Svenska Orienteringsförbundet

Veteranserien 2018

Skriv ut

Slutställning efter 18 deltävlingar.

Veteranserien för Örebro Län 2018 är en serie i syfte att entusiasmera fler att vara med på våra träningstävlingar. I serien ges man även poäng för deltagande så mycket deltagande kan också ge höga poäng.

Kort-korta

Plac Namn Klubb
22/3
5/4
12/4
19/4
26/4
3/5
17/5
24/5
31/5
9/8
16/8
23/8
30/8
6/9
13/9
20/9
27/9
11/10
Totalt
1 Samuel Eriksson OK Letstigen 17 15 15 15 20 17 17 20 20 17 15 14 17 17 236
2 Per Ljungström OK Djerf 20 20 20 20 20 20 20 140
3 Marianne Dahlberg OK Alferna 13 14 14 17 12 14 84
4 Bo Carlsson OK Tisaren 15 1 17 17 20 70
5 Olov Lagerström OK Tisaren 14 15 11 40
6 Gunnar Nyman OK Djerf 15 20 35
7 Elsa Nilsson Hällefors OK 13 17 30
7 Björn Nordzell KFUM Örebro OK 15 15 30
9 Maj-Britt Lovang Hagaby GoIF Örebro 14 15 29
10 Björn Nordzell OK Djerf 14 13 27
11 Börje Nordin Askersunds OK 20 20
11 Weine Fredriksson KFUM Örebro OK 20 20
11 Karin Östlin OK Milan 20 20
11 Marita Karlsson OK Alferna 20 20
11 Görel Svedestam Eskilstuna OL 20 20
16 Lovisa Thybeck Lindebygdens OK 17 17
16 Klara Thybeck Lindebygdens OK 17 17
16 Ethel Nord Lindebygdens OK 17 17
16 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 17 17
16 Lars Albertsson OK Tylöskog 17 17
21 Lars-Ove Nyquist Hagaby GoIF Örebro 15 15
22 Lennart Jonsson OK Tisaren 14 14
22 Lars Magnusson Kristinehamns OK 14 14
24 Birgitta Andrén OK Tisaren 13 13
25 Karl-Gustav Mattson OK Tisaren 12 12
26 Lars Elmqvist Hagaby GoIF Örebro 1 1
26 Claes Sjöberg Lindebygdens OK 1 1

Korta

Plac Namn Klubb
22/3
5/4
12/4
19/4
26/4
3/5
17/5
24/5
31/5
9/8
16/8
23/8
30/8
6/9
13/9
20/9
27/9
11/10
Totalt
1 Lars Broström Degerfors OK 13 12 13 20 15 15 15 17 1 20 17 15 173
2 Eleonor Grönvall KFUM Örebro OK 15 11 5 1 7 10 12 12 14 3 (1) 15 12 11 13 141
3 Östen Eklöf OK Milan 12 14 4 17 13 14 15 17 17 123
4 Inger Ljungström OK Djerf 12 10 17 7 3 1 5 11 15 (1) 5 8 3 12 11 120
5 Anna-Lena Lundell Gävle OK 9 14 13 12 9 20 15 12 15 119
6 Lars-Åke Göransson Almby 13 15 13 2 6 1 2 8 11 12 1 2 6 92
7 Britt-Marie Eklöf OK Milan 10 13 2 15 11 2 13 11 77
8 Peter Östlund OK Milan 17 20 17 20 74
9 Ulla Jonhed KFUM Örebro OK 5 17 11 15 13 8 69
10 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 14 2 20 15 14 65
11 Roger Gustafsson OK Tisaren 6 2 5 5 10 6 12 2 9 2 59
11 Inga Holmström OK Milan 2 12 1 4 7 14 9 10 59
13 Jörgen Holmström OK Milan 8 10 1 1 7 3 13 14 57
14 Hans Jonhed KFUM Örebro OK 4 17 10 14 1 5 51
15 Stig Nilsson OK Djerf 17 20 13 50
16 Karin Östlin OK Milan 6 2 2 8 7 13 10 48
16 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 1 14 20 2 11 48
16 Lars-Göran Karlsson Hagaby GoIF Örebro 2 9 20 17 48
19 Anders Sjögren Hagaby GoIF Örebro 14 12 11 5 5 47
20 Börje Nordin Askersunds OK 7 20 2 9 7 45
21 Torsten Bergsten Garphyttans IF 17 1 5 2 6 2 1 2 6 42
22 Rolf Helmersson Lindebygdens OK 12 13 14 2 41
22 Roland Rohde Fellingsbro GOIF 8 6 14 13 41
24 Axel Thybeck Lindebygdens OK 20 20 40
24 Eva-Britt Ahlman Västerbergslagens OL 13 17 10 40
26 Karl Ekström OK Alferna 1 1 2 11 1 2 1 7 3 8 2 39
27 Olle Häggbom KFUM 2 1 9 7 9 9 37
28 Margareta Nylin OK Tisaren 5 17 4 10 36
28 Bengt Holgersson OK Tisaren 1 2 2 2 2 2 2 4 8 1 2 1 (1) 2 5 36
28 Birgitta Björk KFUM Örebro OK 2 2 7 3 7 10 1 2 2 36
31 Britt-Marie Åberg OK Tisaren 11 2 2 2 2 1 2 1 6 2 2 2 35
31 Roger Persson OK Tylöskog 20 15 35
31 Kurt Jonsson OK Letstigen 11 4 9 11 35
34 Weine Fredriksson KFUM Örebro OK 12 20 32
35 Lars Albertsson OK Tylöskog 7 2 2 2 1 2 9 1 2 2 30
36 Bengt Kammerland OK Milan 11 17 1 29
36 Arne Yngström Hagaby GoIF Örebro 15 14 29
38 Lars Vennerström Hällefors OK 2 7 8 9 2 28
39 Kjell Larsson OK Alferna 2 2 5 2 6 1 2 2 3 2 27
40 Elisabeth Eriksson OK Milan 2 1 8 13 2 26
40 Evy Ekström OK Alferna 2 6 4 1 4 1 6 2 26
42 Lars-Åke Göransson Almby IK 9 6 10 25
42 Bengt Åke Holgersson OK Tisaren 8 9 8 25
42 Johnny Erixon Fellingsbro GOIF 2 2 11 1 7 2 25
45 Jens Törnmarck Askersunds OK 12 12 24
46 Kurt Åberg OK Tisaren 20 20
46 Mats Hastad Fellingsbro GOIF 20 20
46 Lars Lindegren OK Tylöskog 3 2 2 2 1 2 2 1 1 2 2 20
46 Christer Elfsberg Kristinehamns OK 20 20
46 Stig Andersson Almby IK 20 20
46 Nils Mogren Hällefors OK 14 2 4 20
52 Anna Dahl Laxå OK 5 10 4 19
53 Marianne Dahlberg OK Alferna 7 1 2 1 1 4 2 18
54 Tore Carlsson OK Milan 17 17
54 Göran Andersson OK Tylöskog 17 17
54 Britt Gunnarsson Kristinehamns OK 17 17
54 Gunilla Hvatz-Larsson Hagaby GoIF Örebro 2 6 2 7 17
54 Bo Brånn Askersunds OK 2 2 2 2 2 2 2 1 2 17
59 Ulla Lindegren OK Tylöskog 2 2 2 1 2 1 1 2 1 2 16
60 Bosse Engborg Hällefors OK 15 15
60 Lena Lindgren OK Järnbärarna 2 3 2 1 3 2 2 15
60 Anders Holmberg Lindebygdens OK 2 7 6 15
63 Lars-Göran Jonsson OK Tisaren 8 4 2 14
63 Runo Johansson Kristinehamns OK 14 14
63 Börje Müller Kristinehamns OK 14 14
63 Bo Hävert Degerfors OK 14 14
67 Mona Hull Almby IK 13 13
67 Sune Johansson KFUM Örebro OK 2 2 2 2 2 3 13
67 Birgitta Arlebo KFUM Örebro OK 13 13
70 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 9 2 1 12
70 Stig Larsson Hagaby GoIF Örebro 2 2 8 12
72 Tommy Haglund KFUM Örebro OK 9 2 11
72 Monica Aronsson OK Alferna 5 2 1 3 11
72 Åke Ivansson Degerfors OK 8 1 2 11
72 Lars Ivan Carlsson Lindebygdens OK 11 11
72 Rolf Persson OK Milan 11 11
77 Carina Lindman Finspångs SOK 10 10
77 Dahlgren Sofia Hagaby GoIF Örebro 10 10
77 Leif Hjulström OK Milan 10 10
77 Bertil Eriksson OK Tyr 10 10
81 Arne Nordström Hagaby GoIF Örebro 9 9
82 Jan Öberg Hagaby GoIF Örebro 2 2 2 2 8
82 Ethel Nord Lindebygdens OK 1 2 3 2 8
82 Lars Hellstrandh KFUM Örebro OK 8 8
82 Ebba Carlsson OK Milan 8 8
86 Margareta Öberg Hagaby GoIF Örebro 2 2 2 1 7
87 Britten Persson Finspångs SOK 6 6
88 Lars-Ove Nyquist Hagaby GoIF Örebro 1 2 2 5
88 Lovisa Thybeck Lindebygdens OK 5 5
90 IngaLill Bäcker OK Järnbärarna 4 4
90 Viveca Jernstedt Kristinehamns OK 4 4
90 Jan-Olof Sandell OK Milan 4 4
90 Nils Malm KFUM Örebro OK 4 4
94 Mona Holmström OK Järnbärarna 3 3
94 Siv Andersson Kristinehamns OK 3 3
94 Kerstin Bengtsson Motala AIF OL 3 3
94 Leif Pettersson Västerbergslagens OL 1 2 3
94 Elsa Nilsson Hällefors OK 2 1 3
94 Bo Klerne OK Tisaren 3 3
100 Ann-Mari Wall OK Tisaren 2 2
100 Thomas Reinholdsson Klubblös 2 2
100 Leif pettersson KFUM Örebro OK 1 1 2
100 Gunnar Nyman OK Djerf 2 2
100 Sofia Dahlgren Hagaby GoIF Örebro 2 2
100 Stig Bengtsson Motala AIF OL 2 2
100 Lotta Ullén Lindebygdens OK 2 2
100 Lennart Svensson Klubblös 2 2
100 Aina Svensson Tibro OK 2 2
100 Sigurd Hallor OK Milan 2 2
100 Karl Henrik Lovang Västerbergslagens OL 2 2
100 Lennart Mikaelsson Kristinehamns OK 2 2
100 Eric Ericsson Klubblös 2 2
100 Anna-Lisa Hellgren Almby IK 2 2
114 Sven Gustavsson Hällefors OK 1 1
114 Eric Ericsson Lindebygdens OK 1 1
114 Lotta Ullén Lindebygdens OK 1 1

Mellan

Plac Namn Klubb
22/3
5/4
12/4
19/4
26/4
3/5
17/5
24/5
31/5
9/8
16/8
23/8
30/8
6/9
13/9
20/9
27/9
11/10
Totalt
1 Kenneth Israelsson OK Milan 15 10 15 15 13 17 15 10 17 20 11 158
2 Kurt Åberg OK Tisaren 10 5 13 9 15 12 13 11 20 9 11 128
3 Runo Johansson Kristinehamns OK 15 15 17 15 2 14 15 10 13 2 118
4 Lars Törnblom Hällefors OK 15 14 17 2 12 5 3 13 17 13 111
5 Gerd Uppsäll-Larsson Hagaby GoIF Örebro 14 5 7 17 5 10 2 9 3 11 4 12 6 4 109
6 Robert Larsson Hagaby GoIF Örebro 20 11 14 10 17 14 17 103
7 Ingvar Halldin OK Tylöskog 7 12 2 11 7 12 11 6 2 8 8 1 5 2 94
8 Birgitta Johansson Kristinehamns OK 9 11 5 13 6 12 4 10 2 12 5 89
9 Kjell Blomkvist Hagaby GoIF Örebro 15 6 14 12 9 8 15 7 86
10 Mats Nylin OK Tisaren 14 10 14 20 17 75
10 Stig Israelsson OK Tylöskog 12 13 17 1 20 9 3 75
12 Stig Nilsson OK Djerf 11 12 11 14 5 13 66
13 Christer Nälemark OK Djerf 11 17 14 20 2 64
14 Lars Ivan Carlsson Lindebygdens OK 2 10 6 8 13 2 8 8 2 2 61
15 Per Sundberg Gävle OK 11 7 1 2 12 7 8 2 9 59
16 Gert Ingvarsson Lindebygdens OK 2 2 3 2 9 9 10 7 11 55
17 Mona Hull Almby IK 5 6 3 4 6 11 9 2 2 2 50
17 Leif Hjulström OK Milan 2 2 14 12 2 4 2 2 4 2 2 2 50
19 Anders Robertsson Almby IK 17 17 15 49
20 Ulf Nordzell OK Djerf 17 20 10 47
21 Johnny Brandt Hällefors OK 2 2 2 2 4 6 2 2 11 2 2 5 2 2 (2) 46
22 Kenneth Karlberg Hagaby GoIF Örebro 2 7 1 12 2 10 8 42
23 Asta Sjöberg Lindebygdens OK 2 2 2 8 8 2 2 4 9 39
24 Lennart Lindgren OK Järnbärarna 10 4 5 6 3 1 8 37
24 Åke Sundin Hällefors OK 20 17 37
26 Anders Elofsson OK Djerf 20 15 35
27 Agneta Hasselkvist OK Milan 1 9 5 11 7 33
27 Bengt Åke Holgersson OK Tisaren 2 2 2 8 2 2 2 3 2 2 4 2 33
27 Bo Davidsson Solna OK 13 20 33
30 Lennart Javelius Hagaby GoIF Örebro 8 8 2 2 6 4 2 32
30 Birgitta Arlebo KFUM Örebro OK 1 2 2 7 8 1 2 2 1 2 2 2 32
30 Mats W Eriksson Hagaby GoIF Örebro 20 12 32
33 Nils-Olov Åsman KFUM Örebro OK 2 2 10 10 2 2 2 1 31
34 Bengt Kammerland OK Milan 3 7 2 5 3 1 2 5 2 30
34 Leif Eriksson OK Tisaren 7 3 11 6 1 2 30
34 Torbjörn Jonsson Almby IK 13 17 30
37 Lars Holmgren OK Tylöskog 2 1 2 7 11 2 2 27
37 Rolf Persson OK Milan 2 4 2 2 2 4 2 2 6 1 27
39 Lars Andersson Västerbergslagens OL 14 12 26
40 Ingvar Eriksson OK Tisaren 2 1 2 2 2 2 2 2 1 2 1 (1) 2 (1) 2 2 25
41 Jan Gunnarsson Hällefors OK 14 10 24
41 Camilla Kruse KFUM Örebro OK 15 9 24
41 Nils Mogren Hällefors OK 2 8 1 2 2 2 2 2 1 2 24
44 Tord Lidström Hagaby GoIF Örebro 14 9 23
45 Rolf Jansson OK Tisaren 2 9 2 3 1 2 1 2 22
45 Peter Åslund KFUM Örebro OK 2 20 22
47 Ingemar Widén KFUM Örebro OK 2 3 4 2 2 2 2 2 2 21
47 Maud Mossberg OK Järnbärarna 2 2 6 1 5 1 2 2 21
49 Göran Larsson Degerfors OK 20 20
49 Göran Andersson OK Tylöskog 20 20
49 Jonas Pettersson OK Tisaren 20 20
49 Harry Enberg Västerbergslagens OL 20 20
49 Siri Englund Almby IK 20 20
49 Karin Fägerlind Centrum OK 20 20
55 Herbert Salomonsson Klubblös 6 13 19
55 Lars Arlebo KFUM Örebro OK 2 2 5 2 2 2 2 2 19
57 Anders Sjögren Hagaby GoIF Örebro 6 2 8 1 17
57 Bo Gustafsson Kristinehamns OK 17 17
57 Bengt Svedjeby Skattkärrs SOK 17 17
57 Ove Johansson OK Järnbärarna 3 9 4 1 17
57 Håkan Mossberg OK Järnbärarna 2 13 2 17
62 Weine Fredriksson KFUM Örebro OK 15 15
62 Evert Johansson OK Tisaren 1 14 15
62 Mats Eriksson Hagaby GoIF Örebro 15 15
62 Herbert Salomonsson KFUM Örebro OK 3 10 2 15
62 Tony Carlsson KFUM Örebro OK 13 2 15
62 Per Höglund OK Milan 15 15
68 Mats V. Eriksson Hagaby GoIF Örebro 14 14
68 Anders Holmberg Lindebygdens OK 2 2 2 2 2 2 2 14
68 Ragnar Eriksson OK Hedströmmen 14 14
68 Roland Berg Säterbygdens OK 14 14
72 Ann-Britt Göransson Almby IK 13 13
72 Stefan Öberg OK Milan 13 13
72 Ulf Svedestam Eskilstuna OL 13 13
75 Larseric Larsson Degerfors OK 12 12
75 Kjell Eriksson OK Djerf 12 12
75 Bengt Björndahl Almby IK 12 12
75 Elisabeth Eriksson OK Milan 2 2 1 3 2 2 12
79 Lars Ekström KFUM Örebro OK 7 2 2 11
80 Roger Persson OK Tylöskog 1 2 5 2 10
80 Mats Hastad Fellingsbro GOIF 10 10
82 Yngve Johansson Hagaby GoIF Örebro 9 9
82 Lars Karlsson Almby IK 4 1 1 3 9
82 Roger Gustafsson OK Tisaren 2 2 2 2 1 9
82 Jens Törnmarck Askersunds OK 9 9
86 Folke Nyström Västerbergslagens OL 8 8
86 Lennart Lundh OK Tisaren 8 8
86 Henrik Hellborg Centrum OK 8 8
86 Lars Karlsson OK Tisaren 1 2 1 2 2 8
86 Hjalmar Nordquist OK Järnbärarna 1 2 3 2 8
91 Gunnar Haglund OK Milan 1 6 7
91 Inga Holmström OK Milan 1 2 2 2 7
91 Margareta Svensson OK Vilse 87 7 7
91 Hans Wester OK Järnbärarna 2 2 1 2 7
91 Roland Nord Lindebygdens OK 7 7
96 Peter Östlund OK Milan 6 6
96 Svante Nyström Västerbergslagens OL 6 6
98 Lars Dahlström Västerbergslagens OL 5 5
98 Rolf Helmersson Lindebygdens OK 2 1 2 5
98 Kenneth Karlberg Hagaby GoIF Örebro 2 3 5
101 Tommy Haglund KFUM Örebro OK 4 4
101 Lars Broström Degerfors OK 4 4
101 Gunilla Hvatz-Larsson Hagaby GoIF Örebro 2 2 4
101 Nils-Erik Lovang Hagaby GoIF Örebro 2 2 4
101 Sten Sundin OK Tisaren 2 2 4
101 Lars Albertsson OK Tylöskog 2 2 4
101 Stig Larsson Hagaby GoIF Örebro 2 2 4
101 Jörgen Holmström OK Milan 2 2 4
109 Lars Johansson OK Motala 2 2
109 Nordin Börje Askersunds OK 2 2
109 Paul Erik Glasberg Västerbergslagens OL 2 2
109 Salomonsson Herbert OK Tisaren 2 2
109 Torsten Bergsten Garphyttans IF 2 2
109 Bengt-Olof Kask OK Tisaren 2 2
109 Ulla Lindegren OK Tylöskog 2 2
109 Tommy Hallmén Vingåkers OK 2 2
109 Anders Norgren Lindebygdens OK 2 2
109 Bengt Hansson Säterbygdens OK 2 2
109 Kurt Jonsson OK Letstigen 2 2
109 Kjell Larsson OK Alferna 2 2
109 Torbjörn Andrén OK Tisaren 2 2
109 Fredrik Nilsson KFUM Örebro OK 2 2
109 Arne Andersson OK Motala 2 2
124 Leif Hasselström Motala AIF OL 1 1
124 Margareta Nylin OK Tisaren 1 1
124 Lars Hellstrandh KFUM Örebro OK 1 1
124 Anders Hedin Motala AIF OL 1 1

Långa

Plac Namn Klubb
22/3
5/4
12/4
19/4
26/4
3/5
17/5
24/5
31/5
9/8
16/8
23/8
30/8
6/9
13/9
20/9
27/9
11/10
Totalt
1 Lars-Åke Wall OK Tisaren 14 14 20 20 20 20 20 20 17 17 15 197
2 Nils-Olof Bodin Almby IK 17 10 14 17 6 14 3 9 13 10 13 12 15 9 162
2 Anders Robertsson Almby IK 17 17 11 10 8 13 2 15 17 8 20 13 11 162
2 Karl-Åke Ryno OK Tisaren 7 11 12 13 12 14 14 15 15 15 17 17 162
5 Stefan Öberg OK Milan 13 20 5 6 13 15 5 12 11 13 11 14 8 146
6 Weine Fredriksson KFUM Örebro OK 15 15 2 6 7 2 11 20 17 14 10 13 132
7 Per-Åke Hull Almby IK 10 6 4 10 8 5 15 8 14 12 11 9 6 2 120
8 Ingemar Ziljat Kristinehamns OK 12 12 13 13 12 17 15 94
9 Kjell Eriksson OK Djerf 15 17 4 17 17 15 85
10 Karl-Göran Wahlström Almby IK 11 1 2 2 10 12 14 1 13 9 75
11 Ulf Nordzell OK Djerf 5 3 6 2 12 12 5 10 8 11 74
12 Christer Nälemark OK Djerf 11 10 1 7 1 7 12 9 2 1 61
13 Tomas Olausson Askersunds OK 14 12 14 20 60
14 Ann-Britt Göransson Almby IK 2 9 7 2 5 2 11 8 7 3 3 59
15 Lennart Lundh OK Tisaren 11 1 12 8 1 5 17 2 57
16 Klas Thybeck Lindebygdens OK 10 14 20 11 55
17 Per Höglund OK Milan 7 10 8 1 9 4 10 5 54
18 Eje Dahl Laxå OK 17 10 14 12 53
18 Håkan Svensson Almby 3 2 4 2 2 2 2 9 9 6 11 1 53
20 Anders Dahlgren Hagaby GoIF Örebro 6 4 8 3 1 11 13 5 51
21 Jonas Pettersson OK Tisaren 2 20 20 42
22 Håkan Carlsson KFUM Örebro OK 20 20 40
23 Lars Östlin OK Milan 8 11 2 3 2 3 1 8 38
24 Fredrik Törnmarck Askersunds OK 17 20 37
25 Robert Larsson Hagaby GoIF Örebro 9 2 5 9 7 2 2 36
26 Peter Åslund KFUM Örebro OK 10 12 7 6 35
27 Kenneth Karlsson Askersunds OK 15 2 8 6 2 33
28 Evert Johansson OK Tisaren 5 6 9 4 2 6 32
29 Patrik Thybeck Lindebygdens OK 15 15 30
30 Jens Törnmarck Askersunds OK 5 2 2 7 2 9 27
31 Håkan Mossberg OK Järnbärarna 2 3 7 2 12 26
32 Sofia Carlsson Lindebygdens OK 8 4 13 25
32 Sven-Olov Wiklund Arboga OK 1 14 10 25
34 Oskar Andrén OK Tisaren 20 20
34 Elin Dahlin Domnarvets GOIF 20 20
36 Emma Johansson Domnarvets GOIF 17 17
36 Mats Carlsvärd Almby IK 13 4 17
36 Göran Larsson Degerfors OK 4 13 17
39 Herbert Salomonsson KFUM Örebro OK 8 6 2 16
40 Peter Åslund Klubblös 2 1 2 10 15
40 Sofie Bodin Almby IK 15 15
40 Jan-Åke Israelsson OK Milan 15 15
43 Johan Karlsson Trollhättans SOK 14 14
43 Ziljat Ingemar Kristinehamns OK 14 14
43 Kurt Eriksson Vandrarringen 10 2 2 14
43 Göran Andersson OK Tylöskog 14 14
47 Åke Sundin Hällefors OK 13 13
47 Annika Brodin Lindebygdens OK 13