distM
DM, stafett, Örebro länLaxå OK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSL
DM, stafett, Blekinge, individuella öppna klasserStigmännen Karlshamns OKBlekinge
distL
DM, stafett, Södermanland, individuella öppna klasserOK HällenSödermanland
distL
DM, lång, Bohuslän-DalEds SKBohuslän-Dal
mästL
24/8
v 37mån 7/9
tis 8/9HöglandsträningSOK AnebySmåland
närL
ons 9/9
tor 10/9Medel-KMTäby OKStockholm
klubbM
31/8
Veteran-OL tävling 15Degerfors OK
Örebro Läns OF
Värmland
Örebro Län
närM
10/9*
fre 11/9DM, natt, BlekingeOK SkogsfalkenBlekinge
mästLN
DM, natt, Bohuslän-DalHerrestads AIF
Uddevalla IS
Bohuslän-Dal
mästLN
DM, natt, HälsinglandSöderhamns OKHälsingland
mästLN
DM, natt, Södermanland+StockholmStockholms OF
Södertälje-Nykvarn OF
Stockholm
Södermanland
mästLN
lör 12/9DM, lång, Örebro länOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästL
DM, medel, DalarnaDomnarvets GOIFDalarna
mästM
DM, medel, GästriklandValbo AIFGästrikland
mästM
DM, medel, HallandLaholms IF OKHalland
mästM
DM, medel, SmålandOK GränsenSmåland
mästM
DM, medel, VärmlandÅrjängs OKVärmland
mästM
DM, medel, VästerbottenStöcksjö ISVästerbotten
mästM
DM, medel, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästM
DM, stafett, Västmanland + UpplandSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
mästSL
DM, stafett, Västmanland + Uppland, individuella öppna klasserSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
distM
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natM
OK Grip/Åkers IFOK GripSödermanland
natM
Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
6/9
sön 13/9DM, lång, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästL
DM, lång, SkåneRingsjö OKSkåne
mästL
DM, lång, SödermanlandÅkers IFSödermanland
mästL
DM, medel, UpplandRånäs OKUppland
mästM
DM, medel, VästmanlandSala OKVästmanland
mästM
DM, medel, Örebro länOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästM
DM, stafett, Bohuslän-DalStigsökarnaBohuslän-Dal
mästSL
DM, stafett, DalarnaDomnarvets GOIFDalarna
mästSL
DM, stafett, GästriklandValbo AIFGästrikland
mästSL
DM, stafett, SmålandOK GränsenSmåland
mästSL
DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasserJärla OrienteringStockholm
distL
DM, stafett, VärmlandSäffle OKVärmland
mästSL
DM, stafett, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästSL
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasserOK SkogsströvarnaÖstergötland
natL
SuderträffenIF Hansa-HoburgGotland
närM
DM, sprint, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
mästS
DM, stafett, StockholmJärla OrienteringStockholm
mästSM
Partilletrippeln, lång + DM, lång, GöteborgSävedalens AIKGöteborg
mästL
6/9
ÄlgjaktenFrösö IFJämtland-Härjedalen
natSS
DM, lång, VästergötlandUlricehamns OKVästergötland
mästL
DM, medel, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
mästM
v 38mån 14/9
tis 15/9
ons 16/9
tor 17/9Veteran-OL tävling 16OK Tisaren
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
17/9*
fre 18/9Ungdoms-SM, sprintFalköpings AIK OKVästergötland
mästS
lör 19/9Faik medelFalköpings AIK OKVästergötland
natM
MOL17Gotlands Bro OKGotland
närM
Nässjö OK, dag 1, långNässjö OKSmåland
distL
SM, lång, publiktävling lördag, medelIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
natM
Ungdoms-SM, långFalköpings AIK OKVästergötland
mästL
SM, lång, och Swedish League, #7, kvalIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
mästL
Motionsorientering - GranskogJärfälla OKStockholm
närL
Kuxaträffen, långOckelbo OKGästrikland
natL
sön 20/9SM, lång, och Swedish League, #7, finalIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
mästL
FyrklubbsÖrkelljunga FKSkåne
distL
Kroppa IF:s nationella Kroppa IFVärmland
natM
Nässjö OK, dag 2, medelNässjö OKSmåland
distM
OstlöpetFalköpings AIK OKVästergötland
natL
SM, lång, publiktävling söndag, medelIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
natM
Trosa skogsloppTrosabygdens OKSödermanland
natL
Ungdoms-SM, distriktsstafettFalköpings AIK OKVästergötland
natSL
Brakmarslången i TyresöSöders-TyresöStockholm
natL
Kuxaträffen, medelOckelbo OKGästrikland
natM
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9Natti-NattiIFK EnskedeStockholm
distSSN
tor 24/9Veteran-OL tävling 17OK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
närL
24/9*
fre 25/9DM, natt, Ångermanland Örnsköldsviks OKÅngermanland
mästLN
Pölder Cup-avslutningen, del 1, nattOK NorrvirdarnaSmåland
natMN
lör 26/9BjursåsluffenBjursås OKDalarna
natL
DM, lång, HälsinglandHudiksvalls OKHälsingland
mästL
Ekorren cupLinköpings OKÖstergötland
distSL
Höstracet, långOK OrionBlekinge
natL
OK Landehof, medelOK LandehofGöteborg
natM
OK Österåker, medeldistansOK ÖsteråkerStockholm
natL
Pölder Cup-avslutningen, del 2, långOK NorrvirdarnaSmåland
natL
Swedish League, #8, medelAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
natM
Swedish League, publiktävling, medelAlmby IKÖrebro Län
natM
Traneträffen, långOK TrananVästergötland
natL
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
DM, sprint, Västerbotten + NorrbottenNorrbottens OF
Skellefteå OK
Norrbotten
Västerbotten
mästS
DM, natt, Västerbotten + NorrbottenNorrbottens OF
Skellefteå OK
Norrbotten
Västerbotten
mästLN
sön 27/9DM, sprint, Ångermanland SkogslöparnaÅngermanland
mästS
20/9
DM, stafett, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästSL
Göingeträffen, medelHässleholms OKSkåne
natM
Höstracet, medelOK OrionBlekinge
natM
OK Landehof, långOK LandehofGöteborg
natL
SprintstafettSkogslöparnaÅngermanland
distSS
24/9
Swedish League, #9, final, förkortad lång och jaktstartAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
natL
Swedish League, publiktävling, långAlmby IKÖrebro Län
natL
Traneträffen, medelOK TrananVästergötland
natM
KvarnsvedsträffenKvarnsvedens GOIF OKDalarna
natM
Skogis Cup nr 10Garda OKGotland
närL
v 40mån 28/9
tis 29/9SSOK-yranSurahammars SOKVästmanland
närL
29/9*
ons 30/9

Annonser