Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

160 tävlingar hittades mellan 2020-09-09 och 2020-10-15 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
G
Typ
F
D
T
AS
v 37ons 9/9
tor 10/9
fre 11/9DM, natt, BlekingeOK SkogsfalkenBlekinge
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, HälsinglandSöderhamns OKHälsingland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, Södermanland+StockholmStockholms OF
Södertälje-Nykvarn OF
Stockholm
Södermanland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, Bohuslän-DalHerrestads AIF
Uddevalla IS
Bohuslän-Dal
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
lör 12/9DM, lång, Örebro länOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, GästriklandValbo AIFGästrikland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, HallandLaholms IF OKHalland
mästM
DM, medel, VärmlandOK Jösse
Årjängs OK
Värmland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, VästmanlandSala OKVästmanland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, GotlandVisborgs OKGotland
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Västmanland + UpplandSala OKVästmanland
mästSL
DM, stafett, Västmanland + Uppland, individuella öppna klasserSala OK
Upplands OF
Västmanland
Uppland
distM
LoffelunkenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
natMVisa rutter i LiveloxResultat
OK Grip/Åkers IFOK GripSödermanland
natM
DM, medel, DalarnaDomnarvets GOIFDalarna
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
Ulricehamns OK medel (över två dagar)Ulricehamns OKVästergötland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
Partilletrippeln, medelSävedalens AIKGöteborg
natM
DM, medel, VästerbottenStöcksjö ISVästerbotten
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
Partilletrippeln, lång + DM, lång, GöteborgSävedalens AIKGöteborg
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, SmålandOK GränsenSmåland
mästM
sön 13/9Ulricehamns OK medel (över två dagar)Ulricehamns OKVästergötland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Partilletrippeln, lång + DM, lång, GöteborgSävedalens AIKGöteborg
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, lång, SkåneRingsjö OKSkåne
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, lång, SödermanlandÅkers IFSödermanland
mästL
DM, medel, UpplandRånäs OKUppland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, Örebro länOK Milan
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, Bohuslän-DalStigsökarnaBohuslän-Dal
mästSL
DM, stafett, DalarnaDomnarvets GOIFDalarna
mästSL
DM, stafett, GästriklandValbo AIFGästrikland
mästSL
DM, stafett, Stockholm, individuella öppna klasserJärla OrienteringStockholm
distL
DM, stafett, VärmlandSäffle OKVärmland
mästSL
DM, stafett, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästSL
DM, stafett, Östergötland, individuella öppna klasserOK SkogsströvarnaÖstergötland
natL
DM, lång, SödermanlandÄrla IFSödermanland
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
JärndammsmedelnSala OKVästmanland
distM
DM, lång, ÖstergötlandOK SkogsströvarnaÖstergötland
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, HallandOK NackheHalland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, SmålandOK GränsenSmåland
mästSL
DM, stafett, StockholmJärla OrienteringStockholm
mästSM
ÄlgjaktenFrösö IFJämtland-Härjedalen
natSS
DM, lång, VästergötlandUlricehamns OKVästergötland
mästL
Valbos nationellaValbo AIFGästrikland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, lång, BlekingeOK Vilse 87Blekinge
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
HökensåsracetOK GränsenSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, medel, HälsinglandAlfta-Ösa OKHälsingland
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
v 38mån 14/9DM, lång, Stockholm, 70+-klasserStockholms OF
Tullinge SK
Stockholm
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
tis 15/9DM, medel, Stockholm, 70+-klasserStockholms OF
Tullinge SK
Stockholm
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
ons 16/9
tor 17/9
fre 18/9Ungdoms-SM, sprintFalköpings AIK OKVästergötland
mästS
SM, medel och lång, kvalKungälvs OK
OK Alehof
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
lör 19/9SM, medel och lång, final medelKungälvs OK
OK Alehof
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästMVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Jarltrampet 2-dagarsIK Jarl RättvikDalarna
M
distM
MTBO, OK ÄlmeOK ÄlmeSmåland
M
distMVisa rutter i LiveloxResultat
Ostlöpet, långFalköpings AIK OKVästergötland
natL
PreO, FyrklubbsÖrkelljunga FKSkåne
P
distP
SM, lång, publiktävling lördag, medelIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
natM
Ungdomsserien #2, krets Söder 3Järla OrienteringStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets söder 4Haninge SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdoms-SM, långFalköpings AIK OKVästergötland
mästL
SM, lång, kvalIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
mästL
Nässjö OK, medelNässjö OKSmåland
distMVisa rutter i LiveloxResultat
AsaklittsutmaningenLeksands OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Kuxaträffen, medel (över två dagar)Ockelbo OKGästrikland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserie #2, Krets Norr 3Waxholms OKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien #2, krets Söder 2Skarpnäcks OLStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien #2, Söder 1Tullinge SKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien, #2, krets Norr 2Bromma-Vällingby SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Jämtland-HärjedalenÖstersunds OKJämtland-Härjedalen
mästSResultat
Fyrklubbs, grupp B och D samt icke-skånska klubbarÖrkelljunga FKSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Trosa SkogsloppTrosabygdens OKSödermanland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Ungdomsserien #2 - Norr 1IFK Lidingö SOKStockholm
distLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 20/9SM, medel och lång, final långKungälvs OK
OK Alehof
Tolereds Allmänna IK
Göteborg
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
SM, lång, finalIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
mästL
Kroppa IF:s nationella Kroppa IFVärmland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
MTBO, Jarltrampet 2-dagarsIK Jarl RättvikDalarna
M
distL
Nässjö OK, dag 2, medelNässjö OKSmåland
distM
SM, lång, publiktävling söndag, medelIdefjordens SK
Kvillebyns SK
Bohuslän-Dal
natM
Ungdoms-SM, distriktsstafettFalköpings AIK OKVästergötland
natSL
Ungdoms-SM, långIK HakarpspojkarnaSmåland
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
Ostlöpet, medelFalköpings AIK OKVästergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Fyrklubbs, grupp A, C och EÖrkelljunga FKSkåne
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Brakmarslången i TyresöSöders-TyresöStockholm
natL
MotalaträffenMotala AIF OLÖstergötland
natL
Kuxaträffen, medel (över två dagar)Ockelbo OKGästrikland
natM
v 39mån 21/9
tis 22/9
ons 23/9
tor 24/9
fre 25/9Pölder Cup-avslutningen, del 1, nattOK NorrvirdarnaSmåland
natMN
Natt DM Jämtland HärjedalenOK StorsjönJämtland-Härjedalen
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, Göteborg + HallandHallands OF
IK Uven
Halland
Göteborg
mästLNFlyttad
MTBO-trippeln, nattsprint Kils OK
OK Fryksdalen
Värmland
M
natSN
lör 26/9MTBO-trippeln, långKils OK
OK Fryksdalen
Värmland
M
natL
BjursåsluffenBjursås OKDalarna
natL
Ekorren cupLinköpings OKÖstergötland
distSL
MTBO, USM/JSM/SM/VSM, långOK KolmårdenÖstergötland
M
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
OK Österåker, medeldistansOK ÖsteråkerStockholm
natL
Pölder cup avslutning, långOK NorrvirdarnaSmåland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Swedish League, #8, medelAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
natM
Swedish League, publiktävling, medelAlmby IKÖrebro Län
natM
ÖsteråkerskavlenOK ÖsteråkerStockholm
natSL
Tiomila i Idre FjällIdrefjällens OKDalarna
natSLK
OK Landehof, medelOK LandehofGöteborg
natMVisa rutter i LiveloxResultat
KvarnsvedsracetKvarnsvedens GOIF OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Traneträffen, lång (över två dagar)OK TrananVästergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
ArosträffenVästerås SOKVästmanland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Höstracet, långOK OrionBlekinge
natLVisa rutter i LiveloxResultat
ÖrnsköldsviksmästerskapetOK NolaskogsarnaÅngermanland
distLVisa rutter i LiveloxResultat
Svartåfejden (över två dagar)Mjölby OKÖstergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, lång, HälsinglandHudiksvalls OKHälsingland
mästLVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Västerbotten + NorrbottenNorrbottens OF
Skellefteå OK
Norrbotten
Västerbotten
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
DM, natt, Västerbotten + NorrbottenNorrbottens OF
Skellefteå OK
Norrbotten
Västerbotten
mästLNVisa rutter i LiveloxResultat
PreO, Natt-SMSträngnäs-Malmby OLSödermanland
P
mästLN
sön 27/9MTBO-trippeln, medel + Öppet DM, medel, VärmlandKils OK
OK Fryksdalen
Värmland
M
natM
Tiomila i Idre FjällIdrefjällens OKDalarna
natSLK
Traneträffen, lång (över två dagar)OK TrananVästergötland
natLVisa rutter i LiveloxResultat
Svartåfejden (över två dagar)Mjölby OKÖstergötland
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, stafett, HälsinglandForsa OKHälsingland
mästSLVisa rutter i LiveloxResultat
Göingeträffen, medelHässleholms OKSkåne
natM
MTBO, OK Kolmården, medelOK KolmårdenÖstergötland
M
natMVisa rutter i LiveloxResultat
OK Landehof, långOK LandehofGöteborg
natL
PreO, Stafett-SMVingåkers OKSödermanland
P
mästSP
Swedish League, #9, final, förkortad lång och jaktstartAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
natL
Swedish League, publiktävling, långAlmby IKÖrebro Län
natL
Traneträffen, medelOK TrananVästergötland
natM
KvarnsvedsträffenKvarnsvedens GOIF OKDalarna
natMVisa rutter i LiveloxResultat
Höstracet, medelOK OrionBlekinge
natMVisa rutter i LiveloxResultat
DM, sprint, Ångermanland SkogslöparnaÅngermanland
mästSVisa rutter i LiveloxResultat
SprintstafettSkogslöparnaÅngermanland
distSS
v 40mån 28/9
tis 29/9
ons 30/9
tor 1/10
fre 2/10DM, natt, MedelpadVK UvarnaMedelpad
mästLN
DM, natt, Ångermanland Örnsköldsviks OKÅngermanland
mästLN
30/9
Värmlandstrippeln, natt + DM, natt, VärmlandOK ÄlgenVärmland
mästLN
1/10*
Visa rutter i Livelox
Partilletrippeln, nattsprintSävedalens AIKGöteborg
natSN
27/9
Visa rutter i Livelox
lör 3/10DM, ultralång, Blekinge och Småland + KarlsnäsmedelnRonneby OK
Smålands OF
Blekinge
Småland
mästU
30/9*
Livebevakning
FinspångsorienteringenFinspångs SOKÖstergötland
natM
Gnestaträffen, långOK KlemmingenSödermanland
distL
30/9*
Skärmjakten, dag 1, långHJS-Vansbro OKDalarna
natL
UngdomsseriefinalenTäby OKStockholm
distS
Ungdomsserien, regionfinal SOSöders-TyresöStockholm
distM
29/9*
Livebevakning
UpplandscupsfinalLånghundra IFUppland
distSM
30/9
Värmlandstrippeln, medelSkattkärrs SOKVärmland
natM
1/10*
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
Älgot cupHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natL
27/9
Livebevakning
Bahco CupLidköpings VSKVästergötland
distL
27/9
Visa rutter i Livelox
Ungdomsserien, regionsfinal norrJärfälla OKStockholm
distM
29/9*
Orintos skogssprintOK OrintoVästergötland
distS
30/9
Ungdomsserien, regionfinal SVSnättringe SKStockholm
distM
29/9*
Livebevakning
DM, sprint, GotlandGotlands Bro OKGotland
mästS
1/10*
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
sön 4/10Bahco Cup, stafettLidköpings VSKVästergötland
distSL
DM, sprint, Gästrikland + UpplandUpplands OF
Årsunda IF
Uppland
Gästrikland
mästS
30/9
Gnestaträffen, medelOK KlemmingenSödermanland
distM
30/9*
Kullamannens kampHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natM
2/10*
Visa rutter i LiveloxLivebevakning
MidälvastafettenVK UvarnaMedelpad
distSM
Mälarö medeldistansBromma-Vällingby SOK
Mälarö SOK
Stockholm
distM
30/9
PreO, DM, HallandOK LöftanHalland
P
mästL
1/10
RallarsvängenVännäs OKVästerbotten
distM
1/10*
Livebevakning
Skärmjakten, dag 2, medelHJS-Vansbro OKDalarna
natM
Värmlandstrippeln, långOK TyrVärmland
natL
1/10*
Visa rutter i Livelox
Orintos vårtävlingOK OrintoVästergötland
distL
1/10
UngdomsstafettenHelsingborgs SOK
IS Kullen
Skåne
natSL
DM, sprint, ÖstergötlandOK DenselnÖstergötland
mästS
30/9
v 41mån 5/10
tis 6/10
ons 7/10
tor 8/10
fre 9/10Habosprinten by NightOK GränsenSmåland
distSN
6/10
HagsätrasprintenIFK EnskedeStockholm
distSN
4/10
lör 10/10SM, sprint, kvalAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästS
1/10
SM, sprint, finalAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästS
1/10
Motionsorientering 25mannaOK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natL
4/10
Mini-Daladubbel, etapp 1, stafettOK SkogshjortarnaVästergötland
distSU
4/10
25mannaOK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natSL
31/12
Falkdrevet, dag 1, medelOK SkogsfalkenBlekinge
natM
4/10
Södra 08-dubbeln, stafettIFK EnskedeStockholm
distSM
4/10
sön 11/10Falkdrevet, dag 2, medelOK SkogsfalkenBlekinge
natM
SM, sprintstafettAlmby IK
Örebro Läns OF
Örebro Län
mästSS
1/10
25mannamedelnOK Södertörn
Snättringe SK
Stockholm
natM
4/10
Mini-Daladubbel, etapp 2, patrullOK SkogshjortarnaVästergötland
distPU
4/10
Södra 08-dubbeln, patrullIFK EnskedeStockholm
distPU
4/10
v 42mån 12/10
tis 13/10
ons 14/10
tor 15/10

Annonser

Mila