lör 31/3 | Kolmårdsdubbeln, medel | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 1/4 | Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskavlen | OK Kolmården | Östergötland | | nat | S | L | | | |
sön 1/4 | Kolmårdskavlen, individuella öppna klasser | OK Kolmården | Östergötland | | dist | | L | | | |
lör 7/4 | Ulrikadubbeln, medel | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 8/4 | Ulrikadubbeln, lång | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | L | | | |
sön 15/4 | Urban Hjärne-kampen | OK Motala | Östergötland | | nat | | L | | | |
sön 22/4 | Swedish League, #6, final, jaktstart + LOK:s jubileumstävling, lång | Linköpings OK | Östergötland | | nat | | L | | | |
lör 5/5 | Svartåfejden | Mjölby OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
tis 8/5 | Ljungsbrokampen | OK Skogsströvarna | Östergötland | | nat | | M | | | |
tis 15/5 | Staffans minne | Boxholms OK | Östergötland | | dist | | S | | | |
sön 20/5 | Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | dist | | M | | | |
sön 20/5 | Pekingduon | Matteus SI | Östergötland | | nat | S | M | | | |
tis 5/6 | DM, sprint, Östergötland | OK Skogsströvarna | Östergötland | | mäst | | S | | | |
tor 2/8 | Stjärnorpsmedeln | OK Denseln | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 5/8 | Augustiloppet i Motala | Motala AIF OL | Östergötland | | nat | | M | | | |
tis 7/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medel | Söderköpings OK | Östergötland | | dist | | M | | | |
ons 8/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafett | Söderköpings OK | Östergötland | | dist | S | M | | | |
tor 9/8 | Tjällmoträffen | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
lör 18/8 | Kolmårdsträffen, medel | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 19/8 | Kolmårdsträffen, lång | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | L | | | |
sön 19/8 | MtbO, Kolmårdsträffen | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | M | | | |
lör 25/8 | DM, medel, Östergötland | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | mäst | | M | | | |
sön 26/8 | DM, stafett, Östergötland + Södermanland | NAIS Orienteringsklubb Södermanlands OF | Östergötland Södermanland | | mäst | S | L | | | |
sön 26/8 | DM, stafett, Östergötland + Södermanland, individuella öppna klasser | NAIS Orienteringsklubb Södermanlands OF | Östergötland Södermanland | | dist | | L | | | |
lör 1/9 | Ulrikadubbeln, medel | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 2/9 | Ulrikadubbeln, lång | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | L | | | |
lör 8/9 | Ombergsjakten, dag 1 | Mjölby OK Ödeshögs SK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 9/9 | Ombergsjakten, dag 2 | Mjölby OK Ödeshögs SK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 16/9 | Björkforskampen | Björkfors GOIF | Östergötland | | nat | | M | | | |
fre 21/9 | DM, natt, Småland + Östergötland | SOK Aneby Östergötlands OF | Småland Östergötland | | mäst | | L | N | | |
sön 23/9 | DM, lång, Småland + Östergötland | Smålands OF Sol Tranås Östergötlands OF | Småland Östergötland | | mäst | | L | | | |
lör 29/9 | Ekorren cup | Linköpings OK | Östergötland | | dist | S | L | | | |
sön 14/10 | Älgfritt | OK Motala | Östergötland | | nat | | M | | | |