Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

40 tävlingar hittades mellan 2021-01-01 och 2021-12-31 med följande urval: Dalarna, nationell tävling, mästerskapstävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 9 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
v 53fre 1/1
lör 2/1
sön 3/1
v 1mån 4/1
tis 5/1
ons 6/1
tor 7/1
fre 8/1
lör 9/1
sön 10/1
v 2mån 11/1
tis 12/1
ons 13/1
tor 14/1
fre 15/1
lör 16/1SkidO, Svenska Cupen, lång, Svenska SkidO-träffenIFK Mora OKDalarna76
S
natLVisa rutter i LiveloxResultat
sön 17/1SkidO, Svenska Cupen, medel, Svenska SkidO-träffenIFK Mora OKDalarna79
S
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 3mån 18/1
tis 19/1
ons 20/1
tor 21/1
fre 22/1
lör 23/1
sön 24/1
v 4mån 25/1
tis 26/1
ons 27/1
tor 28/1
fre 29/1
lör 30/1
sön 31/1
v 5mån 1/2
tis 2/2
ons 3/2
tor 4/2
fre 5/2
lör 6/2
sön 7/2
v 6mån 8/2
tis 9/2
ons 10/2
tor 11/2
fre 12/2
lör 13/2SkidO, Svenska Cupen, sprintSK SmalspåretDalarna79
S
natSVisa rutter i LiveloxResultat
sön 14/2SkidO, Svenska Cupen, medelSK SmalspåretDalarna78
S
natMVisa rutter i LiveloxResultat
v 7mån 15/2
tis 16/2
ons 17/2
tor 18/2
fre 19/2
lör 20/2
sön 21/2
v 8mån 22/2
tis 23/2
ons 24/2
tor 25/2
fre 26/2
lör 27/2
sön 28/2
v 9mån 1/3
tis 2/3
ons 3/3
tor 4/3
fre 5/3
lör 6/3
sön 7/3
v 10mån 8/3
tis 9/3
ons 10/3
tor 11/3
fre 12/3
lör 13/3
sön 14/3
v 11mån 15/3
tis 16/3
ons 17/3
tor 18/3
fre 19/3
lör 20/3
sön 21/3
v 12mån 22/3
tis 23/3
ons 24/3
tor 25/3
fre 26/3
lör 27/3
sön 28/3
v 13mån 29/3
tis 30/3
ons 31/3
tor 1/4
fre 2/4
lör 3/4
sön 4/4
v 14mån 5/4
tis 6/4
ons 7/4
tor 8/4
fre 9/4
lör 10/4
sön 11/4
v 15mån 12/4
tis 13/4
ons 14/4
tor 15/4
fre 16/4
lör 17/4
sön 18/4
v 16mån 19/4
tis 20/4
ons 21/4
tor 22/4
fre 23/4
lör 24/4Fäbodloppet, dag 1, långDomnarvets GOIFDalarna0
natL
sön 25/4Fäbodloppet, dag 2, medelDomnarvets GOIFDalarna0
natM
v 17mån 26/4
tis 27/4
ons 28/4
tor 29/4
fre 30/4
lör 1/5Barkenträffen, dag 1, medelSmedjebackens OKDalarna0
natM
sön 2/5Barkenträffen, dag 2, medelSmedjebackens OKDalarna0
natM
v 18mån 3/5
tis 4/5
ons 5/5
tor 6/5
fre 7/5
lör 8/5DOL-kampen, dag 1, medelDalaportens OLDalarna0
natM
sön 9/5DOL-kampen, dag 2, medelDalaportens OLDalarna0
natM
v 19mån 10/5
tis 11/5
ons 12/5
tor 13/5Bjursåsluffen med elittest, långBjursås OKDalarna240
natLVisa rutter i LiveloxResultat
fre 14/5IFK Hedemora, medelIFK Hedemora OKDalarna0
natM
lör 15/5Grönklittsmedeln med elittestIFK Mora OKDalarna284
natM
5/5
Starttider
sön 16/5För-SM Orsa Grönklitt, stafettIFK Mora OKDalarna0
natSL
Grönklittslången med elittestIFK Mora OKDalarna256
natL
5/5
Starttider
v 20mån 17/5
tis 18/5
ons 19/5
tor 20/5
fre 21/5
lör 22/5
sön 23/5
v 21mån 24/5
tis 25/5
ons 26/5
tor 27/5
fre 28/5
lör 29/5World Maze RaceDalaportens OLDalarna8
natS
23/5
Flyttad
sön 30/5
v 22mån 31/5
tis 1/6
ons 2/6
tor 3/6
fre 4/6
lör 5/6
sön 6/6
v 23mån 7/6
tis 8/6
ons 9/6
tor 10/6
fre 11/6
lör 12/6
sön 13/6
v 24mån 14/6
tis 15/6
ons 16/6
tor 17/6
fre 18/6
lör 19/6
sön 20/6
v 25mån 21/6
tis 22/6
ons 23/6
tor 24/6
fre 25/6
lör 26/6
sön 27/6Idrefjällveckan, dag 1, medelIdrefjällens OKDalarna0
natM
v 26mån 28/6Idrefjällveckan, dag 2, lång (fjällorientering)Idrefjällens OKDalarna0
natL
tis 29/6Idrefjällveckan, dag 3, sprintIdrefjällens OKDalarna0
natS
ons 30/6Idrefjällveckan, dag 4, långIdrefjällens OKDalarna0
natL
tor 1/7Idrefjällveckan, dag 5, medelIdrefjällens OKDalarna0
natM
fre 2/73+3 i Sälen, etapp 1, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna-
natM
lör 3/73+3 i Sälen, etapp 2, långMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna-
natL
sön 4/73+3 i Sälen, etapp 3, medelMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna-
natM
v 27mån 5/7
tis 6/7
ons 7/7
tor 8/7
fre 9/7
lör 10/7Fäbodloppet 2-dagars, dag 1Domnarvets GOIFDalarna-
natL
4/7
sön 11/7Fäbodloppet 2-dagars, dag 2Domnarvets GOIFDalarna-
natM
4/7
v 28mån 12/7
tis 13/7
ons 14/7
tor 15/7
fre 16/7
lör 17/7
sön 18/7
v 29mån 19/7
tis 20/7
ons 21/7
tor 22/7
fre 23/7
lör 24/7
sön 25/7
v 30mån 26/7
tis 27/7
ons 28/7
tor 29/7
fre 30/7
lör 31/7
sön 1/8
v 31mån 2/8
tis 3/8
ons 4/8
tor 5/8
fre 6/8
lör 7/8Grövelsjöorienteringen, etapp 1, Nybo, medelGrövelsjöfjällens OKDalarna-
natM
19/7
sön 8/8Grövelsjöorienteringen, etapp 2, Nybo, långGrövelsjöfjällens OKDalarna-
natL
19/7
v 32mån 9/8
tis 10/8Grövelsjöorienteringen, etapp 3, Lövåsen, långGrövelsjöfjällens OKDalarna-
natL
19/7
ons 11/8Grövelsjöorienteringen, etapp 4, Valdalsbygget, medelGrövelsjöfjällens OKDalarna-
natM
19/7
tor 12/8
fre 13/8Världscupen, publiktävling, dag 1, medelIdrefjällens OK
SK Smalspåret
Särna SK
Dalarna-
natM
lör 14/8Världscupen, publiktävling, dag 2, långIdrefjällens OK
SK Smalspåret
Särna SK
Dalarna-
natL
sön 15/8Världscupen, publiktävling, dag 3, medelIdrefjällens OK
SK Smalspåret
Särna SK
Dalarna-
natM
v 33mån 16/8
tis 17/8
ons 18/8
tor 19/8
fre 20/8
lör 21/8Avestapropagandan, dag 1Avesta OKDalarna-
natL
sön 22/8Avestapropagandan, dag 2Avesta OKDalarna-
natM
v 34mån 23/8
tis 24/8
ons 25/8
tor 26/8
fre 27/8
lör 28/8
sön 29/8
v 35mån 30/8
tis 31/8
ons 1/9
tor 2/9
fre 3/9
lör 4/9DM, sprint, DalarnaLeksands OKDalarna-
mästL
sön 5/9DM, lång, DalarnaLeksands OKDalarna-
mästL
v 36mån 6/9
tis 7/9
ons 8/9
tor 9/9
fre 10/9
lör 11/9DM, medel, DalarnaHJS-Vansbro OKDalarna-
mästM
sön 12/9DM, stafett, DalarnaHJS-Vansbro OKDalarna-
mästSL
v 37mån 13/9
tis 14/9
ons 15/9
tor 16/9
fre 17/9
lör 18/9Malmiafejden, dag 1OK MalmiaDalarna-
natM
sön 19/9Malmiafejden, dag 2OK MalmiaDalarna-
natM
v 38mån 20/9
tis 21/9
ons 22/9
tor 23/9
fre 24/9
lör 25/9Trampen, dag 1, långLudvika OKDalarna-
natL
sön 26/9Trampen, dag 2, medelLudvika OKDalarna-
natM
v 39mån 27/9
tis 28/9
ons 29/9
tor 30/9
fre 1/10World MAZE Race, etapp 1Dalaportens OLDalarna0
natS
26/9
lör 2/10World MAZE Race, etapp 2Dalaportens OLDalarna0
natS
26/9
Tuna TingStora Tuna OKDalarna-
natL
sön 3/10World MAZE Race, etapp 3Dalaportens OLDalarna0
natS
26/9
Tuna TingStora Tuna OKDalarna-
natM
v 40mån 4/10
tis 5/10
ons 6/10
tor 7/10
fre 8/10
lör 9/10
sön 10/10
v 41mån 11/10
tis 12/10
ons 13/10
tor 14/10
fre 15/10Lugnetsprinten Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna-
natSN
lör 16/10Daladubbeln, stafett Karlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna-
natSM
sön 17/10Daladubbeln, patrullKarlsbyhedens OK
Korsnäs IF OK
OK Kåre
Dalarna-
natU
v 42mån 18/10
tis 19/10
ons 20/10
tor 21/10
fre 22/10
lör 23/10
sön 24/10
v 43mån 25/10
tis 26/10
ons 27/10
tor 28/10
fre 29/10
lör 30/10
sön 31/10
v 44mån 1/11
tis 2/11
ons 3/11
tor 4/11
fre 5/11
lör 6/11
sön 7/11
v 45mån 8/11
tis 9/11
ons 10/11
tor 11/11
fre 12/11
lör 13/11
sön 14/11
v 46mån 15/11
tis 16/11
ons 17/11
tor 18/11
fre 19/11
lör 20/11
sön 21/11
v 47mån 22/11
tis 23/11
ons 24/11
tor 25/11
fre 26/11
lör 27/11
sön 28/11
v 48mån 29/11
tis 30/11
ons 1/12
tor 2/12
fre 3/12
lör 4/12
sön 5/12
v 49mån 6/12
tis 7/12
ons 8/12
tor 9/12
fre 10/12
lör 11/12
sön 12/12
v 50mån 13/12
tis 14/12
ons 15/12
tor 16/12
fre 17/12
lör 18/12
sön 19/12
v 51mån 20/12
tis 21/12
ons 22/12
tor 23/12
fre 24/12
lör 25/12
sön 26/12
v 52mån 27/12
tis 28/12
ons 29/12
tor 30/12
fre 31/12

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr