v 11 | lör 17/3 | SkidO, Barents Winter Games, dag 1, sprint | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | S | | | |
Vårracet, dag 2, lång | OK Orion | Blekinge | | nat | | L | | | |
Romeleträffen, medel | Lunds OK | Skåne | | nat | | M | | | |
SkidO, J-cup, sprint (DM Ångermanland) | Härnösands OK | Ångermanland | S | nat | | S | | | |
sön 18/3 | Kvillebyns klassiska | Kvillebyns SK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Laxträffen | Falkenbergs OK | Halland | | nat | | L | | | |
SkidO, Barents Winter Games, dag 2, lång | OK Renen | Norrbotten | S | nat | | L | | | |
Vårracet, dag 3, medel | OK Orion | Blekinge | | nat | | M | | | |
Romeleträffen, lång | Lunds OK | Skåne | | nat | | L | | | |
SkidO, J-cup, lång (DM Ångermanland) | Härnösands OK | Ångermanland | S | nat | | L | | | |
v 12 | mån 19/3 | | | | | | | | | | |
tis 20/3 | | | | | | | | | | |
ons 21/3 | | | | | | | | | | |
tor 22/3 | | | | | | | | | | |
fre 23/3 | Nyköpingsnatten | Nyköpings OK | Södermanland | | dist | | L | N | | |
Partilletrippeln, natt (med DM, natt) | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | L | N | | |
Tibrotrippeln, dag 1, natt, förkortad lång | Tibro OK | Västergötland | | nat | | L | N | | |
SkidO, SM, sprint prolog | Skellefteå OK | Västerbotten | S | mäst | | S | | | |
lör 24/3 | SkidO, SM, medel jaktstart | Skellefteå OK | Västerbotten | S | mäst | | M | | | |
Nyköpingsorienteringen | Nyköpings OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Partilletrippeln, sprint | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | S | | | |
Tibrotrippeln, dag 2, medel | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Vårdubbeln, medel | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | M | | | |
sön 25/3 | Partilletrippeln, medel | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | M | | | |
SkidO, DM, Västerbotten och VOF-cup, deltävling 5 | Umeå OK | Västerbotten | S | mäst | | M | | | |
Tibrotrippeln, dag 3, förlängd medel | Tibro OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Måsenstafetten | OK Måsen | Södermanland | | nat | S | L | | | |
Måsenstafetten, individuella öppna klasser | OK Måsen | Södermanland | | dist | | L | | | |
SkidO, DM medel Norrbotten + Bergnäsets AIK cuptävling | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | mäst | | M | | | |
Vårdubbeln, lång | OK Skogsfalken | Blekinge | | nat | | L | | | |
SkidO, medel, Bergnäsets AIK cuptävling | Bergnäsets AIK | Norrbotten | S | dist | | M | | | |
v 13 | mån 26/3 | | | | | | | | | | |
tis 27/3 | | | | | | | | | | |
ons 28/3 | | | | | | | | | | |
tor 29/3 | Häxjakten, Five-O, #1 | OK Skogsvargarna | Västergötland | | nat | | L | N | | |
Sydsvenska 7-mannabudkaveln | Hässleholms OK | Skåne | | nat | S | L | K | | |
fre 30/3 | Sydsvenska 7-mannabudkaveln | Hässleholms OK | Skåne | | nat | S | L | K | | |
Friskusträffen | FK Friskus-Varberg | Halland | | nat | | M | | | |
Kortfredan, Five-O, #2 | Ryda SK | Västergötland | | nat | | S | | | |
Påskorienteringen | Kjula IF | Södermanland | | nat | | L | | | |
Sydsvenska 7-manna, individuella öppna klasser | Hässleholms OK | Skåne | | dist | | L | | | |
lör 31/3 | Kolmårdsdubbeln, medel | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
Tyringerundan | OK Tyringe | Skåne | | nat | | L | | | |
Öjetrampen, Five-O, #3 | Främmestads IK OK Kullingshof | Västergötland | | nat | | L | | | |
Nackheträffen | OK Nackhe | Halland | | nat | | L | | | |
Vårracet, dag 1, lång | OK Orion | Blekinge | | nat | | L | | | |
sön 1/4 | Bohuslunken, Five-O, #4 | Uddevalla OK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Kolmårdsdubbeln, Kolmårdskavlen | OK Kolmården | Östergötland | | nat | S | L | | | |
OK Torfinn | OK Torfinn | Skåne | | nat | | M | | | |
Rigors påskträff | IF Rigor | Halland | | nat | | M | | | |
Kolmårdskavlen, individuella öppna klasser | OK Kolmården | Östergötland | | dist | | L | | | |
Vårracet, dag 2, medel | OK Orion | Blekinge | | nat | | M | | | |
v 14 | mån 2/4 | Snötrampen | Fjärås AIK OK Löftan | Halland | | nat | | L | | | |
Hästveda OK | Hästveda OK | Skåne | | nat | | L | | | |
Vikingaträffen, Five-O, #5 | Trollhättans SOK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Anebyorienteringen | SOK Aneby | Småland | | dist | | L | | | |
Kringelträffen | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | | nat | | M | | | |
tis 3/4 | | | | | | | | | | |
ons 4/4 | | | | | | | | | | |
tor 5/4 | | | | | | | | | | |
fre 6/4 | Nattinatta, Gotland | Gotlands Bro OK | Gotland | | dist | | L | N | | |
Svartnatta | Vingåkers OK Ärla IF | Södermanland | | nat | S | L | N | | |
Väsby OK, Grymnatta | Väsby OK | Stockholm | | nat | | L | N | | |
PreO, Syd Natt | Härlövs IF | Skåne | P | nat | | P | N | | |
lör 7/4 | Dackefejden, lång | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | L | | | |
Lännamedeln | Länna IF | Uppland | | nat | | M | | | |
Mälarmårdsdubbeln, sprint | Katrineholms OK | Södermanland | | nat | | S | | | |
SM, ultralång med Swedish League, #1 | IKHP Huskvarna Jönköpings OK | Småland | | mäst | | U | | | |
SM, ultralång, publiktävling, medel | Gränna-Bygdens OK | Småland | | nat | | M | | | |
Sydsvenska mästerskapen, individuell, lång | Karlskrona SOK | Blekinge | | mäst | | L | | | |
Ulrikadubbeln, medel | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | M | | | |
Västkuststafetten, individuella öppna klasser | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | dist | | M | | | |
PreO, Syd Lördag | OK Pan-Kristianstad | Skåne | P | nat | | P | | | |
Västkuststafetten | IFK Göteborg Orientering | Göteborg | | nat | S | M | | | |
sön 8/4 | Broruset, Gotland | Gotlands Bro OK | Gotland | | dist | | M | | | |
Dackefejden, medel | Karlskrona SOK | Blekinge | | nat | | M | | | |
Gudhems vårtävling | Gudhems IF | Västergötland | | nat | | M | | | |
Herkules skogsdåd | FK Herkules | Göteborg | | nat | | M | | | |
Mälarmårdsdubbeln, medel | Katrineholms OK | Södermanland | | nat | | L | | | |
Rånässtafetten | Rånäs OK | Uppland | | nat | S | L | | | |
Sydsvenska mästerskapen, stafett | Karlskrona SOK | Blekinge | | mäst | S | M | | | |
Ulrikadubbeln, lång | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | L | | | |
MIK-medeln | Mälarhöjdens IK OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
PreO, Syd Söndag | FK Boken | Skåne | P | nat | | P | | | |
v 15 | mån 9/4 | | | | | | | | | | |
tis 10/4 | | | | | | | | | | |
ons 11/4 | | | | | | | | | | |
tor 12/4 | Tiomilarepet | OK Älvsjö-Örby | Stockholm | | dist | S | L | K | | |
fre 13/4 | Swedish League, #2, sprint (WRE), med Citadellssprinten | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | int | | S | | | |
lör 14/4 | Brudarebackens sprintstafett | Göteborgs Skidklubb | Göteborg | | dist | S | S | | | |
Nybro OK, dag 1, lång | Nybro OK | Småland | | nat | | L | | | |
Täby OK, lång | Täby OK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Stigtomtakavlen | OK Hällen | Södermanland | | nat | S | L | K | | |
Swedish League, #3, lång (WRE), med Klåverödsdubbeln | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | int | | L | | | |
Ostlöpet | Falköpings AIK OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Anebyorienteringen | SOK Aneby | Småland | | dist | | L | | | |
sön 15/4 | Stigtomtakavlen | OK Hällen | Södermanland | | nat | S | L | K | | |
Enenracet | OK Enen | Uppland | | nat | | M | | | |
Nybro OK, dag 2, medel | Nybro OK | Småland | | nat | | M | | | |
Stenungsunds OK | Stenungsunds OK | Bohuslän-Dal | | nat | | L | | | |
Stigtomtakavlen, individuella öppna klasser | OK Hällen | Södermanland | | dist | | L | | | |
Traneträffen | OK Tranan | Västergötland | | nat | | M | | | |
Täby OK, medel | Täby OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Urban Hjärne-kampen | OK Motala | Östergötland | | nat | | L | | | |
Suderträffen, Gotland | IF Hansa-Hoburg | Gotland | | dist | | M | | | |
Swedish League, #4, medel (WRE), med Klåverödsdubbeln | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | int | | M | | | |
v 16 | mån 16/4 | | | | | | | | | | |
tis 17/4 | | | | | | | | | | |
ons 18/4 | | | | | | | | | | |
tor 19/4 | | | | | | | | | | |
fre 20/4 | SM, natt med Swedish League, #5 | IKHP Huskvarna Jönköpings OK OK Gränsen | Småland | | mäst | | L | N | | |
Uppsala möte, natt | Rasbo IK Upsala IF | Uppland | | nat | | L | N | | |
lör 21/4 | Göteborgsdubbeln, lång | Lerums SOK Sjövalla FK | Göteborg | | nat | | L | | | |
Hagenmedeln | IF Hagen | Västergötland | | nat | | M | | | |
OK Tors ungdomstävling | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
Ronnebymedeln | Ronneby OK | Blekinge | | nat | | M | | | |
IFK Lidingö | IFK Lidingö SOK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Letälvsträffen | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | M | | | |
Uppsala möte, medel | IF Thor | Uppland | | nat | | M | | | |
sön 22/4 | Göteborgsdubbeln, medel | Lerums SOK Sjövalla FK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Torfejden | OK Tor | Södermanland | | nat | | L | | | |
Vårträffen, Gotland | Visborgs OK | Gotland | | dist | | L | | | |
Växjö OK | Växjö OK | Småland | | dist | | M | | | |
Boforsloppet | Degerfors OK OK Djerf | Värmland | | nat | | L | | | |
Järfälla OK | Järfälla OK | Stockholm | | nat | | M | | | |
Swedish League, #6, final, jaktstart + LOK:s jubileumstävling, lång | Linköpings OK | Östergötland | | nat | | L | | | |
Uppsala möte, lång | OK Linné | Uppland | | nat | | L | | | |
Öppet Skaraborgsmästerskap, lång | SOK Träff | Västergötland | | nat | | L | | | |
Göingefejden | FK Göingarna | Skåne | | nat | | L | | | |
v 17 | mån 23/4 | | | | | | | | | | |
tis 24/4 | | | | | | | | | | |
ons 25/4 | | | | | | | | | | |
tor 26/4 | | | | | | | | | | |
fre 27/4 | Tiomila, open individual, Friday | IFK Enskede OK Älvsjö-Örby Skogsluffarnas OK Solna OK | Stockholm | | nat | | L | K | | |
lör 28/4 | Tiomila, open individual, Saturday | IFK Enskede OK Älvsjö-Örby Skogsluffarnas OK Solna OK | Stockholm | | nat | | L | K | | |
Tiomila i Nynäshamn | IFK Enskede OK Älvsjö-Örby Skogsluffarnas OK | Stockholm | | nat | S | L | K | | |
sön 29/4 | Tiomila i Nynäshamn | IFK Enskede OK Älvsjö-Örby Skogsluffarnas OK | Stockholm | | nat | S | L | K | | |
Frostalunken | Frosta OK | Skåne | | dist | | M | | | |
Målilla OK | Målilla OK | Småland | | nat | | M | | | |
Veteranträffen i Gästrikland | Österfärnebo IF | Gästrikland | | nat | | L | | | |
Värst i Herrsta | Herrestads AIF Uddevalla IS | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Ymers vårtävling | IK Ymer | Västergötland | | nat | | L | | | |
v 18 | mån 30/4 | | | | | | | | | | |
tis 1/5 | Klemmingekampen | OK Klemmingen | Södermanland | | nat | | M | | | |
OK Bävern | OK Bävern | Småland | | nat | | M | | | |
OK Älmes vårtävling | OK Älme | Småland | | nat | | M | | | |
Skaraborgsmästerskap, stafett | OK Skogsstjärnan | Västergötland | | dist | S | L | | | |
DM, sprint, Stockholm (WRE) | Järla Orientering | Stockholm | | int | | S | | | |
Silverjakten | Sala OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
ons 2/5 | DM, ultralång, Västmanland | Arboga OK | Västmanland | | mäst | | U | | | |
tor 3/5 | Ungdomsserien #1, krets norr 2 | Mälarö SOK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets norr 3 | Attunda OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets söder 1 | Tumba-Mälarhöjden OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets söder 2 | Gustavsbergs OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets söder 4 | Snättringe SK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets norr 1 | Sundbybergs IK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #1, krets söder 3 | Järla Orientering | Stockholm | | dist | | L | | | |
fre 4/5 | Markarydssprinten | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | dist | | S | | | |
Värmlandstrippeln, sprint | OK Älgen | Värmland | | dist | | S | N | | |
lör 5/5 | Dolkampen, dag 1, medel | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | M | | | |
Gällstads medel | Gällstadbygdens SOK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Haningeträffen | Haninge SOK | Stockholm | | nat | | L | | | |
Värmlandstrippeln, lång | Skattkärrs SOK | Värmland | | nat | | L | | | |
Svartåfejden | Mjölby OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
Skärmenträffen | OK Skärmen | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Gränsfejden/Vättefejden | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | dist | | M | | | |
Roslagshelg, lång | OK Roslagen | Uppland | | nat | | L | | | |
Tisarträffen, dag 1, lång | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | L | | | |
Torsås OK | Torsås OK | Småland | | nat | | L | | | |
sön 6/5 | Dolkampen, dag 2, lång | Dalaportens OL | Dalarna | | nat | | L | | | |
Lagadalskampen | FK Finn | Småland | | nat | | M | | | |
Tisarträffen, dag 2, medel | OK Tisaren | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Ulricehamns OK | Ulricehamns OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Palmsprinten | OK Kontinent | Skåne | | dist | | S | | | |
Roslagshelg, medel | OK Roslagen | Uppland | | nat | | M | | | |
Värmlandstrippeln, medel | OK Tyr | Värmland | | nat | | M | | | |
Sprintcupen i Gammelstad, #2 | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |
v 19 | mån 7/5 | | | | | | | | | | |
tis 8/5 | DM, sprint, Uppland | Idrottsföreningen OLGY Uppsala | Uppland | | mäst | | S | | | |
Ljungsbrokampen | OK Skogsströvarna | Östergötland | | nat | | M | | | |
ons 9/5 | | | | | | | | | | |
tor 10/5 | Orintos vårtävling, medel | OK Orinto | Västergötland | | nat | | M | | | |
Alvestaträffen | Alvesta SOK | Småland | | dist | | M | | | |
Årsundarundan | Årsunda IF | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Orintos vårtävling, sprint | OK Orinto | Västergötland | | nat | | S | | | |
Närkekvartetten, dag 1, lång | Almby IK KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | L | | | |
Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 1, medel | Njurunda OK Selånger SOK Timrå SOK Ångermanlands OF | Medelpad Ångermanland | | nat | | M | | | |
fre 11/5 | Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 2, förlängd medel | Kovlands IF Sundsvalls OK Timrå SOK Ångermanlands OF | Medelpad Ångermanland | | nat | | M | | | |
Närkekvartetten, dag 2, medel | Almby IK KFUM Örebro OK | Örebro Län | | nat | | M | | | |
PreO i Väst Vänersborg | Vänersborgs SK | Västergötland | LP | nat | | L | | | |
lör 12/5 | Gävleloppet, medel | Gävle OK | Gästrikland | | nat | | M | | | |
SOKs nationella medeldistans | Skellefteå OK | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 3, medel | Härnösands OK Medelpads OF | Ångermanland Medelpad | | nat | | M | | | |
Närkekvartetten, dag 3, lång | Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro | Örebro Län | | nat | | L | | | |
PreO i Väst Tidaholm | Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | P | nat | | P | | | |
sön 13/5 | Gävleloppet, lång | Gävle OK | Gästrikland | | nat | | L | | | |
Tour de Medelpad/Ångermanland, dag 4, förkortad lång | Härnösands OK Medelpads OF | Ångermanland Medelpad | | nat | | L | | | |
Närkekvartetten, dag 4, medel | Garphyttans IF Hagaby GoIF Örebro | Örebro Län | | nat | | M | | | |
PreO i Väst Tidaholm | Tidaholm SOK Sisu | Västergötland | P | nat | | P | | | |
v 20 | mån 14/5 | | | | | | | | | | |
tis 15/5 | Staffans minne | Boxholms OK | Östergötland | | dist | | S | | | |
Ungdomsserien #2, krets söder 1 | Tullinge SK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets söder 2 | OK Ravinen | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets norr 1 | Väsby OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets norr 2 | Järfälla OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets söder 4 | Snättringe SK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets norr 3 | Waxholms OK | Stockholm | | dist | | L | | | |
Ungdomsserien #2, krets söder 3 | Söders-Tyresö | Stockholm | | dist | | L | | | |
ons 16/5 | Stockholms City Cup, #1 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | dist | | S | | | |
tor 17/5 | DM, sprint, Gästrikland | Storviks IF | Gästrikland | | mäst | | S | | | |
fre 18/5 | Sprintcupen i Gammelstad, #3 | Gammelstads IF | Norrbotten | | dist | | S | | | |
lör 19/5 | Bergnäsets AIK vårtävling, dag 1, lång + För-USM | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | L | | | |
DM, sprint, Småland | SOK Aneby | Småland | | mäst | | S | | | |
DM, sprint, Södermanland | Strängnäs-Malmby OL | Södermanland | | mäst | | S | | | |
Hammarslaget | OK Hammaren | Gästrikland | | nat | | M | | | |
Klackenloppet, dag 1 | Lindebygdens OK OK Järnbärarna | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Mora Youth Challenge, medel | IFK Mora OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Stöcksjö IS vårtävling | Stöcksjö IS | Västerbotten | | nat | | M | | | |
Ungdomstrollet, Gotland | Svaide Roma SOK | Gotland | | dist | | L | | | |
Filipstadsträffen | Filipstads OK | Värmland | | nat | | M | | | |
DM, sprint, Bohuslän-Dal | Stigsökarna | Bohuslän-Dal | | mäst | | S | | | |
Faxeträffen, medel | Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | M | | | |
DM, sprintstafett, Småland | SOK Aneby | Småland | | mäst | S | S | | | |
sön 20/5 | Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel + För-USM | Bergnäsets AIK | Norrbotten | | nat | | M | | | |
DM, sprintstafett, Västergötland | Skene Sim o IS | Västergötland | | mäst | S | S | | | |
Klackenloppet, dag 2 | Lindebygdens OK OK Järnbärarna | Örebro Län | | nat | | M | | | |
Mora Youth Challenge, medel | IFK Mora OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
Torvaldsblotet | Skogslöparna | Ångermanland | | dist | | M | | | |
Faxeträffen, lång | Söderhamns OK | Hälsingland | | nat | | L | | | |
Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | dist | | M | | | |
DM, sprint, Västergötland | Skene Sim o IS | Västergötland | | mäst | | S | | | |
Vikingträffen | IK Vikings OK | Värmland | | nat | | M | | | |
Pekingduon | Matteus SI | Östergötland | | nat | S | M | | | |
v 21 | mån 21/5 | | | | | | | | | | |
tis 22/5 | | | | | | | | | | |
ons 23/5 | Stockholm City Cup, #2 | OK Södertörn Sundbybergs IK | Stockholm | | dist | | S | | | |