Svenska Orienteringsförbundet

Nackhespoängtabell 2020

Skriv ut

Slutställning efter 36 deltävlingar.

Inga dubbla poäng vid DM-, Hallands 3dagars, O-ringen. Poäng vid ej godkänd/brutit lopp är 5 poäng. När det gäller Inskolning och öppna klasser så är det 10 poäng oavsett placering vid fullföljt lopp annars 5 poäng vid ej godkänd/brutit lopp.

Äldre DH18 och uppåt

Plac Namn Klubb
28/2
29/2
1/3
6/3
7/3
8/3
19/3
7/6
16/6
5/7
7/7
9/7
20/7
21/7
22/7
24/7
25/7
22/8
22/8
29/8
5/9
6/9
12/9
13/9
19/9
20/9
26/9
26/9
3/10
4/10
4/10
17/10
17/10
18/10
18/10
25/10
Totalt
1 Anders Sjööarv OK Nackhe 73 69 78 79 5 79 61 71 89 65 80 46 74 88 10 98 10 66 10 1151
2 Catarina Bengtsson OK Nackhe 65 97 65 63 70 72 56 62 49 64 100 80 100 81 1024
3 Thomas Georgsson OK Nackhe 81 100 70 100 96 90 76 80 100 10 77 86 966
4 Johan Gustafsson OK Nackhe 17 36 89 91 91 92 98 65 75 69 67 5 80 81 956
5 Björn Nilsson OK Nackhe 43 72 71 5 100 97 67 61 5 69 100 690
6 Linnéa Johnsson OK Nackhe 77 88 100 61 70 68 68 60 67 659
7 Tomas Gunnarsson OK Nackhe 81 97 73 50 60 34 67 48 94 10 614
8 Jens Berggren OK Nackhe 100 100 46 62 46 86 48 10 99 597
9 Malin Brorson OK Nackhe 18 57 82 75 44 56 37 21 42 35 35 5 62 15 10 594
10 Tommy Johnsson OK Nackhe 85 69 89 97 5 66 78 5 5 72 571
11 Håkan Rundqvist OK Nackhe 10 30 27 10 10 29 67 62 58 41 36 10 21 5 10 10 10 13 80 5 14 558
12 Adam Georgsson OK Nackhe 78 84 88 81 100 82 513
13 Karin Rundqvist OK Nackhe 36 10 10 89 41 57 45 39 10 10 64 10 5 426
14 Joel Johnsson OK Nackhe 50 50 100 88 92 37 417
15 Jonas Nilsson OK Nackhe 46 97 88 97 73 10 5 416
16 Fredrik Brorson OK Nackhe 10 75 27 65 54 64 56 31 10 392
17 Anders Larsson OK Nackhe 23 38 67 71 19 27 44 81 370
18 Björn-Olof Valdemarsson OK Nackhe 44 90 42 51 43 48 20 338
19 Elisabet Möller OK Nackhe 10 22 24 100 59 94 10 319
20 Emmelie Georgsson OK Nackhe 10 10 10 10 52 10 23 30 55 35 10 10 10 275
21 Thomas Espersson OK Nackhe 91 65 10 10 10 84 270
22 Karin Nilsson OK Nackhe 10 86 78 75 10 259
23 Karin Norlander OK Nackhe 28 45 52 12 36 61 10 10 254
24 Madeleine Wadsö OK Nackhe 10 10 35 46 30 10 32 10 5 10 10 10 30 248
25 Karin Vidarsson OK Nackhe 100 10 10 10 10 100 240
26 Frida Johansson OK Nackhe 56 67 34 77 234
27 Fredrik Johansson OK Nackhe 40 94 99 233
28 Sandra Sjööarv OK Nackhe 10 10 56 48 10 10 10 52 10 10 226
29 Weronica Zederin OK Nackhe 100 100 200
30 Göran Gustafsson OK Nackhe 10 10 85 93 198
31 Ralf Vidarsson OK Nackhe 5 5 86 88 184
32 Lars Wadsö OK Nackhe 43 61 59 10 173
33 Gunnar Johansson OK Nackhe 18 62 21 10 10 45 166
34 Bjarne Ljungfalk OK Nackhe 45 10 73 128
35 Magnus Karlsson OK Nackhe 10 10 10 10 42 10 10 10 112
36 Krister Karlsson OK Nackhe 10 100 110
37 Mikael Andersen OK Nackhe 10 55 10 27 102
38 Lars Svensson OK Nackhe 70 10 10 90
38 Linda Karlsson OK Nackhe 10 10 10 10 10 20 10 10 90
40 Kenth Venöstrand OK Nackhe 84 84
41 Annika Andersen OK Nackhe 10 10 10 42 10 82
42 Andreas Lundblad OK Nackhe 76 76
43 Therese Blom OK Nackhe 62 5 67
44 Ulrika Rylin OK Nackhe 38 19 57
45 Lars Edberg OK Nackhe 5 10 10 5 10 13 53
46 Annika Gustafsson OK Nackhe 10 10 10 10 10 50
47 Sven-Arne Bengtsson OK Nackhe 46 46
48 Eva Karlsson OK Nackhe 10 10 20
48 Anna-Karin Johansson OK Nackhe 10 5 5 20
50 Helene Johansson OK Nackhe 10 5 15
51 Thomas Gunnarsson OK Nackhe 10 10
51 Mikael Oskarsson OK Nackhe 10 10
51 Charlotte Nordlind OK Nackhe 10 10
51 Ellen Johnsson OK Nackhe 10 10
51 Linda Gyllén OK Nackhe 10 10
56 Anders Rylin OK Nackhe 5 5
56 Jonas Johansson OK Nackhe 5 5
56 Martin Johansson OK Nackhe 5 5

Ungdom -DH16

Plac Namn Klubb
28/2
29/2
1/3
6/3
7/3
8/3
19/3
7/6
16/6
5/7
7/7
9/7
20/7
21/7
22/7
24/7
25/7
22/8
22/8
29/8
5/9
6/9
12/9
13/9
19/9
20/9
26/9
26/9
3/10
4/10
4/10
17/10
17/10
18/10
18/10
25/10
Totalt
1 Adam Sjööarv OK Nackhe 59 73 69 88 96 100 67 87 5 54 69 49 68 79 94 91 100 98 97 64 81 94 79 93 10 1864
2 Hugo Wadsö OK Nackhe 10 100 100 55 100 57 92 83 99 11 27 74 62 84 23 39 99 1115
3 Alice Sjööarv OK Nackhe 32 10 10 5 5 100 16 47 64 29 32 59 42 31 66 43 48 55 40 25 10 769
4 Jonathan Rundqvist OK Nackhe 61 10 64 28 76 61 100 10 10 85 73 98 676
5 Gustav Sundin OK Nackhe 85 10 15 62 86 84 78 83 10 10 10 10 10 553
6 Alinda Rundqvist OK Nackhe 10 66 41 10 10 10 10 44 14 10 95 53 10 10 10 10 62 10 10 42 10 547
7 Amanda Sjööarv OK Nackhe 10 10 10 100 100 10 10 10 10 52 15 10 5 100 5 43 10 10 10 10 540
8 Olof Sundin OK Nackhe 100 32 66 100 35 85 10 51 10 10 10 10 519
9 Casper Andersson OK Nackhe 10 10 80 5 74 68 88 100 10 10 10 10 10 10 495
10 Hannes Berggren OK Nackhe 73 46 10 10 50 57 58 62 49 10 425
11 Oskar Andersson OK Nackhe 10 10 100 10 10 10 17 50 43 5 10 10 45 330
12 Albin Severinsson OK Nackhe 10 100 100 10 220
13 Ruben Lundahl OK Nackhe 98 10 10 10 128
14 Linus Zederin OK Nackhe 100 100
14 Adam Johansson OK Nackhe 70 5 10 5 10 100
14 Tilde Blom OK Nackhe 100 100
17 Signe Espersson OK Nackhe 58 10 10 10 88
18 Alex Karlsson OK Nackhe 10 43 10 10 10 83
19 Isac Berggren OK Nackhe 57 10 10 77
20 Lukas Karlsson OK Nackhe 5 10 41 10 66
21 Aldor Andersson OK Nackhe 10 10 10 10 10 10 60
21 Siri Johansson OK Nackhe 10 10 10 10 10 10 60
21 Adam Norlander OK Nackhe 10 40 10 60
24 Adam Nordlander OK Nackhe 10 10 10 10 40
25 Tage Johansson OK Nackhe 10 10 10 30
25 Charlie Rylin OK Nackhe 10 10 10 30
27 Josefine Frick OK Nackhe 10 10
27 Elii Ljungfalk OK Nackhe 10 10
27 Ebba Wadsö OK Nackhe 10 10
27 Adrian Marks OK Nackhe 10 10
27 Saga Svensson OK Nackhe 10 10
27 Malin Norlander OK Nackhe 10 10
27 Ludvig Lindén OK Nackhe 10 10
34 Aldor Andersen OK Nackhe 5 5

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2020-02-28 Sverigepremiären, natt OK Pan-Kristianstad lång
2020-02-29 Sverigepremiären, medel OK Pan-Kristianstad medel
2020-03-01 Sverigepremiären, lång OK Pan-Kristianstad lång
2020-03-06 Kattegattnatt Laholms IF OK lång
2020-03-07 Hallandspremiären, medel Halmstad OK medel
2020-03-08 Hallandspremiären, lång OK Lindéna lång
2020-03-19 KM-Natt Nackhe + Friskus OK Nackhe lång
2020-06-07 Lång-KM Friskus & Nackhe FK Friskus-Varberg lång
2020-06-16 KM-Sprint Nackhe + Friskus OK Nackhe sprint
2020-07-05 Friskus Sommarsprint Cup Etapp 1 FK Friskus-Varberg sprint
2020-07-07 Friskus Sommarsprint Cup Etapp 2 FK Friskus-Varberg sprint
2020-07-09 Friskus Sommarsprintcup Etapp 3 FK Friskus-Varberg sprint
2020-07-20 Nordhallands Hem5dagars - etapp 1 FK Friskus-Varberg lång
2020-07-21 Nordhallands Hem5dagars - etapp 2 OK Nackhe medel
2020-07-22 Nordhallands Hem5dagars - etapp 3 Fjärås AIK sprint
2020-07-24 Nordhallands Hem5dagars - etapp 4 Falkenbergs OK lång
2020-07-25 Nordhallands Hem5dagars - etapp 5 OK Löftan lång
2020-08-22 Norra Hallandsungdomsserie Etapp 1 OK Nackhe lång
2020-08-22 Hjortmedeln (över två dagar) OK Skogshjortarna medel
2020-08-29 Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 2 Fjärås AIK lång
2020-09-05 Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 3 OK Löftan lång
2020-09-06 DM, lång, Halland FK Friskus-Varberg lång
2020-09-12 Norra Hallands ungdomsserie Etapp 4 (Sprint) IF Rigor sprint
2020-09-13 DM, sprint, Halland OK Nackhe sprint
2020-09-19 Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 5 FK Friskus-Varberg medel
2020-09-20 Ungdoms-SM, lång IK Hakarpspojkarna lång
2020-09-26 Norra Hallands Ungdomserie etapp 6 IK Trenne Ullared lång
2020-09-26 OK Landehof, medel OK Landehof medel
2020-10-03 DM, ultralång, Blekinge och Småland + Karlsnäsmedeln Ronneby OK ultralång
2020-10-04 Kullamannens kamp Helsingborgs SOK, IS Kullen medel
2020-10-04 VM-Sprint OK Nackhe sprint
2020-10-17 GMOK:s höstmedel Göteborg-Majorna OK medel
2020-10-17 Ungdoms-SM, sprint Hofors OK, Karlsbyhedens OK, Korsnäs IF OK, OK Kåre sprint
2020-10-18 Medeldistans för D/H15-16 i samband med USM, sprint Karlsbyhedens OK, Korsnäs IF OK, OK Kåre medel
2020-10-18 Delsjömedeln IFK Göteborg Orientering medel
2020-10-25 Tylösandspatrullen Halmstad OK medel

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr
OK Orion