Svenska Orienteringsförbundet

Midvinterduell

Skriv ut

Slutställning efter 7 deltävlingar.

En nattcup i hjärtat av Östergötland.
Preliminärt program vintern 2016-2017
30/11 OK Skogsströvarna, Olstorp Ljungsbro
14/12 Linköpings OK, Vidingsjö Linköping
18/1 Tjällmo-Godegårds OK, Trädgårdstorp Borensberg
1/2 Boxholm-Mjölby OL, MOK-stugan Mjölby
22/2 Björkfors GOIF, Västerliden Rimforsa
8/3 OK Eken, Södra Botorp Åtvid
15/3 IFK Linköping, Skidstugan Hackefors Linköping

Tre stycken banor erbjuds vid respektive deltävling: ca: 3.5 km (röd), 6 km (svart) och 9 km (svart).

Resultaten från de fem (av sju) bästa tävlingarna räknas samman.

Kort dam

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Hanna Roth Linköpings OK 85 85 100 (0) 75 100 445
2 Emmy Lindgren Linköpings OK 65 75 (45) 100 85 85 410
3 Mia Eronn Linköpings OK 55 (45) 75 85 100 75 390
4 Helena Holm OK Roxen 40 0 65 85 65 (0) 255
5 Annika Ivarsson Linköpings OK 100 100 200
6 Pia Vångell Linköpings OK 65 35 65 165
7 Sarah Magnusson Linköpings OK 40 100 140
8 Alice Marmelid OK Roxen 50 85 135
9 Marika Lundin Tjällmo-Godegårds OK 75 30 105
10 Frida Karlsson Linköpings OK 35 45 80
11 Lena Molin Boxholm-Mjölby OL 75 75
11 Ellen Lindfors Björkfors GOIF 75 75
13 Maria Lillieström OK Roxen 65 65
14 Ida Waernqvist NAIS Orienteringsklubb 55 55
14 Moa Hjort OK Roxen 55 55
14 Anna Kullberg Linköpings OK 55 55
17 Lena Strömbäck Linköpings OK 50 50
17 Åsa Granström NAIS Orienteringsklubb 50 50
17 Alice Eriksson Tjällmo-Godegårds OK 50 50
20 Sofia Magnusson Linköpings OK 45 45
21 Lena Ström Tjällmo-Godegårds OK 40 40
21 Anniken Gustafsson Ödeshögs SK 40 40
23 Anna Kullberg Björkfors GOIF 35 35
24 Gith Tellsén OK Roxen 30 30
25 Liselott Roth Linköpings OK 25 25
Annika Asketun OK Roxen 0 0

Kort herr

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Ludvig Eronn Linköpings OK 75 (45) 75 75 100 85 410
2 Sven Granath Tjällmo-Godegårds OK (40) (40) 45 55 100 85 55 340
3 Anders Montelius Boxholm-Mjölby OL 65 50 85 65 265
4 Rasmus Påledal OK Roxen 85 100 185
4 Johan Årbrink Linköpings OK 85 100 185
6 Albin Kjellberg Björkfors GOIF 55 75 50 180
7 Lars Ström Tjällmo-Godegårds OK 65 55 50 170
8 Martin Jareland Linköpings OK 75 85 160
9 Joakim Kjellberg Björkfors GOIF 65 40 105
10 Jonas Detterfelt Linköpings OK 100 100
10 Måns Björnskiöld OK Roxen 100 100
10 Ludvig Karlqvist Tjällmo-Godegårds OK 100 100
13 Magnus Herberthson Linköpings OK 85 85
14 Samuel Klein Björkfors GOIF 75 75
14 Pedro Lundqvist Linköpings OK 75 75
16 Arvid Svensson Björkfors GOIF 65 65
16 Patric Molin Boxholm-Mjölby OL 65 65
16 Peter Jakobsson Linköpings OK 65 65
19 Emil Söderberg Tjällmo-Godegårds OK 55 55
19 Edvin Waltersson OK Roxen 55 55
21 Joakim Waltersson OK Roxen 50 50
21 Stephan Svensson Linköpings OK 50 50
23 Mattis Granström NAIS Orienteringsklubb 45 45
23 Adam Plawski OK Roxen 45 45
25 Ture Sjöstedt Tjällmo-Godegårds OK 40 40
26 Rasmus Viberg OK Roxen 35 35
27 Jacob Påledal OK Roxen 30 30
Sören Nilsson Påledal OK Roxen 0 0 0

Mellan dam

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Elin Svensson IK Hakarpspojkarna 65 85 85 85 320
2 Maria Pettersson Boxholm-Mjölby OL 55 75 55 100 285
3 Lova Eveborn OK Roxen 85 65 55 65 0 270
4 Moa Svensson Nässjö OK 75 75 75 225
5 Malva Eveborn OK Roxen 35 45 50 40 (0) 40 210
6 Fredrika Vångell Linköpings OK 100 100 200
7 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK 65 50 65 180
8 Frida Sahlman Linköpings OK 55 100 155
9 Annika Ivarsson Linköpings OK 100 100
9 Alva Olsson Linköpings OK 100 100
9 Sofia Salomonsson Linköpings OK 100 100
12 Anna Kullberg Björkfors GOIF 45 45 90
13 Johanna Gustås Linköpings OK 85 85
13 Kajsa Hammarström Linköpings OK 85 85
15 Emelie Larsson Ärla IF 75 75
16 Charlotte Östlund OK Roxen 0 55 55
17 Inger Gustås Linköpings OK 50 50
17 Annelie Alenius Boxholm-Mjölby OL 50 50
17 Sara Helander Domnarvets GOIF 50 50
20 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 45 45
20 Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK 45 45
22 Tilda Marmelid OK Roxen 40 40
Moa Kjellberg Björkfors GOIF 0 0
Ida Dalhammer OK Roxen 0 0

Mellan herr

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Henrik Marmelid OK Roxen 50 75 75 (50) 100 75 375
2 Pontus Lindblom OK Roxen 55 50 100 65 65 (35) 335
3 Johan Allard Linköpings OK 65 15 85 85 55 305
4 Erik Karlsson Tjällmo-Godegårds OK 85 65 40 75 265
5 Emanuel Herberthson Linköpings OK 100 100 200
6 Christian Enberg Linköpings OK 45 45 25 85 200
7 Per Gustås Linköpings OK 5 35 5 75 65 185
8 Vidar Sjögren Tjällmo-Godegårds OK 65 100 165
9 Christer Alm Hagaby GoIF Örebro 85 65 150
10 Håkan Samor Tjällmo-Godegårds OK 75 30 45 150
11 Pedro Lundqvist Linköpings OK 30 10 5 (5) 45 45 135
12 Jonas Roth Linköpings OK 5 20 35 55 20 135
13 Viktor Waernqvist NAIS Orienteringsklubb 30 100 130
14 Johan Knutsson Boxholm-Mjölby OL 5 10 50 50 115
15 Erik Andersson IK Gandvik 30 35 45 110
16 Christian Eriksson Linköpings OK 100 100
17 Johan Sköld Linköpings OK 85 85
17 Per Magnusson Linköpings OK 85 85
19 Leif Lindgren Linköpings OK 20 5 5 10 (5) 40 (5) 80
20 Mattias Nilsson Björkfors GOIF 25 5 20 25 5 80
21 Henrik Tosteberg Linköpings OK 75 75
22 Malte Eveborn OK Roxen 20 0 40 15 75
23 Marcus Hansson Linköpings OK 40 25 65
24 Ola Svärm OK Roxen 5 5 5 5 35 (5) 55
25 Robert Svensson Björkfors GOIF 55 55
25 Kristian Nylander Motala AIF OL 55 55
25 Stefan Nyström OK Roxen 55 55
25 Magnus Fransson SOK Aneby 55 55
29 Patrik Eveborn OK Roxen 0 5 20 30 55
30 Albin Detterfelt Linköpings OK 50 50
30 Åke Ljunggren Linköpings OK 50 50
32 James Melander Tjällmo-Godegårds OK 35 15 50
33 Erik Backteman Linköpings OK 35 5 5 5 50
34 Anders Doverfors Tjällmo-Godegårds OK 45 45
35 Magnus Herberthson Linköpings OK 5 40 45
36 Markus Klein Björkfors GOIF 10 25 10 45
37 Martin Jareland Linköpings OK 40 40
37 Börje Andersson Linköpings OK 40 40
39 Patrik Kleist Boxholm-Mjölby OL 30 30
39 Albin Olausson OK Rodhen 30 30
41 Olle Lindgren KFUM Örebro OK 25 25
42 Jonas Detterfelt Linköpings OK 15 5 20
43 Bengt-Ove Blomkvist Björkfors GOIF 5 5 5 5 20
44 Thomas Stenström Linköpings OK 15 15
44 Martin Lindfors Björkfors GOIF 15 15
46 Markus Henriksson Linköpings OK 10 10
47 Jörgen Sköld Linköpings OK 5 5 10
47 Christer Sandh OK Roxen 5 5 0 10
47 Sören Bremer Boxholm-Mjölby OL 5 5 0 10
50 Kent Strömberg OK Roxen 5 5
50 Oskar Daniels Attunda OK 5 5
50 Kenth Edin Boxholm-Mjölby OL 5 5
50 Conny Bruhn Boxholm-Mjölby OL 5 5
50 Göran Valfridsson Boxholm-Mjölby OL 5 5
Fredrik Jönsson Motala AIF OL 0 0
Sven Montelius Boxholm-Mjölby OL 0 0
Oscar Molin Boxholm-Mjölby OL 0 0

Lång dam

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Lisa Andersson Ärla IF 100 85 100 65 85 435
2 Erica Pettersson IFK Göteborg 75 0 55 65 100 (0) 295
3 Frida Jönsson Hellstadius Södertälje-Nykvarn OF 75 100 100 0 275
4 Alva Olsson Linköpings OK 85 100 85 270
5 Ellinor Eriksson OK Tisaren 75 75 150
6 Fanny Asketun OK Roxen 45 85 130
7 Emelie Larsson Ärla IF 65 0 50 115
8 Anna Wehlin Skogspojkarnas OK 75 0 75
9 Tove Pettersson OK Roxen 55 55
10 Tilda Johansson OK Orion 50 50
11 Hanna Modig Tjärnström Linköpings OK 40 40
12 Julia Modig Tjärnström Linköpings OK 35 35
Kajsa Hammarström Linköpings OK 0 0

Lång herr

Plac Namn Klubb
30/11
14/12
18/1
1/2
22/2
8/3
15/3
Totalt
1 Karl Walheim Ärla IF 85 100 100 (0) 100 85 470
2 Daniel Nilsson Nyköpings OK 75 75 55 85 55 345
3 Anton Wiberg OK Skogsfalken 50 65 50 75 40 (0) 280
4 Rasmus Elmelid Linköpings OK 100 75 100 275
5 Maxime Bonneau Linköpings OK (25) 50 65 50 30 75 270
6 Oskar Daniels Attunda OK 65 100 75 0 240
7 Mathias Hallmén OK Denseln 100 45 65 210
8 Moritz Döllgast Linköpings OK 20 75 15 65 20 195
9 Erik Martinsson Linköpings OK 85 85 170
10 Viktor Antonsson Eksjö SOK 35 40 35 50 160
11 Niklas Olsson Linköpings OK 30 55 0 55 140
12 Erik Lindgren KFUM Örebro OK 85 45 130
13 Andreas Axelsson Linköpings OK 45 45 35 125
14 Emil Kalered OK Denseln 40 45 40 125
15 Anton Sundgren Långhundra IF 30 50 40 120
16 Victor Bergstrand Motala AIF OL 55 45 100
17 Per Carlborg Linköpings OK 0 65 25 90
18 Per Brolund OK Denseln 85 85
19 Christian Eriksson Linköpings OK 55 30 0 0 85
20 Erik Helander OK Roxen 50 25 10 85
21 Johan Persson Hagaby GoIF Örebro 5 35 25 15 80
22 Henrik Tosteberg Linköpings OK 65 0 0 65
23 Bertil Eronn Linköpings OK 5 0 40 20 65
24 Erik Pettersson OK Denseln 55 55
25 Nils Nedfors OK Roxen 5 5 35 45
26 Mattias Zachrisson OK Roxen 5 30 5 40
27 Peter Aronsson Linköpings OK 35 35
28 Tomas Reibring Nyköpings OK 30 30
29 Robert Pettersson IF Thor 20 10 30
30 Sören Nilsson Påledal OK Roxen 25 25
30 Jonas Lundgren Linköpings OK 25 25
32 Stefan Thellsén OK Roxen 15 15
33 Johan Åtting Linköpings OK 10 10
34 Erik Andersson IK Gandvik 5 5
34 Anders Lillieström OK Roxen 5 0 5
34 Per Östlund OK Roxen 5 5
34 Hugo Dalhammer OK Roxen 5 0 5
34 Henrik Pettersson OK Roxen 5 5
Anders Åberg Tjällmo-Godegårds OK 0 0
Adam Thellsén OK Roxen 0 0
Peter Alvarsson Målilla OK 0 0
Erik Sköld Linköpings OK 0 0

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2016-11-30 Midvinterduell etapp 1 OK Skogsströvarna lång
2016-12-14 Midvinterduell etapp 2 Linköpings OK lång
2017-01-18 Midvinterduell etapp 3 Linköpings OK, Tjällmo-Godegårds OK lång
2017-02-01 Midvinterduell etapp 4 Boxholm-Mjölby OL, Linköpings OK, Mjölby OK lång
2017-02-22 Midvinterduell etapp 5 Björkfors GOIF, Linköpings OK lång
2017-03-08 Midvinterduell etapp 6 Linköpings OK, OK Eken lång
2017-03-15 Midvinterduell etapp 7 IFK Linköpings OS, Linköpings OK lång

Annonser