v 31 | ons 1/8 | OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång | OK Hällen | Södermanland | | dist | | L | | | |
tor 2/8 | Grövelsjöorienteringen - prologen | Dalarnas OF Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | dist | | L | | | |
Stjärnorpsmedeln | OK Denseln | Östergötland | | nat | | M | | | |
fre 3/8 | Ungdomens 10mila | Istrums SK Mariestads FK OK Amne OK Klyftamo OK Skogsstjärnan SOK Träff | Västergötland | | nat | S | L | K | | |
Grövelsjöorienteringen, etapp 1, medel | Dalarnas OF Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | dist | | M | | | |
Malå sprint | Långvikens OK | Västerbotten | | dist | | S | | | |
lör 4/8 | Grövelsjöorienteringen, etapp 2, lång | Dalarnas OF Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | dist | | L | | | |
Götenemedeln | Istrums SK Mariestads FK OK Amne OK Klyftamo OK Skogsstjärnan SOK Träff | Västergötland | | nat | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, sprint | Garda OK | Gotland | | nat | | S | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 2, medel | Garda OK | Gotland | | nat | | M | | | |
Springlispringet | Långvikens OK | Västerbotten | | dist | | M | | | |
MtbO, Tällbergssprinten | Leksands OK | Dalarna | M | nat | | S | | | |
sön 5/8 | Grövelsjöorienteringen, etapp 3, medel | Dalarnas OF Grövelsjöfjällens OK | Dalarna | | dist | | M | | | |
Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång, jaktstart | Garda OK | Gotland | | nat | | L | | | |
Götenelången | Istrums SK Mariestads FK OK Amne OK Klyftamo OK Skogsstjärnan SOK Träff | Västergötland | | nat | | L | | | |
MtbO, Leksands orienteringssöndag | Leksands OK | Dalarna | M | nat | | L | | | |
Augustiloppet i Motala | Motala AIF OL | Östergötland | | nat | | M | | | |
Tjamstan medel | Långvikens OK | Västerbotten | | dist | | M | | | |
v 32 | mån 6/8 | Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 1, sprint | Ludvika OK | Dalarna | | dist | | S | | | |
tis 7/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 1, medel | Söderköpings OK | Östergötland | | dist | | M | | | |
Distriktsmatch Dalarna, Gästrikland, Hälsingland, Uppland och Västmanland, dag 2, lång | Ludvika OK | Dalarna | | dist | | L | | | |
ons 8/8 | Distriktsmatch Södermanland, Värmland, Örebro län och Östergötland, dag 2, stafett | Söderköpings OK | Östergötland | | dist | S | M | | | |
tor 9/8 | Tjällmoträffen | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
fre 10/8 | GM, sprint | Eksjö SOK | Småland | | mäst | | S | | | |
Öppna Norrlandsmästerskapen, sprint | Ockelbo OK | Gästrikland | | mäst | | S | | | |
lör 11/8 | GM, lång | Eksjö SOK | Småland | | mäst | | L | | | |
GM, lång, publiktävling | Eksjö SOK | Småland | | dist | | L | | | |
Hjo 2-dagars, medel | Hjobygdens OK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Öppna Norrlandsmästerskapen, medel | Ockelbo OK | Gästrikland | | mäst | | M | | | |
Öppna Norrlandsmästerskapen, stafett | Ockelbo OK | Gästrikland | | mäst | S | M | | | |
Bruksdubbeln, medel | Hallstahammars OK Surahammars SOK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Tuna Ting, dag 1, medel | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
sön 12/8 | GM, medel, publiktävling | Eksjö SOK | Småland | | dist | | M | | | |
GM, stafett | Eksjö SOK | Småland | | nat | S | L | | | |
Hjo 2-dagars, lång | Hjobygdens OK | Västergötland | | nat | | L | | | |
Ändå något | Åmåls OK | Bohuslän-Dal | | nat | | M | | | |
Öppna Norrlandsmästerskapen, lång | Ockelbo OK | Gästrikland | | mäst | | L | | | |
Bruksdubbeln, lång | Hallstahammars OK Surahammars SOK | Västmanland | | nat | | L | | | |
Tuna Ting, dag 2, medel | Stora Tuna OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
MtbO, Rodhenmedeln | OK Rodhen | Uppland | M | nat | | M | | | |
Rodhenmedeln | OK Rodhen | Uppland | | nat | | M | | | |
v 33 | mån 13/8 | | | | | | | | | | |
tis 14/8 | | | | | | | | | | |
ons 15/8 | Storviks natt med DM, Gästrikland | Storviks IF | Gästrikland | | mäst | | L | N | | |
tor 16/8 | | | | | | | | | | |
fre 17/8 | Partilletrippeln, natt (med DM, natt, Göteborg) | Sävedalens AIK | Göteborg | | mäst | | L | N | | |
lör 18/8 | Golden Weekend, dag 1 | Arboga OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Kolmårdsträffen, medel | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | M | | | |
Mockfjärdsflåset | Gagnefs OK | Dalarna | | nat | | M | | | |
MTBO, Golden Weekend, Sprint | Arboga OK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
RSK-träffen | Rydboholms SK | Västergötland | | nat | | M | | | |
Kils OK | Kils OK | Värmland | | nat | | M | | | |
Långhundradubbeln, medel | Långhundra IF | Uppland | | nat | | M | | | |
DM, lång, Norrbotten | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | | mäst | | L | | | |
Partilletrippeln, sprint | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | S | | | |
Pan-Kristianstads jubileumstävlingar, dag 1 | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | M | | | |
MTBO, Golden Weekend, Medel | Arboga OK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
sön 19/8 | Bjursåsluffen | Bjursås OK | Dalarna | | nat | | L | | | |
Golden Weekend, dag 2 | Arboga OK | Västmanland | | nat | | M | | | |
Kolmårdsträffen, lång | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | L | | | |
SISU/Deje Träffen | Deje SF Sisu Forshaga SK | Värmland | | nat | | L | | | |
DM, stafett, Norrbotten | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Norrbotten, individuella öppna klasser | Arvidsjaurs OK | Norrbotten | | dist | | L | | | |
Hökensåsracet, medel | OK Gränsen | Småland | | dist | | M | | | |
MtbO, Kolmårdsträffen | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | M | | | |
Pan-Kristianstads jubileumstävlingar, dag 2 | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | M | | | |
Partilletrippeln, medel | Sävedalens AIK | Göteborg | | nat | | M | | | |
Svartviksmedeln | OK Södertörn | Stockholm | | nat | | M | | | |
Långhundradubbeln, lång | Långhundra IF | Uppland | | nat | | L | | | |
DM, sprint, Ångermanland | OK Branten | Ångermanland | | mäst | | S | | | |
DM, lång, Västerbotten med Rallarsvängen | Vännäs OK | Västerbotten | | mäst | | L | | | |
Gotland Team Sprint | Visborgs OK | Gotland | | dist | S | S | | | |
Hökensåsracet, sprint | OK Gränsen | Småland | | dist | | S | | | |
Gotland Team Sprint, individuella öppna klasser | Visborgs OK | Gotland | | dist | | S | | | |
v 34 | mån 20/8 | | | | | | | | | | |
tis 21/8 | | | | | | | | | | |
ons 22/8 | | | | | | | | | | |
tor 23/8 | | | | | | | | | | |
fre 24/8 | DM, natt, Södermanland + Västmanland + Örebro Län | OK Tor Västmanlands OF Örebro Läns OF | Södermanland Västmanland Örebro Län | | mäst | | L | N | | |
DM, natt, Värmland | SK Örnen | Värmland | | mäst | | L | N | | |
Vittjärvs 2-dagars, etapp 1, sprint, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | mäst | | S | | | |
DM, natt, Uppland | Rånäs OK | Uppland | | mäst | | L | N | | |
DM, natt, Hälsingland | Alfta-Ösa OK | Hälsingland | | mäst | | L | N | | |
lör 25/8 | Vittjärvs 2-dagars, etapp 2, medel + DM, medel, Norrbotten | Vittjärvs IK | Norrbotten | | mäst | | M | | | |
DM, lång, Medelpad+Ångermanland | Medelpads OF Sundsvalls OK Ångermanlands OF | Medelpad Ångermanland | | mäst | | L | | | |
DM, lång, Stockholm | IFK Enskede Snättringe SK | Stockholm | | mäst | | L | | | |
DM, medel, Blekinge | OK Orion | Blekinge | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Bohuslän-Dal | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Dalarna | Avesta OK | Dalarna | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Gotland | Svaide Roma SOK | Gotland | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Småland | Ålems OK | Småland | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Örebro län | Hagaby GoIF Örebro Örebro Läns OF | Örebro Län | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Östergötland | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | mäst | | M | | | |
DM, stafett, inofficiell Jämtland/Härjedalen | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | mäst | S | M | | | |
DM, medel, Halland | Falkenbergs OK | Halland | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Skåne | Helsingborgs SOK | Skåne | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Västergötland | IK Gandvik Lidköpings VSK | Västergötland | | mäst | | M | | | |
DM, medel, Västerbotten | Umeå OK | Västerbotten | | mäst | | M | | | |
sön 26/8 | DM, lång, Bohuslän-Dal | Idefjordens SK | Bohuslän-Dal | | mäst | | L | | | |
DM, lång, Göteborg | Göteborg-Majorna OK | Göteborg | | mäst | | L | | | |
DM, lång, Uppland | Länna IF | Uppland | | mäst | | L | | | |
DM, lång, Värmland | OK Hierne | Värmland | | mäst | | L | | | |
DM, lång, Örebro län | Hagaby GoIF Örebro Örebro Läns OF | Örebro Län | | mäst | | L | | | |
DM, medel, Stockholm | IFK Enskede Snättringe SK | Stockholm | | mäst | | M | | | |
DM, stafett, Blekinge | OK Orion | Blekinge | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Blekinge, Öppna individuella klasser | OK Orion | Blekinge | | dist | | L | | | |
DM, stafett, Dalarna + Västmanland | Avesta OK Västmanlands OF | Dalarna Västmanland | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Gotland | Svaide Roma SOK | Gotland | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Halland | Hylte OK Oskarströms OK | Halland | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Halland, individuella öppna klasser | Hylte OK Oskarströms OK | Halland | | dist | | L | | | |
DM, stafett, Medelpad+Ångermanland | Medelpads OF Sundsvalls OK Ångermanlands OF | Medelpad Ångermanland | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Medelpad+Ångermanland, individuella öppna klasser | Sundsvalls OK Ångermanlands OF | Medelpad Ångermanland | | dist | | L | | | |
DM, stafett, Småland | Kalmar OK | Småland | | mäst | S | M | | | |
DM, stafett, Småland, individuella öppna klasser | Kalmar OK | Småland | | dist | | M | | | |
DM, stafett, Östergötland + Södermanland | NAIS Orienteringsklubb Södermanlands OF | Östergötland Södermanland | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Östergötland + Södermanland, individuella öppna klasser | NAIS Orienteringsklubb Södermanlands OF | Östergötland Södermanland | | dist | | L | | | |
DM, ultralång, Jämtland/Härjedalen + Magnumloppet | Östersunds OK | Jämtland-Härjedalen | | mäst | | U | | | |
DM, ultralång, Norrbotten | I 19 IF | Norrbotten | | mäst | | U | | | |
DM, stafett, Västergötland, individuella öppna klasser | IK Gandvik Lidköpings VSK | Västergötland | | dist | | L | | | |
DM, stafett, Skåne | Helsingborgs SOK | Skåne | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser | Helsingborgs SOK | Skåne | | dist | | L | | | |
DM, stafett, Västergötland | IK Gandvik Lidköpings VSK | Västergötland | | mäst | S | L | | | |
DM, lång, Gästrikland + Hälsingland | Hälsinglands OF Valbo AIF | Hälsingland Gästrikland | | mäst | | L | | | |
DM, stafett, Västerbotten | Umeå OK | Västerbotten | | mäst | S | L | | | |
DM, stafett, Västerbotten, individuella öppna klasser | Umeå OK | Västerbotten | | dist | | L | | | |
v 35 | mån 27/8 | | | | | | | | | | |
tis 28/8 | | | | | | | | | | |
ons 29/8 | Ungdomsserien, regionsfinal söder Ö | Skarpnäcks OL | Stockholm | | dist | | M | | | |
Ungdomsserien, regionsfinal, norr | Bromma-Vällingby SOK | Stockholm | | dist | | M | | | |
Ungomdsserien, regionsfinal söder V | Haninge SOK | Stockholm | | dist | | M | | | |
tor 30/8 | | | | | | | | | | |
fre 31/8 | Revinge by night | Lunds OK Malmö OK | Skåne | | nat | S | L | N | | |
Ungdoms-SM, sprint | Bergnäsets AIK Gammelstads IF OK Renen | Norrbotten | | mäst | | S | | | |
Ungdoms-SM, sprint, publiktävling | Bergnäsets AIK Gammelstads IF OK Renen | Norrbotten | | dist | | S | | | |