Svenska Orienteringsförbundet

Tävlingskalender

33 tävlingar hittades mellan 2021-07-01 och 2021-07-31 med följande urval: internationell tävling, mästerskapstävling, nationell tävling, distriktstävling, närtävling, klubbtävling.

Här visas alla tävlingar på karta ihop med tävlingsområden (gul färg) och avlysningar (röd färg). Tänk på att du som tävlande inte får skaffa dig kännedom om tävlingsområdet genom avsiktlig rekognosering, om det inte tydligt har tillåtits av arrangören. För nivå 1-tävlingar är tävlingsområden avlysta för all tränings- och tävlingsverksamhet till dess tävlingen är avgjord. Det inkluderar även klubbanslutna medlemmar som inte själva kommer att delta i tävlingen. För detaljer, se regelverket.

Laddar sida...

Laddar karta...

Arena och tävlingsområde saknas för 18 tävlingar.

Datum Tävling Arrangör Distrikt
Anm
G
Typ
F
D
T
AS
sön 27/6 - tor 1/7Idrefjällveckan + World Cup-testerIdrefjällens OKDalarna-
natM
tis 29/6 - lör 3/7MidnattsolgaloppenIFK KirunaNorrbotten-
natM
tor 1/7Motionsorientering UrsvikSolna OKStockholm-
närL
tor 1/7Motionsorientering ÅrjängOK Hierne
Årjängs OK
Värmland-
närL
fre 2/7Vålådalens 3-dagars, dag 1, sprintFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen-
natS
fre 2/7 - sön 4/73+3 i SälenMalungs OK SkogsmårdarnaDalarna-
natM
lör 3/7Vålådalens 3-dagars, dag 2, medelFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen-
natM
lör 3/7 - sön 4/7Morokulien 2-dagarsOK Hierne
Åmotfors OK
Värmland-
natM
lör 3/7 - sön 4/7TjogetEmmaboda Verda OK
Lessebo OK
Småland0
natSLK
21/6
sön 4/7Vålådalens 3-dagars, dag 3, långFrösö IF
Östersunds OK
Jämtland-Härjedalen-
natL
mån 5/7Trekvällars, etapp 1, långOK RavinenStockholm-
distL
tis 6/7Tjust 2-dagars, dag 1, medelAnkarsrums OKSmåland-
natM
tis 6/7Trekvällars, etapp 2, medelOK RavinenStockholm-
distM
ons 7/7Tjust 2-dagars, dag 2, långAnkarsrums OKSmåland-
natL
ons 7/7Trekvällars, etapp 3, långOK RavinenStockholm-
distL
tor 8/7MOL 9Gotlands Bro OKGotland-
närM
tor 8/7Motionsorientering TömteOK HierneVärmland-
närL
fre 9/7 - sön 11/7Eskilstuna WeekendIK Standard
Ärla IF
Södermanland-
natM
fre 9/7Tivedsmedeln GranvikOK TivedenVästergötland-
distM
lör 10/7Havs-OL, dag 1, medelStigmännen Karlshamns OKBlekinge-
natM
lör 10/7 - sön 11/7Gotlands 2-dagarsSvaide Roma SOKGotland-
natM
lör 10/7 - sön 11/7Vittjärvs 2-dagarsVittjärvs IKNorrbotten-
närL
sön 11/7Havs-OL, dag 2, långStigmännen Karlshamns OKBlekinge-
natL
sön 11/7Tivedsmedeln ÖsjönäsOK TivedenVästergötland-
distM
tis 13/7 - tor 15/7Gotland 3-dagarsVisborgs OKGotland-
natM
tor 15/7Motionsorientering eller veckans banaOK HierneVärmland-
närL
fre 16/7 - sön 18/7Hallands 3-dagarsFjärås AIK
IF Rigor
OK Löftan
Halland-
LP
natM
4/7
fre 16/7 - sön 18/7Stockholm City RaceNorrsken OrienteeringStockholm-
klubbS
5/7
mån 19/7 - ons 21/7Österlens 3-kvällarsAndrarums IFSkåne-
natM
tis 20/7 - ons 21/7RoslagskvällarOK RoslagenUppland-
natM
mån 26/7O-Ringen, UppsalaO-Ringen-
natL
mån 26/7 - lör 31/7O-Ringen, Uppsala, MTBOO-Ringen-
M
natL
mån 26/7 - lör 31/7O-Ringen, Uppsala, PreOO-Ringen-
P
natP

Annonser

World Maze Race
Orienteringsmagasinet 1 kr
Hallands 3 dagars