Official results for Bruksträffen 2012
Name: Bruksträffen 2012
Organiser:
Robertsfors IK
Date: Sunday 20 May 2012
Classes: Show all | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | Insk | U1 | U2 | U3 | U4 | Ö1 | Ö2 | Ö4 | Ö5 | Ö7 | Ö8
D21
4 260 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anna Holmgren | IFK Umeå | 40:48 | 9:34 | |
2 | Susanne Rutqvist | IFK Umeå | 41:50 | +1:02 | 9:49 |
3 | Camilla Sjöberg | IFK Umeå | 43:31 | +2:43 | 10:12 |
4 | Sofia Nilsson | Umeå OK | 45:46 | +4:58 | 10:44 |
H21
5 420 m, 7 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Gustav Nordström | Gävle OK | 32:04 | 5:54 | |
2 | Johan Svedelius | IFK Umeå | 44:46 | +12:42 | 8:15 |
3 | Sixten Walheim | Robertsfors IK | 45:44 | +13:40 | 8:26 |
4 | Johan Korsman | Umeå OK | 51:57 | +19:53 | 9:35 |
5 | Isak Forsberg | Högåkers OK | 52:36 | +20:32 | 9:42 |
6 | Dag Stridh | Umeå OK | 53:12 | +21:08 | 9:48 |
7 | Jonas Sundell | Umeå OK | 55:49 | +23:45 | 10:17 |
Fredrik Åhman | IFK Umeå | did not start | |||
Jan Johansson | IFK Umeå | did not start |
D16
3 590 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Klara Yngvesson | Robertsfors IK | 43:12 | 12:02 |
H16
3 590 m, 3 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Linus Eriksson | Robertsfors IK | 38:12 | 10:38 | |
2 | Peter Nilsson | Robertsfors IK | 38:40 | +0:28 | 10:46 |
3 | Martin Vikdahl | Umeå OK | 59:18 | +21:06 | 16:31 |
D14
3 050 m, 3 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Moa Johansson | Vännäs OK | 46:35 | 15:16 | |
2 | Emma Hansson | Högåkers OK | 49:23 | +2:48 | 16:11 |
3 | Linnea Vikdahl | Umeå OK | 54:07 | +7:32 | 17:44 |
H14
3 050 m, 5 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Albin Björnudd | Vännäs OK | 35:51 | 11:45 | |
2 | Simon Eriksson | Umeå OK | 38:15 | +2:24 | 12:32 |
3 | Olof Lundgren | Umeå OK | 44:29 | +8:38 | 14:35 |
4 | Didrik Nylèn | Högåkers OK | 1:05:13 | +29:22 | 21:22 |
5 | Per Sparresäter | Umedalens IF | 1:07:13 | +31:22 | 22:02 |
D12
2 840 m, 3 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magdalena Nilsson | Högåkers OK | 25:42 | 9:02 | |
2 | Lovisa Manni | Umedalens IF | 50:44 | +25:02 | 17:51 |
3 | Ida Georgsson | Vännäs OK | 51:27 | +25:45 | 18:06 |
Emilia Eriksson | Robertsfors IK | did not start |
H12
2 840 m, 4 starting competitorsSplit times
Plac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Erik Kärrlander | Umedalens IF | 27:58 | 9:50 | |
2 | Gustav Kvarnbrink | Umedalens IF | 31:42 | +3:44 | 11:09 |
3 | Emil Hornliden | Umedalens IF | 34:25 | +6:27 | 12:07 |
4 | Mårten Eriksson | Umedalens IF | 53:24 | +25:26 | 18:48 |
D10
1 960 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Evelina Nilsson | Högåkers OK | 28:56 | 14:45 | |
2 | Clara Eriksson | Robertsfors IK | 31:51 | +2:55 | 16:15 |
H10
1 960 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jonas Kärrlander | Umedalens IF | 23:52 | 12:10 | |
2 | Alvin Hornliden | Umedalens IF | 29:23 | +5:31 | 14:59 |
3 | Isak Lundholm | Umeå OK | 30:13 | +6:21 | 15:25 |
4 | Simon Hansson | Högåkers OK | 32:18 | +8:26 | 16:28 |
H35
5 420 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andreas Lundholm | Umeå OK | 50:36 | 9:20 | |
Lars Nilsson | Umedalens IF | did not start |
D40
3 590 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Annika Manni | Umedalens IF | 41:03 | 11:26 | |
2 | Ulrika Wahlström | Tenhults SOK | 42:42 | +1:39 | 11:53 |
H40
4 260 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thomas Björnudd | Vännäs OK | 54:01 | 12:40 | |
Stefan Kärrlander | Umedalens IF | did not start |
H45
4 260 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Jan Forsberg | Högåkers OK | 37:36 | 8:49 | |
Mats Gustafsson | Skellefteå OK | did not start | |||
Pär Norén | Vännäs OK | did not start |
D50
3 590 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Agneta Fries | Umeå OK | 38:04 | 10:36 | |
2 | Britt Karlsson | Umeå OK | 44:29 | +6:25 | 12:23 |
H50
4 260 m, 5 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Anders Fries | Umeå OK | 41:59 | 9:51 | |
2 | Per Lindgren | Skellefteå OK | 56:14 | +14:15 | 13:12 |
3 | Anders Malmer | Umeå OK | 1:23:01 | +41:02 | 19:29 |
Inge Nilsson | Umeå OK | mispunched | |||
CarlIngvar Hansson | Högåkers OK | mispunched |
H55
3 590 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lennart Karlsson | Umeå OK | 38:09 | 10:37 | |
2 | Karl-Erik Lindbäck | Älvsby IF OK | 38:59 | +0:50 | 10:51 |
Stefan Lindgren | Högåkers OK | did not start |
D60
2 850 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Lena Stenberg | IFK Umeå | 40:44 | 14:17 | |
2 | Britt Marie Johansson | Stöcksjö IS | 44:18 | +3:34 | 15:32 |
H60
3 590 m, 6 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Torbjörn Yttergren | Tegs SK | 32:30 | 9:03 | |
2 | Matts Strandberg | Stöcksjö IS | 37:22 | +4:52 | 10:24 |
3 | Bernt Stenberg | IFK Umeå | 37:43 | +5:13 | 10:30 |
4 | Martin Lundmark | Långvikens OK | 39:57 | +7:27 | 11:07 |
5 | Tommy Nilbrink | Umeå OK | 40:35 | +8:05 | 11:18 |
6 | Gunnar Tiger | Umeå OK | 43:11 | +10:41 | 12:01 |
H65
3 590 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magnus Säveros | Nilivaara IS | 33:31 | 9:20 | |
2 | S O Vikström | Skellefteå OK | 42:22 | +8:51 | 11:48 |
3 | Lennart Forsberg | Umeå OK | 45:02 | +11:31 | 12:32 |
4 | Kjell Hemmyr | Tegs SK | 46:11 | +12:40 | 12:51 |
Mats Klingvall | Umeå OK | did not start |
D70
2 850 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Berit Lindgren | Skellefteå OK | 1:03:31 | 22:17 | |
2 | Gerd Berglund | Högåkers OK | 1:17:09 | +13:38 | 27:04 |
H70
2 850 m, 8 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Birger Lundberg | Arvidsjaurs OK | 36:02 | 12:38 | |
2 | Runar Marktin | Arvidsjaurs OK | 36:44 | +0:42 | 12:53 |
3 | Göran Enqvist | Skellefteå OK | 41:17 | +5:15 | 14:29 |
4 | Bo Jonsson | Boliden FFI | 42:22 | +6:20 | 14:51 |
5 | Per-Anders Brännström | Arvidsjaurs OK | 43:22 | +7:20 | 15:12 |
6 | Bernt Lindgren | Skellefteå OK | 51:05 | +15:03 | 17:55 |
7 | Jan-Erik Pettersson | Hökmarks IF Gnistan | 1:08:25 | +32:23 | 24:00 |
Åke Berglund | Högåkers OK | mispunched |
H75
2 850 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Thorsten Johansson | Långvikens OK | 32:32 | 11:24 | |
2 | Tage Lundmark | Rönnskär Railcare IF | 57:49 | +25:17 | 20:17 |
3 | Ivan Norsten | Skellefteå OK | 59:21 | +26:49 | 20:49 |
4 | Jan-Erik Holmstedt | Skellefteå OK | 1:12:37 | +40:05 | 25:28 |
Inskolning
1 960 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
Stina Lindmark | Robertsfors IK | completed |
U1
1 960 m, 1 starting competitorPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Frida Lindmark | Robertsfors IK | 40:54 | 20:52 |
Öppen 1
1 960 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Samuel Deluna | Umeå OK | 33:39 | 17:10 | |
2 | Rasmus Eriksson | Umeå OK | 39:32 | +5:53 | 20:10 |
3 | Nora Staafjord | Umeå OK | 53:15 | +19:36 | 27:10 |
4 | Jakob Eriksson | Umedalens IF | 58:20 | +24:41 | 29:45 |
Öppen 4
3 050 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Björn Nilsson | Klubblös | 30:44 | 10:04 | |
2 | Kristina Berggren | Klubblös | 38:31 | +7:47 | 12:37 |
3 | Hillivi Hansson | Högåkers OK | 1:03:13 | +32:29 | 20:43 |
4 | Barbro Lundgren | Umeå OK | 1:15:40 | +44:56 | 24:48 |
Öppen 5
2 850 m, 4 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Annika Vikdahl | Umeå OK | 33:27 | 11:44 | |
2 | Tomas Vikdahl | Umeå OK | 38:20 | +4:53 | 13:27 |
3 | Anna Karin Nilsson | Umeå OK | 40:27 | +7:00 | 14:11 |
4 | Eva Hemmyr | Tegs SK | 1:11:30 | +38:03 | 25:05 |
Louise Karlsson | Umeå OK | did not start |
Öppen 7
3 590 m, 2 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
Katarina Holmgren | Skogsluffarnas OK | mispunched | |||
Martin Lindmark | Robertsfors IK | mispunched |
Öppen 8
5 420 m, 5 starting competitorsPlac | Name | Organisation | Time | Diff | Km time |
---|---|---|---|---|---|
1 | Per Stenberg | IFK Umeå | 43:18 | 7:59 | |
2 | Hans-Erik Carlberg | IFK Umeå | 46:08 | +2:50 | 8:30 |
3 | Emil Nilsson | Umeå OK | 51:37 | +8:19 | 9:31 |
4 | Pontus Yngvesson | Robertsfors IK | 1:00:07 | +16:49 | 11:05 |
5 | Joel Mongård | Skogsluffarnas OK | 1:08:49 | +25:31 | 12:41 |
Please report errors in the result list to the organiser.