lör 9/4 | Björkforskampen | Björkfors GOIF | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 10/4 | Ulrikaträffen | IFK Linköpings OS | Östergötland | | nat | | L | | | |
fre 15/4 | Boxholms OK | Boxholms OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 17/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 1, medel | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
mån 18/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 2, Kolmårdskavlen | OK Kolmården | Östergötland | | nat | S | L | | | |
mån 18/4 | Kolmårdsdubbeln, dag 2, Kolmårdskavlen, individuella öppna klasser | OK Kolmården | Östergötland | | dist | | L | | | |
fre 22/4 | SM, natt (Swedish League, #3) | Tjällmo-Godegårds OK | Östergötland | | mäst | | L | N | | |
lör 23/4 | UH-kampen | OK Motala | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 24/4 | Swedish League, #4, medel (WRE) + Zinkgruvemedeln | Motala AIF OL | Östergötland | | int | | M | | | |
lör 30/4 | Vårspringet, dag 1, medel | Linköpings OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 1/5 | Vårspringet, dag 2, lång | Linköpings OK | Östergötland | | nat | | L | | | |
ons 4/5 | Ljungsbrokampen | OK Skogsströvarna | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 22/5 | Pekingduon, individuella öppna klasser | Matteus SI | Östergötland | | dist | | M | | | |
sön 22/5 | Pekingduon | Matteus SI | Östergötland | | dist | S | M | | | |
lör 2/7 | SM, sprintstafett | Linköpings OK | Östergötland | | mäst | S | S | | | |
tor 4/8 | Stjärnorpsmedeln | OK Denseln Stjärnorps SK | Östergötland | | nat | | M | | | |
fre 12/8 | GM, sprint | Tjalve Orienteringsklubb Östergötlands OF | Östergötland | | mäst | | S | | | |
fre 12/8 | GM, publiktävling, sprint | Tjalve Orienteringsklubb Östergötlands OF | Östergötland | | nat | | S | | | |
lör 13/8 | GM, lång | Söderköpings OK | Östergötland | | mäst | | L | | | |
lör 13/8 | GM, publiktävling, medel | Söderköpings OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 14/8 | GM, publiktävling, medel | Söderköpings OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 14/8 | GM, stafett | Söderköpings OK | Östergötland | | mäst | S | L | | | |
lör 20/8 | NAIS-Träffen, dag 1, medel | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 21/8 | NAIS-Träffen, dag 2, lång | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | nat | | L | | | |
fre 26/8 | DM, natt, Östergötland | Motala AIF OL | Östergötland | | mäst | | L | N | | |
sön 28/8 | DM, lång, Östergötland + Södermanland | OK Denseln Södermanlands OF | Östergötland Södermanland | | mäst | | L | | | |
lör 3/9 | DM, medel, Östergötland | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | mäst | | M | | | |
sön 4/9 | DM, stafett, Östergötland + Södermanland | Södermanlands OF Tjalve Orienteringsklubb | Södermanland Östergötland | | mäst | S | L | | | |
sön 4/9 | DM, stafett, Östergötland + Södermanland, individuella öppna klasser | Tjalve Orienteringsklubb | Östergötland | | dist | | L | | | |
lör 24/9 | Ekorren cup | Linköpings OK | Östergötland | | dist | S | L | | | |
sön 25/9 | Svartåfejden | Mjölby OK | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 2/10 | DM, sprint, Östergötland | Finspångs SOK | Östergötland | | mäst | | S | | | |
lör 15/10 | Höstmedeln | OK Kolmården | Östergötland | | nat | | M | | | |
sön 23/10 | Älgfritt | OK Motala | Östergötland | | dist | | M | | | |
tis 25/10 | Bergkullanatten | NAIS Orienteringsklubb | Östergötland | | dist | | L | N | | |