Svenska Orienteringsförbundet

GOFs Nattcup 2019/2020

Visa jaktstartslista Skriv ut

Ställning efter 4 av 10 deltävlingar.

GOF Elits årliga Nattcup löper över 10 deltävlingar från oktober till mars. Den är anpassad för distriktets senior- och juniorlöpare i distriktet, men alla åldrar och klubbtillhörigheter är hjärtligt välkomna att deltaga. De 6 bästa av de 9 första deltävlingarna räknas samman till en spännande jaktstart i den avslutande deltävlingen.

Långa

Plac Namn Klubb
9/10
31/10
14/11
28/11
12/12
23/1
6/2
20/2
5/3
12/3
Totalt
1 Gustav Hindér OK Tisaren 28 80 100 0 208
2 Simon Imark Tullinge SK 100 100 200
3 Heino Ollin Sävedalens AIK 100 0 60 160
4 Mikael Eliasson Göteborg-Majorna OK 80 60 140
5 Anders Hedberg Göteborg-Majorna OK 45 40 40 125
6 Filip Grahn Hestra IF 60 60 120
7 Jooseppi Kalliokoski Göteborg-Majorna OK 29 30 0 37 96
8 Harrison McCartney Sävedalens AIK 45 0 50 95
9 Kevin Ståhl Göteborg-Majorna OK 22 31 30 83
10 Sebastian Inderst Eksjö SOK 25 29 28 82
11 Eskil Kinneberg IFK Göteborg Orientering 80 80
11 Marcus Millegård Sävedalens AIK 80 80
13 Vitalii Hychko Sävedalens AIK 31 40 0 71
14 Lucas Sundblad Eksjö SOK 0 33 35 68
14 Viktor Runnby Göteborg-Majorna OK 35 33 68
16 Elias Bäcklund Ekvall Halden SK, NOR 23 35 0 58
17 Fredrik Norell Frölunda OL 25 26 51
18 Viktor Wassén Halden SK, NOR 50 50
18 Måns Östman Göteborg-Majorna OK 50 50
18 Erik Döhler Göteborg-Majorna OK 50 0 50
21 Fredrik Hamrefors Västerås SOK 21 27 48
22 Max Peter Bejmer IFK Göteborg Orientering 45 45
22 Raffael Huber Svensson IFK Mora OK 45 45
24 Henrik Håkansson Göteborg-Majorna OK 40 0 0 40
25 Balázs Miavecz Sävedalens AIK 16 23 39
26 Mattis Hallberg Göteborg-Majorna OK 37 0 37
26 Arvid Våg IFK Göteborg Orientering 37 37
26 John Persson IFK Göteborg Orientering 37 37
29 Fredrik Bakkman IFK Göteborg Orientering 35 35
30 Sebastian Daland IFK Göteborg Orientering 33 33
30 Oscar Johansson Karlskrona SOK 33 33
32 Erik Ivarsson Sandberg OK Denseln 31 31
32 Markus Hederskog IK Hakarpspojkarna 31 31
34 Rasmus Svantesson OK Pan-Kristianstad 30 30
34 Andreas Sølberg IFK Göteborg Orientering 30 0 30
36 Jonas Merz Göteborg-Majorna OK 29 29
37 Gustav Sparrevik IK Hakarpspojkarna 28 28
38 Øyvind Hjermstad Fossum IF, NOR 27 0 27
38 Martin Ivarsson Göteborg-Majorna OK 27 27
40 Anton Karlsson OK Kullingshof 26 0 26
40 Simon Wikström OK Pan-Kristianstad 26 0 26
42 Johan Olson Göteborg-Majorna OK 25 25
43 Olle Josarp OK Tisaren 24 24
43 Simon Schuster IFK Lidingö SOK 24 24
43 Maria Magnusson Sävedalens AIK 24 24
46 Klara Axelsson Eksjö SOK 23 23
47 Ludvig Ek Nyköpings OK 20 0 20
48 Hampus Larsson FK Göingarna 19 19
49 Hannes Svahn OK Ravinen 18 18
50 Axel Halvarsson Göteborg-Majorna OK 17 17
Anders Jansson Täby OK 0 0
Johan Högstrand IFK Göteborg Orientering 0 0
Otto Stuhlhofer OK Landehof 0 0
Martin Rådbo Mölndal Outdoor IF 0 0
Vetle Ruud Bråten IFK Göteborg Orientering 0 0
Magnus Carlstedt Sävedalens AIK 0 0
Jonas Pilblad IFK Göteborg Orientering 0 0
Felix Axelsson Markbygdens OK 0 0 0
Håvard Sandstad Eidsmo IFK Göteborg Orientering 0 0
Richard Sjöholm OK Pan-Kristianstad 0 0
Joakim Eliasson Göteborg-Majorna OK 0 0

Mellan

Plac Namn Klubb
9/10
31/10
14/11
28/11
12/12
23/1
6/2
20/2
5/3
12/3
Totalt
1 Rasmus Arfwedson Göteborg-Majorna OK 100 100 45 245
2 Jonas Lundgren Stora Tuna OK 80 31 100 24 235
3 Felix Drejmo OK Landehof 80 100 180
4 Björn Groth Kungälvs OK 37 45 26 27 135
5 Ilya Belianka Sävedalens AIK 60 60 120
6 Erik Aderstedt Kungälvs OK 29 35 22 86
7 Emil Tengvall Göteborgs SK 45 40 85
7 Gunnar Fovaeus Sävedalens AIK 50 35 85
9 Anders Arfwedson Frölunda OL 28 28 28 0 84
10 Jonas Palm Sävedalens AIK 80 80
10 Carl Josefsson Sävedalens AIK 80 80
12 Per Kjellander Göteborg-Majorna OK 22 24 19 65
13 Aina Edgren Göteborg-Majorna OK 31 33 64
13 Richard Sott Frölunda OL 35 29 64
15 Göran Stuhlhofer OK Landehof 25 19 18 62
16 Johan Grahn IK Uven 60 60
16 Fredrik Karlsson Göteborg-Majorna OK 60 60
16 Gabriel Öhgren Sävedalens AIK 20 40 60
19 Filip Johansson Kungälvs OK 31 26 0 57
20 Jimmy Pettersson IFK Göteborg Orientering 19 37 0 56
20 Anders Höije Göteborg-Majorna OK 33 23 56
20 Filippa Spånér Sävedalens AIK 24 19 13 0 56
23 Pierre Karlsson OK Alehof 15 15 25 55
24 Jennie Andersson Göteborg-Majorna OK 27 27 54
24 Stina Persson Östersunds OK 24 30 54
26 Hans Nilsson Kungälvs OK 17 20 15 52
27 Sören Sturesson Lerums SOK 50 0 50
27 David Risberg Kils OK 50 50
27 Kristjan Laas OK Skogshjortarna 50 50
27 Ola Wallinder Göteborg-Majorna OK 30 0 20 50
31 Christian Stiernstedt Kungälvs OK 18 12 16 46
32 Andréas Thern OK Skogshjortarna 45 45
33 Marcus Wetter Kungälvs OK 26 14 40
33 Jonatan Andersson Falkenbergs OK 40 40
33 Willy Fjällborg Stenungsunds OK 40 40
36 Anton Karlsson OK Kullingshof 37 37
36 Mikael Öhgren Sävedalens AIK 37 37
38 Martin Lidén OK Landehof 21 0 15 36
39 Hannes Essunger Sjövalla FK 35 35
40 Bengt Mattsson Tolered-Utby Ol-klubb 20 13 33
40 Magnus Homann OK Orinto 33 33
40 Erik Åsblad Kungälvs OK 33 0 33
43 Maria Magnusson Sävedalens AIK 31 31
44 Anders Fogelberg Västvärmlands OK 30 30
44 Jakob Gunnarsson Lerums SOK 0 30 30
46 Ludvig Hedström OK Skogshjortarna 29 29
46 Lukas Groth Kungälvs OK 29 0 29
46 Gustav le Dous Mölndal Outdoor IF 0 12 17 29
49 Gabriel Sturesson Lerums SOK 28 28
50 Lisa Börnstedt Kungälvs OK 27 0 27
51 Felicia Stuhlhofer OK Landehof 0 26 26
52 Anna Närhi IFK Göteborg Orientering 25 25
52 Tobias Johansson OK Skogshjortarna 25 25
54 Magnus Karlsson OK Landehof 23 23
54 Agnes Spånér Göteborg-Majorna OK 0 0 23 0 23
54 Anders le Dous Mölndal Outdoor IF 14 9 23
54 Ellika Groth Kungälvs OK 23 0 23
58 Johan Lidén OK Landehof 22 0 22
58 Per Nordholm Sävedalens AIK 22 22
60 Anders Wadsten OK Landehof 21 21
60 David Almén Vänersborgs SK 21 21
60 Mattias Bååth Sävedalens AIK 21 21
63 Hanna Mårtensson Göteborg-Majorna OK 18 18
63 Ulf Börjesson Göteborg-Majorna OK 18 18
65 Jens Kaminsky Göteborg-Majorna OK 17 17
65 Björn Henriksson Tolered-Utby Ol-klubb 17 0 17
67 Henrik Essunger Sjövalla FK 16 16
67 Per Baier Tolered-Utby Ol-klubb 16 16
67 Fritjof Aderstedt Althoff Kungälvs OK 16 16
70 Anders Lövgärd OK Alehof 14 14
70 Anders Spånér Göteborg-Majorna OK 14 0 14
72 Nelli Hajdu Sävedalens AIK 11 11
72 Stefan Gustafsson OK Skogshjortarna 11 11
74 Johan Uneman OK Alehof 10 10
75 Niclas Nygren Frölunda OL 8 8
Ola Niklasson Tolered-Utby Ol-klubb 0 0 0
Grunde Gjedtjernet Isaksætre IFK Göteborg Orientering 0 0
Lovisa Nilsson Sävedalens AIK 0 0
Stefan L Johansson Kungälvs OK 0 0
Johan Antonsson OK Löftan 0 0
Cecilia Groth Kungälvs OK 0 0
Lukas Gustavsson Centrum OK 0 0
Arvid Öhrvall OK Skogshjortarna 0 0
Hans Melin Göteborg-Majorna OK 0 0
Simon Bååth Sävedalens AIK 0 0
Elsa Aderstedt Althoff Kungälvs OK 0 0
Klara Pålsson Sävedalens AIK 0 0
Elin Classon OK Orinto 0 0
Stefan Isaksson OK Kullingshof 0 0
Péter Gönczi Sävedalens AIK 0 0

Korta

Plac Namn Klubb
9/10
31/10
14/11
28/11
12/12
23/1
6/2
20/2
5/3
12/3
Totalt
1 Arvid Hermansson Kungälvs OK 80 37 60 80 257
2 Karl Aderstedt Althoff Kungälvs OK 100 50 33 183
3 Jakob Baier Tolered-Utby Ol-klubb 100 37 137
4 Alwin Einarsson Kungälvs OK 60 29 40 129
5 Gustav Rex OK Landehof 35 60 23 118
6 Tomas Halleröd Frölunda OL 37 80 117
7 Hans Andersson Strinning Uddevalla OK 29 35 35 17 116
8 William Rex OK Landehof 33 50 22 105
9 Andrew Lago Göteborg-Majorna OK 100 100
9 Ebba Thern OK Skogshjortarna 100 100
11 Maja Nordenfelt Tolered-Utby Ol-klubb 80 80
12 Per-Martin Johansson IF Rigor 40 33 73
13 Nils Anders Danielsson Mölndal Outdoor IF 40 29 69
14 Ivar Henriksson Tolered-Utby Ol-klubb 40 28 68
15 Emil Skepp Sävedalens AIK 60 60
16 Ola Skepp Sävedalens AIK 50 50
16 Per Kjellander Göteborg-Majorna OK 50 50
18 Jonas Olanders Lerums SOK 33 16 49
19 Wilma Reinholdsson OK Alehof 45 45
19 Elias Nyqvist OK Landehof 45 45
19 Mats G Andersson IFK Göteborg Orientering 45 45
19 Ralph Kinde Tolered-Utby Ol-klubb 45 0 45
23 Elina Reinholdsson OK Alehof 37 37
24 Gustav Harryson OK Skogshjortarna 35 35
25 Håkan Eggert IF Hagen 31 31
25 Hannes Persson FK Herkules 31 31
25 Simon Bengtsson FK Friskus-Varberg 31 31
28 Per Baier Tolered-Utby Ol-klubb 30 30
28 Jan Sveide Frölunda OL 30 30
28 Alfred Johansson OK Alehof 30 30
31 Sandra Andersson Falkenbergs OK 28 28
31 Ulf Tiborn OK Skogsmunken 28 28
33 Anna Eriksson OK Landehof 27 27
34 Magnus Josefsson Sävedalens AIK 26 26
35 Anders Lamm Frölunda OL 25 25
36 Per Persson FK Herkules 24 24
37 Sara Lorén OK Landehof 21 21
38 Anders Spånér Göteborg-Majorna OK 20 20
39 Stefan L Johansson Kungälvs OK 19 19
40 Charlotte Drejmo OK Landehof 18 18
Therese Dahlström OK Alehof 0 0
Harry Liderfelt Tolered-Utby Ol-klubb 0 0

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2019-10-09 GOF Nattcup Etapp 1 Göteborgs Orienteringsförbund, IFK Göteborg Orientering lång
2019-10-31 GOF Nattcup Etapp 2 Göteborgs Orienteringsförbund, Göteborg-Majorna OK lång
2019-11-14 GOF Nattcup Etapp 3 Göteborgs Orienteringsförbund, OK Alehof lång
2019-11-28 GOF Nattcup Etapp 4 Göteborgs Orienteringsförbund, OK Landehof lång
2019-12-12 GOF Nattcup Etapp 5 Göteborgs Orienteringsförbund, Chalmers OL lång
2020-01-23 GOF Nattcup Etapp 6 Göteborgs Orienteringsförbund, Lerums SOK lång
2020-02-06 GOF Nattcup Etapp 7 Göteborgs Orienteringsförbund, Sjövalla FK medel
2020-02-20 GOF Nattcup Etapp 8 Göteborgs Orienteringsförbund, Sävedalens AIK lång
2020-03-05 GOF Nattcup Etapp 9 Göteborgs Orienteringsförbund, Mölndal Outdoor IF lång
2020-03-12 GOF Nattcup Etapp 10 Göteborgs Orienteringsförbund, Frölunda OL lång

Annonser