fre 10/4 | Dalaserien MTBO 2020 Mora | IFK Mora OK | Dalarna | M | dist | | M | | | |
fre 17/4 | Dalaserien MTBO 2020 Kvarnsveden | Kvarnsvedens GOIF OK | Dalarna | M | dist | | M | | | |
lör 18/4 | Svenska Cupen MTBO, #1, sprint | Eskilstuna OL | Södermanland | M | nat | | S | | | |
sön 19/4 | Svenska Cupen MTBO, #2, medel + DM, medel, Sörmland | Eskilstuna OL | Södermanland | M | nat | | M | | | |
tor 30/4 | Dalaserien MTBO 2020 Säter | Säterbygdens OK | Dalarna | M | dist | | M | | | |
lör 16/5 | DM, MTBO, Medel, Småland (OBS! INSTÄLLD) | OK Stigen | Småland | M | mäst | | M | | | |
lör 23/5 | Svenska Cupen MTBO, #3, medel | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | M | | | |
sön 24/5 | Svenska Cupen MTBO, #4, masstart | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | L | | | |
tor 28/5 | Dalaserien MTBO Leksand | Leksands OK | Dalarna | M | dist | | M | | | |
sön 31/5 | Dalaserien MTBO Falun | OK Kåre | Dalarna | M | dist | | L | | | |
lör 6/6 | Svenska Cupen MTBO, #5, sprint | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | S | | | |
sön 7/6 | Svenska Cupen MTBO, #6, förlängd medel | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
fre 26/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | S | | | |
lör 27/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #8, lång | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | L | | | |
sön 28/6 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #9, medel | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | M | | | |
lör 8/8 | Svenska Cupen MTBO, #1, sprint | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | S | | | |
sön 9/8 | Svenska Cupen MTBO, #2, förlängd medel | Surahammars SOK | Västmanland | M | nat | | L | | | |
sön 16/8 | MTBO, DM, sprint Ångermanland | Skogslöparna | Ångermanland | M | mäst | | S | | | |
lör 22/8 | MTBO, DM, lång, Småland | Nybro OK | Småland | M | mäst | | L | | | |
lör 22/8 | MTBO, Kolmårdsträffen | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | L | | | |
lör 22/8 | Kolmårdsträffen light MTB-OL | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | M | nat | | M | | | |
lör 29/8 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, sprint | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | mäst | | S | | | |
lör 29/8 | Svenska Cupen MTBO, #10, sprint (WRE) | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | int | | S | | | |
sön 30/8 | Svenska Cupen MTBO, #11, masstart (WRE) | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | int | | L | | | |
sön 30/8 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, medel | Södertälje-Nykvarn OF | Södermanland | M | mäst | | M | | | |
fre 4/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #5, sprint | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | S | | | |
lör 5/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #6, lång | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | L | | | |
lör 5/9 | MTBO, DM, lång, Småland | Nybro OK | Småland | M | mäst | | L | | | |
sön 6/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, medel | IFK Mora OK | Dalarna | M | mäst | | M | | | |
lör 19/9 | MTBO, Jarltrampet 2-dagars | IK Jarl Rättvik | Dalarna | M | dist | | M | | | |
lör 19/9 | MTBO, OK Älme | OK Älme | Småland | M | dist | | M | | | |
sön 20/9 | MTBO, Jarltrampet 2-dagars | IK Jarl Rättvik | Dalarna | M | dist | | L | | | |
fre 25/9 - sön 27/9 | MTBO-trippeln | Kils OK OK Fryksdalen | Värmland | M | nat | | S | N | | |
lör 26/9 | MTBO, USM/JSM/SM/VSM, lång | OK Kolmården | Östergötland | M | mäst | | L | | | |
sön 27/9 | MTBO, OK Kolmården, medel | OK Kolmården | Östergötland | M | nat | | M | | | |
lör 17/10 | MTBO, DM Småland, medel | OK Stigen | Småland | M | mäst | | M | | | |
lör 24/10 | MTBO, OK Rodhen, medel (DM för Stockholm och Uppland) | OK Rodhen Stockholms OF | Uppland Stockholm | M | nat | | M | | | |
sön 8/11 | Novembertävlingarna MTB-O | Tullinge SK | Stockholm | M | dist | | L | | | |