Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

43 tävlingar hittades mellan 2021-01-01 och 2021-12-31 med följande urval: Skåne, internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 1 tävling.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1NyårsorienteringenTormestorps IFSkåne0
distL
29/12*
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1
sön 17/1Vintercupen E3, SV Kretsen SkåneRingsjö OKSkåne-
närL
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1Pölder Sport Nattcup Etapp 1FK GöingarnaSkåne5
närLN
19/1
fre 22/1
lör 23/1
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2
sön 14/2
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 1/3
tis 2/3
ons 3/3
tor 4/3
fre 5/3Sverigepremiären, nattOK Pan-KristianstadSkåne-
natLN
lör 6/3Sverigepremiären, medelOK Pan-KristianstadSkåne-
natM
sön 7/3Sverigepremiären, långOK Pan-KristianstadSkåne-
natL
v 10mån 8/3
tis 9/3
ons 10/3
tor 11/3Pöldet Sport Nattcup Etapp 7OK Pan-KristianstadSkåne0
närLN
9/3
fre 12/3
lör 13/3
sön 14/3
v 11mån 15/3
tis 16/3
ons 17/3
tor 18/3
fre 19/3DM, natt, SkåneAndrarums IFSkåne-
mästLN
14/3
lör 20/3
sön 21/3
v 12mån 22/3
tis 23/3
ons 24/3
tor 25/3
fre 26/3
lör 27/3
sön 28/3
v 13mån 29/3
tis 30/3
ons 31/3
tor 1/4
fre 2/4VildmarksfejdenFK GöingarnaSkåne-
natM
lör 3/4GöingefejdenFK GöingarnaSkåne-
natL
sön 4/4Romeleträffen, medelLunds OKSkåne-
natM
v 14mån 5/4Romeleträffen, långLunds OKSkåne-
natL
tis 6/4
ons 7/4
tor 8/4
fre 9/4
lör 10/4Klövadubbeln, medelOK KompassenSkåne-
natM
sön 11/4Klövadubbeln, långOK KompassenSkåne-
natL
v 15mån 12/4
tis 13/4
ons 14/4
tor 15/4
fre 16/4
lör 17/4FrostalunkenFrosta OKSkåne-
natM
sön 18/4TormestorpsträffenTormestorps IFSkåne-
natL
v 16mån 19/4
tis 20/4
ons 21/4
tor 22/4
fre 23/4
lör 24/4VåryranFK BokenSkåne-
natL
sön 25/4Hästveda OKHästveda OKSkåne-
natM
v 17mån 26/4
tis 27/4
ons 28/4
tor 29/4
fre 30/4
lör 1/5MarkarydssprintenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
-
natS
sön 2/5Gränsfejden/VättefejdenMarkaryds FK
Tockarps IK
Småland
Skåne
-
natM
v 18mån 3/5
tis 4/5
ons 5/5
tor 6/5
fre 7/5
lör 8/5
sön 9/5PalmsprintenOK KontinentSkåne-
natS
v 19mån 10/5
tis 11/5
ons 12/5
tor 13/5
fre 14/5
lör 15/5
sön 16/5
v 20mån 17/5
tis 18/5
ons 19/5
tor 20/5
fre 21/5
lör 22/5
sön 23/5LundasprintenLunds OKSkåne-
natS
v 21mån 24/5
tis 25/5
ons 26/5
tor 27/5
fre 28/5
lör 29/5
sön 30/5
v 22mån 31/5
tis 1/6
ons 2/6
tor 3/6
fre 4/6
lör 5/6
sön 6/6
v 23mån 7/6
tis 8/6
ons 9/6
tor 10/6
fre 11/6
lör 12/6DM, sprint, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne-
mästS
DM, sprintstafett, SkåneOK Silva
Rävetofta OK
Skåne-
mästSS
DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasserOK Silva
Rävetofta OK
Skåne-
distS
sön 13/6
v 24mån 14/6
tis 15/6
ons 16/6
tor 17/6
fre 18/6Tre skåningar och en dansk, etapp 1Helsingborgs SOKSkåne-
natS
lör 19/6Tre skåningar och en dansk, etapp 2Helsingborgs SOKSkåne-
natM
Tre skåningar och en dansk, etapp 3Helsingborgs SOKSkåne-
natS
sön 20/6Tre skåningar och en dansk, etapp 4Helsingborgs SOKSkåne-
natS
v 25mån 21/6
tis 22/6
ons 23/6
tor 24/6
fre 25/6
lör 26/6
sön 27/6
v 26mån 28/6
tis 29/6
ons 30/6
tor 1/7
fre 2/7
lör 3/7
sön 4/7
v 27mån 5/7
tis 6/7
ons 7/7
tor 8/7
fre 9/7
lör 10/7
sön 11/7
v 28mån 12/7
tis 13/7
ons 14/7
tor 15/7
fre 16/7
lör 17/7
sön 18/7
v 29mån 19/7Österlens 3-kvällars, kväll 1Andrarums IFSkåne-
natM
tis 20/7Österlens 3-kvällars, kväll 2Andrarums IFSkåne-
natM
ons 21/7Österlens 3-kvällars, kväll 3Andrarums IFSkåne-
natM
tor 22/7
fre 23/7
lör 24/7
sön 25/7
v 30mån 26/7
tis 27/7
ons 28/7
tor 29/7
fre 30/7
lör 31/7
sön 1/8
v 31mån 2/8
tis 3/8
ons 4/8
tor 5/8
fre 6/8
lör 7/8
sön 8/8DM, ultralång, Skåne och Ringsjöträffen, långRingsjö OKSkåne-
mästU
v 32mån 9/8
tis 10/8
ons 11/8
tor 12/8
fre 13/8
lör 14/8
sön 15/8
v 33mån 16/8
tis 17/8
ons 18/8
tor 19/8
fre 20/8
lör 21/8
sön 22/8
v 34mån 23/8
tis 24/8
ons 25/8
tor 26/8
fre 27/8
lör 28/8
sön 29/8TyringerundanOK TyringeSkåne-
natM
v 35mån 30/8
tis 31/8
ons 1/9
tor 2/9
fre 3/9
lör 4/9DM, medel, SkåneMalmö OKSkåne-
mästM
sön 5/9DM, stafett, SkåneMalmö OKSkåne-
mästSL
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasserMalmö OKSkåne-
distL
v 36mån 6/9
tis 7/9
ons 8/9
tor 9/9
fre 10/9
lör 11/9
sön 12/9DM, lång, SkåneHelsingborgs SOKSkåne-
mästL
v 37mån 13/9
tis 14/9
ons 15/9
tor 16/9
fre 17/9
lör 18/9
sön 19/9FyrklubbsFK ÅsenSkåne-
distLL
v 38mån 20/9
tis 21/9
ons 22/9
tor 23/9
fre 24/9
lör 25/9Älgot cup, finalFK BokenSkåne-
natL
sön 26/9HöstyranFK BokenSkåne-
natL
UngdomsstafettenFK BokenSkåne-
natSL
v 39mån 27/9
tis 28/9
ons 29/9
tor 30/9
fre 1/10
lör 2/10
sön 3/10Göingeträffen, medelHässleholms OKSkåne-
natM
v 40mån 4/10
tis 5/10
ons 6/10
tor 7/10
fre 8/10
lör 9/10
sön 10/10SnällerödsmedelnEslövs FKSkåne-
distM
v 41mån 11/10
tis 12/10
ons 13/10
tor 14/10
fre 15/10Revinge by nightLunds OK
Malmö OK
Skåne-
natSLN
lör 16/10
sön 17/10Hedjakten, partävlingLunds OKSkåne-
natPL
v 42mån 18/10
tis 19/10
ons 20/10
tor 21/10
fre 22/10
lör 23/10
sön 24/10StrandskogsmedelnHjärnarps OLSkåne-
natM
v 43mån 25/10
tis 26/10
ons 27/10
tor 28/10
fre 29/10
lör 30/10
sön 31/10
v 44mån 1/11
tis 2/11
ons 3/11
tor 4/11
fre 5/11
lör 6/11
sön 7/11
v 45mån 8/11
tis 9/11
ons 10/11
tor 11/11
fre 12/11
lör 13/11
sön 14/11
v 46mån 15/11
tis 16/11
ons 17/11
tor 18/11
fre 19/11
lör 20/11
sön 21/11Höstrusket i ÖrkelljungaÖrkelljunga FKSkåne-
natM
v 47mån 22/11
tis 23/11
ons 24/11
tor 25/11
fre 26/11
lör 27/11
sön 28/11
v 48mån 29/11
tis 30/11
ons 1/12
tor 2/12
fre 3/12
lör 4/12
sön 5/12
v 49mån 6/12
tis 7/12
ons 8/12
tor 9/12
fre 10/12
lör 11/12
sön 12/12
v 50mån 13/12
tis 14/12
ons 15/12
tor 16/12
fre 17/12
lör 18/12
sön 19/12
v 51mån 20/12
tis 21/12
ons 22/12
tor 23/12
fre 24/12
lör 25/12
sön 26/12
v 52mån 27/12
tis 28/12
ons 29/12
tor 30/12
fre 31/12

Annonser