fre 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | dist | | L | | | |
fre 5/3 | Sverigepremiären, natt | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | N | | |
lör 6/3 | Sverigepremiären, medel | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 7/3 | Sverigepremiären, lång | OK Pan-Kristianstad | Skåne | | nat | | L | | | |
fre 19/3 | DM, natt, Skåne | Andrarums IF | Skåne | | mäst | | L | N | | |
fre 2/4 | Vildmarksfejden | FK Göingarna | Skåne | | nat | | M | | | |
lör 3/4 | Göingefejden | FK Göingarna | Skåne | | nat | | L | | | |
sön 4/4 | Romeleträffen, medel | Lunds OK | Skåne | | nat | | M | | | |
mån 5/4 | Romeleträffen, lång | Lunds OK | Skåne | | nat | | L | | | |
lör 10/4 | Klövadubbeln, medel | OK Kompassen | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 11/4 | Klövadubbeln, lång | OK Kompassen | Skåne | | nat | | L | | | |
lör 17/4 | Frostalunken | Frosta OK | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 18/4 | Tormestorpsträffen | Tormestorps IF | Skåne | | nat | | L | | | |
lör 24/4 | Våryran | FK Boken | Skåne | | nat | | L | | | |
sön 25/4 | Hästveda OK | Hästveda OK | Skåne | | nat | | M | | | |
lör 1/5 | Markarydssprinten | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | nat | | S | | | |
sön 2/5 | Gränsfejden/Vättefejden | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | | nat | | M | | | |
sön 9/5 | Palmsprinten | OK Kontinent | Skåne | | nat | | S | | | |
sön 23/5 | Lundasprinten | Lunds OK | Skåne | | nat | | S | | | |
lör 12/6 | DM, sprint, Skåne | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | mäst | | S | | | |
lör 12/6 | DM, sprintstafett, Skåne | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | mäst | S | S | | | |
lör 12/6 | DM, sprintstafett, Skåne, individuella öppna klasser | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | dist | | S | | | |
fre 18/6 - sön 20/6 | Tre skåningar och en dansk | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
lör 19/6 | Två Helsingborgare, dag 1 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
sön 20/6 | Två Helsingborgare, dag 2 | Helsingborgs SOK | Skåne | | nat | | S | | | |
mån 19/7 - ons 21/7 | Österlens 3-kvällars | Andrarums IF | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 8/8 | DM, ultralång, Skåne och Ringsjöträffen, lång | Ringsjö OK | Skåne | | mäst | | U | | | |
sön 29/8 | Tyringerundan | OK Tyringe | Skåne | | nat | | L | | | |
lör 4/9 | DM, medel, Skåne | Malmö OK | Skåne | | mäst | | M | | | |
sön 5/9 | DM, stafett, Skåne | Malmö OK | Skåne | | mäst | S | L | | | |
sön 5/9 | DM, stafett, Skåne, individuella öppna klasser | Malmö OK | Skåne | | dist | | L | | | |
fre 10/9 | DM, natt, Skåne | Andrarums IF | Skåne | | mäst | | L | N | | |
sön 12/9 | DM, lång, Skåne | Helsingborgs SOK | Skåne | | mäst | | L | | | |
lör 18/9 | Smålandscupen MTBO | Markaryds FK Tockarps IK | Småland Skåne | LM | dist | | M | | | |
sön 19/9 | Fyrklubbs | FK Åsen | Skåne | | dist | L | L | | | |
lör 25/9 | Älgot cup, final | FK Boken | Skåne | | nat | | L | | | |
sön 26/9 | Höstyran | FK Boken | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 26/9 | Ungdomsstafetten | FK Boken | Skåne | | nat | S | L | | | |
lör 2/10 | Torfinns Blandskogsmedel | OK Torfinn | Skåne | | dist | | M | | | |
sön 3/10 | Göingeträffen, medel | Hässleholms OK | Skåne | | nat | | M | | | |
lör 9/10 | DM, sprint, Skåne | OK Silva Rävetofta OK | Skåne | | mäst | | S | | | |
sön 10/10 | Snällerödsmedeln | Eslövs FK | Skåne | | nat | | M | | | |
fre 15/10 | Revinge by night | Lunds OK Malmö OK | Skåne | | nat | S | L | N | | |
sön 17/10 | Hedjakten, partävling | Lunds OK | Skåne | | nat | P | L | | | |
sön 24/10 | Strandskogsmedeln | Hjärnarps OL | Skåne | | nat | | M | | | |
sön 31/10 | DM, PreO, Skåne | Andrarums IF | Skåne | P | dist | | L | | | |
sön 21/11 | Höstrusket i Örkelljunga | Örkelljunga FK | Skåne | | nat | | M | | | |
fre 3/12 | HBG Sprint by Night | Helsingborgs SOK | Skåne | | dist | | S | | | |
lör 4/12 | HBG Indoor | Helsingborgs SOK | Skåne | | dist | | S | | | |
lör 1/1 | Nyårsorienteringen | Tormestorps IF | Skåne | | dist | | L | | | |