Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

109 tävlingar hittades mellan 2021-05-01 och 2021-05-31 med följande urval: orienteringslöpning, närtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 19 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
fre 9/4 - sön 9/5Harg teknikträning 9 april till 9 majOK RodhenUppland-
vbMVisa rutter i Livelox
ons 14/4 - ons 19/5Sandika kontrollplock OK RodhenUppland-
vbMVisa rutter i Livelox
fre 16/4 - sön 2/5Månadens bana AprilOK NorrvirdarnaSmåland-
vbM
sön 18/4 - mån 10/5Veckans bana NyhemFinspångs SOKÖstergötland-
vbLVisa rutter i Livelox
mån 19/4 - sön 2/5Veckans bana v16-17, Tahebadet, 19/4-2/5Jönköpings OKSmåland-
vbMVisa rutter i Livelox
mån 19/4 - sön 2/5Roslagsveteranerna, veckans banaOK ÖsteråkerStockholm-
vbLVisa rutter i Livelox
tis 20/4 - sön 2/5Veckans Bana Slätte 20/4-2/5OK SkogsstjärnanVästergötland-
vbMVisa rutter i Livelox
tor 22/4 - lör 1/5Veckans bana VårträffenVisborgs OKGotland-
vbLVisa rutter i Livelox
lör 24/4 - ons 5/5Veckans bana, UrsvikSundbybergs IKStockholm-
vbL
sön 25/4 - sön 2/5Run to the Hills Etapp 2Selånger SOKMedelpads Orienteringsförbund-
vbM
mån 26/4 - sön 2/5Veckans Bana - Vecka 17Tibro OKVästergötland-
vbL
tis 27/4 - sön 2/5Veckans Bana - MotionsOL Dalaportens OLDalarna-
vbM
ons 28/4 - sön 2/5Kretsträning Södra Skaraborgskretsen nr 2IK Wilske
Tidaholm SOK Sisu
Västergötland-
närL
fre 30/4 - ons 5/5Veckans Bana Sörmon norraOK TyrVärmland0
vbL
28/4
lör 1/5NAIS-Träffen MedelNAIS OrienteringsklubbÖstergötland0
närM
lör 1/5Park Orientering 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen4
närS
30/4*
lör 1/5Motionsorientering GranskogJärfälla OKStockholm13
närL
29/4
lör 1/5Medel KM OK RodhenUppland2
närM
29/4
sön 2/5NAIS-Träffen LångNAIS OrienteringsklubbÖstergötland0
närL
sön 2/5Park Orientering 5Östersunds OKJämtland-Härjedalen1
närS
1/5*
mån 3/5Motions-OL/Veckans bana #2 i VännäsVännäs OKVästerbotten-
vbS
30/4
mån 3/5 - sön 9/5Veckans bana V18OK NjudungSmåland-
vbM
mån 3/5 - sön 9/5VOL 1 SOK Sundsvalls OKMedelpads Orienteringsförbund-
vbSVisa rutter i Livelox
mån 3/5 - sön 9/5Veteran-Ol i Södra Vätterbygden - IK VistaIK VistaSmåland-
vbMVisa rutter i Livelox
mån 3/5Motionsorientering TuveTolered-Utby Ol-klubbGöteborg-
närM
tis 4/5 - sön 9/5Veckans bana - Hemlingby v18Gävle OKGästrikland-
vbMVisa rutter i Livelox
tis 4/5Motions-OL i NyköpingNyköpings OKSödermanland63
närL
3/5*
Visa rutter i Livelox
tis 4/5Dala Veteran-OLBjursås OKDalarna-
närM
tis 4/5 - ons 5/5Frösö 5-dagars 2021 etapp 1 Individuell träningFrösö IFJämtland-Härjedalen0
närL
3/5*
tis 4/5Motions OL Magasinsvägen/SkjutbanornaKristinehamns OKVärmland11
närM
2/5
tis 4/5Motions-OL Knapped/LunedetOK DjerfVärmland-
närL
ons 5/5Luffarligan KlubbholmenOK EnenUppland6
närM
2/5
Visa rutter i Livelox
ons 5/5Teknikträning OL-Träning i JämtlandÖstersunds OKJämtland-Härjedalen1
närM
4/5
ons 5/5Göteborg Sprint Cup Etapp 2Tolereds Allmänna IKGöteborg0
närS
tor 6/5FOK:s Sprintcup Etapp 3Falkenbergs OKHalland0
närS
4/5
tor 6/5Motions-OLOK EnenUppland51
närM
3/5
Visa rutter i Livelox
tor 6/5Veterantouren v18Kristinehamns OK
Örebro OF
Värmland
Örebro
4
närL
4/5
tor 6/5 - sön 9/5Veteran-OL GöteborgsserienOK SkogshjortarnaVästergötland-
närL
tor 6/5 - lör 8/5Frösö 5-dagars 2021 etapp 2 Individuell träningFrösö IFJämtland-Härjedalen0
närL
5/5*
tor 6/5 - mån 10/5 Veckans bana, BodafjälletOK HierneVärmland-
vbL
tor 6/5Motions OL LångmarkenKristinehamns OKVärmland8
närM
4/5
tor 6/5Motionsorientering SkattkärrOK TyrVärmland1
närL
5/5
tor 6/5Motionsorientering UrsvikSundbybergs IKStockholm0
närL
tor 6/5Fyrklöver #2 2021Lindebygdens OK
Örebro OF
Örebro0
närL
3/5
fre 7/5 - ons 12/5Veckans Bana SkattkärrOK TyrVärmland0
vbL
5/5
lör 8/5Tisarträffen mini 09:00, medelOK TisarenÖrebro0
närM
5/5
lör 8/5Extra Motions-OL Harberget Startgrupp 1Kristinehamns OKVärmland-
närM
5/5
lör 8/5Tisarträffen mini 10:00, medelOK TisarenÖrebro0
närM
5/5
lör 8/5Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 1FK Friskus-VarbergHalland0
närS
2/5
lör 8/5Tisarträffen mini 11:00, medelOK TisarenÖrebro7
närM
5/5
lör 8/5Älgotscup deltävling 1 sydöstrakretsenSimrishamns OKSkåne-
närL
lör 8/5Tisarträffen mini 12:00, medelOK TisarenÖrebro1
närM
5/5
sön 9/5Tisarträffen mini 09:00, långOK TisarenÖrebro0
närL
5/5
sön 9/5Tisarträffen mini 10:00, långOK TisarenÖrebro0
närL
5/5
sön 9/5Tisarträffen mini 11:00, långOK TisarenÖrebro5
närL
5/5
sön 9/5Tisarträffen mini 12:00, långOK TisarenÖrebro1
närL
5/5
mån 10/5Motions-OL/Veckans bana #3 i VännäsVännäs OKVästerbotten-
vbM
7/5
mån 10/5 - sön 16/5Veckans Bana - Vecka 19Tibro OKVästergötland-
vbL
mån 10/5 - sön 16/5Veckans bana V19OK NjudungSmåland-
vbM
tis 11/5DalaVeteranDalaportens OLDalarna-
närM
tis 11/5Kretsträning RåbäckDegerfors OKVärmland4
närM
9/5
Visa rutter i Livelox
tis 11/5Ungdomens 5 dagars Etapp 2Bottnaryds IFSmåland-
närL
tis 11/5Motions-OL HallstahammarHallstahammars OKVästmanland43
närM
9/5
Visa rutter i Livelox
tis 11/5UngdomsserienOK DenselnÖstergötland-
närL
8/5*
tis 11/5Motionsorientering KronoparkenOK TyrVärmland-
närL
10/5
tis 11/5Ungdomsserie 2021 Etapp 2OK FlundrehofVästergötland0
närM
11/5*
tis 11/5EES - Eslöv Evening Sprint - etapp 1Eslövs FKSkåne-
närS
tis 11/5Höglandszonens ungdomsserie, delt 3SOK AnebySmåland-
närL
tor 13/5FOK:s Sprintcup Etapp 4Falkenbergs OKHalland0
närS
11/5*
tor 13/5Motionsorientering eller veckans banaOK HierneVärmland-
närL
tor 13/5 - sön 16/5Frösö 5-dagars 2021 etapp 3 Individuell träningFrösö IFJämtland-Härjedalen0
närL
12/5*
mån 17/5Motions-OL/Veckans bana #4 i VännäsVännäs OKVästerbotten-
vbM
14/5
tis 18/5Dala-VeteranAvesta OKDalarna-
närM
tis 18/5Ungdomsserien No 2 söder 1, TSK, TMOK, OKÄÖOK Älvsjö-ÖrbyStockholm-
närL
tis 18/5 - ons 19/5Frösö 5-dagars 2021 etapp 4 Individuell träningFrösö IFJämtland-Härjedalen0
närL
17/5*
tis 18/5Motions OL Jutviken/SkjutbanornaKristinehamns OKVärmland4
närM
16/5
tis 18/5Motions-OL VillingsbergOK DjerfVärmland-
närL
tis 18/5EES - Eslöv Evening Sprint - etapp 2Eslövs FKSkåne-
närS
ons 19/5Falukretsens UngdomsserieSvärdsjö SOKDalarna-
närM
ons 19/5Fjällfemman MörsilÅre OKJämtland-Härjedalen-
närM
ons 19/5Göteborg Sprint Cup Etapp 4Kungälvs OKGöteborg-
närS
tor 20/5FOK:s Sprintcup Etapp 5Falkenbergs OKHalland0
närS
18/5*
tor 20/5Veterantouren v20OK Tylöskog
Örebro OF
Örebro-
närL
tor 20/5 - sön 23/5Frösö 5-dagars 2021 etapp 5 Individuell träningFrösö IFJämtland-Härjedalen0
närL
19/5*
tor 20/5Motionsorientering (område ej bestämt)OK TyrVärmland0
närL
19/5
tor 20/5Motionsorientering UrsvikSolna OKStockholm-
närL
tor 20/5Motionsorientering BodaOK HierneVärmland-
närL
tor 20/5Fyrklöver #3 2021Askersunds OK
Örebro OF
Örebro-
närM
17/5
fre 21/5 - ons 26/5Veckans Bana OK TyrVärmland0
vbL
20/5
lör 22/5Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 1, långBergnäsets AIKNorrbotten12
närL
16/5
lör 22/5Ungdomsserie 4, Västra BlekingeOK Vilse 87Blekinge0
närL
sön 23/5Bergnäsets AIK:s vårtävling, dag 2, medelBergnäsets AIKNorrbotten11
närM
16/5
mån 24/5Motions-OL/Veckans bana #5 i VännäsVännäs OKVästerbotten-
vbM
21/5
mån 24/5 - sön 30/5 Veckans Bana - Vecka 21Tibro OKVästergötland-
vbL
tis 25/5Motions-OL HåkasOK DjerfVärmland-
närL
tis 25/5EES - Eslöv Evening Sprint - etapp 3Eslövs FKSkåne-
närS
ons 26/5Falukretsens UngdomsserieGrycksbo IF OKDalarna-
närM
ons 26/5Motionsorientering Borås O-RingHestra IFVästergötland-
närL
ons 26/5Fjällfemman JärpenÅre OKJämtland-Härjedalen-
närM
ons 26/5Göteborg Sprint Cup Etapp 5Göteborg-Majorna OKGöteborg-
närS
tor 27/5FOK:s Sprintcup Etapp 6Falkenbergs OKHalland0
närS
25/5*
tor 27/5Veterantouren v21Lindebygdens OK
Örebro OF
Örebro-
närL
25/5
tor 27/5VOL-3Timrå SOKMedelpads Orienteringsförbund-
närM
tor 27/5Borlänge-Säter träning BäsnaKvarnsvedens GOIF OKDalarna-
närM
tor 27/5Motionsorientering Ulvsby, östraOK TyrVärmland0
närL
26/5
tor 27/5Motionsorientering UrsvikSolna OKStockholm-
närL
tor 27/5Torsdagsträning #5Karlskrona SOK
OK Orion
Blekinge0
närL
25/5
tor 27/5Motionsorientering VittenstenÅmotfors OKVärmland-
närL
fre 28/5 - ons 9/6Veckans Bana Ulvsby, östraOK TyrVärmland0
vbL
26/5

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars
Hallands 3 dagars